Момичета, и аз искам да споделя моя опит с теченията, страха от гинеколога и т.н., защото мисля, че ще е полезно за всички притеснени и колебаещи се.
Първо за цикъла - моят дойде, когато бях почти на 15. Това е строго индивидуално и зависи от това с какви темпове се развива вашето тяло. Има повод за притеснение, когато минете 16-17 години и още нямате, макар че съм чувала и за момиче, на което ѝ е дошло в 11. клас.
А сега за течението и проблема, който всъщност се оказа, че имам. От доста време забелязвам това течение, което при мен е бяло, без миризма и без да предизвиква сърбеж, но цапа бельото. Обърквах се от информацията, която чета в интернет, защото според някои е съвсем нормално, според други е знак за наличие на инфекция. Не предприех действия, най-вече защото изпитвах неудобство от мисълта да отида на гинеколог (за протокола - на 18 съм и съм девствена). Но след като се появи и дискомфорт, реших, че здравето е преди всичко и се престраших. Дискомфортът не се изразяваше в парене или сърбеж, просто чувство, че нещо не е както трябва там долу, ако ме разбирате . Та докторката, при която отидох, беше много внимателна. Хора, повярвайте, няма от какво да се страхувате. Гинеколозите не се впечатляват от нищо, няма да ви се подиграват за нищо, няма да ви съдят и укоряват, дискретни са. Пусна ми изследвания и се оказа, че имам два вида бактерии. Така и не разбрах от къде може да съм ги прихванала - секс не правя, не пия антибиотици, хигиената долу я поддържам на шест, защото знам колко е важна и не правя компромиси с неспециализирани сапуни и гелове. Единственото обяснение за мен си остават басейните и морето, откъдето е доста вероятно да си докараш нещо такова. Още съм в процес на лечение с предписани лекарства. Радвам се, че преборих срама и неудобството си, защото виждате, проблемът се оказа доста неприятен.
Та, целта ми беше да кажа на всички, които имат някакви притеснения да не се скатават, а да посетят гинеколог. Няма значение на колко години сте и дали сте сексуално активни. Ако трябва дори само да зададете въпросите, които ви интересуват - гинекологът е вашият човек. Във форумите никога няма да получите достатъчно компетентна информация. Успех!