.
Отговор в тема
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 32
  1. #1
    Аватара на clever
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    в света на приключенията ..
    Мнения
    3 469

    Редки болести

    Здравейте!
    Тук дайте линк или разкажете за редки;интересни болести
    Също предложете някоя книжка с такива-ще съм ви много благодарен

  2. #2
    Аватара на clever
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    в света на приключенията ..
    Мнения
    3 469
    аз ще започна
    това го намирам за интересно
    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%...BE%D0%BB%D0%B0

  3. #3
    Цитирай Първоначално написано от clever
    аз ще започна
    това го намирам за интересно
    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%...BE%D0%BB%D0%B0
    Ебола е рядка болест да и донякъде интересна, но някак си си представях по друг редки и интересни болести, защото в тази категория влиза и вируса на СПИН ако ще си говорим. Влез тук и си избери по-добра http://bg.wikipedia.org/wiki/Категория:Болести
    Ако не можеш да намериш истината в себе си,къде другаде очакваш да я намериш!!! Доген

    Знаещия истината никога не се насилва да бъде убедителен, той е убедителен, защото знае истината!!

  4. #4
    Супер фен Аватара на pifiella
    Регистриран на
    Mar 2008
    Град
    Шоколадовия град
    Мнения
    2 456
    Ами в момента се сещам само за рак..... .за съжаление тя не е рядка болест,но е много интересна и учените със сигурност имат да я изследват още поне 50 години,докато открият лекарство.........

    clever ТИ КЪДЕ СМЯТАШ ДА КАНДИДАТСТВАШ?
    Хората понякога не забелязват как плаче през ноща този,който върви в живота смеейки се!

  5. #5
    Супер фен Аватара на pifiella
    Регистриран на
    Mar 2008
    Град
    Шоколадовия град
    Мнения
    2 456
    Болестта на Фокс-Фордайс е рядко заболяване.
    За съжаление причината за заболяването е неизвестна. Основно значение се придава на дисфункцията на яйчниците и на щитовидната жлеза. Изостряне на заболяването се наблюдава обикновено в периода на месечния цикъл.
    Често в огнищата на увреждане има обриви на срамната кост, в подмишниците, около пъпа, опадат космите, а кожата сърби.

    Протичането на болестта действително я причислява към хроничните. Описани са обаче и случаи на излекуване от само себе си след многогодишно боледуване.

    За облекчаване на състоянието обикновено прилагат повърхностна рентгенотерапия, криомасаж, ултразвукова терапия, а също изписват специални лекарствени средства.
    Ужас!
    Хората понякога не забелязват как плаче през ноща този,който върви в живота смеейки се!

  6. #6
    Аватара на clever
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    в света на приключенията ..
    Мнения
    3 469
    Цитирай Първоначално написано от pifiella
    Ами в момента се сещам само за рак..... .за съжаление тя не е рядка болест,но е много интересна и учените със сигурност имат да я изследват още поне 50 години,докато открият лекарство.........

    clever ТИ КЪДЕ СМЯТАШ ДА КАНДИДАТСТВАШ?
    здравей!
    все още ми е рано
    но разбира се размислям по въпроса
    смятам да кандидатствам в МУ
    или в медицинсия факултет на СУ
    ти?

  7. #7
    Аватара на molika
    Регистриран на
    Nov 2008
    Град
    Видин
    Мнения
    162
    Цитирай Първоначално написано от clever
    аз ще започна
    това го намирам за интересно
    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%...BE%D0%BB%D0%B0
    И по рано съм чувала за болестта но не съм предполагала че е толкова отвратителна.Иначе ето и от мен ето за Гастроентерита http://www.bgvet.org/science/clinic/infdis/parvo.php интересна неприятна и не съм много сигурна дали е толкова рядка Интересна ми е защото симптомите се припокриват с тези от продължително отравяне с Арсен *
    This is my place www.prize.bg/molika

  8. #8
    Супер фен Аватара на pifiella
    Регистриран на
    Mar 2008
    Град
    Шоколадовия град
    Мнения
    2 456
    Цитирай Първоначално написано от clever
    Цитирай Първоначално написано от pifiella
    Ами в момента се сещам само за рак..... .за съжаление тя не е рядка болест,но е много интересна и учените със сигурност имат да я изследват още поне 50 години,докато открият лекарство.........

    clever ТИ КЪДЕ СМЯТАШ ДА КАНДИДАТСТВАШ?
    здравей!
    все още ми е рано
    но разбира се размислям по въпроса
    смятам да кандидатствам в МУ
    или в медицинсия факултет на СУ
    ти?
    Ами ние с теб сме набори Незнам аз затова питам.Всичко ми е много далече във времето........но така си мислех и за изпита по английски,но то остана само 1 месец...... Всичко ще си дойде с времето,но иначе съм мислила за следване в Германия,но не знам дали ще разбирам като ми преподават на немски.Има много варианти и имаме още много време
    Хората понякога не забелязват как плаче през ноща този,който върви в живота смеейки се!

  9. #9
    Гледай Доктор Къща редовно си има редки болести.

    Колкото по темата Антракс е една от най-рядко срещаната болест в природата. (не говорим за биологичното оръжие).


    Задник съм!

  10. #10
    Аватара на clever
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    в света на приключенията ..
    Мнения
    3 469
    Цитирай Първоначално написано от Genetix
    Гледай Доктор Къща редовно си има редки болести.
    гледам го;разбира се и то много редовно

  11. #11
    Ами аз се сещам например за натравяне с фосфор. Помня в един филм разследваха някаква загадъчна смърт. И съпруга на убитата постоянно приказваше, че докато била на легло имала ореол около главата (тя беше болна от нещо отделно от натравянето) и впоследствие се оказа, че фосфора се отделял чрез потните жлези на главата и светел. Не знам дали е възможно това чудо, ама беше интересно
    Ако не можеш да намериш истината в себе си,къде другаде очакваш да я намериш!!! Доген

    Знаещия истината никога не се насилва да бъде убедителен, той е убедителен, защото знае истината!!

  12. #12
    Не знам дали се води болест. "Химера" това е човек или животно с 2 ДНК. Изключително рядко. Още се нарича "мозайка". Получава се при разнояйчни близнаци при определен етап от развитието им двата ембриона се сливат. Друга причина е когато двуяйчни близнаци споделят една плацента и клетки от единият ембрион преминават към другият, най-често това са кръвни клетки така само кръвта е с различно ДНК. Може да се получи и при определени мутации така някои от клетките изменят ДНК-то си.


    Задник съм!

  13. #13
    Цитирай Първоначално написано от Genetix
    Не знам дали се води болест. "Химера" това е човек или животно с 2 ДНК. Изключително рядко. Още се нарича "мозайка". Получава се при разнояйчни близнаци при определен етап от развитието им двата ембриона се сливат. Друга причина е когато двуяйчни близнаци споделят една плацента и клетки от единият ембрион преминават към другият, най-често това са кръвни клетки така само кръвта е с различно ДНК. Може да се получи и при определени мутации така някои от клетките изменят ДНК-то си.
    Това ми напомни за гафа на руските служби по случая на Чикатило (все още се спори така ли е или не, а Чикатило е масов убиец и изнасилвач в бившия СССР, разстрелян 1994), че братушките го хващат и му правят модерния за онова време ДНК анализ (става въпрос за около 1984) и сравняват ДНК-то на спермата, намерена на мястото на убийството. В крайна сметка нямам съвпадение и го пускат. След няколко години пак го хващат и вече го осъждат. Според руските лекари и полицаи Чикатило имал рядък генетичен дефект, при който спермата му имала различна ДНК от тази на кръвта му. Което означава, че ако си направи дете нямаше да може да докаже с кръвен тест, че той му е баща Но в крайна сметка това е осмяно от американците, защото те смятат, че малко трудно спермата да има различна ДНК (все пак тя съдържа половината хромозоми от тялото на мъжа и чак пък всичките да са различни).
    Ако не можеш да намериш истината в себе си,къде другаде очакваш да я намериш!!! Доген

    Знаещия истината никога не се насилва да бъде убедителен, той е убедителен, защото знае истината!!

  14. #14
    Аватара на molika
    Регистриран на
    Nov 2008
    Град
    Видин
    Мнения
    162
    Цитирай Първоначално написано от Ilikeliljon
    Цитирай Първоначално написано от Genetix
    Не знам дали се води болест. "Химера" това е човек или животно с 2 ДНК. Изключително рядко. Още се нарича "мозайка". Получава се при разнояйчни близнаци при определен етап от развитието им двата ембриона се сливат. Друга причина е когато двуяйчни близнаци споделят една плацента и клетки от единият ембрион преминават към другият, най-често това са кръвни клетки така само кръвта е с различно ДНК. Може да се получи и при определени мутации така някои от клетките изменят ДНК-то си.
    Това ми напомни за гафа на руските служби по случая на Чикатило (все още се спори така ли е или не, а Чикатило е масов убиец и изнасилвач в бившия СССР, разстрелян 1994), че братушките го хващат и му правят модерния за онова време ДНК анализ (става въпрос за около 1984) и сравняват ДНК-то на спермата, намерена на мястото на убийството. В крайна сметка нямам съвпадение и го пускат. След няколко години пак го хващат и вече го осъждат. Според руските лекари и полицаи Чикатило имал рядък генетичен дефект, при който спермата му имала различна ДНК от тази на кръвта му. Което означава, че ако си направи дете нямаше да може да докаже с кръвен тест, че той му е баща Но в крайна сметка това е осмяно от американците, защото те смятат, че малко трудно спермата да има различна ДНК (все пак тя съдържа половината хромозоми от тялото на мъжа и чак пък всичките да са различни).
    Офф...тия руснаци.Има ли как да те прекарат.Не мога да понасям тази държава въпреки че в Москва и някои други градове е хубаво
    This is my place www.prize.bg/molika

  15. #15
    Супер фен Аватара на pifiella
    Регистриран на
    Mar 2008
    Град
    Шоколадовия град
    Мнения
    2 456
    Цитирай Първоначално написано от clever
    Цитирай Първоначално написано от Genetix
    Гледай Доктор Къща редовно си има редки болести.
    гледам го;разбира се и то много редовно
    А гледали ли сте епизода,където една лекарка беше на Северния полюс и се задушаваше нещо подобно.Не се знаеше какво и е и тогава се оказа,че и е счупен палецът на крака и от там изтича костен мозък и запушва артериите..........(ако не се бъркам,май артериите запушваше,абе както и да е....)Тази серия беше най-яката според мен!
    Хората понякога не забелязват как плаче през ноща този,който върви в живота смеейки се!

  16. #16
    тия болести, вируси и т.н. ги създават изкуствено

  17. #17
    Мега фен Аватара на mrtn
    Регистриран на
    May 2009
    Град
    В галактическото пространство..
    Мнения
    8 431
    pifiella то това беше мастна емболия, дето се отдля костна тъкан и запушваше кръвоносните съдове ама серията беше интересна а до редките болести Теоретид на Хашимото, заболяване на щитовидната жлеза дето се характеризира с уголемяване на органа и разни проблеми с обмяната на веществата, автоиммуно заболяване е да подчартая.

  18. #18
    Ето няколко, но аз не ги причислявам към екзотичните или редки болести: хипофизно джудже, гигантизъм, а иначе имаше разни болести, където краката на човека започваха да приличат на дърво и нещо такова. Иначе за доктора къща, доста се чудих, кой е тоз човек, ама се сетих Имаше епизод, където са в самолет с шефката си и един кореец му беше зле, всички в самолета започнаха да се влошават (и шефката му също) и той накрая си направи експеримент с пътниците и се оказа май беше паразивно разстройство (масова психоза), тоест всички си бяха влошили разни глупости, а иначе корееца страдаше от кесонова болест.
    Ако не можеш да намериш истината в себе си,къде другаде очакваш да я намериш!!! Доген

    Знаещия истината никога не се насилва да бъде убедителен, той е убедителен, защото знае истината!!

  19. #19
    Мега фен Аватара на kalpazanka
    Регистриран на
    Jan 2007
    Град
    пространството на Дисе
    Мнения
    15 777
    Зайци, само да ви обърна внимание, че при мастна емболия причината е размачкана мастна тъкан- в случая костния мозък, който, знаете, след определена възраст от червен преминава в жълт /или маслени инжекционни разтвори/ но не костна тъкан е причината.

    Чудиш се дали си бременна? Кажи:
    1. Дата на последна редовна менструация /ПРМ/ 2. Дата на рисков полов акт и 3. Продължителност на менструалния цикъл /МЦ/.
    Списък на медикаментите, отпускани без рецепта- http://www.bda.bg/images/stories/doc...ed_inf/OTC.pdf За всички останали отнасяте БАН!

    Шофирай разумно- стигни жив!

  20. #20
    Цитирай Първоначално написано от plmn
    тия болести, вируси и т.н. ги създават изкуствено
    Не съм съгласен защото след всеки епизод на Къщата които гледам веднага пускам Wiki-то и намирам доста информация по въпроса и нищо не се разминава с това в епизода.


    Задник съм!

  21. #21
    Аватара на clever
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    в света на приключенията ..
    Мнения
    3 469
    Цитирай Първоначално написано от pifiella
    Цитирай Първоначално написано от clever
    Цитирай Първоначално написано от Genetix
    Гледай Доктор Къща редовно си има редки болести.
    гледам го;разбира се и то много редовно
    А гледали ли сте епизода,където една лекарка беше на Северния полюс и се задушаваше нещо подобно.Не се знаеше какво и е и тогава се оказа,че и е счупен палецът на крака и от там изтича костен мозък и запушва артериите..........(ако не се бъркам,май артериите запушваше,абе както и да е....)Тази серия беше най-яката според мен!
    как може изпуснала съм я!!!



    В д-Р хАУС 1;2;3 ИЛИ 4 е била тази серия?

  22. #22
    Аватара на clever
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    в света на приключенията ..
    Мнения
    3 469
    Цитирай Първоначално написано от Ilikeliljon
    Ето няколко, но аз не ги причислявам към екзотичните или редки болести: хипофизно джудже, гигантизъм, а иначе имаше разни болести, където краката на човека започваха да приличат на дърво и нещо такова. Иначе за доктора къща, доста се чудих, кой е тоз човек, ама се сетих Имаше епизод, където са в самолет с шефката си и един кореец му беше зле, всички в самолета започнаха да се влошават (и шефката му също) и той накрая си направи експеримент с пътниците и се оказа май беше паразивно разстройство (масова психоза), тоест всички си бяха влошили разни глупости, а иначе корееца страдаше от кесонова болест.
    тази серия я знам

  23. #23
    И в Анатомията на Грей имаше подобен случай. Един мъж се оплаква, че постоянно му тече носа, но после се оказва, че е изтичало костен мозък от носа
    Преди един ден даваха по новините как един лекар от австралия пробил дупка в черепа на момче с бормашина и премахнал кръвта, която се съсирвала и притискала мозъка, защото нямал с какво апък било спешно и затова с бормашина и най-важното е, че е успял да спаси момчето.
    www.tuzari.com/tuz.php?name=eli7ooo

    Американски форум: питаш нещо и ти отговарят;
    Руски форум: питаш нещо и теб те питат;
    Български форум: питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп.

  24. #24
    НАй - интересната болест/синдром за мен - CIPA - Congenital insensitivity to pain with anhidrosis. Не съм сигурен как се превежда на български, но това е аномалия с която се раждаш и не усещаш нито болка, нито студ/топлина. Причинена е от завишени нива на ендорфин в мозъка.
    На някои дъха им мирише на чесън, на други на паста за зъби, на трети на пишки, а моя на ацетон... не винаги, ама през повечето време.


    skype: orange_2323

  25. #25
    Цитирай Първоначално написано от pifiella
    Цитирай Първоначално написано от clever
    Цитирай Първоначално написано от Genetix
    Гледай Доктор Къща редовно си има редки болести.
    гледам го;разбира се и то много редовно
    А гледали ли сте епизода,където една лекарка беше на Северния полюс и се задушаваше нещо подобно.Не се знаеше какво и е и тогава се оказа,че и е счупен палецът на крака и от там изтича костен мозък и запушва артериите..........(ако не се бъркам,май артериите запушваше,абе както и да е....)Тази серия беше най-яката според мен!
    И аз съм го гледала.И значи ако си счупя пръста и не ме боли по някаква причина мога да умра?

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си