.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 2 от общо 2
  1. #1

    "Кукувица" на Багряна

    Може ли някой да ми помогне с интерпретацията върху стихотворението на Багряна "Кукувица",без заглавие на темата е.Мерси предварително.

  2. #2
    Аватара на Tedi4ka
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    mezdra
    Мнения
    2 344

    Re: "Кукувица" на Багряна

    Цитирай Първоначално написано от sweet_desire_f
    Може ли някой да ми помогне с интерпретацията върху стихотворението на Багряна "Кукувица",без заглавие на темата е.Мерси предварително.
    Елосавета Багряна
    „ Кукувица”
    Виталното самоусещане е изразено чрез поетически препращания към културни фигури въплатили вековни народни представи.За Елисавета Багряна те са средство да се изкаже сложността на заетата позиция и на самите психологически състояния.Важно сред тези фигури заема ведата:
    „Мен ме е родиола сякаш веда
    И ме е прокобила несрета”
    Ведата е свързана с волността на скитничеството ,тя израз на ненаситеността от живота ,на броденето във всички страни на емоционалното:
    „Дайте ми мене по света да скитам,
    Дай ми сборове,хора,задевки-
    Другте да слушам без насита
    И сама да пея на припевки”
    От другата страна ведата-бродница е персонаж,който извежда в страни от коловози на живота,разбиран като традиция,спокойствие ,установен ред,послушание.Ведата е винаги другата,различната и поради това е самотната,кукувицата.
    Багряна успяла да изрази онези чувства на порив ,на което слабо се обръща внимание-заложената самота,присъщата отчужденост от близостта на всички останали.В стихотворението са сучетани черти на народния светоглед и бит с модерни психологически проекции.Жената тук най-често е визирана,като фигура встъпила в гранично тревожна ситуация на любовта-изпитание.
    Моминският свят е по принцип свят на надеждите и очакванията,той е само центриран обект върху любовта.
    Лирическият Аз „младата девойка” предпочита да е свободна,волна и да живее по-различно,да скита из света,а не да е като всички останали,които според нея имат еднакъв и скучен живот.Може би това е грешка ,но това е изборът направен направен от лирическия герой.
    И в греха си ,а може би тъкмо заради него,човекът има щанса да бъде вечен и свят.
    Във финала на „Кукувица”,митологемата за граничните средства поради нови асоцияции,свързани с идеята за граничност на момента,за драматично-трагичничните прозрения на самата лирическа героиня.Смисловите внушения между двата образа очертават проблема за осъзнатите граници на човешкия живот,впримчен в драмата на избора между бит и битие.



    http://prize.bg/tedi4kata -моля ви влизайте

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си