.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1
    Фен Аватара на thefreakykid
    Регистриран на
    Oct 2007
    Град
    Земя, Европа, Балкански Полуостров, България
    Мнения
    200

    Помощ за ЛИС за "Приказка за стълбата" от Смирненс

    Значи, трябва ми Литературно Интерпретативно Съчинение на една от следните теми:
    -> Обезличаването на човека в сатирата "Приказка за стълбата"от Христо Смирненски
    -> Сатиричната визия за изкачването по стълбата,която води надолу

    Рових из нета, но намерих само в www.pomagalo.com, а там е платено.
    Направих такава тема и във Всичко тийн накуп, защото ми трябва спешно за утре.

    Т.1 от правилника!
    swords1010
    Soy tu gitana, tu compa

  2. #2
    ehee koga stignahte tam nie sme o6te na potomka :P

  3. #3
    Фен Аватара на thefreakykid
    Регистриран на
    Oct 2007
    Град
    Земя, Европа, Балкански Полуостров, България
    Мнения
    200
    Ееее, ние бързаме. + това тоя цербер се беше разболял по едно време и я заместваше един друг оУуигофуен, който между впрочем си пишеше шестиците ей така
    Soy tu gitana, tu compa

  4. #4
    Аватара на nicolepcd
    Регистриран на
    Dec 2007
    Град
    Враца
    Мнения
    2 267
    Аз намерих някакви в помагало, но не знам кое ще ти свърши работа... дай линк, аз ще ти го дръпна
    П.П. Ние сме до "Дамата с Ренгеновите Очи" Тоест вече го минахме...

  5. #5
    Аватара на nicolepcd
    Регистриран на
    Dec 2007
    Град
    Враца
    Мнения
    2 267
    Надявам се скоро да се появиш, защото не мога цяла вечер да седя на компютъра

  6. #6
    В „Приказка за стълбата” Христо Смирненски поставя проблема за промя¬ната, довела до деградация на човешката личност. Той е интерпретиран чрез при¬казния мотив за Дявола, който застава на пътя на човека, за да го изкуши със срам¬на сделка между доброто и злото, които невидимо живеят у всеки човек.
    Герои на творбата са „сивите тълпи на мизерията”, и момък „с изправено чело и вдигнати юмруци”". Той е „плебей по рож¬дение” и „всички дрипльовци”са негови братя. Съдбата им е обща. „Младият мо¬мък”, така Смирненски нарича своя герой, мрази „ония горе", причинили страдание на всички излъгани от неми¬лостивата социална съдба. Онеправ¬даните „стенат по-зловещо от декем¬врийските виелици”, лицата им са „жъл¬ти като пясък”. Това страдание пораж¬да желание за мъст у героя на Смирненски : „- О, аз ще отмъстя на тия принцове и князе. Жестоко ще им отмъстя зарад братята ми... ”. Но пътят му към спра¬ведливото наказание на „ония”- „там горе”, е пресечен от неочакваната сре¬ща с Дявола - символ на злото и изкушението. Разбунтувалият се млад момък, защитник на „всички дрипльовци” и незаслужено страдащи, сключва сдел¬ка с изкушаващата го сила на властта. Това е дяволското у човека, което по¬губва доброто в него. Остава да властва вечното зло със своите различни изме¬рения. В „Приказка за стълбата” то приема образа на властта на „ония” -„там горе”, към които тайно се стреми героят, без да осъзнава злата си съдба. Дяволското е в него, а Дяволът, като ге¬рой в приказката на Смирненски -сключва сделка с младия бунтар, стис¬нал гневно юмруци. За всяко стъпало от стълбата към властта Дяволът определя висока нравствена цена. Последователно младежът продава слуха си, паметта и сърцето си. Така героят залага своята човешка същност, продава неусетно са¬мия себе си. Властта го купува посте¬пенно, неусетно. Подменя нравствени¬те му сетива със студенина и безраз¬личие, превръща го в един от ония, от върхушката, които се смятат за бого¬помазани и гледат с презрение на тълпата, т. е. народа, там долу.
    Човешката същност не остава една и съща. Тя се променя в зависимост от средата, в която живеем, от хората, с които дружим, и от решенията, които взема¬ме. Човек, вместо да върви нагоре, може да се окаже върнал се назад, вместо да се развива-да деградира нравствено. Дя¬волът изкушава героя, той е лукав и съоб¬разителен. Промяната настъпва неусет¬но и незабележимо у „младия момък”. Той не осъзнава как се променя гледната му точка за света. В началото светът за него е грозен, защото хората са нещастни: „О, колко грозна е земята и колко са нещастни хората! ”
    Възмущението расте. Разгневеният млад бунтар гори от желание за възмез¬дие - да бъдат наказани виновните за страданията на неговите „братя". В диалога с Дявола, купил вече човешката му съвест, е разкрито невидимото тър¬жество на злото, обсебило нравствения свят на вече променения „млад момък”. Когато продава паметта и сърцето си, той вече трудно може да остане на същите нравствени и морални позиции. Изгубил човешкия си облик, се превръща в соб¬ственото си отрицание, в това, срещу ко¬ето се е борил, което е отричал, преди да поеме по дяволската стълба към властта. Защото това, което Дяволът всъщност променя у него, е гледната му точка за света. Преди тя е била от позицията на страдащия народ, а след изкачването му по стълбата нагоре - от позицията на „ония горе”. Нравственият закон, извеж¬дащ го до върха, за да отмъсти, се проме¬ня, както и самият герой-борец за соци¬ални правдини. Изкачил се най-горе, той вече не е същият: „Аз съм принц по рожде¬ние и боговете ми са братя!” Сега за него земята е красива, а хората - щастливи. Това е цената, която плаща, за да стигне до върха - човешкото у себе си. По¬бедител в тази „приказка” е Дяволът, т.е. злото, и това е, което я различава от при¬казките с традиционно щастлив край. Променяйки се, героят на Христо Смирненски извършва предателство спрямо идеала си за социално щастие на страда¬щите свои братя. Но той предава и себе си, и то доброволно - без нравствени уг¬ризения. Най-странното е, че за разлика от отрицателното отношение към по¬вечето от героите предатели в литератур¬ните произведения, в тази творба нрав¬ствено промененият млад момък от „пле¬бей по рождение” в „принц” и „брат” на боговете предизвиква само жалост. Той е достоен единствено за съжаление. Мла¬дият човек продава душата си в замяна на това да се изкачи до божествените вър¬хове на властта. Вече там, „горе”, той е изгубил човешкото отношение и съчув¬ствието към страдащите свои някогашни „братя”, забравил е целите си, променил е светогледа и ценностната си система. Известно е, че всяка сделка с Дявола во¬ди до непоправими промени в само¬личността на човека. Да продадеш душа¬та си е най-прекият път до изгубването на принципи и идеали, на чест и достойн¬ство. Без човешка нравственост понятие¬то съвест губи смисъл и промяната на света е невъзможна. Злото винаги ще по¬беждава, както Дяволът - човека в битка¬та за власт в „Приказка за стълбата”.
    Това е голямото предсмъртно прозре¬ние на Христо Смирненски. Действител¬но: „Пътят към ада е осеян с добри наме¬рения.” Това доказва, че цената, която плаща героят, е много висока. Той по¬лучава власт, която е измамно щастие в човешкия живот. Компромисите водят към нравствени престъпления, целите остават непостигнати. Пътят към властта е път на самотата и предателството. Там, „горе”, на върха човекът винаги е сам, предал идеали, „братя” по съдба и човеш¬кото в себе си. Още в началото на про¬изведението Христо Смирненски посве¬щава творбата си „На всички, които ще кажат: „ Това не се отнася до мене! ”, за да покаже, че това може да се случи на все¬ки и никой не е защитен.
    Изменникът в образа на героя изгубва честта си. А да си човек на честта, значи да отстояваш принципите и идеалите си докрай, да държиш на дадената дума. Изгубената чест се заплаща. Тя води към моралната безотговорност и предател¬ство.
    В „Приказка за стълбата” героят от „плебей по рождение” се превръща накрая в „принц по рождение”. Смирненски вну¬шава, че изгубил себе си, човек губи реал¬ните представи за света, който от грозен става красив, а хората от нещастни - щас¬тливи. Нещастието на героя на Смирненски се състои в загубата на най-ценното -чистата и светла душа.

  7. #7
    Дано да ти е от полза

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си