.
Отговор в тема
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 41
  1. #1
    Голям фен
    Регистриран на
    Jan 2008
    Мнения
    692

    Протестанството-приемате ли го?

    България е православна държава, но както знаете,съществуват и други направления на християнството-католицизъм,протестанство. Предполагам сте запознати,но аз ще ви дам някои основни понятия за протестанството : Основоположник е Мартин Лутър.Неговите 95 тезиса за отсъплението на църквата от вярата са и основата в/у която се развива протестантизма.
    Някои от по съществените различия са следмните:
    Протестантизма отхвърля църковната ерархия,изповедта пред свещенник,поклонение пред икони,литургия,кръстното знамение,Дева Мария е наречена христородица и мн.др.
    Като единствен източник на протестантската теологоия се приема само светото писание,докато при католизизма и православието като източник се признава и светото предание.
    Искам да изкажете мнението си. Смятате ли,че разбиранията на протестантите са правилни или не?

  2. #2
    Правилни са естествено! Никоя църква не е умряла на кръста, Христос умря. Никой свещенник не може да ти прости греховете. Преклнението пред икони е идолопоклонничество. Дева Мария е била просто жена. Мартин Лутър е бил прав.
    I'm clean, washed in blood
    Sanctified inside out
    Oh I'm dead to Satan's grasp
    Justified by the cross

  3. #3

  4. #4
    По-скоро разбиранията на православните и след това на католиците са неправилни!

  5. #5
    Супер фен
    Регистриран на
    Aug 2005
    Град
    HeLL ..
    Мнения
    2 930
    има ли значение маина ...аа вярата е се една и съща ..

    Don`t tell me what to do and who the fuck are you?!..Don`t tell me how to live or what the fuck to wear..I`ve got my own idea ....And I don`t give a care....

  6. #6

    Re: Протестанството-приемате ли го?

    Според мен времената в които живеем са такива,че няма значение какъв си.Защото е демокрация никои не може да ти държи сметка каква вяра проповядваш или дали си протестант православен или католик.
    Hajimemashite!.Watashiwa Angeru desu.

  7. #7
    Аватара на EricDraven
    Регистриран на
    Feb 2008
    Град
    Навсякъде
    Мнения
    40
    Цитирай Първоначално написано от exploitedteen
    протестанството има доста особен чар...

    но все пак знаете ли защо и къде възниква?
    16-ти век в Германия...заради простотията на Римската църква

  8. #8
    Аватара на Morskoto_oko
    Регистриран на
    Jan 2006
    Град
    on the beach
    Мнения
    67
    Цитирай Първоначално написано от Eric`Draven
    но все пак знаете ли защо и къде възниква?
    16-ти век в Германия...заради простотията на Римската църква
    А ето и малко от простотията на католическата църква.
    Всичко в католическа Европа е било свързано с религията. Хората смятали, че всяко тяхно действие трябва да бъде насочено към постигане спасението на душата. А това можело да става само чрез узаконените средства и способи, върху които църквата имала монопол. Към католическата църква започват нападки, поради нейното богатство, алчност. Практика е било католиците да продават индулгенции. Реликвите, иднулгенциите замъглявали същината на християнството и приравнявали искрената вяра с преклонението пред материални обекти.
    Има много хора, които избират да бъдат протестанти.Те смятат за правилно да се покланят само на един Бог, а не на разни кумири: пари, реликви, икони. Следват законите от Библията. Не само десетте Божии заповеди, но и друго: да обичаш ближния като себе си, да държиш надеждата, винаги да вярваш и никога да не отпадаш от Бог и др. Аз съм от тези хора и съм щастлива, чи познавам Господа и мога да се нарека Негово дете. Това ми носи много радости в моя живот.

    *мнонопол - изключително право, привилегия
    *индулгенции - документ за опрощаване на грехове, издаван чрез заплащане

  9. #9
    Дали някой може да ми разясни още малко за протестанството? струва ми се леко объркано... Истинският проблем е че съм с едно момиче от доста време и всичко е прекрасно но стигне ли се до секс тя не дава и наскоро разбрах че е протестнантка, и трябва да се пази до сватбата... също така семейството и е против всякакви нейни връзки камо ли с такива като мен (не- протестанти). ако някой знае повече по темата, моля.

  10. #10

    Регистриран на
    Jul 2008
    Град
    тук таме
    Мнения
    1 101
    Лично познавам един протестант и като тръгнат рекламите за бельо или някви други,дори ако на филма малко повече романтика и топй веднага сменя телевизията и следва стриктно всяка една буква на библията....нямам думи просто,само за религията си говори и нищо друго,то направо ти писва.
    Не го приемам това нещо,просто е прекалено фанатично....
    "Митът за Христос ни свърши много добра работа..."Папа Лъв Х
    "Верните слова не са красиви, красивите слова не са верни." Лао Дзъ
    "Това което не ме убива,ме прави по-силен"Ницше
    http://bezbog.blogspot.com/

  11. #11
    за нещо такова става дума.. понякога имам чувството че човека до мен е част от нещо като секта когато се вманиачава на тема праволинейно следване на библията... затова ми се искаше да разбера доколко протестантите са стриктни... това че жената трябва да е девствена нещо като закон ли е? ами ако случаино се отвори с тампон... горят я накладата и нея и тампона ли?

  12. #12
    Цитирай Първоначално написано от gutbone
    за нещо такова става дума.. понякога имам чувството че човека до мен е част от нещо като секта когато се вманиачава на тема праволинейно следване на библията... затова ми се искаше да разбера доколко протестантите са стриктни... това че жената трябва да е девствена нещо като закон ли е? ами ако случаино се отвори с тампон... горят я накладата и нея и тампона ли?
    Хъх?

    Жената е девствена, докато не направи секс. Ако ще и ЗиЛ да си вкара отдолу пак ще е девствена.

    Горенето на клада го правят Католиците. Опити за праволинейното следване на Библията има в .. почти всички църкви.


    k`man е фанатик атеист. Само за не-религията си говори.

  13. #13

    Регистриран на
    Jul 2008
    Град
    тук таме
    Мнения
    1 101
    "k`man е фанатик атеист"
    Йест ве,кефиш мъ щи пръдна..... не се обижай,просто такъв е израза.
    Та сега сериозно по темета.....не ми допада да бъда причисляван към нещо.Ако самия се причисля може,но не и да бъда причисляван от други....думата фанатик се използва само за прекалено дълбоко вярващи,а при положение че съм нерелигиозен,то този израз е прекалено погрешен.
    И все пак предпочитам оптимистичността на атеизма от колкото апокалиптичността на религията
    "Митът за Христос ни свърши много добра работа..."Папа Лъв Х
    "Верните слова не са красиви, красивите слова не са верни." Лао Дзъ
    "Това което не ме убива,ме прави по-силен"Ницше
    http://bezbog.blogspot.com/

  14. #14
    Супер фен Аватара на InitialD
    Регистриран на
    Sep 2006
    Град
    Източен Бейрут , Ливан
    Мнения
    1 805
    Абе вие луди ли сте бе?!Протестантството не струва!
    Скивайте ги "великите" протестанти ... религията им умира!Църкви във великобритания се превръщат в джамии,в Кьолн е одобрен строежа на джамия,която ще бъде единствената по-висока сграда от Кьолнската катедрала!!!!За какво си говорим !?Тия пред икони не се кланят,свещенниците са им супер измислени..как въобще се е задържало това направление толкова векове..досега де!
    И тази година най - шумна бе групата на православните араби.Младежите с пълно гърло викаха "Иисус е наш Бог".Преди години било решено арабите да не бъдат допуснати в комплекса.Свещения огън обаче не паднал, докато прогонените не влезли.

  15. #15

    Регистриран на
    Jul 2008
    Град
    тук таме
    Мнения
    1 101
    Е...ще поживуркат още някоя друга година и после ще останат само в учебниците по история,тя религията толкова яко затъва,че иска да прокарва старовременните си ценности във всеки аспект от живота на човека и защо...за по голяма популация и клиентела.....и защо-защото осъзнава че малко по малко замира....и защо-защото ценностите й не могат по никакъв начин да се съчетаят с модерния развиващ се начин на живот.
    И ако почетете малко историята на християнството ще забелжите как тази религия през цялата си история ревностно е защитавала принципите и ценностите....ту с инквизиция,ту с клевета за вещество или ерес,е това е било доста усшена тактика за онези времена,но хората вече не са глупави както са били по времето на инквизицията.А да не говорим за забранените книги,за това че църквата винаги е била против науката от самото й начало и хората които са прокарали идеята че земята се върти около слънцето,а не обратно.Да не говорим че първия човек, Джордано Бруно който е изказал пръв мнението и идеята че нашето слънце е само едно от многото бил изгорен накладата.Да не говорим че както преди така и сега църквата е против всичко научно....цезеровото сечение,абортите и т.н. Само ще ми е интересно как църквата и папата ще се изкажат са ускорителя на елементарните частици.
    Та да се върна малко към темата....протестантите са точно най-изявените фанатици,те са тези които следват библията до буква.

    "как въобще се е задържало това направление толкова векове..досега де!"
    Със страх и инквизиции...но сега понеже хората се отърсват от страха,който е най-голямото оръжие на църквата и когато започват да си търсят човешките права,църквата неможе да направи нищо освен да признае тяхната свобода на избор какви да бъдат и в какво да вярват или не вярват.И понеже църковният аторитет се губи с коляма скорост,се започва да се говори за "апокалипсисааааааааа"
    А какво успява да направи тази идея за "края на света" да внесе страх в хората че "душите" им няма да бъдат спасени....е хайде стига де,все още ли витаете в облаците и разговаряте с лилави зайци...
    "Митът за Христос ни свърши много добра работа..."Папа Лъв Х
    "Верните слова не са красиви, красивите слова не са верни." Лао Дзъ
    "Това което не ме убива,ме прави по-силен"Ницше
    http://bezbog.blogspot.com/

  16. #16
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Златната Среда
    Мнения
    5 594
    Цитирай Първоначално написано от k`man
    Е...ще поживуркат още някоя друга година и после ще останат само в учебниците по история,тя религията толкова яко затъва,че иска да прокарва старовременните си ценности във всеки аспект от живота на човека и защо...за по голяма популация и клиентела.....и защо-защото осъзнава че малко по малко замира....и защо-защото ценностите й не могат по никакъв начин да се съчетаят с модерния развиващ се начин на живот.
    И ако почетете малко историята на християнството ще забелжите как тази религия през цялата си история ревностно е защитавала принципите и ценностите....ту с инквизиция,ту с клевета за вещество или ерес,е това е било доста усшена тактика за онези времена,но хората вече не са глупави както са били по времето на инквизицията.А да не говорим за забранените книги,за това че църквата винаги е била против науката от самото й начало и хората които са прокарали идеята че земята се върти около слънцето,а не обратно.Да не говорим че първия човек, Джордано Бруно който е изказал пръв мнението и идеята че нашето слънце е само едно от многото бил изгорен накладата.Да не говорим че както преди така и сега църквата е против всичко научно....цезеровото сечение,абортите и т.н. Само ще ми е интересно как църквата и папата ще се изкажат са ускорителя на елементарните частици.
    Та да се върна малко към темата....протестантите са точно най-изявените фанатици,те са тези които следват библията до буква.

    "как въобще се е задържало това направление толкова векове..досега де!"
    Със страх и инквизиции...но сега понеже хората се отърсват от страха,който е най-голямото оръжие на църквата и когато започват да си търсят човешките права,църквата неможе да направи нищо освен да признае тяхната свобода на избор какви да бъдат и в какво да вярват или не вярват.И понеже църковният аторитет се губи с коляма скорост,се започва да се говори за "апокалипсисааааааааа"
    А какво успява да направи тази идея за "края на света" да внесе страх в хората че "душите" им няма да бъдат спасени....е хайде стига де,все още ли витаете в облаците и разговаряте с лилави зайци...
    Не сравнявай църквата с религията, църквата е човекшо дело и е вършела човешки глупости.

  17. #17

    Регистриран на
    Jul 2008
    Град
    тук таме
    Мнения
    1 101
    Религията е човешка измислица,според теб защо всяка религия си има един пророк,един пратеник или незнам си какъв си без който популялизирането никога нямаше да бъде толкова голямо.Всъщност точно това са хората които измислят този красив мит в който да повярват наивните хора от простолюдието.Ако не беше Христос,сега никой нямаше да изповядва християнство,католизицъм,п ротестантство и вероятно и самия коран е щял да бъде по различен когато липсва нещото от което да взаймства идейте си.
    "Митът за Христос ни свърши много добра работа..."Папа Лъв Х
    "Верните слова не са красиви, красивите слова не са верни." Лао Дзъ
    "Това което не ме убива,ме прави по-силен"Ницше
    http://bezbog.blogspot.com/

  18. #18
    Супер фен Аватара на InitialD
    Регистриран на
    Sep 2006
    Град
    Източен Бейрут , Ливан
    Мнения
    1 805
    Аз до този момент не знам Православието да е инквизирало,изгорило на кладата или принудило някого да вярва в него!
    Ето защо още веднъж вдигам две ръце за Православието!!!
    И тази година най - шумна бе групата на православните араби.Младежите с пълно гърло викаха "Иисус е наш Бог".Преди години било решено арабите да не бъдат допуснати в комплекса.Свещения огън обаче не паднал, докато прогонените не влезли.

  19. #19
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Златната Среда
    Мнения
    5 594
    Цитирай Първоначално написано от k`man
    Религията е човешка измислица,според теб защо всяка религия си има един пророк,един пратеник или незнам си какъв си без който популялизирането никога нямаше да бъде толкова голямо.Всъщност точно това са хората които измислят този красив мит в който да повярват наивните хора от простолюдието.Ако не беше Христос,сега никой нямаше да изповядва християнство,католизицъм,п ротестантство и вероятно и самия коран е щял да бъде по различен когато липсва нещото от което да взаймства идейте си.
    Прочети библията и си помисли дали е мит.

  20. #20

    Регистриран на
    Jul 2008
    Град
    тук таме
    Мнения
    1 101
    Писаници на тоз и оня,които писаници дори не съвпадат и даже се разминават,а уж било слвото на бог А и щом един папа го е казал че е мит,говоря за папа Лъв X вече съм го цитирал няколко пъти.
    "Митът за Христос ни свърши много добра работа..."Папа Лъв Х
    "Верните слова не са красиви, красивите слова не са верни." Лао Дзъ
    "Това което не ме убива,ме прави по-силен"Ницше
    http://bezbog.blogspot.com/

  21. #21
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Златната Среда
    Мнения
    5 594
    Цитирай Първоначално написано от k`man
    Писаници на тоз и оня,които писаници дори не съвпадат и даже се разминават,а уж било слвото на бог А и щом един папа го е казал че е мит,говоря за папа Лъв X вече съм го цитирал няколко пъти.
    Папата да не е официален представител и посланник на Бог на земята

  22. #22
    Цитирай Първоначално написано от Initial_D
    Аз до този момент не знам Православието да е инквизирало,изгорило на кладата или принудило някого да вярва в него!
    Ето защо още веднъж вдигам две ръце за Православието!!!
    Чудотворните икони!!! Нареди се на опашката, за да се докоснеш до Дева Мария!!! ТЯ ЩЕ ТИ ДАДЕ ЩАСТИЕ И КЪСМЕТ!

  23. #23

    Регистриран на
    Jul 2008
    Град
    тук таме
    Мнения
    1 101
    Мдам тя тази икона раздава безплатно на всеки който я докосне щастие и късмет,е друг въпроса до колко раздава и колко пари взимат поповите или там каквито са за да ти дадат да се докоснеш.Но дори и да не ти взимат пари...знаеш ли може след два дни да ти умре някой роднина и да ти завещае някой друг милион...егати щастието и после да срещнеш половинката си...нали ще си щастлив която да ти роди син който от желание да те наследи те изпрати на небесата с права лопата.
    Говоря примерно,но и такива развръзки не са рядкост.
    "Митът за Христос ни свърши много добра работа..."Папа Лъв Х
    "Верните слова не са красиви, красивите слова не са верни." Лао Дзъ
    "Това което не ме убива,ме прави по-силен"Ницше
    http://bezbog.blogspot.com/

  24. #24
    Църквата е само една и се нарича Източно-Православна. Католическата и Протестанската са отпаднали. Защо? В началото Църквата е била една. Така тя на различни събори е разглеждала въпроси относно различни проблеми (в Библията има например дали трябва езичниците да се обрязват) и така се формира Свещеното Предание. В него имат участие и св. апостоли, който не са чели Библията, а направо са общували с Христос,който най-вероятно им е разяснил много повече неща от колкото са описани в евангелията и писмата.На основата на признаването на два извора (Библия и Св. Предание) една църква се причислява към Православие. Причината за разделянето м/у католици и православни е точно, че първите почват да променят вече установени неща (че Св. Дух произлиза и от Син Човечески) и да добавят (Дева Мария е родена непорочно и папата е непогрешим наместник на Бога на земята). Естествено има и политически причини. И както казва самият Христос, добрите дървета дават добри плодове. Св. Инквизиция (която е доста свята м/у другото), индулгенциите,кръстоносни е походи просто са последствията. Лутер вижда това и решава да отрече католицизма създавайки по този начин пространството. Но той не си връща църквата си до положението преди католицизма да пропадне, а си създава нова такава според неговите си разбирания основани само върху Библията. Тук е забавно да вметна, че протестантите не признават решенията на вселенските събори, но живеят според книга съдържанието на която е утвърдена на такъв. Сами можете да се досетите дали е могъл да се справи.

    Ето защо още веднъж вдигам две ръце за Православието!!!
    Преди да вдигаш каквито и да е ръце си задай въпроса дали живееш според както учи православието и дали го разбираш въобще. Християнството не избор на църква,а начин на живот! А православието не е 10 мин. на литургия на Великден и палене на свещи от време на време.

    Религията е човешка измислица
    Бог е дошъл в плът и кръв. Не знам дали знаеш, но евангелията са писани по времето когато е имало ЖИВИ свидетели на Христос. После 12 души почват да проповядват една лъжа, да живеят като скотове и да киснат по затвори, да умират за нея. За какво - те не са събирали членски внос или пък са взимали някаква облаги.

    "как въобще се е задържало това направление толкова векове..досега де!"
    Със страх и инквизиции...но сега понеже хората се отърсват от страха,който е най-голямото оръжие на църквата и когато започват да си търсят човешките права,църквата неможе да направи нищо освен да признае тяхната свобода на избор какви да бъдат и в какво да вярват или не вярват.И понеже църковният аторитет се губи с коляма скорост,се започва да се говори за "апокалипсисааааааааа"
    Дай ми примери в Православето. А да - ако не беше нашата църква сега щяхме да мюсюлмани. Ти въобще знаеш ли каква роля е Църквата по време на турското робство? История Славянобългарска атеист ли я е писал? Това направление ще се задържи до края на света дори ако останат двама души християни. Бог никога не отнема свободата на кой да е - той е дал право на избор по кой път ще поемеш. А за този избор после ще си носиш последствията. Надявай се "това направление" е човешка измислица.

    понякога имам чувството че човека до мен е част от нещо като секта когато се вманиачава на тема праволинейно следване на библията... затова ми се искаше да разбера доколко протестантите са стриктни... това че жената трябва да е девствена нещо като закон ли е? ами ако случаино се отвори с тампон... горят я накладата и нея и тампона ли?
    Въпросът е дали всеки отделен човек живее като християнин и спазва Библията. Веднага ще ти намеря и православни и католици, който не живеят по съответния начин. А и не е възможно така лесно да заживееш по този така. Жената трябва да прави секс само с човек за когото е омъжена (и обратното съответно) инак е грях. Но греховете се прощават, ако човек се изповяда и се отрече от тях. Писано е да не съдим никой за греховете му.

    Не искам да отричам, че Българската православна църква не боледува в момента, но истината се крие в нея. Протестантите мога много да впечатляват хората, като им вадят цитати от Библията, но един истински православен ги затапва със същата Библия като стой та гледай. Честно казано зазубрят цитати без да имат някакво разбиране в/у им.

    По въпроса за иконите:Православните се молят пред икони, а не на икони. Когато жената с кръвотечение си каза, че само да се допре до дрехите на Исус и ще се изцери какво й казва същият? "Твоята вяра те изцери". Ако някой сравнява подковата и четирилистната детелина с икона - няма никакво разбиране за отношението на православните към иконите. Да се поинтересува малко повече.

  25. #25
    Честно казано християнството не ме вълнува особено - дали е протестантство, православие, католицизъм - все е ужас. Забелязала съм, че протестантите са някак си по-кротки и не толкова лицемерни, колкото католиците и православните. Те наистина вярват ... с някаква детска наивност. Лошото при тях е, че са християните с най-промити мозъци, като някои бройки се отричат от светския характер на живота си и се заключват в себе си, пречат си сами да се социализират и развиват като самостоятелни личности.
    Memento moriendum esse!


Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си