Заинтересовах се малко по-подробно по темата и понеже не видях друга такава (съжалявам ако се получава дублаж), реших, че ще е от полза за нас да си знаем правата и да знаем, че има хора, които да застанат зад нас. Предлагам ви извадка от сайта на УНИЦЕФ, а който иска повече информация - тук: http://www.unicef.bg/index.php

За "Училище без наисилие":
Голяма част от насилието над деца остава скрито за специализираните институции и обществото, тъй като проявите му в много случаи не се докладват и регистрират. Причините за това са слабата обществена чувствителност и ангажираност за предотвратяване на насилието над деца, непознаване на правото на децата за закрила срещу насилие, както и на задължението за уведомяване на органите по закрила на детето за деца в риск и др.
През учебната 2007/2008 година УНИЦЕФ България, в партньорство с Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), стартира проект за превенция на насилието и тормоза между деца в училище – “Училище без насилие”. Основната цел на проекта е да допринесе за предотвратяването на тормоза между деца в училищата и създаването на безопасна и подкрепяща училищна среда. Специалисти работят с учителите, децата и училищната общност, показвайки им нови начини на комуникация и справяне с проблемите без агресия. При реализирането на проекта се приобщава цялата училищна общност - всички са активно включени в мерките за превенция и справяне с проявите на тормоз.
Проектът започна в шест училища на територията на град София и обхвана деца от 5 до 7 клас. До края на 2008 г. проектът “Училище без насилие” ще обхване допълнителни училища в други градове, като включи деца от 1-ви до 7-ми клас.

Аз съм човекът

Аз съм човекът, когото тормозеше като малък
Аз съм човекът, който ти изглеждаше жалък
Аз съм човекът, който те отвращаваше
Аз съм човекът, на когото се подиграваше
Аз съм човекът, който седеше самотен
Аз съм човекът, който върви към дома неохотно
Аз съм човекът, когото плашеше до смърт всеки ден
Аз съм човекът, който стоеше безмълвен, смутен
Аз съм човекът, който носи болка в очите си
Аз съм човекът, който винаги крие сълзите си
Аз съм човекът, който живя в страх и насилие толкова време
Аз съм човекът, разрушен от това бреме
Аз съм човекът, който се давеше в презрение
Аз съм човекът, който проклинаше свойто рождение
Аз съм човекът, когото мачкаше за забавление
Аз съм човекът - от твоето поколение
Аз съм човекът, чието име не знаеш
Аз съм човекът, за когото нехаеш.
Ти мислиш, че е готино да си свиреп,
Но и аз съм Човек - като теб.

Превод: Влади Фиданова

Лора Граймс е 14-годишно момиче от Бристъл, Великобритания, което се самоубива, след като е системно малтретирано в училище от свои връстници. В предсмъртното си писмо оставя стихотворение, което моли да бъде прочетено на погребението му.

Това стихотворение и историята на Лора се превръщат в основа на кампанията "Училище без насилие".

Текстът в оригинал:
I am the person you bullied at shool
I am the person who didn’t know how to be cool
I am the person that you alienated
I am the person you ridiculed and hated
I am the person you scared everyday
I am the person who had nothing to say
I am the person with hurt in his eyes
I am the person you never saw cry
I am the person living alone with his fears
I am the person destroyed by her peers
I am the person who drowned in your scorn
I am the person who wished she hadn’t been born
I am the person you destroyed for ‘fun’
I am the person, but not the only one
I am the person whose name you don’t know
I am the person who just can’t let go
You think bullying makes you cool
But I am a person too, just like you…


Как да помогна?
Вашата подкрепа ще ни даде възможност да протегнем ръка на децата в България.
Вашата подкрепа силно се цени и независимо от сумата, която решите да съберете, от 5 до 5000 лева, тя ще бъде вложена по най-добрия начин в полза на тези деца, които се нуждаят най-много.
С радост ще Ви осигурим подкрепа, идеи, материали и информация, нужни за Вашия успех. Свържете се с нас на ddraganov@unicef.org ако имате нужда от нашата помощ. Успех!
Благодарим Ви - Комуникационният отдел




И искам да попитам, някой може ли да ми каже как мога да се сдобия със синята лентичка, която носят на рекламата?



Важна тема
moderated by Coki