.
Отговор в тема
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 73
  1. #1

    Християнството

    По история наскоро учихме, че християнството се издига като основна религия на много хора за отрицателно време поради няколко причини:
    -вярата само в един бог, т.е. езичеството е абсолютно забранено
    - всички са равни пред бога

    и някакви такива. Лично аз не съм май много вярваща, но ми стана интересно защо от толкова много религии християнството успява да си пробие път? Исляма и будизма също са на принзипа на монетеизма... не знам точно кога възникават, но до колкото си спомням определнено ги има около 5 век..Айде , мислете.........

    П.С. Съжалявам, ако съм допуснала някоя грешка при представянвто на фактите )
    And now you want somebody
    To cure the lonely nights
    You wish you had somebody
    That could come and make it right....

  2. #2
    Мега фен Аватара на Canis_Dirus
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    8 459
    Поради явното сходство на християнството с много други религии съществували по онова време. Идеята за спасителя роден на 25 декември от девица, тримата крале (мъдреци), умирането и възкресението е супер стара идея. Такава е историята на поне дузина древни богове. Това е така или иначе интерпретация на астрологията.
    На 22 декември слънцето слиза на най-ниската си точка на хоризонта (най-дългия ден) и остава там за 3 дни. Едва на 25 декември отново започва да се издига. като на 25 декемвир с три звзеди, които и до ден днешен се наричат тримата крале (мъдреци) се намират в една линия. Естествено не може да се празнува възкресението му преди Слънцето да е достигнало зенита си през пролетта.
    Поредната интерпетация на битката между доброто (светлината и слънцето като нейн носител) и злото (мрака). Съответно е лесно на хората да си напаснат празниците.

    Има и интересни факти около символите като кръста, рибите, телеца, водолея - всичко това се споменава в библията и пак има астрологичен произход. В момента сме в ерата на рибите като съзвездие, малко преди предполагаемото рождение на Исус сме били в това на телеца (определя се по положението на земята и слънцето спрямо съзвездията). От там и историята със златния телец. Както и пророчеството на Исус, че новата епоха ще настъпи, когато се появи човека с делвата с вода (изображението на водолея).

    Просто почти винаги слънцето е било върховен бог и е лесно да се понижат другите богове в ранг на светии и ангели. Съответно и в различните държави почитат различни светии по различен начин.


    Защо се налага? Ами много добре въплащава идеята, че всички са равни пред бога и краля е неговия избранник на земята. Тоест е далеч от древногръцката и римската идея за множество богове (чети плурализъм) и пасва на Императори, крале и кайзери, които искат да владеят сами.

    А сега цъкни 5 евро за урока!
    Grumpy old madman

  3. #3
    ахах ще минеш без 5 евро мерси все пак
    And now you want somebody
    To cure the lonely nights
    You wish you had somebody
    That could come and make it right....

  4. #4
    Астрологията е поругана от библията.Няма нещо освен библията което с точност да описва бъдещи събития с около 2000 години напред.
    Всеки път нападате христианството като копи от други религии.А не се ли сещате че христианите почитат новия И СТАРИЯ ЗАВЕТ който е бая старичък.В негo са предсказанията за раждането на спасителя,да ви е минало през ум че само може би други религии са копирали от библията.Тъй като юдеите се намирали около реките Тигър и Ефрат,там се смята че е люлката на човешката цивилизация. какво невероятно съвпадение (отново).Няма да ви убеждавам че има Бог и той е Исус,трябва сами да го почувствате.Аз лично съм испитвал мисостта му и не ми трябва да "видя за да повярвам".

  5. #5
    Мега фен Аватара на Canis_Dirus
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    8 459
    Стария завет е преразказ на староегипетските легенди. Все пак не забравяй, от къде са тръгнали евреите Общо взето 90% от религиите имат общо семе и то трябва да се търси в египетските поверия - просто хората са били доста добри астролози.
    И няма никакво значение все пак. Така и така си е пълна глупост да отричаш очевадното.
    Grumpy old madman

  6. #6
    За налагането на Християнството има и още една много важна причина - то проповядва, че има само един бог и само един може да е неговият наместник на Земята. Къв е изводът? Перфектното решение за обединяване на Римската Империя, за проповядването, че само един може да е цар.

  7. #7
    Ще се въздържа от коментар по темата...

  8. #8
    Мега фен Аватара на Canis_Dirus
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    8 459
    Цитирай Първоначално написано от Christ
    Ще се въздържа от коментар по темата...
    Именно, моето момче. Смирено и хрисимо си трай. Точно така трябва да прави добрият християнин - да следва овчия манталитет налаган от религията!
    Grumpy old madman

  9. #9
    Цитирай Първоначално написано от Canis_Dirus
    Цитирай Първоначално написано от Christ
    Ще се въздържа от коментар по темата...
    Именно, моето момче. Смирено и хрисимо си трай. Точно така трябва да прави добрият християнин - да следва овчия манталитет налаган от религията!
    хахах...в интерес на истината за мене всички тези религии и глупости са пълна измислица, ама айде..
    And now you want somebody
    To cure the lonely nights
    You wish you had somebody
    That could come and make it right....

  10. #10
    ... so is my ass.

  11. #11
    Абе чакайте да видим кой е малкоумника...
    Има нещо което не можем да контролираме : Бог
    Значи не искаме да съществува и си измисляме приказката как от камъка стана човек и даже го превтрнахме в наука

  12. #12
    Мега фен Аватара на Canis_Dirus
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    8 459
    Цитирай Първоначално написано от Jesus_is_good
    Абе чакайте да видим кой е малкоумника...
    Има нещо което не можем да контролираме : Бог
    Значи не искаме да съществува и си измисляме приказката как от камъла стана човек и даже го превтрнахме в наука;
    Аз и ерекцията си не мога да контролирам

    Аз пък искам да съществува бог, за да мога да го намеря и унищожа, но ...
    Grumpy old madman

  13. #13
    ставаш за комик

  14. #14
    Цитирай Първоначално написано от Jesus_is_good
    ставаш за комик
    Не се поти. Исус дори не е роден на 25ти Декември, пък камо ли останалото.

  15. #15
    Мега фен Аватара на Canis_Dirus
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    8 459
    Това, че Исус не е роден през зимата е повече от ясно. Описанията на събитието в евангелията ясно дават да се разбере, че това става през лятото или пролетта.

    Само не мога да разбера, защо се карате и се пънете тук? Нали трябва да се по християнски смирени?
    Grumpy old madman

  16. #16
    Мега фен Аватара на quench
    Регистриран на
    Oct 2006
    Мнения
    4 215
    човека създаде бог
    Be proud in your arrogance

    http://vbox7.com/play:eca29fe0

  17. #17
    според мен лично, някой си е измислил "БОГ" само , за да си намери причина да властва над живота на хората....... т.е. да обърква самосъзнанието им ...може да не е имал личен живот...(мои лични предположения)
    And now you want somebody
    To cure the lonely nights
    You wish you had somebody
    That could come and make it right....

  18. #18
    Църквата брат....всичко е пак за да манипулират хората...кво толкова го мислите..Бог ми кат искаш вярвай си в бог ма да видим де ше е Милостивия кат ти опре У* до Г*з*

  19. #19
    Та ... да отговоря на въпросите на авторката... Християнството се издига, поне според мен, не толкова, защото е монотеистична религия. Вярно, че я има тенденцията на хората когато нещата им омръзват, да започват да правят обратните неща Разбирай го както искаш. С това искам да кажа, че след векове вярване в 15768 божества човек иска да си почине и да има само един. Освен това - Римското общество е обществото на свободите по онова време. Съвременния морал е много близък до този на римлянина в много отношения. След толкова много свободи е нормално да се утвърди една религия, която поставя твърди правила, които трябва да се спазват. Нормално е след години войни и кръвопролития хората да искат мир и любов. И колкото и парадоксално да звучи, всичко се повтаря: Виждаш, че има хора като Jesus & Jesus_is_good, който дрънкат глупости по мое мнение, както и има хора като мен, които отричат християнството, защото то отнема свободата на хората. След известно време вероятно броя на подобни на горепосочените индивиди стремглаво ще се увеличи. Надявам се тогава да не съм жива, а ако съм - ще се прогрижа да не съм Отвърждава се християнството, а не будизма или нещо друго, защото Римската империя - по онова време световна империя, е като трамплин за именно тази религия. Тя се заражда и развива в Юдея и плъзга из Рим. Освен това Европа, майката на Рим, винаги е била люлка на цивилизацията - нормално е да се отвърди нещо, което ние, еврропейците сме измислили. Това, че всички са равни пред бога не е вярно - християнството отрича всичко, що отрича него и иска да го пече на клада. Освен това християнството добре стъпва на старите езически вярвания - т.е датите, когато са се провеждали старите езически големи пранизци се заместват от нови, християнски. 25 декември е рождество христово не защото христос се е родил, а защото тогава са големите Сатурнии в Рим :P Християнството е една от първите дуалистични религии - т.е тя добре обяснява на глупавите хора, че нещата могат да бъдат добри и лоши. Само. Елементарно, но за масата пълни кретени по онова време, това е добре дошло, те го разбират и възприемат. Мога да пиша още много много, но ... не сега
    Memento moriendum esse!


  20. #20
    Мега фен Аватара на Canis_Dirus
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    8 459
    Цитирай Първоначално написано от ThunderGoddess
    Освен това - Римското общество е обществото на свободите по онова време. Съвременния морал е много близък до този на римлянина в много отношения. След толкова много свободи е нормално да се утвърди една религия, която поставя твърди правила, които трябва да се спазват.
    Говориш така за общесво, където едва 10% от населението са пълноправни граждани (чети римляни) и където на робите се гледа като на "говореща вещ". Това свобода ли е?

    Остатъка от поста ти е също толкова смислена.
    Grumpy old madman

  21. #21
    Цитирай Първоначално написано от Canis_Dirus
    Цитирай Първоначално написано от ThunderGoddess
    Освен това - Римското общество е обществото на свободите по онова време. Съвременния морал е много близък до този на римлянина в много отношения. След толкова много свободи е нормално да се утвърди една религия, която поставя твърди правила, които трябва да се спазват.
    Говориш така за общесво, където едва 10% от населението са пълноправни граждани (чети римляни) и където на робите се гледа като на "говореща вещ". Това свобода ли е?

    Остатъка от поста ти е също толкова смислена.
    Говоря за общество, където никой не е давал на никого нищо гратис. Такова явление като "човек е роден с правата си" в Римската империя просто е нямало. Смятам, че точно тази социална структура им е дала възможността да просъществуват толкова дълго. Т.е - за един верен и съвестен роб винаги съществува шанса да бъде освободен. За един свободен човек винаги съществуват различни възможности да се отвърди, докаже, и да си заслужи гражданството. Това е като една дребна цетка, през която глупавите, мързеливите и неамбицираните хора не минават. Да си гражданин означава да избираш, да съдиш и да се занимаваш с политиката в империята. Хората просто не са искали да се бъркат некомпетентни индивиди. За да се отвърдиш като влиятелен човек в Римската империя, е трябвало да положиш нечовешки усилия, вярно е. Това е като да трябва да отвориш множество врати за определено време. Като товориш ключалката и влезеш в стаята, там намираш новите си права, но поемаш и задълженията, които ти се полагат за тях. Когато ти се възползваш само от правата си, а не изпълняваш задълженията си, свършен си. Има сведения за хора, отписани от списъците с граждани, например. Повечето от половината некадърни императори са свършили след заговор. Цялата социална стълбица е била доста гъвкава и постепенна, но и много хлъзгава. Не е било като в днешни времена - правиш 18 и айдеее, имаш правата като всички други. Защото ти може да си на 18, но да мислиш като на 12. Или обратното ... да мислиш като по-голям. Та ... със всичко това исках да ти кажа, че тези десет процента граждани са били хора, които наистина са заслужавали да се наричат такива, умни, благородни (по техните си разбирания). Свободата трябва да се заслужи - така е било тогава, така е и днес. Нищо, че в днешни времена всичко е покрито под купчина лицемерие.
    Memento moriendum esse!


  22. #22

    ХРистянството и всичкирелигий - ИЗМАМА ИЗМИСЛИЦА

    Религията е една измисла чиято цел да обясни необяснимото за тогавашниячовек и също така да свърши невъзможните за хората неща (чудо).Това е абсолюната истина.И вярващите са посто едни заблудени хора които вярват в нещо което не е доказало съществуването си !!!
    [link]www.ANONIMNO.QSH.EU[/link] - влезте и ше разберете.

  23. #23
    Аватара на lsd43
    Регистриран на
    Dec 2007
    Град
    Някъде по широкия свят...
    Мнения
    2 014
    Хайде още една тема с недоказуеми теории в които аргументите са "Има Бог,щото вярвам в него!" и "Няма Бог,щото аз пък не вярвам."
    и сякви подобини безсмислени спорове за "великия" Бог или "великата"
    наука единственото горе долу сигурно на този свят е ,че съществуваш и няма начин да се докаже дали си дошъл от маймуняка или от нещото наречено Бог ,естествено идва и момента че някои хора си мислят че са плод на извънземен експеримент има и други като мен ,които не вярват в нищо друго освен ,че живеем в светът на реалноста(който,между впрочем не е много красив ,но това е друга тема),а не в някакъв с свят пълен с ангели и всякакви подобни глупости,вярвам че някъде има нещо,че след смъртта има живот,но дали има Бог само времето ще покаже.
    War is tool ,with this tool the powerful people manage their plans for the new world. World of mass slavery ,world of mind control. If you haven't realise it yet- you are part of that enslaved humanity too.

  24. #24
    Да заявяваш, че Християнството е донесло зло на света означава: 1. Да си нямаш хал-хабер от тази религия защото не си прочел повече от 2 странички от Евангелието и да не знаеш изобщо каква е ролята му за развитието на световната цивилизация и 2. да си за диагноза от психодиспансера ако го вярваш наистина

  25. #25
    а това, че Християнството ви ограничавало свободата е вече някакъв тотален абсурд ... и как точно ви ограничава свободата, в това е въпроса...

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си