.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1

    Колко Ел. енергия изразхода РС ???

    Въпросът може да ви се стори тъп, но от както си взех домашен компютър и работя в къщи сметките за ток се увеличиха. Възможно ли е това да е от компа? С кой ел. уред бих могла да го сравня като разход на енергия ?

  2. #2
    Ако е така както казваш не е малко, но пък разликата в сетките ми е от 20 до 30 лв. Нешо не се връзва...

  3. #3
    Аз така като сметнах получих 216 kWh...
    Крайните цени на ел.енергията в момента с ДДС са:

    Дневна: 0.18210 лв/kWh
    Нощна: 0.10669 лв/kWh
    Ооо какво затормозявам моято проста главица

  4. #4
    Голям фен Аватара на CucAgMuH
    Регистриран на
    Mar 2006
    Град
    Архангелск, Русия
    Мнения
    758

    Re: Колко Ел. енергия изразхода РС ???

    Цитирай Първоначално написано от noxy
    Въпросът може да ви се стори тъп, но от както си взех домашен компютър и работя в къщи сметките за ток се увеличиха. Възможно ли е това да е от компа? С кой ел. уред бих могла да го сравня като разход на енергия ?
    Количеството израходвана електроенергия зависи от активните компоненти на компютъра, като определено не може да надхвърли мощността предоставяна от захранващият му блок+мощността на монитора.

    Най-често на задна страна на монитора ще намериш етикетче на което е изписано колко вата(W, Watts) консумира самият монитор, както и какви са рботните му параметри(максимална разделителна способност, максимална опреснителна способност, честота на вертикално опресняване и/или разни други). В някои случаи такова етикетче липсва - тогава можеш да погленеш техническите характеристики в интернет и да намериш колко енергия изразходва. Например, при един от моито монитори(TFT, широкоекранен, 22 инча) количеството изразходвана енергия е 110W. Следвайки логиката и използвайки елементарни познания по математика получаваме че максималната електроенергия изразходвана от монитора ми е:

    24 часа х 110W = 2640 Wh, което се равнява на 2,64 KWh(киловатчаса), коеот пък от своя страна по цени на електричеството в България се равнява на 2,64/2*0,17+2,64/0,12 = 0,3828 лева(~32 стотинки за всеки 24 часа работа)

    Месечно(ако приемем че тока се отчита месечно) получваме 11,48 стотинки за непрекъсната работа на монитора.

    При компютъра системата е малко по-сложна. Често(но не винаги) на единствената видима страна на захранващият блок има залепена бележка за максималната консумация на електроенергия и други параметри. Ако тази бележка липсва, то задължително я има на някоя то стрните на захранването които остават скрити вътре в кутията. Ако не желаеш да отвориш кутията си или пък не можеш, можеш да погледнеш на гаранционният си лист за модела и/или консумираната мощност от захранването. Виждал съм модели вариращи от 60W до 1800W. Решенията за домашни компютри най-често варират между 250W и 400W.

    Нека вземем за пример едно захранване от 400W. Въпреки че максималната му допустима мощност е толкова - не е задължително да изразходва толкова ток. Зависи от сумата на консуматорите свързани с него. Можеш да приемеш че компютъра харчи максимално допустимото си от захранването количество електроенергия, или да го сметнеш по компоненти. Например:

    Процесор C2D/2,5GHz - тези процесори традиционно се намират във високият електроконсумиращ ранг. Най-често консумират около 130W.
    Видеокарта - според зависи. Колкото "по-хубава", толкова повече вероятно е да консумира повече мощност. X4850 на ATI например консумираше около 150W ако не ме лъже паметта, докато стар модел вградена видеокарта(например X550M) консумира скромните 30-40W.
    Oстаналите компоненти са доста по-"леки" откъм консумация на електроенергия.

    Приемайки че ползваме пълните 400W от примера, следва че плащаме:

    400W*24h = 9600Wh за 24 часа, 288 000 Wh за месец(288kWh) или както следва: 288/2*0,17+288/2*0,12= 41,76 лева за месец.

    Тук идва мястото да споменем за Energy Saving, за да не се паникьосвате прекалено Това са онези прекрасни опцийки за спестяване на работа на излишните компоненти, като така предотвратява излишен разход за електроенергия и увеличава живота на компонентите. Разумно е да ги настроите според нуждите и начина си на ползване на компютъра.

    Например, при мен всички машини работят постоянно и са разчетени да роботят без да очакват изключване и за непостоянно натоварване. Например за лаптопа от който пиша в момента са валидни следните настройки, когато е включен директно в тока(иначе е валиден друг режим на батерия):

    Изключване на монитора: След 10 минути некативност на мишка/клавиатура/тъчпад, освен ако не е активно приложение което да указва друго(например пуснат филм). Това ми е удобно, тъй като често изчезвам за по 3-4 минути да си направя кафе или нещо друго, и се връщам преди да е изключил.

    Изключване на твърдите дискове: След 20 минути неактивност на програми за достъп до тях(OS не се брои). Аз използвам доста активно ресурсите на компютъра си, като често имам над 2-3 хиляди заявки в минута към дисковете си. Ако двайсет минути не съм генерирал нито една, не мисля че и в скоро време ще направя такава. По-добре е да се изключи

    Прегледай си нещата за sleep/hybernate/standby... или някой любезен човек да ги обясни, че мен ме домързя и заминавам да си направя кафе
    Отдавна ви чета и все повече се гордея с нашата страна: ето вече и в психиатриите интернет е достъпен.

    My evul side ish powered by nostalgia... hush!

  5. #5
    Голям фен Аватара на CucAgMuH
    Регистриран на
    Mar 2006
    Град
    Архангелск, Русия
    Мнения
    758
    Цитирай Първоначално написано от tqnko
    Естествено, че е възможно. До колкото знам процесора и монитора хабят най-много. Процесора колкото една 60-70ватова крушка, а монитора колкото един телевизор без говорители. Другите неща не изразходват толкова ...
    Стна ми любопитно, особенно относно процесора Разгледай следните графики:

    1. Работа при пълно натоварване на съответният процесор:



    2. Разход енергия в режим "idle":



    Това което прави впечатление, е че никъде не се откриват(или поне набързо като потърсих) графики за разчет разход на определен чипсет/CPU при "не-особенно големи натоварвания", като например разглеждане на интернет страници.

    Забравих да спомена, данните са от http://techreport.com/articles.x/12616/13, като са потвърдени в още два други сайта(същите или с пренебрежително малки разлики резултати).
    Отдавна ви чета и все повече се гордея с нашата страна: ето вече и в психиатриите интернет е достъпен.

    My evul side ish powered by nostalgia... hush!

  6. #6
    Мега фен Аватара на Infinity
    Регистриран на
    May 2008
    Мнения
    5 543
    абе бяпме изчислявали в една задачка по физика тая година,че ако един компютър работи едни месец по 6 часа всеки ден става горе-долу-6,38 мисля,че това беше точната цифра ама за шест часа
    To infinity and beyond.

  7. #7
    Всичко зависи колко ти е мощен компа! Колкото по-стар толкова по-малко ток, колкото по нов и по мощен толкова повече ток. Хората грешат като кажат "Захранването ми е 500W начи компа толкоз гълта" Всъщност 500W е максимума който захранването ще издържи. Може компа да гълта 300W и да е със 5 киловата захранване ( не че има такова ) това значи че реално се консумират 300W което не е много. Може и например супер мощен комп със 2 видео карти GF 9800GTX+ във SLI режим да тръгнат на 600W и да консумират 600W Тогава след месец ще се търси ново захранване Надявам се че обясних добре
    хубави крака! В колко отварят?

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си