.
Отговор в тема
Страница 1 от 4 1234 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 91
  1. #1
    Супер фен Аватара на ElinoOor
    Регистриран на
    Jun 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    2 254

    Пърхот и себорея - лечение и профилактика (сборна тема)

    Е, реших да пусна една тема за това.
    Събрала съм най-важното и за двете заболявания,които се появяват най-често през пубертета т.е. на нашите години.
    Надявам се това да ви свърши работа.
    Ако някой има да допълни нещо, моля да го стори.

    Пърхот

    Пърхотът не е опасен за живота и здравето, но може сериозно да ви "отрови" всекидневието. Какви ли не средства се използват дори и за временно надмощие над него. В какво се състои тайната на неговата непобедимост и как да го накараме да капитулира?

    В бита под термина "пърхот" се разбират дребни, светли люспички, които се образуват по кожата на окосмените части на главата. Те се отделят лесно от кожата и в изобилие "украсяват" не само косата, но и дрехите – нещо, което наистина може да раздразни човек.

    Мнозина смятат пърхота за болест. Симптомът на заболяването се нарича в медицината себореен дерматит – нарушена функция на мастните жлези, която се изразява в повишено отделяне на кожна мазнина или качественото й изменение.

    Пърхотът, както и себорeята, биват най-различни. При суха кожа на главата люспичките са сухи, сивкаво-бели и се отлющват лесно. При повишено отделяне на мазнини люспите имат мазен вид, жълтеникав цвят и се отделят от кожата по-трудно. В този случай се говори за мазна себорея или така нареченият стеаринов пърхут.

    Втората причина за появата на пърхута е действието на микроскопичната гъбичка Malassezia Furtur. Медиците твърдят, че този микроорганизъм живее върху кожата на тялото и главата на човека постоянно и може да не му причинява никаква вреда. Именно себероята, т.е нарушението на работата на мастните жлези, създава благоприятни условия за размножаването на паризитиращата гъбичка, която се храни с кожна мазнина и води до появата на малки люспички – пърхот.

    Причините за заболяване от себорея, а оттук и за появата на пърхот, са много. Това са и вътрешните нарушения в организма – хормонални, нервни, имунни, инфекциозни заболявания, наследствена предразположеност, хранителна алергия, нерационално хранене с недостиг или липса на витамини, стрес и преумора. Днешните неблагоприятни въздействия като замърсената околна среда, лошата грижа за косата, злоупотребата с лакове, гелове, бои за коса и даже студеното зимно време също способстват появата на този проблем.

    За съжаление лекарите са констатирали, че пълното излекуване на себореята е навъзможно. Проявата й може само да бъде намалена и в последствие контролирана. Ето защо всички лечебни средства против пърхут трябва да се употребяват редовно и постоянно, за да се унищожават паразитиращите гъбички. Достатъчно е неголяма пауза в използването им – и пърхотът се появява отново.

    При комплексно лечение в качеството на допълнително средство в борбата против пърхота може да се използват различни настойки, лосиони, изплакващи средства, които съдържат сок от алое и масло от чаено дърво. При мазен пърхот нелош ефект дава натривката на кожата на главата с пресен лук, който премахва слоя мъртви клетки на епидермиса, той като е богат на сяра. Друг вариант е алтернативната медицина или така наречените ‘бабини рецепти’. Не забравяйте,че когато решите да използвате някой от тези методи го правите на своя отговорност.

    Диетата също е важен елемент от борбата с пърхота. Употребявайте повече продукти, богати на витамини от групата В, особено витавин В6, а също и съдържащите ги лекарствени препарати. Ограничете употребата на захар и животински мазнини.

    Понякога хранителните алергии провокират появата на пърхот. При индивидуална непоносимост към продукти се въздържайте от употребата на шоколад, орехи, някои морски продукти /например мекотели/. И разбира се в качеството на профилактични мерки трябва да използвате индивидуални гребени, четки и украшения, чрез които могат да се предават злополучните гъбички. За съжаление процедурата на лечение на пърхота е много продължителна и да очаквате ранен ефект, след 1-2 месеца, е немислимо.


    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Най-леката форма на себорейна екзема е пърхотът по окосмените части на главата.

    Симптоми
    Засяга се окосмената част на главата. Характеризира се с трецивидно излющване на сиви, сухи, или мазни люспи, придружено от лек или по-силен сърбеж. Понякога могат да се образуват корички, под които кожата е зачервена. Може да се стигне до разреждане на косата или дори до оплешивяване.

    Причини
    Като при себорея (виж мако по-надолу).

    Лечение
    То е насочено към отстраняване първопричината за появата на пърхота.

    --------
    Ето няколко от ‘бабините’ рецепти срещу пърхот.Напомням,че ако решите да ги използвате го правите на своя отговорност.

    1) „към един-два добре разбити жълтъка прибавяме две-три супени лъжици рициново масло една ампула витамин А и малко спирт.Сместа се нанася в корените на косата,завива се с топла ,влажна кърпа,полиетиленова шапка и най-отгоре с хавлиена кърпа.Престоява 1 час и се измива с шампоан.Прилага се веднъж седмично.”

    2) „Рициново масло стопли леко и го втрий в корените на косата, а после по цялата дължина.
    Измийте след 1-2 часа.
    Постепенно ще премахнете сухия пърхот.”

    3) „Смесете 10мл рициново масло 10г хинин на прах, 100мл спирт и 3 капки лавандулово (розово, чесново или розмариново масло).
    Втрийте сместа в корените на косата всеки ден в продължение на 1 седмица.
    После направете прекъсване от една седмица и повтаряйте манипулацията до изчезването на пърхота.”

    Преди да посетите личния си лекар може да опитате някой от шампоаните против пърхот които са на пазара.


    Факти и заблуди за пърхота като заболяване:

    Заблуди

    - Пърхотът се появява вследствие на лоша обмяна на веществата, неподходяща диета и лоша хигиена;
    - Пърхотът е заразен;
    - Люспещата се кожа е суха кожа;
    - Страдащите от пърхот обикновено търсят лекарска помощ;
    - Продуктите против пърхот лекуват кожата, но увреждат косата;
    - Лющенето на кожата е единствения симптом на пърхота;
    - Пърхотът е характерен само за възрастни;
    - Противопърхотните шампоани могат да доведат до избледняване на цвета или дори до увреждания на боядисаната коса.


    Факти

    - Пърхотът се причинява от Malassezia - микроскопични гъбички, които се появяват по естествен начин и много бързо се размножават;
    - Всеки има микроскопични гъбички по кожата на главата си. Понякога те не могат да бъдат контролирани, причинявайки люспи и сърбеж;
    - Проучванията показват, че над 90% от хората, които си мислят, че имат суха кожа, всъщност страдат от пърхот;
    - Хората, които имат пърхот много по-често се обръщат за съвет към фризьора си, отколкото към лекар.
    - Противопърхотните продукти, съдържащи Zinc Pyrithione, са леки и нежни към косата;
    - Обилните бели люспи, сърбежът, възпалената, суха или груба кожа на главата са симптомите на пърхота;
    - Тийнейджърите над 13 години могат да имат същото разпространение на пърхот, както и възрастните, заради хормоналните промени, които настъпват през пубертета;
    - Противопърхотните шампоани, които съдържат Zinc Pyrithione не влияят по различен начин върху цвета на косата, от козметичните шампоани и са безвредни за всекидневна употреба за всички типове коса, включително боядисаната;
    - И мъжете и жените страдат еднакво от пърхот;
    - Масажът на кожата е приятен и помага за ексфолиацията на кожата, но манипулацията на кожата не лекува състоянието и люспите се появяват отново след няколко дни.
    Kaname senpai <3
    Kpop & Kdrama![Jrock,J-pop,Cpop,Mandopop,Cantopop] <3
    Цитирай Първоначално написано от FapFapINC
    Обичам Елинор :с

  2. #2
    Супер фен Аватара на ElinoOor
    Регистриран на
    Jun 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    2 254
    Себорея

    Описание :

    Себореята се явява по време на пубертета. Най-силно е изразена в младежката възраст, но може да продължи и до 40-годишна възраст и дори по-късно, като от време на време намалява, а след това се увеличава.

    Причини за себорея
    Себореята се дължи на смущения в мастната обмяна на кожата, изразени в нарушено отделяне на мастната секреция от мастните жлези. Отделените кожни мазнини не само се повишават, но се променя и химическият им състав.

    Локализация на себорея
    Себореята се явява по тези места на кожата, където има повече мастни жлези и косми - по челото, носа, брадичката, гръдната кост, между плешките; тя също засяга големите кожни гънки: под мишниците, под гърдите, в слабините и окосмените области. В периода на половото съзряване под влияние на повишено отделяне на хормони се увеличава отделянето на кожната мазнина и се променя нейният качествен състав.

    Фактори, засилващи себорея
    Много са факторите, които предизвикват и засилват себореята: нарушена дейност на нервната система, смущения в обмяната на веществата, затлъстяване, неправилно хранене, хроничен запек, нечистоплътност и т. н. Себорейната кожа е източник за много неприятни изживявания на девойките и младите жени. Тя е мазна, лъскава, лесно се възпалява и зачервява, лесно се инфектира.

    Патологични изменения, причинени от себорея
    При наличност на себорея лесно възникват различни патологични кожни изменения - в пубертета: разширени пори, черни и бели точки, пъпки; след пубертета: плешивост, себорейна екзема, гнойни пъпки, розацея; в старческата възраст: старчески брадавици и др. Основният състав на кожната мазнина са две течни мастни киселини - олеинова и палматинова, и една твърда - стеаринова мастна киселина. В някои случаи себореята преминава в по-тежко заболяване – псориазис. Информация за него,разбира се можете да откриете в интернет.

    Видове себорея
    Съществуват два вида себорея в зависимост от това, кой вид мастна киселина преобладава и увеличената мастна секреция. При мазната (течната) себорея в отделената кожна мазнина преобладава олеиновата киселина, която придава блясъка и мазния вид на кожата. Кожата има разширени пори и прилича на портокалова кора. Течната себорея засяга повече хората с тъмна кожа - брюнетите и негрите. Най-често се засягат лицето, окосмената част на главата и гърдите. Пърхотът или люспите по кожата сивкавобелезникави мазни корички и епидермални люспички. При суха себорея в кожната мазнина преобладава стеариновата киселина, която е по-гъста. Отделената мазнина сe събира в отводния канал и в отвора на космено-мастната торбичка и образува запушалка от тестоподобна, сивобелезникава материя, която се изтисква като червейче с черна точка на върха.

    Сухата себорея е по-честа у хората със светла кожа - блондини. Най-често засяга лицето, гърба, гърдите и окосмената част на главата. По лицето се образуват кръгли розови петна (лишеи), покрити с дребни белезникави люспички. По окосмената част на главата се явяват в голямо количество дребни и сухи белезникави люспички - пърхот, от който космите изглеждат като напудрени, кожата е суха на вид.

    Възможно е да се срещнат случаи на смесена себорея. В такива случаи мазната себорея се появява по кожата на носа, челото, брадичката, а по бузите и окосмената част на главата е налице сухата. Има вероятност от едната форма да премине в другата.

    Лечение на себорея
    Предпазването и лечението на себореята са трудни и изискват търпение и постоянство. Преди всичко при жените е необходимо да се регулира половата функция, т. е. менструацията да е редовна.
    Необходимо е да се лекуват всички патологични отклонения в организма - на вътрешните органи и нервната система. Cебореята и нейните усложнения, като екзема, инфекция и др., трябва да се лекуват от лекар. За предпазването от себорея и регулирането на мастната функция на кожата най-подходящи са естествените профилактични и лечебни мерки. Преди всичко строго поддържане чистотата на кожата и спазване на хигиенни мерки както при мазна кожа. При себорея е необходимо да прекарвате повече на чист въздух и да се облъчвате на слънце( на море или планина). Полезни са и серните минерални бани (не само за къпане, но и за пиене). Сярата нормализира мастна секреция на кожата и дейността на червата (премахва запека), като се приема през устата, смесена с мед или захар. Някои хора при употреба на сяра получават колит. При себореята трябва да се избягват много тлъстите, консервираните и пикантните храни (ограничава се и захарта). Да се приема предимно вегетарианска, богата на витамини храна. Прясна бирена мая, богата на витамин В, има добро лечебно действие.

    Кожата на хора със себорея е предразположена към развитие на кожни заболявания.

    Върху себорейна кожа се образуват:
    през пубертета - комедони, милиуми и акне
    след пубертета могат да се развият заболявания като себорейна екзема, розацея, алопеция
    в по – напреднала възраст – брадавици, ринофима и други заболявания.


    Нелекуването на себореята води до себорейна екзема. Този вид екзема представлява раздразнено, възпалено състояние на кожата във връзка с усилената дейност на мастните жлези в нея.

    Симптоми. Засягат се окосмената част на главата, лицето особено от двете страни на носа и зад ушите, гърбът, големите кожни гънки. Образуват се зачервени, плътни подутини, покрити със сухи дребни или по-дебели мастни люспи.

    Не избягвайте да посетите лекар и при най-малко съмнение за това заболяване!
    Kaname senpai <3
    Kpop & Kdrama![Jrock,J-pop,Cpop,Mandopop,Cantopop] <3
    Цитирай Първоначално написано от FapFapINC
    Обичам Елинор :с

  3. #3
    Темата е стара,но трябва да я сложите за важна.
    Добавям,че домашните маски с яйце или хума помагат срещу пътхот.
    Ето една от мен:

    В чаша разбъркайте едно яйце.Добавете сока на 1/2 лимон и 2 с.л. зехтин. Намажете скалпа и покрийте с кърпа за половин-един час. След това измийте с топла вода. Маската се прави всеки ден или през ден.
    I believe I can fly..

  4. #4
    Супер фен Аватара на slavito007
    Регистриран на
    Dec 2006
    Град
    Sin City
    Мнения
    1 768
    Mмм интересно.
    Но за мен пърхотът е болест Само хора, които имат/са имали знаят какво е. То остави люспичките, ами то и сърби.
    Използвам лосион против пърхот на Евтерпа. След 2 измивания няма и следа от пърхота. Обаче ако спреш да го ползваш след има няма 2-3 месеца пак се появява, така че се мия профилактично през 1-2 седмици с него.
    Цитирай Първоначално написано от charlotte^
    Цитирай Първоначално написано от thefreak
    Известно ли ти е с какво се пълни пениса като се втвърдява ?
    Сигурно с ракия.
    Мисля да ги наритам или да падна върху тях, но този път нарочно Mad Surprised

  5. #5
    В редица случаи така нареченият "пърхот" се причинява не толкова от гъбички, но в резултат на изсушаване на скалпа с редица шампоани. Ако наблюдавате лющене на кожата се обърнете към дерматолог.

  6. #6
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    Да вярно е, че темата е стара, но не знам защо не е важна при положение, че това е проблем, който мъчи сигурно над 50% от тийновете.

    Аз имах пърхут, но на мен страшно много ми помогнаха Selsun Blue и Nizoral. Ако обаче е по-тежка формата, се ходи на доктор/дерматолог и се изписват хапчета. Може пак Низорал да са таблетките, но не е хубаво да се пият на собствена глава, защото почти всички противогъбични препарати товарят страшно много черния дроб.

  7. #7
    Супер фен Аватара на ElinoOor
    Регистриран на
    Jun 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    2 254
    Аз лично не ви съветвам да пиете разни таблетки,антибиотици и всякакви производни. Баща ми заради тях имаше сумати проблеми. За щастие сега е добре.. но благодарение на алтернативната медицина.
    Kaname senpai <3
    Kpop & Kdrama![Jrock,J-pop,Cpop,Mandopop,Cantopop] <3
    Цитирай Първоначално написано от FapFapINC
    Обичам Елинор :с

  8. #8
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    ^ Права си и аз за това казах, че са в крайно тежки случаи и, че са нож с две остриета. Но съгла си се, че има много тежки случаи, в които е неизбежно, а и добре дозирано и при следени по времето на лечението чернодробни показатели, проблем не би трябвало да има.

  9. #9
    Супер фен Аватара на ElinoOor
    Регистриран на
    Jun 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    2 254
    Така е,но лекарите ги изписват за щяло и нещяло.. А пък едва ли един тинейджър ще има чак такива тежки форми на себорея..
    Kaname senpai <3
    Kpop & Kdrama![Jrock,J-pop,Cpop,Mandopop,Cantopop] <3
    Цитирай Първоначално написано от FapFapINC
    Обичам Елинор :с

  10. #10
    Голям фен Аватара на PurpleSand
    Регистриран на
    Aug 2009
    Мнения
    891
    Не разбирам защо още темата не е направена ВАЖНА.
    Незнам вече кой да мразя и кой да обичам.
    В кого да се вричам и приятел да наричам.

  11. #11
    Това дали е Важна ще прецени някой Модератор !

  12. #12
    Офф аз имам себорея и ми казаха да се къпя с низорал и катранен шампоан.Като се изкъпя то ми става червено и супер си личи,абе гадна работа.Имам точно на челото при косата и отзад над врата.Може би факта,че ходя на фитнес и отделно тренирам бокс , грешното хранене води до засилване и незнам кво да правя.Баба ми е кожен лекър и кво ми говори не действа.Направо съм умрел

    Някой ако е прекарал този момент , нека ми пише или на лично или тук как е премахнал проблема
    Life is good , but isn't forever !

  13. #13
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    Вдигам темата като важна и ще помоля тук да си оформите дискусия около проблема вместо да пускате отделни теми.

  14. #14
    откъм 2 години имам някакъв сърбеж по главата.не са въжки,но възможно ли да е себорея?имам много пърхот и люспи по главата и по постоянно кърта люспите
    честно приятелите ми се подиграват че не са къпа с месеци но не е така.къпя се през 2 дена и косата ми се е мазна
    е немога да седя денонощно в банята

  15. #15
    Мега фен Аватара на 7227
    Регистриран на
    Jul 2010
    Град
    Някъде в нищото
    Мнения
    3 405
    и аз имам такъв проблем,себореен дерматит.Направо е ужас.Пробвах вси4ко,което е на пазара и ефект нямааа Има период,когато се засилва,след това намалява..ама този пърхот... Може и да е на хормонална основа ама няма ле4ение само това мога да кажа Особено много има по вратът,и 4елото ,4е дори по някога и на веждите

  16. #16
    Супер фен Аватара на ElinoOor
    Регистриран на
    Jun 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    2 254
    И аз постоянно сменям шампоаните,обаче оттърване няма
    Ползвам 4 шампоана и си правя 3 маски и всичко е наред,обаче вече ми е писнало така -.-

    От Nizoral специално въобще не съм доволна. И баща ми го е ползвал,при него даже се влоши състоянието на скалпа.
    За мен отговора е в маските със зехтин и лимонов сок,от както си правя такива нямам никакви проблеми.

    Препоръчвам и тези продукти,наистина имат ефект.
    http://www.parfumi.net/catalog/sea-o...ro-p-3288.html
    Kaname senpai <3
    Kpop & Kdrama![Jrock,J-pop,Cpop,Mandopop,Cantopop] <3
    Цитирай Първоначално написано от FapFapINC
    Обичам Елинор :с

  17. #17

    Регистриран на
    May 2007
    Град
    Пловдив
    Мнения
    25
    И аз имах същия проблем до....преди година..с пърхота. След като си взех един шампоан на Vishy Dercos просто го забравих. http://www.mistrys.co.uk/vichy-derco...y-pi-1121.html

  18. #18
    аз съм със себорея от 5 години...като от година и половина имам косопад от нея какво ли не съм пробвала и никакъв ефект ..обходила съм всички болници в софия..даже от мазилата, които ми изписваха косата ми падеше още повече и себореята като 4е ли се засилваше...4етох наскоро за някаква лекарка във военна медицинска,която била много добра и в пове4ето слу4аи лекува себореята с антибиотик..мисля и при нея да отида скоро...ако има ефект ще пиша
    Ако обичаш някого, пусни го на свобода. Ако той се върне, е завинаги твой. Ако не се върне, значи никога не е бил.

  19. #19
    и аз имах пърхот преди години но се спасих с НИЗОРАЛ за мен този шампоан за тази цел е много добър ... и сега да чукам на дърво нямам никакъв и не ми се е появял... според мен пърхотът е заболяване както казаха другите и непременно се нуждае от лечение...

  20. #20
    здравейте аз сам момиче на 17 също страдам от себорея и искам да споделя сас всички че при мен има най - голям ефект крема Elosalic , но има ефект само докато се мажеш спреш ли след месец пак се появяват този крем е за тялото и лицето а за скалпа (окосмената част на главата) от всичко което сам пробвала страхотно действа салициловото олио. Приготвя се по антеките, но и то е на принципа на крема мажеш няма ги спреш пак се появяват.Общо взето е това.Аз започвам да се отчайвам и си мисля че няма лек.Ужасно е не го пожелавам на никой дори на най-големия си враг.Моля ви ако някой се е излекивал нека сподели с какво и как.

  21. #21
    Мега фен Аватара на DarkTemplar
    Регистриран на
    Jul 2010
    Мнения
    10 117
    Като по-малък имах, но се излекувах. Низорала е ефикасен, както и определени професионални шампоани (може да си ги купите от всеки по-добър фризьорски салон). Сега най-често се мия с Head & Shoulders, а отскоро и с Herbal Essences (синия) и съм доста доволен.

    Гелът и другите подобни мазила за коса спомагат за образуването на пърхот, така ги ползвайте в умерени количества.

    Косата е едно от важните неща във визията на всеки, поддържайте я добре!

  22. #22
    Повече от фен Аватара на TVDQueen
    Регистриран на
    Sep 2010
    Град
    Varna
    Мнения
    369
    Преди година някъде отидох при кожен лекар и ми каза, че имам себорея Наистина е ужасно появяват ми се ранички из цялата коса и по челото където има все още коса и тези ранички акто започнат да се лющят На мен ми предписаха шампоана Неовал, ако знаете препоръчайте как да се отъвра

    Sasuke Uchiha!
    ---------------------------------------------
    We'll keep our red flag high!'Cause Manchester United will never die!
    --------------------------------------------
    Женско съм!

  23. #23
    Banned Супер фен
    Регистриран на
    Jul 2010
    Град
    Varna
    Мнения
    1 710
    И аз на 1-ви септ 2009 отидох на лекар и ми казаха, че имам себорея и ми предписаха едни доста скъпи шанпоани и кремове и горе долу ми мина, но ако ги спра за 1 седмица и пак същото-дали тази болест може да се излекува напълно?

  24. #24
    От доста дълго време имам следния проблем - кожата на главата ми се бели, най - вече отстрани на главата ми, над бакенбардите и горе долу тази област. Като мина с нокътя и се опитам да я махна, по пръста ми се сабира страшно много кожа, не се изчиства, не знам дали това заболяване се води себорея, причината за нея мисля, е в това че се къпя всеки ден, слагам си гелове и лакове и това със сигурност вреди доста(особенно миенето с шампоан всеки ден, но просто нямам друга възможност тей като след като преспя, косата стои мазна и трябва да я измия ...). Преди година ходих на лекар, предписа ми 1 гел и 1 шампоан, гела трябваше да го втривам в косата си и след 5 или 6 дена(вече не си спомням, важното е, че беше доста бързо)успях да се излекувам. Купих си скъп, по - специален шампоан (уж за всекидневна употреба) и се мия с него вече около 7-8 месеца. Проблема е, забелязвам че от около месец, а може и повече тези неща отново започнаха да се появяват, отново на същото място. Не знам дали да отида на лекар отново, бих искал да се консултирам с някой който е имал такъв проблем, да ми даде някоя идея . Надявам се да ми помогнете тъй като наистина от доста време се опитвам да се справя с това, и наскоро когато видях, че кожата ми пак започва да пада наистина бях много разочарован ...

  25. #25
    Аз имах себорея преди години, само по скалпа, какви ли не лекарства изредих, само намаляваше и после пак се увеличаваше. Накрая спрях да ползвам лекарства и си мина от само себе си. За щастие не ми се е появявала пак.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си