.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 3 от общо 3
  1. #1
    Аватара на chipi_kaoo
    Регистриран на
    Jul 2007
    Град
    Bikini Bottom
    Мнения
    763

    "Символизъм" по литература

    Здр. Госпожата ми каза да намеря нещо за символизма. Къде се заражда какво представлява, и каза да не е много дълго към 1 стр А4. Потърсих и намерих в помагало, но там се плаща. Ако някой може да ми го свали (който иима рег та де) и да ми го прати на лс, ще съм му благодарен, или да ми даде нещо друго. "Символизъм" а може и "Български символизъм", много Ви моля

    Т.1 от правилника!
    swords1010

  2. #2
    Мега фен Аватара на sherry
    Регистриран на
    Jan 2005
    Град
    ~KisS ThE RaIn~
    Мнения
    3 851
    Символизмът е движение в изкуството, възникнало в края на 19 век във Франция и Белгия и разпространило се през следващите години в други части на Европа. Символизмът се проявява най-вече в поезията, но оказва влияние и на изобразителното изкуство, музиката, прозата, театъра.

    Символизмът възниква до голяма степен като реакция срещу натурализма и реализма. За разлика от тези течения, опитващи се да изобразяват реалността, символизмът акцентира върху духовността, въображението и сънищата.

    Най-известните представители на символизма са поетите Стефан Маларме, Пол Верлен, Артюр Рембо, Емил Верхарен, Жан Мореас, Александър Блок, художниците Гюстав Моро, Едвард Мунк, Михаил Врубел, Арнолд Бьоклин композиторите Клод Дебюси и Александър Скрябин, писателите Йорис-Карл Юисманс и Пол Адам, драматурзите Морис Метерлинк и Огюст Вилие дьо л'Ил-Адам.

    В България символизмът достига през първите години на 20 век, когато много от младите поети започват да пишат в този стил. Сред тях са Пейо Яворов, Димчо Дебелянов, Теодор Траянов, Николай Лилиев, Христо Ясенов, Емануил Попдимитров.
    Ако ме прогониш, ще изгасна.
    Ала доближиш ли се, ще се стопя.
    Да те имам е така опасно!
    (Да те нямам значи да умра.)

  3. #3
    Аватара на chipi_kaoo
    Регистриран на
    Jul 2007
    Град
    Bikini Bottom
    Мнения
    763
    Много ти благодаря, ако има още някой да даде материал. Иначе наистина много ти благодаря, че си се постарал/а :P

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си