КАКВО Е МЕНОПАУЗА?

Можем ли да отлагаме биологичната старост?


Менопаузата е преустановяване на менструалните цикли като естествена фаза от живота на жените по пътя им към старостта

За менопауза (климактериум) говорим, когато при една жена трайно липсва менструация за период от 12 месеца. Типичната биологична възраст е около 50 години.
При някои жени състоянието може да се появи по-рано - в началото на 40-те или дори в края на 30-те им години. При хирургично отстраняване на яйчниците, вследствие на кастрацията, настъпва оперативна менопауза.
Преди биологичната менопауза женският организъм преминава през серия от промени, свързани с постепенното намаляване на яйчниковото производство на двата хормона - естроген и прогестерон.
Недостигът на естроген предизвиква появата на "горещи вълни" - оплаквания от внезапна топлина, зачервяване и изпотяване на кожата поради разширяване на капилярите и увеличаване на кожния кръвен ток.
Три от четири жени са обливани от "горещи вълни" с различна сила и продължителност (от броени секунди до досадно дълги минути). Половината продължават да имат "горещи вълни" пет и повече години след установяване на менопаузата.
Други свързани с недостига на естроген оплаквания са: умората, нарушенията в съня (безсъние и кошмари), промяната в концентрацията на вниманието и в паметта, прескачане на сърцето (сърцебиенe), замаяност, лабилност на настроението (плачливост, повишена раздразнителност и избухливост), потиснатост (депресия), намалено липидо (полово желание) и понижено вагинално овлажняване (сухота на влагалището и дискомфорт при полово сношение).
Около 70% от жените преодоляват менопаузалните симптоми без хормонално заместване и 15% са щастливки, които почти не страдат от тях.
При 15% обаче климактеричните оплаквания са толкова мъчителни и непоносими, че налагат временно прилагане на женски полови хормони.
С добър ефект върху "горещите вълни" се свързват и изофлавоните (наричани още растителни "естрогени"), които се съдържат в соята и соевите кълнове.

Възможни взаимодействия между менопаузата и диабета

"Горещите вълни" и някои други свързани с менопаузата симптоми (изпотяване на кожата и нощни кошмари, умора, промяна в концентрацията и паметта, лабилност, раздразнителност, потиснатост на настроението, сърцебиене, промяна в апетита и т.н.) могат да наподобяват на хипогликемия (ниска кръвна глюкоза) или да "маскират" нейните сходни алармиращи признаци. Арбитър в този случай може да бъде само контролната проверка на кръвната глюкоза.
Спадането на нивата на естрогена и прогестерона води до намаляване на инсулиновите нужди. Жените с диабет тип 1 могат да правят по-чести хипогликемии, ако дозата на инжектирания инсулин не бъде своевременно нагодена.
Диабетичките тип 2, които получават хипогликемизиращи таблетки, също могат да се нуждаят от поправка на дозировката.
Жените след менопаузата често натрупват допълнително тегло и започват да водят заседнал ("домакински") начин на живот. Прекарват повече време в кухнята или пред телевизора, ангажирайки свободното си време с готвене и гледане на "розови" телевизионни сериали за разтуха.
За съжаление, диабетичките почти не правят изключение от това правило, свързано с остаряването, потиснатото настроение, намаления интерес към социални контакти или грижи за фигурата и засилените кулинарни желания.
Внимание! Натрупването на тлъстини и липсата на редовна физическа активност увеличават резистентността (ленивостта) на мускулите към действието на инсулина. Поради това, за поддържане на гликемичния контрол, нуждите от инсулин или от антидиабетни таблетки могат, вместо да намалеят, да се увеличат.
След менопаузата обмяната се забавя и тялото има по-малка нужда от калории. Ако вносът на енергия не бъде намален с 20%, то ще се натрупат допълнителни килограми. За контрол на теглото и намаляване на инсулиновата резистентност на мускулите е необходимо и редовно физическо движение (30 минути всеки ден).

Има ли място прилагането на женски полови хормони по време на менопаузата?
Да, за лечение на тежки климактерични (хипоестрогенни) оплаквания, които сериозно засягат качеството на живот.
Внимание! Назначаването на женски полови хормони трябва да става след внимателна индивидуална преценка на ползата/риска и взимането им не трябва да продължава много дълго време (повече от четири години).
Менопаузата е период на постепенно затихване на хормоналната функция на яйчниците, който при жените с диабет тип 1 може да се съпровожда от чести и тежки хипогликемии, дължащи се на намалените инсулинови нужди от една страна, а от друга - на маскираните от "горещите вълни" сигнални признаци на ниската кръвна глюкоза. Заместителното лечение с женски полови хормони може да намали риска от сериозни хипогликемии по време на прехода.

Предлагат ли женските полови хормони допълнителни здравни ползи?
Естрогенът съхранява костната минерална плътност и намалява честота на остеопорозните счупвания.
Женските полови хормони забавят сенилното оглупяване и биологичната старост. След третата година от прилагането им намалява и риска от рак на дебелото черво - съобщи проучване в САЩ, наречено Женска Здравна Инициатива.

Кои са нежеланите странични ефекти при взимането на женски полови хормони?

Наддаването на тегло, вагиналното кървене, изострянето на заболяванията на жлъчния мехур, потиснатото настроение и повишаването на триглицеридите (вид кръвни мазнини).
Повишаването на триглицеридите е особено нежелано при жените с диабет тип 2 и/или при тези с високи нива на триглицеридите в кръвта.
Проучване при затлъстели и водещи заседнал начин на живот жени от европейски произход, показа,че взимането след менопаузата както само на естроген, така и на естроген заедно с прогестерон, води до повишаване на инсулиновата резистентност на мускулите.Този ефект е неблагоприятен както при жените с коремно затлъстяване (фигура тип "ябълка"), така и при тези с диабет тип 2, защото те поначало имат намалена чувствителност към действието на инсулина и понижено усвояване на кръвната глюкоза от мускулите.

Носят ли таблетките с женски хормони здравни рискове?

Дългогодишното взимане на комбинирани хормонални таблетки (естроген заедно с прогестерон) бе свързвано с повишен риск от рак на гърдата при жени с фамилна история (генетична предразположеност).
Проучването Женска Здравна Инициатива съобщи през това лято, че рискът от инвазивен рак на гърдата започва да расте след четвъртата година от редовния прием на комбинираната таблетка.
Самостоятелното прилагане на естроген при жени със запазена матка се свързва с повишен риск от разрастване и злокачествено израждане на маточната лигавица. Затова, при запазена матка - естрогенът се прилага заедно с прогестерон, който неутрализира нежеланите ефекти върху лигавицата. Лекарите наричат това лечение "хормонална заместителна терапия" (ХЗТ).
При всичките случаи на хирургично отстранена матка поради гинекологични причини - естрогенът може да се прилага самостоятелно (непридружаван от прогестерон), тъй като няма какво да увреди. Лекарите наричат това лечение "естрогенова заместителна терапия" (ЕЗТ).

Днес НЕ се препоръчва взимането на комбинирани таблетки (естроген плюс прогестерон, ХЗТ) за профилактика на хроничните заболявания при жените след менопаузата

Защо комбинираните таблетки естроген и прогестерон не са "Светия Граал"?
Приключилото през това лято проучване в САЩ (HERSII), обхванало по-възрастни жени след менопаузата с вече изявена исхемична болест на сърцето, не показа някакви сърдечносъдови ползи след дългосрочен всекидневен прием на таблетка естроген плюс прогестерон.
Проучването Женска Здравна Инициатива (популярно с английския си акроним WHI) докладва като "гръм от ясно небе", че същата хормонална таблетка, прилагана за средно пет години при здрави жени в по-малко напреднала следменопаузална възраст, натрупва повече медицински рискове, отколкото ползи.
Това заключение доведе на 31 юли т.г. до драстичнотото решение за предсрочно спиране (около три години предсрочно) на клона, получавал хормонална заместителна терапия. В него бяха включени над 16 000 здрави американки от различни расови групи и на възраст от 50 до 79 години.
Резултатите показаха, че на 10 000 здрави жени, взимали редовно таблетки естроген плюс прогестерон, са възникнали годишно седем повече сърдечни инцидента (+29%), осем повече мозъчни инсулта (+41%), 18 повече венозни тромбози (+111%) и осем повече случаи на рак на гърдата (+26%) в сравнение с неполучавалата хормони група. Проучването Женска Здравна Инициатива, започнало с цел първична профилактика на исхемичната болест на сърцето, смущаващо показа, че комбинираните хормонални таблетки, поне в прилаганите дозировки, далеч "не изписват веждите"... За щастие, съдовите инциденти (артериални или венозни) не са завършили фатално за нито една от участничките в здравния експеримент... За тяхно успокоение, таблетките с двата женски хормона ги предпазвали по-добре от остеопорозни счупвания на костите и от рак на дебелото черво. Проблемът е, че рискът от рак на дебелото черво намалявал едва след третата година от хормоналното заместване, но след четвъртата година започвал да расте рискът от инвазивен рак на гърдата...
Равносметката показва, че повече болестни случаи като цяло са възникнали при жените, взимали дълго време таблетки с двата полови хормона, в сравнение с тези, които успоредно не са били на тях изобщо.
В групата на ХЗТ на 10 000 жени годишно са възниквали 19 болестни нарушения повече (или общо сто събития повече за средно пет години) в сравнение с неполучавалите женски хормони участнички. Един незавиден здравен резултат за проучване, започнало с профилактична цел...
Авторите на Женска Здравна Инициатива не препоръчват жените след менопаузата да взимат комбинирани таблетки с полови хормони за профилактика и лечение на остеопорозата. Има други доказано ефективни средства за запазване на костната минерална плътност и за намаляване на честота на остеопорозните счупвания (бисфосфонати, ралоксифен), които не водят до повишен риск от рак на гърдата.
Вторият клон на проучването, в който жени (с оперативно отстранена матка) получават само хормона естроген щe продължи и се очаква да приключи през 2005 г. Изследователите съобщиха, че поне до момента няма ясен баланс между здравните рискове и здравните ползи при самостоятелното прилагане на естроген.
Ниските нива на естроген в годините след менопаузата хипотетично се свързват с повишен риск от сърдечносъдови заболявания (инфаркти и инсулти) и от остеопороза (прогресивна загуба на костно минерално вещество).
Инфарктите и инсултите, както и счупванията на бедро и/или на гръбначни прешлени са водещите причини за влошено качество на живот и преждевременна смърт на "нежния пол" след приключване на природните му детеродни функции. Във възрастта след трайното преустановяване на менструалните им цикли жените започват ускорено да догонват мъжете по сърдечносъдова заболеваемост и атеросклероза и чувствително да изпреварват по отношение на остеопорозата... Поради това, учените предполагат, че вътрешният естроген е естествен пазител на костите и съдовете на жените в детеродна възраст. Така се роди и митът, че таблетките с естроген отлагат старостта, оглупяването, инфаркта и инсулта...
Надеждата е, че Женска Здравна Инициатива ще отговори до 2005 година дали продължителното заместване с външен естроген (ЕЗТ) може да забавя дегенеративните процеси след менопаузата.

Най-добрите средства за опазване на женското здраве след детеродна възраст и за забавяне на сенилността си остават:
- балансираната, разнообразна и умерена диета с достатъчен внос на минерали, антиоксиданти и фитоестрогени
- леката, но редовна физическа активност