.
Отговор в тема
Страница 1 от 7 12345 ... ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 171
  1. #1

    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Пловдив
    Мнения
    38

    Какво е пост?

    Какво е постът?
    какво представлява и каква е неговата цел?
    пишете всичко което знаете за поста

  2. #2
    Постът е най-силното нещо след молитвата, показан е от Исус Христос.
    Неговата физическа цел е човек да се освободи от негативността от животинското месо, което е здравословно временно, и духовната цел следователно е по-здрав и пречистен дух.
    Препоръчва се за физически здравите хора, защото иначе ако тялото ти е слабо, има нужда от месо.

  3. #3
    Аватара на scoobydors
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Ямбол
    Мнения
    1 884
    Аз пък съм чувала, че се пости за да се постави обикновения човек на мястото на Иисус Там нали 40 дни е бил в пустинята без да може да яде нищо животинско и затова и постенето също е толкова дни.
    Life's too short.. too short to live it as a bad person!

  4. #4
    Цитирай Първоначално написано от scoobydors
    Аз пък съм чувала, че се пости за да се постави обикновения човек на мястото на Иисус Там нали 40 дни е бил в пустинята без да може да яде нищо животинско и затова и постенето също е толкова дни.
    И как така да се постави на мястото на Иисус?Моля те обясни по - подробно,защото ума ми някак си не възприема това твое изказване....

  5. #5

    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Пловдив
    Мнения
    38
    Цитирай Първоначално написано от nailana
    Цитирай Първоначално написано от scoobydors
    Аз пък съм чувала, че се пости за да се постави обикновения човек на мястото на Иисус Там нали 40 дни е бил в пустинята без да може да яде нищо животинско и затова и постенето също е толкова дни.
    И как така да се постави на мястото на Иисус?Моля те обясни по - подробно,защото ума ми някак си не възприема това твое изказване....
    Обща информация за постите
    Постът е въздържание с религиозно-нравствена цел от блажна храна при умерена употреба на постна храна.


    В Стария Завет има много наредби за поста.


    Моисей е постил 40 дни и 40 нощи (Изх. 34:2, за да се подготви да получи десетте Божии заповеди.

    Пророк Илия след строг пост, душевна чистота и голяма ревност за Господа се удостоил да види Божията слава (3 Царе 18 : 4 – 13 ).

    Като най-велик и най-строг постник е известен свети Йоан Кръстител. Всички праведници са спазвали в малка или по-голяма степен поста.



    От апостолско време светата Църква е наредила светото тайнство изповед и причастяването да се предшестват и съпътстват от тъй нареченото говеене. Това ще рече по-усилена и благоговейна подготовка чрез пост и молитва.

    Най-благоприятно време за тази подготовка представлява Великият пост. Той, както и другите пости, започва с така наречените "заговезни" - т. е. ядат се вечерта блажни храни, а от сутринта на другия ден започват постите. При нормални условия говеенето трае една седмица, като първите три дни се прекарват в пълен пост, т. е. "тримерене". Тримеренето е доброволен пост, извършван от онези, които желаят и могат да го издържат. При особени обстоятелства като старост, тежка болест, предстоящо неотложно заминаване по служба и др., срокът на говеенето през първата седмица на поста може да се съкрати на три, или даже на един ден, като се препоръчна това да стане с благословението на епархийския архиерей, на енорийския свещеник.


    Мнозина от говеещите смятат, че постенето трябва да се състои в отказ от блажни храни. Това е само едната страна на поста – телесният пост, който сам по себе си е недостатъчен без духовния пост. Православните християни, които искат да постят, трябва да знаят това и да го спазват.





    Най-общи правила за поста
    1. В основата на поста е борбата с греха чрез въздържане от храна. Именно въздържанието, а не изнемогата на тялото, затова всеки трябва да съизмери своите сили, своята подготовка и готовност да пости с правилата за спазване на постите.

    2. Постът е аскетичен подвиг, изискващ подготовка и постепенност. Необходимо е постенето да започва постепенно. Отначало се започва с въздържание от блажна храна в сряда и петък през цялата година.

    3. Желаещите да постят трябва да се посъветват с опитен духовник, да му разкажат за духовното и физическото си състояние и да го помолят да благослови поста.

    4. Болните задължително трябва да се посъветват с лекар. Бременните жени трябва да се отнасят много внимателно към постенето. На малолетните деца и пътешествениците се разрешава облекчен режим.

    5. Заговява се (започва се приемането на блажна храна) след дълги пости в празничните дни след литургията, което също трябва да става постепенно.



    6. При постите съществуват шест степени на строгост:

    всичко, освен месо (Месни заговезни);
    вкусване на риба;
    гореща храна с растително масло;
    гореща храна без мазнина;
    студена храна без мазнина и без топли напитки (т.нар. сухоежбина);
    пълно въздържане от храна.
    В дните, когато се разрешава риба, е позволена и гореща храна, приготвена с растителна мазнина. За спазване на по-строг пост в определени дни е необходимо благословението на свещеник.

    7. Пост телесен, без пост духовен, не допринася за спасението на душата, дори напротив, може да бъде и духовно вреден, ако човек, въздържайки се от храна, се протиква със съзнание за собственото си превъзходство. Истинският пост е свързан с молитва, покаяние, въздържане от страсти и пороци, изкореняване на лошите дела, прощаване на обидите, въздържание от съпружески живот, изключване на увеселителни и зрелищни мероприятия, дори гледане на телевизия.

    Постът не е цел, а средство за смирение на плътта и очистване от грехове. Без молитва и покаяние постът се превръща само в една диета.


    За православния човек постът е съвкупност от добри дела, искрена молитва, въздържане от всичко, включително и от храна. Телесният пост заедно с духовния образуват истинският пост.

    Според църковния Устав по време на пост се забранява блажна храна — месо и млечни продукти; само в някои постни дни, се разрешава риба, а в дните на строг пост не се позволява не само риба, но и никаква гореща храна и храна, приготвена с растителна мазнина.

    Повярвалите в Христа започнали да постят още от времето на апостолите. Първите християни постили твърде често и продължително, за да се подготвят по-добре за богоугодни подвизи. В първите векове всеки християнин постел не в определено време, а колкото искал и когато желаел. В ІV век намираме вече указания и наредби освен за съществуващите Велик и Петров пост, още и за Рождественския (Коледен) и Богородичен пост. Четирите поста били пригодени към четирите годишни времена.

  6. #6
    Цитирай Първоначално написано от nailana
    Цитирай Първоначално написано от scoobydors
    Аз пък съм чувала, че се пости за да се постави обикновения човек на мястото на Иисус Там нали 40 дни е бил в пустинята без да може да яде нищо животинско и затова и постенето също е толкова дни.
    И как така да се постави на мястото на Иисус?Моля те обясни по - подробно,защото ума ми някак си не възприема това твое изказване....

  7. #7
    Аватара на scoobydors
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Ямбол
    Мнения
    1 884
    Цитирай Първоначално написано от nailana
    Цитирай Първоначално написано от scoobydors
    Аз пък съм чувала, че се пости за да се постави обикновения човек на мястото на Иисус Там нали 40 дни е бил в пустинята без да може да яде нищо животинско и затова и постенето също е толкова дни.
    И как така да се постави на мястото на Иисус?Моля те обясни по - подробно,защото ума ми някак си не възприема това твое изказване....
    Еми... Да изпиташ страданията на Иисус.
    Както казах, така съм чувала и нямам никаква представа за подробности, че да ти обясня.
    Life's too short.. too short to live it as a bad person!

  8. #8
    Постене е имало и в Старият завет.

  9. #9
    postyt e mnogo svqto neshto vyv hristiqnstvoto nemoji da postish 1,2,chasa ida kajish che si postil

  10. #10
    Мега фен Аватара на anonymous908491
    Регистриран на
    Nov 2012
    Мнения
    13 898
    Цитирай Първоначално написано от Esaiam Виж мнението
    Постене е имало и в Старият завет.
    Тяхното не е било постене, а глад, не е като да са го правили по желание.

  11. #11
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    6 259
    никъде в библейските книги на Новия Завет не се изтъква въздържанието от храна като основен елемент на поста, за който се говори в Писанието, като само 40 дневният пост на Исус в пустинята е представен там като въздържание от някаква храна, понеже каква полза от гладуване, когато милиони човеци имат нужда от спасение сега, а гладуването не може да ги спаси съвършено?!, ако гладуваш, това може да бъде полезно най-вече за твоето тяло, но ако спасяваш съжителите си от глад, жажда, голота, студ, бедствие, напаст, бесове, болест, смърт, грях/греха, зло, и пр., тогава това наистина би било полезно за тях, не само за теб, следователно същинският пост е правенето на добро ближнему, понеже не напразно най-голямата Св. Заповед е да обичаш ближния си както обичаш своето собствено тяло, и дори повече (и) от себе си:

    "никой никога не е намразил своето тяло, но го храни и се грижи за него, както и Христос за църквата;" Ефесяни 5: 29,

    "Защото целият закон се изпълнява в една дума, сиреч, в тая "Да обичаш ближния си както себе си"." Галатяни 5: 14,

    "Никой да не търси своята лична полза, но всеки ползата на другиго..... Не ставайте съблазън ни на юдеи, ни на гърци, нито на Божията църква; както и аз угождавам на всички във всичко, като търся не своята си полза, но ползата на мнозина, за да се спасят." 1 Коринтяни 10: 24-33

    ето защо още в старозаветните книги е било написано:

    "Извикай силно, не се щади; Издигни гласа си като тръба Та изяви на людете Ми беззаконието им, И на Якововия дом греховете им. При все това те Ме търсят всеки ден И желаят да учат пътищата Ми; Като народ, който е извършил правда; И не е оставил постановлението на своя Бог, Те искат от Мене праведни постановления, И желаят да се приближат при Бога. Защо постихме, казват, а Ти не виждаш? Защо смирихме душата си, а Ти не внимаваш? Ето, в деня на постите си вие се предавате на своите си удоволствия, И изисквате да ви се вършат всичките ви работи. Ето, вие постите за да се препирате и карате, И за да биете нечестиво с пестници(т.е. и за да съдите брата/ближния (си) с постановления(та) за осъждение); Днес не постите така Щото да се чуе горе гласът ви. Такъв ли е постът, който Аз съм избрал, - Ден, в който трябваше човек да смирява душата си? Значи ли да навежда човек главата си като тръстика(т.е. означава ли това вярващият/човек просто да се кланя ритуално с тялото си), И да си постила вретище и пепел(т.е. и да се въздържа от храна и други телесни дейности)? Това ли ще наречеш пост и ден угоден на Господа? Не това ли е постът, който Аз съм избрал, - Да развързваш несправедливите окови(т.е. да развързваш държаните от сатана във мрачни връзки), Да разслабваш връзките на ярема(т.е. да облекчаваш/разтоварваш обременените), Да пускаш на свобода угнетените(т.е. да поправяш угнетителя и да освобождаваш угнетяваните), И да счупваш всеки хомот(т.е. и да разчупваш всяко проклятие)? Не е ли да разделяш хляба си с гладния, И да възвеждаш в дома си сиромаси без покрив? Когато видиш голия да го обличаш, И да се не криеш от своите еднокръвни(т.е. и да не бягаш от отговорност когато срещаш човек в неволя/нужда, но да му помагаш)? Тогава твоята светлина ще изгрее като зората, И здравето ти скоро ще процъфне; Правдата ти ще върви пред тебе, И славата Господна ще ти бъде задна стража. Тогава ще зовеш, и Господ ще отговаря! Ще извикаш, и Той ще рече: Ето Ме! Ако махнеш насред себе си хомота(т.е. ако спреш да товариш човеците с бремена). Соченето с пръст(т.е. и престанеш със съденето и клеветенето) и нечестивите думи(т.е. лошото отношение към ближния (си) и неправедните свидетелства/лъжливите пророчества), Ако даруваш на гладния(т.е. на човека в нужда) желаното от душата ти, И насищаш наскърбената душа, Тогава светлината ти ще изгрява в тъмнината, И мракът ти ще бъде като пладне; Господ ще те води всякога, Ще насища душата ти в бездъждие(т.е. в криза), И ще дава сила на костите ти(т.е. на "чреслата" ти); И ти ще бъдеш като напоявана градина, И като воден извор, чиито води не пресъхват. И родените от тебе ще съградят отдавна запустелите места; Ще възстановиш основите на много поколения; И ще те нарекат Поправител на развалините, Възобновител на места за население. Ако отдръпнеш ногата си в събота(т.е. ако се въздържаш във вярата), За да не вършиш своята воля в светия Ми ден(т.е. (за) да не вършиш духовно беззаконие), И наречеш събота(т.е. освещаването на Божието създание и вярата) наслада, света на Господа, почитаема, И Го почиташ като не следваш в нея своите си пътища(т.е. и почиташ упражняването на вярата като не следваш човешки (духовни/религиозни) предания/учения по духовния път), И не търсиш своето си удоволствие(т.е. своята (си) полза), и не говориш своите си думи(т.е. и не свидетелствуваш от себе си, сиреч което не е от истинския Господ Бог), Тогава ще се наслаждаваш в Господа; И Аз ще те направя да яздиш по високите места на земята, И ще те храня в наследството на баща ти Якова; Защото устата Господни изговориха това." Исая 58: 1-14
    Последно редактирано от npp : 03-21-2015 на 19:57

  12. #12
    Голям фен Аватара на lunacy
    Регистриран на
    Jun 2012
    Мнения
    972
    това е пост

  13. #13
    Супер фен Аватара на Pug_306
    Регистриран на
    Mar 2013
    Мнения
    1 526
    Постът е въздържание с религиозно-нравствена цел от блажна храна при умерена употреба на постна храна.

  14. #14
    Голям фен Аватара на lunacy
    Регистриран на
    Jun 2012
    Мнения
    972
    това също е пост

  15. #15
    Голям фен Аватара на AngelBelchev
    Регистриран на
    Aug 2014
    Мнения
    608
    Деца, яжте мръвки и не се занимавайте с глупости.

  16. #16
    Теологът го обЯсни. Който разбрал - разбрал. Който не е - дай Боже да разбере. Но постите не са за простите. Как средностатистическият,,кон суматор'' да разбере, че има смисъл да не правиш непременно това, което ти се прииска? Или да правиш нещо, въпреки, че не ти се иска.
    Според мен създалият темата се е поизхвърлил, като отваря темата тук, където болшинството не са наясно с къде по-важни и елементарни основни истини на християнството. Нуждата от поста се осъзнава на по-късен етап - от хора, които вече имат основна грамотност и желание да се потрудят за спасението на душата си чрез изпълнение на Божиите заповеди. Но тук нивото е елементарно - ям си, пия си , живея си, правя го с презерватив - от какво трябва да се спасявам?
    Последно редактирано от Pitancho : 05-01-2015 на 12:03

  17. #17
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    6 259
    истината е, че Исус, както и всеки един от Неговите истински ученици, не е бил просто някакъв шампион по въздържание от храна, нито участник в конкурс за телесно превъзходство, в Новия Завет единствено за Исус е представено, че по някакъв начин не се е хранил за дълго време, в случая 40-те дена в пустинята след кръщението Му на река Йордан - това е единственият случай на въздържание от храна за дълго време, който е представен в книгите на Новия Завет, като изключим трите дена, през които савел (т.е. предишното име на Св. Павел преди да приеме името "Павел") не ял и не пил нищо след неочакваната (му) среща с Господ Исус (когато загубил зрението си за малко), продължителното въздържание от храна се е считало за пост във времената преди Новия Завет, защото тогава сатана имал вътрешна власт на "небето", с която е могъл да налага на вярващите/поклонниците неща, които са били сянка/образ на същинските "небесни"/духовни неща, а именно различни въздържания от телесното както и телесни ограничения и постановления, но сега вече, за последните 2 хилядолетия, актуалният Завет е Новият, чиито изисквания са пряко свързани със същинските "небесни"/духовни неща, докато старите телесни изисквания са вече официално анулирани (Йоан 12:31, Йоан 14:30, Йоан 16:11, Колосяни 2:13-15, Евреи 8:4-13, Евреи 10:1-18 )
    Последно редактирано от npp : 05-01-2015 на 20:49

  18. #18
    Бре нпп, Христос нали е казал за учениците си, че не постят, защото Той, Младоженеца е с тях ,а когато им го отнемат ще постят. И си прочети 2. Кор. 11:27, дето апостол Павел казва ясно, че е бил ,,често в пост'',а не по изключение, както писа ти. А какво е ял в пустинята св. Йоан Кръстител - сещаш се, нали -постна храна. За постите на други светии и обикновени християни няма смисъл да ти пиша, щото ти се имаш за по-свят от тях... Ама да те питам - ти как постиш? Понеже истинският пост ангажира и душата и тялото на човека, не ми излизай с номера, че постиш само духовно.

  19. #19
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    6 259
    Цитирай Първоначално написано от Pitancho Виж мнението
    Бре нпп, Христос нали е казал за учениците си, че не постят, защото Той, Младоженеца е с тях ,а когато им го отнемат ще постят. И си прочети 2. Кор. 11:27, дето апостол Павел казва ясно, че е бил ,,често в пост'',а не по изключение, както писа ти. А какво е ял в пустинята св. Йоан Кръстител - сещаш се, нали -постна храна. За постите на други светии и обикновени християни няма смисъл да ти пиша, щото ти се имаш за по-свят от тях... Ама да те питам - ти как постиш? Понеже истинският пост ангажира и душата и тялото на човека, не ми излизай с номера, че постиш само духовно.
    вече ти се обясни, но ти си настояваш за някакво си гладуване или частично въздържание от храна, чрез което никой никога не е могъл да изгони бесовете от обладаните, нито да излекува болните, нито да възстанови недъгавите/сакатите, нито пък да възкреси мъртвите, защото дори и съвременното християнство не може да се похвали с възкресение каквото е било онова на Лазар, освен че и процентът на онези, на които такива съвременни християни са помогнали поне малко (в)сред всички нуждаещи (се), които са срещнали, е нищожен (като) принос в сравнение с ефективността, която е била налице при Исус и Неговите истински ученици, Които са представени в Библията, тъй като Те са спасявали съвършено всеки срещнат нуждаещ се, все пак с изключение на такива като твърде закоравялите книжници, фарисеи, садукеи, магьосници, и въобще духовни беззаконници, че как може онзи, който проявява чиста любов към ближния си и се моли за спасение на нуждаещите се да е нищо, а само онзи, който се въздържа напълно или частично от храна да е нещо?!, че кое е по-голямо, любовта или хранителният пост?!, къде пише, че Бог не е любов, но пълно или частично въздържание от храна?!, например ако видиш дете, което спазва написаните лично от истинския Господ Бог 10 Божии Заповеди като проявява чиста и съвършена любов към човеците и се моли за пълно освещаване и спасение за изобилен и вечен живот в истинския Господ Бог за всички човеци, и в същото време човек, който само спазва някакъв хранителен пост, не би ли посочил детето за по-Божие или по-близо до истинския Господ Бог особено ако видиш, че то е заклеймявано от системата на някаква човешка(666) религия като грешно в сравнение с онзи човек, който само (дето) пази хранителен пост?!, затова казахме, че Исус, както и всеки един от Неговите истински ученици, които са представени в Библията, не е бил просто някакъв пълен или частичен въздържател от храна, нито в топ класацията на конкурс за външно превъзходство като доброволен участник в него, но всеки от тях се вижда, че преди всичко е работил за изгонване на бесовете от обладаните, изцеление на болните, възкресение на мъртвите, проповядване на Благовестието от истинския Бог, и все такива неща, от които е имало полза за другите човеци, а не само за онези, които спазват телесни постановления/въздържания, защото това, че гладуваш може да означава преди всичко полза за самия теб без това да е полезно за когото и да е от другите човеци, а ненапразно Св. Павел е казал: "Никой да не търси своята лична полза, но всеки ползата на другиго. Всичко, що се продава на месарницата, яжте без да изпитвате за него заради съвестта си; защото "Господна е земята и всичко що има в нея"... Не ставайте съблазън ни на юдеи, ни на гърци, нито на Божията църква; както и аз угождавам на всички във всичко, като търся не своята си полза, но ползата на мнозина, за да се спасят."(1 Коринтяни 10: 24-33), за Св. Йоан Кръстител пише, че е постил дори през цялото време като от време на време се е хранил с акридии и див мед, но също така пише, че е имал такава специална дарба, която дори е била един вид вродена, защото Бог нарочно им пратил него, тъй като книжниците и фарисеите се оплаквали, че не им е пратил достатъчно въздържан пророк, понеже те считали всеки истински Светия, който не пази хранителен пост през цялото време за недостоен, при все че те също не постили чак толкова много, плюс това кръщението на Йоан Кръстител не се е състояло в това, че всеки кръстен (от него) е трябвало задължително да спазва хранителен пост, не смяташ ли, че би било по-трудно за човек да ангажира душата и тялото си за ефективното спасение на погиналите, така както Исус и Неговите истински ученици са спасявали ефективно нуждаещите се, ако в същото време не се храни и не е ял от дълго време - няма ли това да му попречи да върви от улица на улица, град на град и пр. спасявайки всеки срещнат така както Исус и учениците Му са правили, понеже гладуването може да изтощи гладуващия и той да не може да върши онази все пак не съвсем лека работа?!
    Последно редактирано от npp : 05-01-2015 на 22:24

  20. #20
    Нпп, прочети пак какво е писал Тheolog - има различни степени на пост, но ти по сектантски образец под пост разбираш само пълното неядене и непиене. И не ми отговори на въпросите защо смяташ ,че постът бил отменен ако
    *Христос казва, че учениците Му не постят, докато е с тях , но после ще постят.
    * Защо е постел ап. Павел и то многократно? Което нали, не означава глад по неволя.
    * Защо Христос е казал, че тоя род(бесовете) не излиза освен с пост и молитва?
    Не е вярно, че вслед апостолите няма случаи на възкресение на мъртви и на изцеления на бесновати. Такива случаи са познати на Църквата от древност до наше време, но,щом ти не си чул или чел за такива случаи си въобразяваш, че такова нещо не съществува.
    Принципна грешка на протестантското сектантско мислене е, че отхвърлят историята и смятат, че Новият Завет е не само начало, но и край на'Църквата, на която адовите порти някакси са успели да надделеят(въпреки Христовото обещание,че няма да надделеят) и тя се изпарява от историята, за да възкръсне с някой от многото глупаци, дето си е повярвал, че е по умен и възвишен от всички християни, чели Писанието дотогава, и тръгва да основава наново църквата. Та ти си един такъв въздухар със смешно самочувствие, което си е, да го кажем направо смъртния грях на гордостта и непослушанието. Гордостта направи най- светлия ангел Сатана, а непослушанието направи Адам и Ева изгнанници от рая.
    Та чакам си отговор на въпросите.

  21. #21
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    6 259
    Цитирай Първоначално написано от Pitancho Виж мнението
    Нпп, прочети пак какво е писал Тheolog - има различни степени на пост, но ти по сектантски образец под пост разбираш само пълното неядене и непиене. И не ми отговори на въпросите защо смяташ ,че постът бил отменен ако
    *Христос казва, че учениците Му не постят, докато е с тях , но после ще постят.
    * Защо е постел ап. Павел и то многократно? Което нали, не означава глад по неволя.
    * Защо Христос е казал, че тоя род(бесовете) не излиза освен с пост и молитва?
    Не е вярно, че вслед апостолите няма случаи на възкресение на мъртви и на изцеления на бесновати. Такива случаи са познати на Църквата от древност до наше време, но,щом ти не си чул или чел за такива случаи си въобразяваш, че такова нещо не съществува.
    Принципна грешка на протестантското сектантско мислене е, че отхвърлят историята и смятат, че Новият Завет е не само начало, но и край на'Църквата, на която адовите порти някакси са успели да надделеят(въпреки Христовото обещание,че няма да надделеят) и тя се изпарява от историята, за да възкръсне с някой от многото глупаци, дето си е повярвал, че е по умен и възвишен от всички християни, чели Писанието дотогава, и тръгва да основава наново църквата. Та ти си един такъв въздухар със смешно самочувствие, което си е, да го кажем направо смъртния грях на гордостта и непослушанието. Гордостта направи най- светлия ангел Сатана, а непослушанието направи Адам и Ева изгнанници от рая.
    Та чакам си отговор на въпросите.
    прочетох достатъчно, но няма как да е истина това постът, за който се говори в библейските писания да представлява най-вече въздържание от храна, понеже форумният потребител "theolog", ти и др. представяте именно такава гледна точка, а ти прочете ли какво пише в първия ми пост(#11) от тази тема заедно с библейските цитати?!, докато учениците на Исус са ходили физически с Него в този свят, не е трябвало да полагат много грижи, защото тогава Бог и Исус са се грижили за нещата, за които те още не съумявали да се грижат, понеже (и) още са били не съвсем опитни във вярата, което се вижда и от представеното в четирите Евангелия, а както е било представено още във времето преди Новия Завет, говорейки чрез Пророци Бог се е опитвал да разчупи суетните човешки традиции и тенденции във вярата, включително (онези) свързаните с поста, както може да се види и от написаното в Исая 58, постът още тогава е трябвало да бъде най-вече проява на загриженост за човеците, които се нуждаят от помощ/спасение/осигуряване с нормален или достатъчно добър живот, освен че освещаване и на самата вяра, тъй като не е трябвало да се върши духовно беззаконие/неправда във вярата, което се вижда и от написаното в Исая 59, където се говори именно против ересите, имало е случаи когато Св. Павел е гладувал именно по неволя, което се вижда и от написаното в 2 Коринтяни 6:5 и 11:27, просто има разлика между предумишлено въздържание от храна и естествени условия, които предразполагат към гладуване, например Давид не ял нищо когато детето му било болно, и ти знаеш как много родители са склонни да спрат да се хранят при такива обстоятелства, било то поради загуба на апетит или просто защото няма да им е до храна в такъв момент, подобен е бил и случаят с Св. Павел на кораба по време на бурята преди да претърпят корабокрушение описан в Деяния 27:6-44, когато той не ял по време на бурята(Деяния 27:21), понеже и от друга страна Св. Дух правил така, че Светиите да не се хранят в определени случаи/моменти, коя от най-основните Божии заповеди, примерно от десетте, казва че трябва да се гладува?!, или къде можеш да намериш такава Божия заповед, която регламентира задължително въздържание от храна?!, защото най-главната заповед е да обичаш ближния си дори повече и от себе си, а каква любов към ближния е ако просто се въздържаш от храна, което ще ползува теб в добрия случай, но не и твоя ближен?!, мислиш ли, че Исус напразно е казал, че нищо от онова, което влиза в устата на човека, не осквернява човека(Матей 15:11-20)?!, няма как най-Светъл Ангел да стане сатана в рамките на една вечност (не в рамките на много вечности), затова и от началото на настоящата вечност, която е започнала преди около 5-6 хилядолетия, не е имало такъв Св. Ангел, който (да) е станал сатана, колкото до самия сатана, той не е одушевено същество, а просто дух, неодушевена сила, но все пак доста разумна, въобще не съм казал, че след Св. Апостоли представени в Библията не е имало истински Светии, които са вършили същите чудеса каквито Исус и Неговите истински ученици са вършили преди това, дори и сега може да има такива Светии тук в този свят, даже със сигурност има такива...
    Последно редактирано от npp : 05-02-2015 на 17:33

  22. #22
    Мега фен Аватара на kaRamella
    Регистриран на
    Apr 2010
    Град
    ilivewheretheskyends
    Мнения
    4 200
    Цитирай Първоначално написано от lunacy Виж мнението
    това е пост
    Взе ми думите от устата.


  23. #23
    Мега фен Аватара на Mary_Jane_69
    Регистриран на
    Dec 2011
    Мнения
    5 981
    Да не ядеш салами.

  24. #24
    Повече от фен Аватара на obicham69
    Регистриран на
    Feb 2015
    Мнения
    345
    искам да попитам, нарушаване на постите ли е ако момичето гълта след свирка?
    спермата месо ли е или е постно?

  25. #25
    Цитирай Първоначално написано от obicham69 Виж мнението
    искам да попитам, нарушаване на постите ли е ако момичето гълта след свирка?
    спермата месо ли е или е постно?
    Постът се съпровожда и със сексуално въздържание, така че отговорът е очевиден. Подозирам, че началото на богословските ти интереси е многообещаващо

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си