.
Отговор в тема
Страница 1 от 4 1234 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 76
  1. #1
    Мега фен
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    3 484

    Изгубено поколение ли ?

    От в.к Капитал, 15.02.2009: http://www.capital.bg/show.php?storyid=674815

    Родените след 1989-та година влизат с ръмжене в големия живот

    Понякога, когато ушите ни не пищят от дребни, но истерични скандали, когато поредната криза за момент е спряла да крещи, тогава може да чуеш тихо ръмжене. То идва от форуми в интернет, тук-там пробива в традиционните медии, а в началото на януари за пръв път излезе на площадите. Поколението, родено след 1989 г., вече чука на вратата на големия живот и даже прави плахи стъпки в него. На изборите тази година за първи път ще гласуват хора, които нямат нито един ден живот преди 10 ноември. Деца, които са възпитавани и израснали изцяло в мътните времена на прехода.

    Да се направи портрет на цяло едно поколение е трудна задача. За да нарисуваме тази сложна картина, говорихме със социолози, психолози, антрополози, политици, с деца и техните родители... Резултатът не е никак оптимистичен. Според повечето хора, които са се занимавали с това поколение, преходът е оставил сериозни рани по него. Чуйте това: голяма част от децата, родени след 1989 г., не знаят какво искат да постигнат в живота. Страхуват се да си поставят цели, защото дори когато го направят, нямат достатъчно умения да ги постигнат. Това създава в тях напрежение, което избива в различни видове агресия. Една част от децата на прехода се спасяват просто чрез бягство и емигрират. Други се затварят в себе си и отказват да следват каквато и да е житейска стратегия. Те са политически, обществено и професионално пасивни. Агресивното поведение се среща много по-често в това поколение, отколкото в предишните. Расте броят на осъдените за телесни повреди и убийства малолетни и непълнолетни. България стабилно се изкачва в класацията на държавите по брой самоубийства на деца под 18 години...

    Портретът на това поколение, разбира се, не се рисува само с черно. Част от него е такава, каквато бихме искали да бъде - модерно мислеща, балансирана, прогресивна и активна. Според повечето мнения обаче това, уви, е по-малката част.

    Забравени в прехода

    "Родените след 89-та година се различават драстично дори от тези, родени само няколко години по-рано", разказва социологът Румяна Бъчварова. Преди две години тя е правила задълбочено изследване върху младите хора. Резултатите са показали, че началото на прехода е много важна граница за това поколение. "Те се различават сериозно по нагласи, стил на поведение и социални умения", смята г-жа Бъчварова. Според нейното изследване родените след 1989 г. много държат на собствената си индивидуалност и не искат в никакъв случай да са част от една група. "В това поколение няма големи форми на сдружение. Не става въпрос за организации от комсомолски тип, а за някогашните неформални групи. В момента под 1% от децата участват в някакви групи", обяснява Румяна Бъчварова. Данните от нейното изследване показват, че когато се попитат към каква група принадлежат, децата посочват над 70 различни варианта. Всички те обаче са според това как например те се обличат, каква музика слушат или какво спортуват. Иначе казано, те се обединяват около лайфстал предпочитания, а не около някакви идеи или ценности. Според Румяна Бъчварова разделението на толкова много групи отразява и раздробяването на цялото общество. "На родените след 89-та не трябва да се гледа като на компактно поколение и да се обобщават толкова лесно", казва тя и добавя, че много често децата в него приемат ценностите на групите около своите родители, отколкото тези на връстниците си.

    Училищният психолог Иван Игов не се плаши толкова от обобщенията. Повече от 20 години той работи в Националната природо-математическа гимназия, но участва и в различни проекти из цялата страна, които му дават поглед върху децата от "загубеното поколение". "В последните 20 години ние, заровени в собственото си оцеляване, в собствения си просперитет, забравихме за най-важното - за бъдещето си. Забравихме за нашите деца", обяснява г-н Игов. Според психолога това пренебрежение води до последствия, които тепърва ще усещаме. За него случващото се в България сега е много подобно на това от Западна Европа през 60-те години. "Следвоенното поколение в Европа - оцеляващите, възстановяващите се, забравиха за децата си. Опитаха се механично да им припишат собствените си ценности, но те отказаха да ги приемат", смята той. Според него бунтовете през 68-ма година са протестът точно на това загубено поколение. Същата аналогия прави и социологът Живко Георгиев. "По време на протеста [в началото на януари пред парламента] се видя пълната липса на реализъм, на умението да се организира нещо, да се контролира някакъв иницииран от теб процес. Имаше тотално объркване в исканията, които бяха събрани от всякакви форуми и просто бяха поставени", казва той и допълва, че това му напомня красивия лозунг на Руди Дучке от 1968 - "Бих желал, но не знам какво".

    За психолога Иван Игов в България децата днес също не приемат ценностите на предишните поколение, искат друго, без да могат да го формулират, и това създава напрежение. Според него протестите пред парламента в началото на януари са само началото на дълъг процес, който ще тлее дълго и напрежението ще нараства. "Младите хора имат много въпроси, а ние се отучихме да говорим с тях, забравихме, вгледани в пъпа си, че трябва да имаме някакъв общ език с тях", казва Игов. Пренебрегването според него не е само в семейството и общуването. "Забравихме ги и в образованието, където кризата е тотална", категоричен е той. В думите му има логика. Децата формират своя светоглед и умения да се справят с живота основно в семейството и училището. Когато и двете места скърцат, резултатът няма как да е добър. "Образованието в момента не дава никакви социални умения за справяне. Няма нито един предмет, който да насочва децата към това какво да правят с живота си после", смята Иван Игов. Според едно изследване, което той е правил със свои колеги, 70% от децата не се чувстват на мястото си в училище. "За да забравим децата си, ние сме ги затворили в някаква система на образование, която е като клетка. В един момент ги пускаме навън, но те не знаят какво да правят с живота си", описва мрачната картина психологът. Неумението да се справят в живота естествено създава фрустрация, която деформира децата в няколко посоки. Една част от тях емигрират в чужбина, където намират изчистената система от правила и норми, която им позволява да намерят пътя си. Друга част се затварят в себе си и отказват да живеят активно. Това създава още по-голямо вътрешно напрежение, което избива в може би най-неприятната посока. "Преди 4 години България беше на първо място в света по брой самоубийства на момчета до 14 години", казва Игов.

    Според социолога Живко Георгиев липсата на социални умения не може да бъде наваксана. "Семейството не ги дава, училището не го дава, църквата я няма, гражданският сектор е абдикирал от идеята да създава граждански умения и тези деца са неконкурентно способни", дава тежката си присъда той. Прогнозата му не е никак оптимистична. Той смята, че това поколение страда от социален аутизъм, не може да води диалог, не знае как да постига целите си и като следствие може да бъде лесно манипулирано. Според изследванията, в които Живко Георгиев е участвал, единственият социализиращ фактор за тях е консуматорското общество. "Потребителската вълна намери най-верните си последователи точно в тази група", казва той. Според него попфолкът пасва много добре точно на вълната от "евтин хедонизъм" и затова огромна част от децата слушат тази музика. "Тази безумна смесица от живот в интернет, консумативизъм и мутренско-чалгаджийски културни влияния формира средата, в която това поколение намери себе си", категоричен е Живко Георгиев.

    За социолога Кольо Колев ситуацията не е чак толкова мрачна. "Те са много по-големи оптимисти в сравнение с останалите генерации, настроени са много по-капиталистически и все по-често смятат, че бедният сам си е виновен", смята той. Според резултатите от неговите изследвания те са много по-материални и смятат, че героят на новото време е богатият човек. "Негативният резултат от това е, че може да се стигне до другата крайност - социален нихилизъм. Успехът и парите за тях да са най-важното, а всичко останало е на заден план", казва Кольо Колев.

    На ръба на политиката

    Поколението, родено след 1989 г.,, обаче не е толкова чуждо на политиката. На изборите тази година те ще гласуват за пръв път и макар че не са толкова много, за да повлияят сериозно на резултатите политическата им ориентация е любопитна. Според психолога Иван Игов агресията, натрупана в това поколение, се материализира в политиката като подкрепа за националистите и популистите. Логиката на това е, че те дават лесни оправдания на неуспеха да се реализираш в живота. За социолога Румяна Бъчварова една част от "изгубеното" поколение е податлива на крайни идеологии. "Тези, които са активни, имат мнение по всички въпроси, но то обикновено е крайно", казва тя. Според нея потенциал да спечелят привърженици имат и десните партии. Тя смята, че пасивната част от младото поколение също изразява позиция, макар и с бездействието. "Те са индивидуалисти и са отворени към политика, която ще им даде възможност сами да решат проблемите си, а не за политика, която решава проблемите вместо тях", казва Бъчварова.

    Преди половин година тийнейджърският сайт teenproblem.net открива секция "Политика" във форума си. За изненада на екипа, който поддържа сайта, там се постват доста мнения. "Най-активни са националистите, но определено има много фенове и на Бойко Борисов.", разказва Александър Ненов, проект мениджър на teenproblem.net.

    Можем ли да направим нещо

    И така, поколението родено след 1989 г., не само чука на вратата, но и носи заложените от самите нас мини. Има ли обаче какво да направим, за да не платим прекалено висока цена за собствените си грешки?

    Според психолога Иван Игов най-бързият изход от тази ситуация е спешната реформа на образователната система, така че тя да дава умения за справяне, а не безсмислени знания. В момента българските училища пълнят главите на децата с огромни количества напълно ненужна информация, но не възпитават нищо, което може по-късно да им помогне. "В образованието винаги е съществувал парадокс между компетентността и свободата. Ако залитнеш в прекалено много знания, не получаваш умения да правиш избори в живота. Ако не можеш да правиш избори, не си свободен. Нашето образование в момента възпитава много не-свободни хора. Някой след това трябва да ти каже какво да правиш и къде да отидеш", казва г-н Игов. Според него решението е да се променят учебните програми, така че една трета от времето по всеки предмет да се отделя за създаване на конкретни умения.

    Образованието обаче е само едната част от сложното уравнение, което трябва да бъде решено. Тя не е никак лесна, но наистина трябва да се започне спешно. Важно е обаче и друго. За да намерим изгубеното поколение, ние първо трябва да се научим да чуваме въпросите му. След това трябва да знаем и отговорите. Дали обаче имаме какво да му кажем?

    По темата работиха още:
    Весислава Антонова
    Ирина Ценкова
    Зорница Стоилова

    --------------------------- край на цитата -------------------------

    Ето на това попаднах в друг форум.Какво е вашето мнение по въпроса ? Наистина ли сме "Изгубено поколение" ? Аз не мисля.Това че не сме видяли нищо от соц-времената,съвсем не значи че сме изгубени...какво мислите вие ?

  2. #2
    Супер фен Аватара на XceSS
    Регистриран на
    Oct 2007
    Град
    Бургас :)
    Мнения
    2 480
    Интересно наистина.
    Ами не всички са "изгубени", но кофтито е че броят им нараства.
    Цитирай Първоначално написано от AnincetoSexy
    Дърпаш кредит .. Водиш я на Слънчев бряг ,там на ресторант .. после на бар ,и към 4-5 сутринта в хотелската стая на 'Чаика' я събличаш .. Ако ти откаже ,значи мнооооого си се прецакал ..

  3. #3
    Мега фен Аватара на Canis_Dirus
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    8 459
    Grumpy old madman

  4. #4
    Цитирай Първоначално написано от XceSS
    Интересно наистина.
    Ами не всички са "изгубени", но кофтито е че броят им нараства.

  5. #5
    Супер фен Аватара на SiSsKkAa
    Регистриран на
    Jan 2009
    Мнения
    1 188
    Една статия не може да слага под общ знаменател всички нас,които сме родени след 89-та.всеки е различен сам по себе си.мен лично ме обиди тази статия особено това "Чуйте това: голяма част от децата, родени след 1989 г., не знаят какво искат да постигнат в живота. Страхуват се да си поставят цели, защото дори когато го направят, нямат достатъчно умения да ги постигнат. Това създава в тях напрежение, което избива в различни видове агресия." Аз съм родена точно 89-та година нито съм агресивна,нито без цели в живота си,нито съм "осакатена",че да нямам умения.Мисля ,че е нетактично да се прави такава статия за стотици хиляди младежи.За пореден път се убеждавам,че медиите отново преиначават нещата и преувеличават.Пълни глупости

  6. #6
    Супер фен Аватара на b0Nb0n
    Регистриран на
    Jun 2007
    Мнения
    2 130
    Цитирай Първоначално написано от SiSsKkAa
    Една статия не може да слага под общ знаменател всички нас,които сме родени след 89-та.всеки е различен сам по себе си.мен лично ме обиди тази статия особено това "Чуйте това: голяма част от децата, родени след 1989 г., не знаят какво искат да постигнат в живота. Страхуват се да си поставят цели, защото дори когато го направят, нямат достатъчно умения да ги постигнат. Това създава в тях напрежение, което избива в различни видове агресия." Аз съм родена точно 89-та година нито съм агресивна,нито без цели в живота си,нито съм "осакатена",че да нямам умения.Мисля ,че е нетактично да се прави такава статия за стотици хиляди младежи.За пореден път се убеждавам,че медиите отново преиначават нещата и преувеличават.Пълни глупости
    ama vij kvo pi6e otdolo
    Портретът на това поколение, разбира се, не се рисува само с черно. Част от него е такава, каквато бихме искали да бъде - модерно мислеща, балансирана, прогресивна и активна. Според повечето мнения обаче това, уви, е по-малката част.
    If you can hear me, I need help I'm caught and
    I'm stuck and I'm trapped in me self don't understand
    This fucked off hand that G. delt lazarus help
    Me cause he's hazardous to T's health.
    I'm a psycho baby
    It's about to drive me crazy

  7. #7
    Аватара на SiegHeil
    Регистриран на
    May 2008
    Град
    Видин
    Мнения
    1 537
    Обществото е прогнило, не е вината в прехода..
    And in our Dying, we're more alive-than we have ever been
    I've lived for these few seconds
    For I am Winter born
    http://vbox7.com/play:d61898cb

  8. #8
    Супер фен Аватара на b0Nb0n
    Регистриран на
    Jun 2007
    Мнения
    2 130
    ama to vinagi gi e imalo ednite i drugite prosto sq broq na tiq na ednite e po golqm ama dali za tva e vinoven prehoda ili ne6to drugo ne znam
    If you can hear me, I need help I'm caught and
    I'm stuck and I'm trapped in me self don't understand
    This fucked off hand that G. delt lazarus help
    Me cause he's hazardous to T's health.
    I'm a psycho baby
    It's about to drive me crazy

  9. #9
    Супер фен Аватара на SiSsKkAa
    Регистриран на
    Jan 2009
    Мнения
    1 188
    Всичко е до възпитание.Както са те възпитали родителите ти такъв ще си цял живот.Аз твърдя,че едва ли има значение,че родителите ми са ме възпитавали в "мътните" години.Успяли са да ме възпитат добре,за което им благодаря.Мисля,че само това има значение,а не това,че съм родена 89-та година.

  10. #10
    Супер фен Аватара на SiSsKkAa
    Регистриран на
    Jan 2009
    Мнения
    1 188
    възможно е и да не съм я разбрала.казах,че за себе си твърдя,че е така.това не означава ,че на всяка цена съм права.изказвайте си мнението стига сте правили забележки на мненията на другите.собствено мнение нямате ли си

  11. #11
    Мега фен Аватара на Canis_Dirus
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    8 459
    Кво му е на поколението бе? Същата история - 80% са боклук. Дебиш тая пуста медицина и тая пуста хуманност! Яко естествен подбор и 80% намаляване на населението само ще осигурят продължаването и просперитета на вида!


    Да се справяш с живота не се учи в училище!

    Да се плюе една ценностна система от позицията на друга е нереално тъпо!
    Grumpy old madman

  12. #12
    Аватара на SiegHeil
    Регистриран на
    May 2008
    Град
    Видин
    Мнения
    1 537
    Цитирай Първоначално написано от Canis_Dirus
    Кво му е на поколението бе? Същата история - 80% са боклук. Дебиш тая пуста медицина и тая пуста хуманност! Яко естествен подбор и 80% намаляване на населението само ще осигурят продължаването и просперитета на вида!


    Да се справяш с живота не се учи в училище!

    Да се плюе една ценностна система от позицията на друга е нереално тъпо!
    +1
    And in our Dying, we're more alive-than we have ever been
    I've lived for these few seconds
    For I am Winter born
    http://vbox7.com/play:d61898cb

  13. #13
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Златната Среда
    Мнения
    5 594
    Прехода е виновен(както и родителите), и такава е целта му. Умните хитрите и силните могат да намерят изгода в това.
    01001000011000010110100001100001001000000111000001 1100100
    11001010110001101100001011010110110000100100000011 1001101100101

  14. #14
    Мега фен
    Регистриран на
    Oct 2006
    Град
    Извън границите
    Мнения
    3 213
    Не ми се чете цялото,но определено поколението след 89.. е много зле
    като цяло ценностната система се явява като мираж в повечето

    Тази вечер тръгвам на лов...
    Като хищник доближавам те
    Ти си жертва - подчини се
    и прави каквото искам аз...
    Хайде, драскай и хапи ме!



  15. #15
    Мега фен Аватара на Pliok0019
    Регистриран на
    Dec 2007
    Мнения
    5 685
    Има верни неща. Най-вярното от всички:
    "Тези, които са активни, имат мнение по всички въпроси, но то обикновено е крайно", казва тя.

  16. #16
    Аз мисля, че това поколение не е изгубен, все още има немалък брой млади българи с образование и с две думи с акъл и способности, за съжаление системата е такава, че толерира чалгари, пияндури, надрусаци, гангстери и незнам си какви още подобни. И съответно голяма част от читавата младеж бяга от страната, което е пагубно. Надявам се обаче, че този процес почна малко по малко да се възпира, защото повечето от тези разумни интелигентни български младежи разбират, че бягайки от България я оставят в ръцете на споменатите по-горе, а и че това е целта на управляващите- да бъдат изгонени и тук да останат простаците.
    А този форум е едно доказателство според мен, че все още има голям брой интелигентни български младежи

  17. #17
    Цитирай Първоначално написано от SofiaRegularCunt
    отдавна не бях чел толкова добра статия,с толкова болезнени истини,макар и казани твърде общо.

    но в крайна сметка нещата са точно такива. нашето поколение,което според мен включва и родените от края на 80-те (щото ние дефакто също не сме живяли активно по време на комунизма,даже почти нямаме спомени),е точно такова,каквото го описаха...

    самия аз съм си мислил тия неща,но е друго като някой друг го потвърди,че е така. ние сме неориентирани,не знаем за какво живеем,за какво се борим,единствено знаем как да сме консуматори - на това ни научи обществото,родителите,меди ите,училището... да консумираме... и нищо повече.

    в училище ни наливаха/наливат знания на килограм,знания,които реално после не ни трябват изобщо за реализация в живота,а не ни научиха как да се реализираме и за какво да живеем... какво да правим после...

    обществото и родителите ни зарязаха,защото да ти дават пари и да ти "четат лекции" не е помощ,това го правят по задължение. не ни помогнаха истински,не ни направляваха...

    ние не сме изгубеното поколение... ние сме си тук. ние сме неориентираното и сбъркано поколение,поколението,коет о искат да е точно такова група масони,поколението което нищо да не знае,нищо да не може и само да консумира...


    а това,което идва отдолу... поколението на тези,които сега са първолаци... там е страшно... но тепърва ще се убедим лично в това.





    п.п. нарочно пиша "ние",а не "вие",да не ме обвини някой,че говоря за другите,без да споменавам себе си. и аз съм в кюпа,всички ние сме жертви на тази схема,според мен добре обмислена от малка група хора и пропусната (изгубена) от обществото,което трябваше да ни възпита и помогне.



    тваЙ.

    Изказваш се изключително неподготвен

    Именно ако беше слушал в училище и се беше трудил да учиш и разбираш каквото ти се казва нямаше да си неориентиран!
    Ако беше слушал родителите си също нямаше да си неориентиран!
    Точно това е един от основните проблеми на младежта, защото смятат че образованието е прекалено безсмислено... найстина има много ненужни неща, но ако един човек си постави за цел да стане специалист, а не да стане хулиган примерно и си отдели времето за учене, а не за ходене по мачове и побойща, няма да е толкова неориентиран!
    Това че си се правел на голямата работа си е твой проблем и сега ще си носиш кръста... И преди съм казвал, че в България живеят предимно олигофрени, но има и нормални хора Лошата истина е такава, че на обществен показ са само олигофрените / защото само те предизвикват интерес - бият се, трепят се, организират безсмислени протести етц... / докъто нормалните си седят вкъщи, ходят и се образоват в учебните заведения и след време просперират...
    И духът на времето ти е дошъл в повече... стига с тея масони и тея щуротии, не всичко е толкова черно колкото го представят в някакъв филм!!!

    Най-тъжното е, че цялата тази измет след време трябва да отгледа собствените си деца !!! Лично аз не мога да си представя как деца ще отглеждат деца... А вие ?!?

    ПС. И напротив, точно в момента умните и можещите продължават да напускат БГ и са наясно, че я оставят в ръцете на олигофрените... но някак си не ги интересува!!!
    An Evil Man


  18. #18
    Абе, според мене въпросът е в това, че едно време, както често става да се зове метафорично соц.-времето, е имало някакъв морал, който се е гонел, фактът, че е имало намаляне на поведението в даскало и никой не иска детето му да е с намалено поведение и това притиска, ако щете, родителите да възпитават в някви норми, било то на поведение или мислене (т.е. независимо дали дечицата са се държали добре, защото така трябва, или защото така са смятали за правилно). Та са тва малко липсва (възпитанието като цяло) и затова и дечицата 89+ сме изпадналяци. А кво обвиняват някви прехода, ебати, за всичко ли е виновен тоя преход, ако се задържи още малко, ще земат и сомалийците нашия преход да обвиняват... та така..

  19. #19
    В случая Кънта е прав за доста неща, за някои други не мога да се съглася, но като цяло е прав. Факт е, че всички сме в кюпа, неорентирани сме, това се вижда и като прочете човек този форум. Като види как се плюем и обиждаме при положение, че реално желаем едно и също- всички да живеем добре тук и само в България, а не някъде по чужбина. Защото мястото ни е тук, а това, че умните българи са извън България е също част от схемата. За съжаление и те не са чак толкова умни обаче щом са се хванали на въдицата. И е ясно, че без обединение няма да постигнем нищо, а тази олигархия, която ни управлява има нужда точно от това- да сме в непрекъснати разпри и сблъсъци помежду си- ако ще по форумите, ако ще в реалния живот, но и в двата случая е достатъчно вредно за общата национална кауза, зад която всички стоим. Лошото е, че всеки е прекалено самоуверен, прекалено самозабравен и самовлюбен, за да признае грешките си.

    Затова поне нека не си пречим, нека не заставаме толкова открито едни срещу други. Кой на кого е симпатичен и кой не- това е маловажното. По-важна е общата национална кауза, зад която стоим и макари да виждаме различни пътища за реализирането й, важна е крайната цел. Та пътища има много и различни, нека не се съдим взаимно, аз лично съм готов ако срещна нормално разбиране от хората с които съм на контра тук да се извиня не заради мене си, а заради това, че всичко това което правим, цялата тази омраза помежду ни не е нито в наша полза, още по-малко в полза на Родината ни.

  20. #20
    Супер фен Аватара на raduna
    Регистриран на
    Nov 2008
    Град
    ТУК
    Мнения
    1 198
    И аз го четох това, доста е апокалиптично.
    Като цяло е вярно, но какво да се прави, да скачаме от моста ли? Каквото е такова...

  21. #21
    Цитирай Първоначално написано от kristo
    В случая Кънта е прав за доста неща, за някои други не мога да се съглася, но като цяло е прав. Факт е, че всички сме в кюпа, неорентирани сме, това се вижда и като прочете човек този форум. Като види как се плюем и обиждаме при положение, че реално желаем едно и също- всички да живеем добре тук и само в България, а не някъде по чужбина. Защото мястото ни е тук, а това, че умните българи са извън България е също част от схемата. За съжаление и те не са чак толкова умни обаче щом са се хванали на въдицата. И е ясно, че без обединение няма да постигнем нищо, а тази олигархия, която ни управлява има нужда точно от това- да сме в непрекъснати разпри и сблъсъци помежду си- ако ще по форумите, ако ще в реалния живот, но и в двата случая е достатъчно вредно за общата национална кауза, зад която всички стоим. Лошото е, че всеки е прекалено самоуверен, прекалено самозабравен и самовлюбен, за да признае грешките си.

    Затова поне нека не си пречим, нека не заставаме толкова открито едни срещу други. Кой на кого е симпатичен и кой не- това е маловажното. По-важна е общата национална кауза, зад която стоим и макари да виждаме различни пътища за реализирането й, важна е крайната цел. Та пътища има много и различни, нека не се съдим взаимно, аз лично съм готов ако срещна нормално разбиране от хората с които съм на контра тук да се извиня не заради мене си, а заради това, че всичко това което правим, цялата тази омраза помежду ни не е нито в наша полза, още по-малко в полза на Родината ни.
    Първо извинявай, че те цитирам целия, искам да коментирам само частта с "въдицата", но ме мързи да го търся и режа.
    Защо да не са толкова умни, защото търсят това, което е добре за тях ли? Един учител от даскало отиде сега преди края на годината да работи в чужбина, защото са му казали "или са заминаваш, или не". И кво, да го обвинявам, че иска най-доброто за себе си. Тия дето работят за полза роду, аз бих определил като романтици, а тези, които заминават в чужбина като - желаещи най-доброто за себе си. Когато държавата почне да предлага норамлни условия - тогава ще остават, че ще и се връщат. Да, за да предлага условия, трябва и ние да помогнем, но като виждам, че никой не иска да го направи, защо аз трябва да съм изкупителната жертва, защо своя живот да обричам? И ето заради ето този начин на мислене, всеки заминава и не помага на ближния и заради това сме така. Но нима би могъл да обвиниш някого? Аз лично не бих посмял, въпреки че всички знаем къде са проблемите...

  22. #22
    Аз не искам да ги обвинявам тези, които са напуснали България от гледна точка на личния им живот. Просто това е схемата- умните българи да бъдат изгонени и тук да остане само лумпениадата- чалгари, мутри и т. н.
    Просто ако всички напуснем България тя определено никога няма да се оправи, това ми е мисълта.

  23. #23
    Аватара на SoFarSoG00d
    Регистриран на
    Dec 2008
    Град
    Wonderland
    Мнения
    2 090
    Абсолютно вярно.....за съжаление,но ще става и още по-зле.

  24. #24
    Цитирай Първоначално написано от kristo
    Аз не искам да ги обвинявам тези, които са напуснали България от гледна точка на личния им живот. Просто това е схемата- умните българи да бъдат изгонени и тук да остане само лумпениадата- чалгари, мутри и т. н.
    Просто ако всички напуснем България тя определено никога няма да се оправи, това ми е мисълта.
    Е, това беше и моята мисъл. Въпреки че съм ужасен оптимист... направо в ада ще ида за тоя опитимизъм, но си мсиля, че ще се оправим някак.. навсякъде има възход, след него спад, но отново възход... де да знам, надявам се поне

  25. #25
    Супер фен Аватара на InitialD
    Регистриран на
    Sep 2006
    Град
    Източен Бейрут , Ливан
    Мнения
    1 805
    SSDD
    И тази година най - шумна бе групата на православните араби.Младежите с пълно гърло викаха "Иисус е наш Бог".Преди години било решено арабите да не бъдат допуснати в комплекса.Свещения огън обаче не паднал, докато прогонените не влезли.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си