.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1
    Повече от фен Аватара на Samoten89
    Регистриран на
    Jan 2009
    Град
    Варна
    Мнения
    434

    Ориз по китайкси! И други ястия за Уок(китайски) тиган.

    Имам нужда от съвети как на тигана ми (Уок закупен от Метро за 50-60 лева от естествена стомана - светъл) да готвя максимално добре ориз по китайски.

    Ето как го правя аз:
    Изсипвам в съд за 500 мл ориз. Което е към 500 грама. Два пъти повече от ориза. Изсипвам ги в тенджера и докато се изпари почти цялата вода. Сипвам и олио за да не залепва ориза/да ме се слепват зрънцата.
    Изкарвам го на стодено с тенджерата и слагам от горе кърпа и след това капака. Докато го варя е без капак.
    Оставям го 1-2 часа да изстине.
    После на тигана Уок на горещо олио изсипвам зеленчуците и ги пържа за 2-3 минути. Царевица, моркови, грах и ако има гъби/праз.
    След като ги запържа изсипвам ориза. Тук идва проблема, че ориза е на бучки макар олиото, което му слагам при варенето. Чудя се като изстива трябва ли нещо да се направи? От горе един слой се образува и мисля, че той прави ориза лепкав. В смисъл от самият ориз е слоя един бял.
    Пържа ориза заедно със зеленчуците за около 5 минути и това е. След това сервирам.
    Искам съвети как да го направя максимално вкусен. Какво да използвам и във Варна знаете ли къде точно какво се продава със сигурност, зьа пример соева мая и кълнове и олио соево?
    Най-ме итнересува как да го направя да не е лепкав ами максимално разделени да са зрънцата.
    Имам Унисос за овкусяване . Подобно на черният сос, но не толкова силно.
    Между другото в интернета не намерих точна тема за това, как се готви ориза. Винаги нещо липсваше =). Не беше споменено, че за да не се слепва трябва олио. Проблема е, че е вредно да го накисна в олио =(.

    Моля споделете и други рецепти/ястия за Уок тиган.

  2. #2
    Супер фен Аватара на Dumb
    Регистриран на
    Feb 2008
    Мнения
    2 324
    Какво се случва?!

  3. #3
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105

    you made my day(sun)

  4. #4
    Повече от фен Аватара на Samoten89
    Регистриран на
    Jan 2009
    Град
    Варна
    Мнения
    434
    ВИЖТЕ СЕГА! Това е нещо което съм сътворил . .
    Не е ли лично творчество? :P

    Сори ама кулинарна тема не намерих!!! Тази логично е най-близко : .

  5. #5
    Повече от фен Аватара на WooDy
    Регистриран на
    Feb 2009
    Град
    оmг о.О sмqтаi ;D
    Мнения
    471
    Аз готвя с тоя тиган
    Даже току що си направих
    Ориз по китайски

    * 1 ч.ч. ориз
    * 1-2 глави кромид
    * 2-3 чушки
    * 2-3-4 кисели краставички или прясна краставица
    * 2-3 моркова
    * малко гъби
    * 1 ч.ч. 200 г. свинско месо или пилешки гърди (може и без месо)
    * 2 или повече яйца

    Този начин на приготвяне на ориз е резултат от четене на много рецепти, готвене на ориз и експериментиране, докато се получи тази рецепта. Винаги става вкусно, не е имало случай да не се получи

    Слагате 1 ч.ч. ориз в 2 ч.ч. студена вода и - на котлона в съд с капак.
    Когато ориза поеме водата го махате. Не е съвсем сварен, омекнал, но не разварен. Не бъркате по време на варенето и след това. Оставяте го настрана както си е захлупен.

    Всички продукти ги нарязвате по отделно, поръсвате ги с малко соев сос и пържите по отделно в силно загрята мазнина, в дълбок тиган уок.

    След като запържите и месото, в по-голям съд - уок (можете да ползвате всеки съд с дебело дъно и капак), в силно загрята мазнина, слагате яйцата. Преди те да се изпържат напълно, още докато са малко сурови, за да останат на лентички, при тях слагате ориза и другите продукти.

    Важно е да се бърка постоянно за да не залепне ориза. Важно е и да има достатъчно мазнина.
    След малко всичко е готово, ориза и останалите съставки са напълно смесени.

    Понеже продуктите се пържат поотделно (така пише по книгите). Аз правя така - първо птържа лука, след което с сдървената лопатка го повдигам по стените на уока., след което слагам гъбите, ако е нужно доливам малко илио, когато са готови слагам морковите. Изваждам зеленчуците от уока и тогава пържо месото нарязано на малки хапки, посипани с чесново брашно и джинджифил. Киселите крастваички и чушките нарязани на тънки кръгчета не се пържат Трябва да се внимава ястието да не стане прекалено мазно.

    Другото, с което трябва да се внимава е солта защото соевия сос е солен. Както бе казала една дама, която много уважавам - подпрвкита винги може да се добавят към едно ястие, но не могат да махнат. Аз сол не използвам, защото храната съдържа достатъчно натриев хлорид.

    Изглежда сложно, но човек трябва да го направи веднъж за да се убеди колко просто е всъщност, колко апетитно и вкусно.



  6. #6
    Повече от фен Аватара на Samoten89
    Регистриран на
    Jan 2009
    Град
    Варна
    Мнения
    434
    Всъщност и на точно тази рецепта се натъкнах. Нужно е да отбележа, че е тъпичко по-отделно да се пържат зеленчуците. В китайските ресторанти едва ли правят така. Някак си максималн бързо приготвят храната! Също така каква е разликата? На мен зенелчуците перфектно си ми стават едновременно като ги пържа. Самият ориз ми е проблемен. Може и да е защото използвам повече от необходимото вода. Също така предпочитам на веднъж да направя доста. 1 ч.ч. трудно ще ме нахрани. Аз по 3 стандартни чинии ям . Основната причина за слепването може и да е понеже купувам евтин ориз

  7. #7
    Здрасти! Аз много обичам да си готвя някакви оризи и мисля, че в тази статия всичко е супер подробно описано

    Има и рецепти, така че няма да се чудиш какво точно да си направиш! http://rntshop.com/article/8-types-o...n-your-kitchen

  8. #8
    Със зеленчуци и пилешко филе е уникално.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си