.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 12 от общо 12
  1. #1

    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    Чикаго, САЩ
    Мнения
    5

    Училищата в чужбина

    Интересно ми е какви предмети трябва да взимате във вашето училище от 9-ти до 12-ти клас. Аз лично съм чувал, че чуждестранните системи са много по-различни от българската в това отношение. Например съм чувал, че в Италия една година се взима биология (без химия и физика), друга- химия (без биология и физика) и т.н. Не знам доколко това е така, но все пак бих искал да разбера как точно е при вас.

    Пример за това, което търся:

    9-ти клас- английски, немски, история, биология, математика, информатика.....
    10-ти клас- англииски, немски, история, химия, математика, психология.....

    и т.н.


  2. #2
    Голям фен Аватара на P1ra71nQ
    Регистриран на
    Aug 2003
    Град
    Базел
    Мнения
    539
    Значи аз уча в гимназия и се учат :

    в 10 клас:немски(главен език), френски,английски,математи ка,физика,химия,история,био логия, география,рисуване и физическо + главния предмет (при мен испански)

    в 11 клас:същите

    в 12 клас: същите, но вече от втория срок няма химия, физика,биология и география, но пък идват допълнително 1 допълнителен предмет по избор и 1 курс, които задълбочават някоя си тема от някой предмет (например Генетика по биология или Лондон по английски)

  3. #3

    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    Чикаго, САЩ
    Мнения
    5
    В коя държава се намираш ти?

  4. #4
    Голям фен Аватара на darkness848
    Регистриран на
    Aug 2009
    Град
    ТРАНСИЛВАНИЯ
    Мнения
    537

    За България и тези, които я напуснаха

    Az ucha v Ispania. Izuchavat se baski, ispanski (poradi tova che jiveia v Pais Vasco), ucha oshte i angliiski, matematika, muzika, gizarte (vkluchva geografia i istoria), fizichesko (i sportovete tuka sa dosta razviti), izobrazitelno, informacionni tehnologii, natur (vkluchva zaedno biologia,himia i fizika), edin otdelen chas v koito uchenicite mogat da uchat frenski, ili da se vkluchat kam grupata na uchenite ima i edin chas, v koito mojesh da rabotish varhu chetiri predmeta po izbor i edin otdelen koito sluji za pochivka. Az sam na 14 godini.
    Have The Courage To Live... Anyone Can Die... ;]

  5. #5
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    Аз уча в американско училище 10 клас:
    1. Английски (главен)
    2. Алгебра 2 Разширена
    3. Сравнителна Политика
    4. Химия
    5. Чужд език (Испански или Френски)
    6. Физкултура
    7. Избираем 1 ( Театър, Мултимедиа, Дизайн, Рисуване, Акадмична Литература)
    8. Избираем 2 (^)

    Но не се лъжете, че е лесно, защото си нямате на идея какво се вика учебник. Химията е 1200 страници, Политиката 700, Испанския и той 700, Алгебрата 900. Сами си правете изводите. Освен това си има извънкласни занимания, отбори и т.н. Един час е 65 минути, не блок - час. От сутринта до късния следобед се учи и в училище НЕ се пишат домашни.

  6. #6
    Повече от фен Аватара на SorrowEyes
    Регистриран на
    Sep 2009
    Мнения
    391
    Цитирай Първоначално написано от amk933
    Аз уча в американско училище 10 клас:
    1. Английски (главен)
    2. Алгебра 2 Разширена
    3. Сравнителна Политика
    4. Химия
    5. Чужд език (Испански или Френски)
    6. Физкултура
    7. Избираем 1 ( Театър, Мултимедиа, Дизайн, Рисуване, Акадмична Литература)
    8. Избираем 2 (^)

    Но не се лъжете, че е лесно, защото си нямате на идея какво се вика учебник. Химията е 1200 страници, Политиката 700, Испанския и той 700, Алгебрата 900. Сами си правете изводите. Освен това си има извънкласни занимания, отбори и т.н. Един час е 65 минути, не блок - час. От сутринта до късния следобед се учи и в училище НЕ се пишат домашни.

    Ей това са часове и предмети; да учат 8 предмета ама да знаят какво учат, защо го учат и качествено, не като нас биология, география, физика, кой от където те хване и накрая никой нищо не знае ...
    Той за това Обама е толкова начетен

  7. #7
    аз уча в Торонто... казвам града защото жестоко се съмнявам че в цяла Канада системата е една и съща... та... нещата стоят така...

    в 9 клас трябва задължително да вземеш английски, математика, science (което е химия, биология и физика в едно) география, френски и физкултура...

    понеже съм в училище което е разделено на семестри от септ до края на януари е един семестър и всеки ДЕН имаш една и съща програма с единствената разлика че последните ти 2 часа се сменят... един ден имаш да речем физкултура и физика на другия ден имаш физика и след това физкултура..

    та по темата.. в 10 клас задължителните предмети са математика, английски, история, civics & career studies и имаш още 2 предмета които ти си избираш (имаш избор може да караш драма или музика (да свириш на instrument) или няккаква др музика където пееш... можеш изобразително изкуство да вземеш или бизнес, латински и френски, информатика, и такива ми ти неща...

    в 11 клас единственото задължително е математика и английски и имаш още 6 предмета които съм си избираш... но от тези 6 предмета tr да имаш един science (физика, биология, или химия) и един social science кредит които включва история, икономика, закон, география... и също ти трябва и един предмет които да е или физкултура или нещо др нз точно какво... можеш и да не взимаш 6 ами само 4, но така в 12 клас трябва да вземеш 8 и става трудно... бе сложно е .. и като стигнеш до

    12 клас сам си избираш всички предмети... но мисля че във всеки един университет за които си поддаваш документите търсят английски така че въпреки че не го слагат като задължителен не можеш да идеш в университет без английски (е сиг зависи каква е програмата..) и така...

    сложно е и трудно се свиква въпреки че нещата тук за 11 клас (аз съм 11) са нещата които в бг ги учат в 8-9 клас... хД цял ден на училище.. накрая се прибираш и пак домашни имаш да пишеш... даже по физика на ден учим по една глава от учебника и то една глава е 70-80 страници..!! супер е много... понякога даже взимаме главата и на следващия ден имаме тестове на тази глава.. спр голямо учене пада.. по история още по кофти защото учим 60 страници за седмица и половина но 60 страници са само материала... по физика поне има картинки, формули, задачи тфа онова не е материал 70-80 страници ама историята като дойде... :# :# :# и оценките понякога нямат никакъв смисъл... хора които не се подготвят изобщо понякога изкарват по добри оценки от другите.. днес чух едни момчета се оплакваха че някакво момиче в техния клас изкарало 94% на нз си каква пре3ентация а само четяла от хартията и било спр скучно и те се възмущаваха... е не съм попадала в такава ситуация но мога да си представя как бих се почувствала... ;] бг система по ме кефи :P и освен това чувствам се че затъпявам тук ( затова и помолих тати да ми прати учебници от бг че да наваксвам и с материала там.. въпреки че като гледам съм изтървала вече материала за половината 9, 10 и вече 11 клас ;о)

  8. #8
    Цитирай Първоначално написано от amk933
    Аз уча в американско училище 10 клас:
    1. Английски (главен)
    2. Алгебра 2 Разширена
    3. Сравнителна Политика
    4. Химия
    5. Чужд език (Испански или Френски)
    6. Физкултура
    7. Избираем 1 ( Театър, Мултимедиа, Дизайн, Рисуване, Акадмична Литература)
    8. Избираем 2 (^)

    Но не се лъжете, че е лесно, защото си нямате на идея какво се вика учебник. Химията е 1200 страници, Политиката 700, Испанския и той 700, Алгебрата 900. Сами си правете изводите. Освен това си има извънкласни занимания, отбори и т.н. Един час е 65 минути, не блок - час. От сутринта до късния следобед се учи и в училище НЕ се пишат домашни.
    алгебрата ти е 900 страници ама кажи ми че нямаш отговори добавени в учебника и че нямаш решени някои задачи и че нямаш спр много излишна информация!!!

    btw такъв ми беше учебника по математика мин год.. ииии имаше МНОГО излишна информация не е 900 страници чист материал...

  9. #9
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    Цитирай Първоначално написано от [B
    a[N]D[i]T[k]a]
    Цитирай Първоначално написано от amk933
    Аз уча в американско училище 10 клас:
    1. Английски (главен)
    2. Алгебра 2 Разширена
    3. Сравнителна Политика
    4. Химия
    5. Чужд език (Испански или Френски)
    6. Физкултура
    7. Избираем 1 ( Театър, Мултимедиа, Дизайн, Рисуване, Акадмична Литература)
    8. Избираем 2 (^)

    Но не се лъжете, че е лесно, защото си нямате на идея какво се вика учебник. Химията е 1200 страници, Политиката 700, Испанския и той 700, Алгебрата 900. Сами си правете изводите. Освен това си има извънкласни занимания, отбори и т.н. Един час е 65 минути, не блок - час. От сутринта до късния следобед се учи и в училище НЕ се пишат домашни.
    алгебрата ти е 900 страници ама кажи ми че нямаш отговори добавени в учебника и че нямаш решени някои задачи и че нямаш спр много излишна информация!!!

    btw такъв ми беше учебника по математика мин год.. ииии имаше МНОГО излишна информация не е 900 страници чист материал...
    Има 50 страници отговори САМО на някои задачи. Другото си е чист материял и задачи за решаване. А при вас по време на математика и чужди езици на групи ли сте разделени? Щото при мен има 2 групи математика - Algebra II или Algebra II Extended, като второто е по-трудно. А по езиците имаме Испански 1, Испански 2 и Испански 3 с отделни учители, така че по-напредналите да не бавят. В Канада как е?

    А и в Сайънс не правите ли много опити? Защото на нас 50% от времети са ни опити и практика и писане на Lab Reports.

  10. #10
    Супер фен Аватара на Linns
    Регистриран на
    Sep 2009
    Град
    Милано
    Мнения
    1 277
    Аз уча икономика в Италия..
    През петте години се учат италиански, история, два езика, икономика на финансите, право, политическа икономика и математика (последните две години е финансова мат) ..
    Първите две години се учат биология, физика, химия и информатика..
    След това тея предмети се махат, и 3-тата и 4-тата година се учи икономическа география, петата година наука на финансите..

  11. #11
    amk933 имаш предвид че имате различни нива ли? .. да и при нас има нива... ако не те бива по математика можеш да вземеш по лесна и даже има и по лесна от по лесната и там съвсем неща от 1ви 2ри клас се учат... но като се замисля и това "най трудно" или най "високо" ниво там каквото се нарича не е КОЙ знае колко трудно.. с усилия мисля че всичко се постига...

  12. #12
    Супер фен Аватара на tItEufFf
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    Франция
    Мнения
    2 673
    Във Франция гимназията е три години - 10, 11 и 12 клас.
    В 10 си учиш всичко както му е реда. И после решаваш какво искаш да следваш. Някои в 11 клас спират математика завинаги, но учат много френски. Други - не чак толкова много френски, но много физика, химия и математика.
    Въпреки че ако в 10 клас влезеш в гимназия за готвачи (на мнозинството е, защото нямах хубава оценка, не заради желанието за готвене) после не може да влезеш в университет с икономика.

    Le Hainaut volley,
    plus qu'une

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си