Влиянието на човека върху биосферата

Човекът е могъщ фактор, който влияе отрицателно върху стабилността на биосферата и екосистемите. На днешния етап от еволюцията си човекът като вид практически няма конкуренция в природата, притежава най-големи възможности за влияние върху биосферата, които в известен смисъл затрудняват самия него.
Човек се нуждае от различни природни ресурси за да живее.Количеството на сладката вода в природата е почти милион пъти по-малко от количеството на солената и при това по-голяма част от нея се намира под формата на лед в Арктика и Антарктика.Благодарение е на непрекъснатия и бърз кръговрат на водата изразходваните количества бързо се връщат в природата.Бедата обаче е в това, че реките и езерата са места, където се изхвърля силно замърсената от промишлеността вода.
На пръв поглед няма нищо повече от въздух на нашата планета, при това растенията произвеждат непрекъснато огромно количество кислород.Например един лек автомобил за 100 км пробег консумира толкова кислород, колкото е необходим за дишането на един човек за 1 година.От друга страна унищожаването на растителността води до намаляване на производството на кислород, а замърсяването- до влошаване качеството на атмосферата.
Влиянието на хората върху животните е пагубно.Още в доисторическо време биват унищожени едрите мамути, пещерната мечка и др. видове.Не винаги е нужно индивиди от даден вид да бъдат избити “до крак”.Достатъчно е понякога само присъствието на човека .Когато числеността на популацията спадне под определен минимум, тя е обречена на загиване.В последните години особено отрицателно върху числеността на животните се отразява замърсяването на околната среда.Пръскането с отровни химични вещества срещу вредители довежда до унищожаване на сели популации в дадения район.Разливането на нефт по повърхността на океана е причина за унищожаването на планктона и голяма част от рибите и птиците на площ от много км2.
Времето на появата на човека съвпада с периода на усилено развитие на дървесната растителност.Огромно площи от земната повърхност са били покрити с гъсти и непроходими гори.Унищожаването им ставало не само от човека.Особено голяма роля имала обикновената домашна коза.Тя огризвала всички млади клонки и не позволявала възстановяването на горите. Старите дървета умират, млади няма и обезлесяването е факт.
През ранното Средновековие гори покривали по-голямата част от Европа, но на тях се гледало като признак на варварство.Цивилизация - това означавало градове и ниви и през 11 век големи площи били “освободени” от гори, а през 16 век вече се чувствал недостиг на дървен материал.
Накратко може да се обобщи, че унищожаването на горите води до нарушаване на водния баланс, непостоянство на реките, поява на срутища по склоновете, засилване на ерозията, която отнася почвата и оголването става необратим процес.В някои райони с подходящи климатични условия се разразяват поройни бури , които ерозират и почвата в равнините.Липсата на гори се отразява зле върху чистотата на въздуха, намалява броят на птиците, което от своя страна довежда до увеличаване на вредителите.
Отрицателното влияние на човека не пропуща и почвите.Непрекъсната интензивна обработка на почвата и ежегодното и засаждане с едни и същи култури води до изтощаване и намаляване на плодородието.Напояването е също нож с две остриета.Непрекъснатото напояване в условията на сух климат довежда до засоляване на почвите, тъй като водата бързо се изпарява и в почвата се натрупват соли.Отрицателно се отразява и прекомерната паша.Големите стада отъпкват и разрушават повърхността, опасват прекалено много трева, в следствие на което се нарушава структурата на почвата.
Целият свят е поставен пред голям проблем.Ако някога човек е можел да взема всичко от природата и да изхвърля всички отпадъци от промишлеността в нея, днес това е не само немислимо но и прекалено неразумно, равно на самоубийство.Целият свят осъзнава, че природата трябва да бъде защитена.Вече не само учени, но и политици и държавници се замислят и вземат мерки за опазването на нашата планета.Има достатъчно възможности за съчетаване на човешкия прогрес с природните закони.Ние само трябва да ги открием и приложим.