.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 4 от общо 4
  1. #1

    Спешна помощ по физика!

    Моля ви утре имам контролно а едни задачи не мога да реша!
    Въпрос No. 2:
    Топче се пуска от телевизионна кула с височина 500 метра. Каква скорост ще има топчето на височина 480 метра над земната повърхност?
    400 m/s

    20 m/s

    10 m/s

    200 m/s


    Въпрос No. 5:
    На тяло с маса 20 kg действа сила с големина 100 N. Ако тялото се движи със скорост 18 m/s, какво време ще му е необходимо за да увеличи скоростта си два пъти?
    10,8 s

    3,6 s

    5,4 s

    1,8 s


    Въпрос No. 7:
    Какво количество топлина е необходимо за пълното изпарение на 200 g вода при температура 100oC ? r = 2260 kJ / kg
    2,26.105 J

    3,39.105 J

    1,13.105 J

    4,52.105 J

  2. #2

    Регистриран на
    Sep 2008
    Град
    Пловдив
    Мнения
    37
    Не знам колко труд си положил/а, понеже задачите ми се сториха доста лесни, но все пак ще опитам да помогна.
    Отговорите са:
    2 задача - 20 m/s
    5 задача - 3,6 s
    7 задача - 4,52 . 10 на 5 J
    Кажи, ако искаш обяснения и дано съм ги решила правилно

  3. #3
    Дам ако може да ми дадеш!

  4. #4

    Регистриран на
    Sep 2008
    Град
    Пловдив
    Мнения
    37
    2. Първо,щом топчето е спуснато от кулата,значи началната му скорост (vo) е 0. Второ,приемаме,че движението е свободно падане,т.е. ускорението на топчето е g.Тъй като нямаме никакви изгледи да намерим отговора по формулите за скоростта или пътя,за които ни е нужно да знаем времето,използваме формулата за връзка между скорост и път: s= (v на 2 степен - vo на 2 степен) /2а
    В нашия случай тя ще изглежда така: s= v на 2 степен /2g
    Остава ни да намерим пътя,който е изминало топчето,и който се получава като извадим 480 от 500 м.
    Накрая заместваш и решаваш : v на 2 = 2.g.s После коренуваш и се получава 20.

    5. Тук директно ползваме формулата за сила /тъй като ни е дадена само една сила,няма какво да смятаме равнодействащи/: F=m.a
    Оттук намираме ускорението а,което е 5
    След това по формулата за скорост при равноускорително движение намираме и t :
    v= vo + a.t , което всъщност е 2vo= vo+a.t ( по условие тялото увеличава скоростта си 2 пъти)
    t= ( v-vo) / a ,или направо t=vo/a и се получава 3,6

    7.Дали са ни температурата,за да се сетим,че в задачата се разглежда САМО процеса на изпарението( както знаем,при него температурата не се променя),следователно не трябва да използваме формулата Q=c.m.t. Използваме формулата Q=r.m
    Превръщаме 2260 kJ/kg в J/kg - става 2260 000 J/kg и масата в kg- 0,2kg и заместваме.

    Това е.Дано съм била полезна и успех на контролното!Ако нещо не си разбрал/а,питай

    това е

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си