.
Отговор в тема
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 31
  1. #1
    Мега фен Аватара на w0sh
    Регистриран на
    Jun 2007
    Град
    one foot on the gas, one foot in the grave
    Мнения
    9 652

    Относно българския химн.

    Защо все още продължаваме да тачим комунистическия български химн? Защо пеем за нашата горда стара планина и Дунава, който дори не е изцяло български?
    Не е ли редно да се обърнем към други ценности, които ни определят като българи?
    Защо шуми марица е заклеймен като остарял и ненужен в новото време?
    Защо самия ни химн навява пасивност?
    If it wasn't for date rape, i'd never get laid.

    и last.fm-ец

  2. #2

    Re: Относно българския химн.

    Цитирай Първоначално написано от w0sh
    Защо все още продължаваме да тачим комунистическия български химн? Защо пеем за нашата горда стара планина и Дунава, който дори не е изцяло български?
    Не е ли редно да се обърнем към други ценности, които ни определят като българи?
    Защо шуми марица е заклеймен като остарял и ненужен в новото време?
    Защо самия ни химн навява пасивност?
    Ами не знам, мен и сегашният химн ми звучи добре, нищо че е наложен през комунизма, от което не съм очарован разбира се, но не обръщам внимание на това, просто защото и сегашният никак не е лош. А аз тача всичко, което звучи патриотично.
    За Шуми Марица си прав, и за мен това е автентичният български химн. Не, че не могат да се намерят и други много успешни варианти на български национален химн, но Шуми Марица си е запазена марка, съгласен съм.

  3. #3
    И аз по-харесвам "Шуми Марица", но и сегашният е добър.
    Паднаха борци безчет
    за народа наш любим,
    майко, дай ни мъжка сила
    пътя им да продължим!
    Една идея не може да бъде унищожена!

  4. #4
    Аватара на Diam0nD
    Регистриран на
    Jan 2008
    Град
    Varna
    Мнения
    1 715
    А бе лош ако си говорим за химна : стария химн е страшно надъхващ и бойно звучащ !! И много го харесвам ,но сегашния е по-тържествен И 2та химна са си доста добри а бе само да питам тука много хора има от ВМРО ,аз по едно време си мислех се включа в младежката организация ,но само като видях кви пичове носеха знамената ви на 3 март ми мина мерака , та всички ли са такива (някви брадясали и дебели ... не че има лошо ,ама за знаменосци поне земайте добре изглеждащи хора )

  5. #5
    През комунизма е бил забранен "Шуми Марица" - за да не разберат хората кое е по-добро и за да не могат да си преценят сами :P

    "Шуми Марица" е по-надъхващ и по-готин..

    Като пак сме демокрация да върнем стария химн от преди комунизма. Подкрепям "Шуми Марица".
    България над всичко!
    skype acc: bgb-dead

  6. #6
    Цитирай Първоначално написано от Diam0nD
    А бе лош ако си говорим за химна : стария химн е страшно надъхващ и бойно звучащ !! И много го харесвам ,но сегашния е по-тържествен И 2та химна са си доста добри а бе само да питам тука много хора има от ВМРО ,аз по едно време си мислех се включа в младежката организация ,но само като видях кви пичове носеха знамената ви на 3 март ми мина мерака , та всички ли са такива (някви брадясали и дебели ... не че има лошо ,ама за знаменосци поне земайте добре изглеждащи хора )
    И на мен и двата химна ми харесват и изобщо всичко българско-патриотично ми звучи добре. Това, че сегашният химн е наложен през комунизма в случая не ме притеснява и не се замислям. Но и за мен Шуми Марица е по-автентичен и с по-големи традиции и актуалност относно българската история. А и относно българската съдба разбира се, а тя явно е свързана с борбата и войните и то от край време.
    Определено всички знаменосци във ВМРО и още по-малко повечето хора във ВМРО не сме брадясали и дебели. Просто си попаднал на такива, но не си прави изводи и заключения от 4-5 човека, ако ще и повече. Повечето хора от ВМРО си изглеждаме съвсем нормално.

  7. #7
    /оффтопик

    това последното [Просто си попаднал на такива, но не си прави изводи и заключения от 4-5 човека, ако ще и повече. Повечето хора от ВМРО си изглеждаме съвсем нормално] ми прозвуча като - не гледай, че някой сме без крака и ръце - има някой със света

    /край на оффтопика

    PS - ВМРО ги подкрепям, националисти са най-малкото.
    България над всичко!
    skype acc: bgb-dead

  8. #8
    Аватара на Valentin123
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    Русе
    Мнения
    170
    И двата химна са хубави.
    Мълчи! А вместо тебе всеки дол, пътека,
    дъбрава, езеро, река, рид, планина
    ще викат с глас през всички времена:
    "Тук българи са, българи от памтивека!"

  9. #9
    Десет трупа
    от брега
    пльоснаха тежко
    в мъртвите мътни води на Марица.
    Окървавена повлече
    ги скръбната родна река.
    Военна музика нейде далече
    през обезлюдени улици
    гърмеше
    "Шуми Марица. . ."
    Окървавена. . .
    В изпотъпкани ниви
    трънливи
    между бодил и високи треви
    се валят червени глави
    с накълцано обезобразено лице.
    ГЕО МИЛЕВ СЕПТЕМВРИ

    Направете си изводите...

  10. #10
    Цитирай Първоначално написано от Lychezar
    Десет трупа
    от брега
    пльоснаха тежко
    в мъртвите мътни води на Марица.
    Окървавена повлече
    ги скръбната родна река.
    Военна музика нейде далече
    през обезлюдени улици
    гърмеше
    "Шуми Марица. . ."
    Окървавена. . .
    В изпотъпкани ниви
    трънливи
    между бодил и високи треви
    се валят червени глави
    с накълцано обезобразено лице.
    ГЕО МИЛЕВ СЕПТЕМВРИ

    Направете си изводите...
    Какво да си правим извода, че комунягата Гео Милев е написал стихотворението си "Септември" на основата на "Шуми Марица" и то изопачавайки я? Щото аз с такова впечатление оставам. И добре, комунисти са били трепани преди 9-ти и не оправдавам тези действия, ама какво ще кажеш за след 9-ти колко хиляди хора бяха избити от същите тези комунисти? С две думи целият политически елит на царска България и цвета на българската интелигенция бяха унищожени през комунизма. Затова нещо да коментираш?

  11. #11
    Мега фен Аватара на w0sh
    Регистриран на
    Jun 2007
    Град
    one foot on the gas, one foot in the grave
    Мнения
    9 652
    Всъщност Гео Милев не е бил комунист, а стихотоворението е относно въстанието от септември 1923-та година. По това време ан власт са БЗНС, а той е арестуван и убит по време на управлението на превратаджиите.

    Комунистите поемат отговоорност за това въстание, но то няма нищо общо с тях.
    If it wasn't for date rape, i'd never get laid.

    и last.fm-ец

  12. #12
    Цитирай Първоначално написано от w0sh
    Всъщност Гео Милев не е бил комунист, а стихотоворението е относно въстанието от септември 1923-та година. По това време ан власт са БЗНС, а той е арестуван и убит по време на управлението на превратаджиите.

    Комунистите поемат отговоорност за това въстание, но то няма нищо общо с тях.
    Ее, айде бе човек, ти пренаписа историята. Напротив, когато се вдига Септемврийското въстание на власт са вече Александър Цанков и Демократическият сговор/и то от цели 3 месеца/. За какво комунистите да вдигат въстание срещу БЗНС, след като в много отношения имат една и съща платформа и са леви политически сили?
    А въстанието си е изцяло дело на БКП, разбира се подкрепено от крайно левите елементи в БЗНС. А земеделците на Стамболийски се вдигат на борба срещу превратаджийте/без да са подкрепени от комунистите/ много по-рано от септември, тоест веднага след преврата-още през юни. Тъй че нещо бъркаш събитията, извинявай.

  13. #13
    Мега фен Аватара на w0sh
    Регистриран на
    Jun 2007
    Град
    one foot on the gas, one foot in the grave
    Мнения
    9 652
    Моя грешка . Отвях се.

    Но отсега мога да ти кажа,че комунисти и земеделци не са били в добри взаимоотношения. Нямат нито една коалиция и по време на 2-те правителства на Стамболийски БРП винаги са в опозиция.
    Гео Милев не е бил комунист, макар да е бил с леви идеи.
    If it wasn't for date rape, i'd never get laid.

    и last.fm-ец

  14. #14
    Цитирай Първоначално написано от w0sh
    Моя грешка . Отвях се.

    Но отсега мога да ти кажа,че комунисти и земеделци не са били в добри взаимоотношения. Нямат нито една коалиция и по време на 2-те правителства на Стамболийски БРП винаги са в опозиция.
    Гео Милев не е бил комунист, макар да е бил с леви идеи.
    Няма нищо, случва се на всеки .
    Ами да ти кажа за отношенията между комунисти и земеделци, до голяма степен си прав. Но една част от земеделците, които ти казах са крайно леви, са за съюз с комунистите. То всъщност след 9.IX.1944 г. така и става- БЗНС"Пладне"/което е било за съюз с комунистите/ се включва в Отечествения фронт, заедно с политическия кръг "Звено" и остават верни до края на комунистическия режим на БКП. Даже е имало отделни привилегии за земеделците. Иначе друга част от земеделците, начело с Никола Петков, които отначало подкрепят ОФ, много бързо разбират грешката си и стават яростна опозиция на режима, които се води многопартиен, но още в първите години след войната очевидно е бил ръководен от комунистите/наричащи се все още БРП по това време-до декември 1948, когато пак си връщат името БКП/.
    За Гео Милев, за мен си е комунист, защото левите идеи по онова време са се отъждествявали с комунистите, тъй като е нямало други адекватни леви партии и движения. То всъщност БКП се отделя от Социалдемократическата партия и ако имаш в предвид, че Гео Милев е бил социалдемократ, възможно е.

  15. #15
    Септемврийското въстание е народно въстание,ръководено от БКП и Земеделския съюз,в него също участват и голяма част от анархистите в България.И трябва да се подчертае,че борбата не е била за диктатура и установяване на съветска власт,а за създаване на революционни комитети от работническото-селско правителство.
    Абе кво ви пука,че стотици въстаници са загинали за тъй бленуваната свобода,за която са дали живота си герои като Левски и Ботев...Кво ви пука,че се е слушал химнът "Шуми Марица",а в същото време деца са оставали без бащи.А пък Гео Милев заради поемата "Септември",е убит и заровен,а след това обявен за безследно изчезнал,но нали е бил "комуняга",нека мре!
    След девети много хора са си били заслужили смъртните присъди(регенти, кръволоци -фашисти, полицаи -шефове, кметове, прогермански мекерета, богаташи, построили богтаството си за сметка на други/понякога и чисто върху расови признаци/, военнопрестъпници, щефове на фашистки организации),макар че аз не ги подкрепям,според мен никой няма права да отнеме живота на друг.

  16. #16
    Аватара на Valentin123
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    Русе
    Мнения
    170
    Цитирай Първоначално написано от kristo
    Цитирай Първоначално написано от w0sh
    Моя грешка . Отвях се.

    Но отсега мога да ти кажа,че комунисти и земеделци не са били в добри взаимоотношения. Нямат нито една коалиция и по време на 2-те правителства на Стамболийски БРП винаги са в опозиция.
    Гео Милев не е бил комунист, макар да е бил с леви идеи.
    Няма нищо, случва се на всеки .
    Ами да ти кажа за отношенията между комунисти и земеделци, до голяма степен си прав. Но една част от земеделците, които ти казах са крайно леви, са за съюз с комунистите. То всъщност след 9.IX.1944 г. така и става- БЗНС"Пладне"/което е било за съюз с комунистите/ се включва в Отечествения фронт, заедно с политическия кръг "Звено" и остават верни до края на комунистическия режим на БКП. Даже е имало отделни привилегии за земеделците. Иначе друга част от земеделците, начело с Никола Петков, които отначало подкрепят ОФ, много бързо разбират грешката си и стават яростна опозиция на режима, които се води многопартиен, но още в първите години след войната очевидно е бил ръководен от комунистите/наричащи се все още БРП по това време-до декември 1948, когато пак си връщат името БКП/.
    За Гео Милев, за мен си е комунист, защото левите идеи по онова време са се отъждествявали с комунистите, тъй като е нямало други адекватни леви партии и движения. То всъщност БКП се отделя от Социалдемократическата партия и ако имаш в предвид, че Гео Милев е бил социалдемократ, възможно е.
    Като цяло ,след Октомврийската революция се отделят две крила в комунистическото движение-реформистко и революционно.Първото е за въвеждането на социализма чрез реформи и ненасилие,а второто чрез революция и борба.Почти всички леви партии след краха на комунизма преминаха към социалдемокрацията,къде повече и по-малко.
    Мълчи! А вместо тебе всеки дол, пътека,
    дъбрава, езеро, река, рид, планина
    ще викат с глас през всички времена:
    "Тук българи са, българи от памтивека!"

  17. #17
    Валентин,социалдемокрация а като идеология се появява в края на 19век,а в България през 1981година,където е създадена БРСДП.
    Мисля,че се отклонихме от темата...

  18. #18
    Цитирай Първоначално написано от Валентин
    Цитирай Първоначално написано от kristo
    Цитирай Първоначално написано от w0sh
    Моя грешка . Отвях се.

    Но отсега мога да ти кажа,че комунисти и земеделци не са били в добри взаимоотношения. Нямат нито една коалиция и по време на 2-те правителства на Стамболийски БРП винаги са в опозиция.
    Гео Милев не е бил комунист, макар да е бил с леви идеи.
    Няма нищо, случва се на всеки .
    Ами да ти кажа за отношенията между комунисти и земеделци, до голяма степен си прав. Но една част от земеделците, които ти казах са крайно леви, са за съюз с комунистите. То всъщност след 9.IX.1944 г. така и става- БЗНС"Пладне"/което е било за съюз с комунистите/ се включва в Отечествения фронт, заедно с политическия кръг "Звено" и остават верни до края на комунистическия режим на БКП. Даже е имало отделни привилегии за земеделците. Иначе друга част от земеделците, начело с Никола Петков, които отначало подкрепят ОФ, много бързо разбират грешката си и стават яростна опозиция на режима, които се води многопартиен, но още в първите години след войната очевидно е бил ръководен от комунистите/наричащи се все още БРП по това време-до декември 1948, когато пак си връщат името БКП/.
    За Гео Милев, за мен си е комунист, защото левите идеи по онова време са се отъждествявали с комунистите, тъй като е нямало други адекватни леви партии и движения. То всъщност БКП се отделя от Социалдемократическата партия и ако имаш в предвид, че Гео Милев е бил социалдемократ, възможно е.
    Като цяло ,след Октомврийската революция се отделят две крила в комунистическото движение-реформистко и революционно.Първото е за въвеждането на социализма чрез реформи и ненасилие,а второто чрез революция и борба.Почти всички леви партии след краха на комунизма преминаха към социалдемокрацията,къде повече и по-малко.
    То и в България е така. В началото съществува единна Българска социалдемократическа партия, която в последствие се разделя на дясно и ляво крило- БРСДП/широки социалисти/ и БРСДП/тесни социалисти/, начело с Димитър Благоев, които после стават комунисти и се преустройват в БКП/за тесните социалисти говоря/.

  19. #19
    Аватара на Valentin123
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    Русе
    Мнения
    170
    Цитирай Първоначално написано от Lychezar
    Валентин,социалдемокрация а като идеология се появява в края на 19век,а в България през 1981година,където е създадена БРСДП.
    Мисля,че се отклонихме от темата...
    Аз говоря като цяло.
    Мълчи! А вместо тебе всеки дол, пътека,
    дъбрава, езеро, река, рид, планина
    ще викат с глас през всички времена:
    "Тук българи са, българи от памтивека!"

  20. #20
    Супер фен Аватара на Shadow_Walker
    Регистриран на
    Nov 2005
    Мнения
    2 425
    И какво му има на сегашня химн?
    Според мен текстът е изключително патриотичен, а от музиката ме побиват тръпки...
    Не ме интересува кой и защо го е наложил - на мен ми харесва.
    хъхъ..

  21. #21
    Супер фен Аватара на GLeZoRanA
    Регистриран на
    Aug 2005
    Град
    ®България...®
    Мнения
    2 863
    На мен лично ми харесва повече "Шуми Марица" .. , но наистина сегашния е някак си по тържествен...А стария си е хубав и надъхващ

  22. #22
    химна ни е боклук, наложен от комунистическата измет, контролирана от ZOG с цел да забравим миналото си. Истинският химн е шуми Марица.

  23. #23
    Аватара на BurningDesire
    Регистриран на
    Jul 2008
    Град
    Hidden Village of Konoha
    Мнения
    554
    Мисля, че сагашният ни химн си е по-подходящ. "Шуми Марица" звучи някак по-бойно и по-войствено, пък нали сега светът се стреми към мир и глобализация. По-актуално би трябвало да звучи да се възпее красотата на родината, а не химна да звучи "кърваво". Иначе като песни и двете ми харесват, но "Мила Родино" ми звучи някак по-подходящо за времето.
    http://www.jivotno.com/blqqqq - Дай 1 жълтица на рибката ми

  24. #24
    Цитирай Първоначално написано от Janeta_
    Мисля, че сагашният ни химн си е по-подходящ. "Шуми Марица" звучи някак по-бойно и по-войствено, пък нали сега светът се стреми към мир и глобализация. По-актуално би трябвало да звучи да се възпее красотата на родината, а не химна да звучи "кърваво". Иначе като песни и двете ми харесват, но "Мила Родино" ми звучи някак по-подходящо за времето.
    За мира съм съгласен, ама глобализацията е тотален ужас и съм твърдо против нея .

  25. #25
    Аватара на Endo
    Регистриран на
    Feb 2008
    Град
    Валхала
    Мнения
    199
    Шуми Марица
    Окървавена.
    Плаче вдовица
    Люто ранена.

    Припев:
    Марш, марш
    С генерала наш.
    В бой да летим,
    Враг да победим!

    Български чеда,
    Цял свят ни гледа —
    Хай към победа
    Славна да вървим!

    Припев…

    Лъвът Балкански
    В бой великански
    С орди душмански
    Води ни крилат.

    Припев…

    Млади и знойни,
    В вихрите бойни
    Ний сме достойни
    Лаври да берем.

    Припев…

    Ний сме народа,
    За чест, свобода,
    За мила рода,
    Който знай да мре!

    Припев…


    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!
    Oi .. it's not just a music,its a WHITE voice !

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си