.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 5 от общо 5

Тема: molq vi helppppppp

  1. #1

    molq vi helppppppp

    mn spe6no mi trqbva ese na tema ZA I PROTIV REVOLUCIQTA ne mi trqbva da e mn dulgo i e za preporu4vane da e istori4esko no ako nikoi nqma istoi4esko kakvoto i da e pls mn mi e spe6no a ne mogah da namerq ni6to v neta
    Не ПрОщАвАм И зА нИщО нЕ сЪжАлЯвАм.С вИсОкО вДиГнАтA гЛаВa ВиНаГи ПрОдЪлЖаВаМ! На ниКой нЕ пОдРъЖаВаМ и СеБе сИ оТсТоЯаВаМ! ТъПиТе кУ*Ки Не ПрИзНаВаМ,а ГоЛеМиТе НаДуВкИ с НаДсМеШкА оТмИнАвАм!!!

  2. #2
    Аватара на Tedi4ka
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    mezdra
    Мнения
    2 344
    Революцията – победа и поражение на разума


    В живота почти всяко нещо има положителна и отрицателна страна. Така е и с революциите, защото всяка революция води до смъртта на много хора,разрушаването на цели държави, но също така е и преследване на цели и идеали. Защото революцията не е просто борба за защита на нечии домовете или за намаляване на данъците, а за правото на глас, за правото не независимост. Революцията е победа на разума, но също така и негово поражение.

    През епохата на Просвещението - "векът на разума" буржоазията прозряла, че системата на управление трябва да се смени. В резултат на събитията от 1789г., когато се изявява конфликтът между интересите на силните буржоазни кръгове и отказващата да се промени аристокрация, заедно с финансовата криза на властта, които дали началото на Великата Френска революция, Европа е разтърсена от революционни войни, въздействали върху по-нататъшното развитие на модерния свят. Френската буржоазна революция не случайно е наречена "Велика" - нейните основни идеи за свобода, равенство и братство са пренесени във времето и до ден днешен са водещи за човечеството. Тази революция преследва идеите си, които са висши ценности в живота на почти всеки човек. А съсловният характер на обществото пречи на свободата и равноправието да се проявят и това се променя с Великата Френска Революция. Тя е победа на разума, на човека, който е готов да се бори в името на равенството и на своите ценности, който е готов да рискува живота си, за да остстоява правата и свободата си. Но в името на отстояването на тези права,в името на борбата за равноправие и независимост безброй невинни хора загубват животите си,а Франция дори дава поредния обезглавен крал. Струва ли си да има толкова жертви, метежи,изтребления,крайнос ти? Заслужава ли си толкова хора да загинат, следвайки някакъв идеал или просто подчинявайки се на някой,който се е оказал неподходящият водач в едно неподходящо време. Може ли това да се нарече победа на разума?Не, това е поражение на разума - трагично е, че толкова хора загиват, но всичко това се случва с определена цел. Да,жалко е, че революциите довеждат до толкова жертви, както например във Франция броят им наброява 40 хил.души, но всички тези хора са обединени от една идея и искат да отстояват това, което всъщност им се полага,а не да се примирят с това, което получават.Tези войни постигат резултати - макар и победена на бойното поле, Франция разпръсва революционните идеи и европейското общество остава завинаги променено, а аристократите и духовенството загубват привилегиите си. На 26.VІІІ. 1789г Националното събрание приема тъй наречената ”Декларация за правата на човека и гражданина “. Този документ има голямо историческо значение и с неговото създаване се слагат основите на съвременната западна демокрация.

    Френската революция, както и всички други революции, има мн подръжници. Така във връзка с Американската революция философът и писател - Пейн, заявява, че един честен човек е по-ценен за обществото, отколкото "всички короновани главорези, които някога са живели." И аз подкрепям мнението му. Затова е важно честните хора да се борят за правата си така както правят французите, англичаните, холандците, американците.

    Американците се борят за своята независимост и право на глас. И това е напълно разбираемо и разумно, защото човек трябва винаги да отстоява правото си на глас, на свобода и независимост. Борбата за независимост на Америка е борба за управление, основаващо се на общо съгласие. Само такова управление може да гарантира естественото право на живот, свобода и стремеж към щастие. Следователно, борбата за независимост на Америка е борба за собствените естествени права. В това се изразява победата на разума при тази революция. Американската революция носи първата писана конституция на света, което същи доказва голямото значение на революцията. Американците търпят и поражения, и победи, но постигането на независимост за тях е по-важно от всичко друго.


    Революция- това е сложно понятие, което всеки си обяснява по различен начин. За някои революцията е напълно естествен ход на нещата, за други е напълно безсмислено изгубване на човешки животи. Но всъщност революцията е много повече от всичко това. Революцията е победа и поражение на разума - тя е победа на човешкия дух, желание и борбеност, но победа, която носи със себе си болка и страдания. Според мен тя е нещо, изключително важно и голямо- събитие, което променя не само историята на някоя държава, а на целия свят.Това е война,водена от хора, променили мисленето си, които са се обединили, за да постигнат независимост, право на глас или за да променят управление, както става в Англия, която се превръща все повече в парламентарна монархия. Революция се ражда обикновено там, където има по-широки права, които позволяват при обединение на хората да се направи революция и оттук тръгват консерваторите, за да кажат, че не е хубаво да има широки права. И от революциите до ден днешен е останало либерално и консервативно усещане у хората. Това е доказателство как революцията промена историята завинаги, променя хората, променя света и макар да не го осъзнаваме революциите също са причина да сме хората, които сме и да живеем в такава държава, по този начин.



    http://prize.bg/tedi4kata -моля ви влизайте

  3. #3
    Аватара на Tedi4ka
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    mezdra
    Мнения
    2 344
    АНГЛИЙСКА БУРЖОАЗНА РЕВОЛЮЦИЯ



    Английската революция от средата на ХVІІ в.е първата буржоазна революция.. Главната й закономерност се състои в това, че макар начело на битката с остарелите феодални порядки да стои буржоазията, РЕШАВАЩАТА СИЛА,която довела до победата й, са НАРОДНИТЕ МАСИ – селячеството и градската беднота.
    Английската революция била подготвена от редица причини:
    Социално-икономическите причини – те отразяват развитието на новата капиталистическа система на производство.За успехите на капитализма свидетелствали
    * разпространяването на капиталистическата манифактура в промишлеността и на едрата капиталистическа аренда в селското стопанство;
    * рязкото увеличаване обема на търговията, особено на външната;
    * усъвършенстване на общественото разделение на труда,изразило се в промишлената и селскостопанската специализация на отделни райони на страната;
    * разлагането и насилственото разрушаване на традиционните, средновековни форми на производство;
    Идеологическите причини
    Те отразявали половинчатостта и незавършеността на английската реформация.Англиканската църква се избавила от върховенството на папата, но била подчинена на кралската власт. Появило се движение за коренно преустройство на църквата- ПУРИТАНИЗЪМ. То не било еднородно. Неговото -УМЕРЕНО крило – ПРЕЗВИТЕРИАНИ – се стремяло да подчини на себе си държавната власт, като я превърна в оръдие на своята политика.За презвитерианите изборността не било средство за демократизирането на църквата, а само предизвикателство спрямо абсолютизма. Другото крило – ИНДЕПЕНДЕНТИ – обхващало по – демократични слоеве, които се противопоставяли на заплахата от установяването на нова презвитерианска тирания.
    През 30- те години на ХVІІ в. пуританизмът от доктрина на тесен кръг богослови се превръща в идеология на широките маси. Появилите се множество секти се превърнали в “ революционнни клубове “, които се стремяли към радикална политическа промяна.
    Политическите причини
    Те показвали задълбочаващият се конфликт между короната и парламента. В първия парламент на Яков І / 1603 – 1625 г. / се разгърнала остра борба по въпроса за размерите на кралската власт. Политическите традиции на страната, утвърдени във Великата харта на свободите от 1215 г.принуждавали кралят да дели властта с представители на английската нация, събрани в Парламента. През управлението си крал Яков І свиква четири парламента, но ги разпуска незабавно, защото оспорват неговата власт. Този разрив се изострил при следващият владетел Чарлз І
    Повод за избухването на революцията е бунтът на лондончани през 1642 г., които се вдигат на оръжие, за да защитят свободата на своите избраници.
    Задачите на революцията са:
    1. Край на абсолютисткия режим
    2. Преустройство на англиканската църква
    3. Унищожаване на феодалните производствени отношения и разчистване пътя за свободното развитие на капиталистическите производствени отношения
    Движещите сили на революцията са новата аристокрация и част от средното градско население и селячеството, а хегемон е буржоазията.Характерно за английската революция е, че тя тръгва от буржоазията и армията, постепенно се включват народните маси.
    Английската буржоазна революция преминава през няколко етапа,включващи и гражданските войни.
    І етап: 1640 – 1642 г. – характеризира се с това, че разрушаването на институциите на абсолютизма формално се извършвало в рамките на традиционнта , наследена от средните векове конституция.
    ІІ етап : 1642 – 1646 г. –
    ПЪРВА ГРАЖДАНСКА ВОЙНА- Началото се характеризира с липса на ясно очертани воюващи лагери. Разграничаването на страните ставало постепенно. Изходът от гражданската война зависел преди всичко от обстоятелството доколко парламентът ще се окаже политически способен да води войната революционно, т. е. като застане начело на народните маси в борбата си срещу краля.
    По важни моменти:
    - съюз с Шотландия за борба срещу Чарлз І .
    - военната инициатива преминава в ръцете на индепендентите
    - 1645 г. Кромуел предложил в парламента проект за реорганизиране на армията
    - 14. VІ. 1645 г – битка при Нейсби-решителна битка на първата гражданска война; превес за силите на парламента над краля, който бяга при шотландците.
    - английското село посрещнало революцията с масови акции, насочени против загражданията, ; за запазване на общинските права в горите и парковете, които принадлежали на краля и аристокрацията. Селяните се опитвали да се опазят от разорителните военни реквизиции, които се струпвали върху тях, както от страна на кралската армия, така и от парламентарната войска
    - 24.ІІ.1646 г. парламента отменя феодалните права на короната: всички държания получени въз снова на рицарското право от краля ,както и от други лица, се превръщат в свободна собственост на техните притежатели
    Така буржоазията и новата аристокрация, използвайки победата на народните маси над краля, си присвоили правото на частна собственост върху имотите,върху които имали само феодално право. В същото време селячеството било оставено в положение на феодални държатели, лишени от правна защита.Това показва едностранчивият и незавършен характер на Английската буржоазна революция от средата на ХVІІ в.
    ІІІ етап : 1647 – 1649 г.-характеризира с преминаване на революционната инициатива от буржоазията в ръцете на демократичните елементи от града и селото, т.е. това е буржоазнодемократическият етап на революцията.
    По- важни моменти :
    - ново съотношение на силите в парламента/ роялисти- богатите магнати; презвитерианци – обявяват се за конституционна монархия; индепенденти – те се малцинство; според тях революцията не била завършена, борели се за окончателно сваляне на абсолютизма в политиката и църковното устройство; имали решаващо влияние в армията /
    - конфликт между парламента и армията / поход на армията в Лондон – юли 1647 г.; по инициатива на Кромуел били създадени проекти за държавно устройство «Глави на предложенията « и « Народното съглашение «
    - април/август 1648г.- ВТОРА ГРАЖДАНСКА ВОЙНА - победа на Кромуел
    - 30. І. 1649 г. - екзекуцията на Чарлз І
    - 19. V 1649 г. - провъзгласяване на републиката
    Занятчиите и търговците победили църквата и краля.Буржоазията взела властта, феодализмът е съборен, но радикалните промени не засягат селячеството . Революцията има половинчат характер.
    ІV етап: 1649 – 1653 г.- борба за демократизацията на републиката
    По – важни моменти:
    - левелерите и тяхната буржоазнодемократична програма за завършване на революцията
    - премахната е Камарата на лордовете
    - вътрешната политика е насочена към утвърждаване на частната собственост и насърчаване на търговията
    - народни движения за равенство и общо ползване на земята
    - външна политика: войни с Ирландия, Шотландия, Холандия – възниква ирландският въпрос; Англия се утвърждава като първостепенна морска сила
    - разпуснат е Дългия парламент; Кромуел е обявен за лорд- протектор на републиката
    - 1653 г – военна диктатура
    Реставрация на монархията- 1660 – 1688 –
    - поява на нови групировка в парламента, относно ролята на краля в държавното управление:
    *тори –обявяват се за активна намеса на краля в политиката
    *виги – за ограничаване на монархическата власт
    - обединяване усилията на вигите и торите в опита на краля за възстановяване политическата система на абсолютизма
    « Славната революция « -1688 г приета е «Декларация на правата «. В Англия е установена конституционна монархия, в която висш орган на държавната власт е Парламентът.
    По своя характер Английската революция е първата буржоазна революция в Европа. Тя поставила началото на краха на феодалните порядки, провъзгласила политическите принципи,станали основа на новото буржоазно общество в Европа.Нейното значение е огромно, защото обхванала всички слоеве и сфери на обществнено развитие. *Извела на преден план новите обществени прослойки – селяни, занаятчии , дребни търговци.Появили се нови отношения помежду им – социална революция–*Първи индустриален бум / промишлен преврат /.- възможност за бурно стопанско развитие
    *Дава модел за политическо устройство / ограничена парламентарна монархия /. Прилага компромиса в демократизацията на обществното.
    *Англия бележи икономически и политически възход,изпреварва в развитието си останалите европейски монархии.
    * Поставено е началото на нов период в световната история.
    .



    http://prize.bg/tedi4kata -моля ви влизайте

  4. #4
    mn mn mn mersi purvoto 6te mi svur6i rabota
    Не ПрОщАвАм И зА нИщО нЕ сЪжАлЯвАм.С вИсОкО вДиГнАтA гЛаВa ВиНаГи ПрОдЪлЖаВаМ! На ниКой нЕ пОдРъЖаВаМ и СеБе сИ оТсТоЯаВаМ! ТъПиТе кУ*Ки Не ПрИзНаВаМ,а ГоЛеМиТе НаДуВкИ с НаДсМеШкА оТмИнАвАм!!!

  5. #5
    Аватара на Tedi4ka
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    mezdra
    Мнения
    2 344
    ee super :P



    http://prize.bg/tedi4kata -моля ви влизайте

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си