.
Затворена тема
Страница 17 от 132 ПървиПърви ... 71314151617181920212767117 ... ПоследнаПърви
Резултати от 401 до 425 от общо 3280
  1. #401
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Може вместо да пишем:
    function St(x:Real; n:integer) : Real;

    да запишем:

    procedure St(x:Real; n:integer);

    в процедурата кода ще е същият, накрая обаче вместо St:=f, ще запишем writeln(f);

    Така вместо функцията St да запомни пресметнатата стойност, чрез процедура направо ще кажем, при извикването й в програмата да изведе стойността. Няма за какво да я пазим, директно се извежда.



    Другата съществена разлика е, че накрая вместо:

    otg1:= St( (a+b), (k+l) );

    ще се запише

    St( (a+b), (k+l) );


    На първият ред, когато е функция, казваме "Присвои стойността на St", защото St на практика е някаква стойност, някакво число.

    На вторият ред, когато е процедура, казваме "Изпълни St", което значи, че кодът от процедурата се изпълнява, сякаш е бил нормално записан в програмата.



    Не може ли да не пишем процедури и функции, а направо да пишем нужният код в програмата? Да, може. Но процедурите и функциите имат предимството, че ако ти се налага, вместо да изписваш 45 пъти целият код от процедурата, можеш просто да й напишеш 45 пъти името (извикаш), като само й променяш нужните параметри (променливите в скобите на процедурата).


    Много ми е трудно да го обяснявам това, дано е станало ясно.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  2. #402
    Аха, мъглата се поразнесе. Много благодаря!

  3. #403
    Понеже се подготвям за изпитите след 7ми тази година, ще се радвам, ако ми помогне някой

    зад. 1 Ако x1 (долен индекс) и х2 (пак така) са корени на уравнението

    (2x + 5)2 - 3x (x+1) = 5 (3x+5) и x1 < x2, намерете | x13 (кубик) - х23 (кубик)|

    Трудно

    зад. 2 Сплав от мед и цинк съдържа 16 % цинк. След добавянето на 20 кг цинк, съдържанието на мед в сплавта станало 70 %. Колко килограма мед има в новата сплав?

    А сега, де??

    зад. 3 (последна, обещавам )

    ABCD e правоъгълен трапец, в който AD перпендикуляр на AB, AB || CD и AB > CD. Ъглополовящата на ъгъл BCD минава през точка M, която е среда на бедрото AD. Намерете големината на ъгъл BMC в градуси.

  4. #404
    Ето решенията, ако нещо не ти е ясно, питай:






  5. #405
    Тази математика... Имам няколко задачи, които ме затрудняват (10 клас съм). Ако може малко помощ, ще съм ви много благодарна.

    1)

    Триъгълник ABC, описан.
    BC = 5, ъгъл А = 30, ъгъл B = 45, СМ - медиана. Да се намерят R, AС и лицето на АМС.


    2) Трапец ABCD. AС = 20, BD = 15, DH (височина) = 12 см. Търси се лицето на трапеца.

    3) Да се реши израза A = tg + cotg, при даден sin= корен от 5 /5 (делено на 5).

    Благодаря предварително.

  6. #406
    Голям фен Аватара на asp1r1n94
    Регистриран на
    Sep 2009
    Град
    София
    Мнения
    817
    3 задача:
    1 правиш6 основно геометрично свойство : sin2a + cos2a=1
    cos2a=1-sin2a cos2 i sin2a означава косинус на квадрат алфа и синус на квадрат алфа
    след това намираш син и кос като не забравя6 да махне6 квадрата
    като знаеш ,че : tg a = sin a/cos a и cotg a= cos a/sin a

  7. #407

    Математика-геометрия

    Условие:Ъглополовящите при основата AB на равнобедрен триъгълник ABC пресичат описаната около тр-ка окръжност K в точки A1 и B1 , а J е центърът на вписаната в триъгълника окръжност К1.Докажете,че JA1CB1 е ромб.

    Който може-да я реши тая задача

  8. #408
    Фен
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    botevgrad
    Мнения
    164

    жххй

    Днес правих класно по математика и неуспях да реша само една задача... ето я:
    Трапец е вписан в окръжност.Височината е 39см., а основите 30см и 10см. Да се намери бедрото и радиуса на окръжността.

  9. #409
    Много моля за помощ за тази задача.
    Около окръжност с радиус 6см е описан равнобедрен трапец с бедро=13см.Намерете основите=?

  10. #410
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    ^ Я кажи кой клас си ...

    Аз получих за основи 18 и 8, ама имам 3-ка по Математика, така че най-вероятно е грешно ...

  11. #411
    9...намирам сбора на основите,но някоя формула би убягва в момента...а задачата ми се струва толкова лесна,и сигурно е такава,някой да ми каже принципа.

  12. #412
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    Едитнах си мнението, ако имаш отговори провери ...

  13. #413
    Сборът наистина е 26,но след като немириш сбора,как намираш всеки поотделно?С височина нещо или?

  14. #414
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    Ох, само да не те объркам, човек ...

    Правя следното :


    1. Построявам двете височини
    2. h=2r (това може и да не е вярно, дори и да е вярно се доказва, ама нз как), h=2.6=12
    3.Разглеждам малкия триъгълник АD1D. По Питагорова теорема a^2+b^2=c^2
    a^2=169-144
    a^2=25
    a=5

    AB=a
    DC=b
    AD1=BC1=x
    D1C1=DC=y (излиза, че b=y)
    к(o,r) е вписана в ABCD => AB+DC=BC+AD
    2y+10=26
    2y=16
    y=b=8
    a=b(или още y)+10
    a=18

    Така го реших аз, обаче може да е грешно, както казах имам 3 по Математика ... Съветвам те да изчакаш някой друг да отрече или потвърди решението. Не бързай да го пишеш, защото най-вероятно е грешно !

  15. #415
    Фен
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    botevgrad
    Мнения
    164

    Re: жххй

    Цитирай Първоначално написано от swete
    Днес правих класно по математика и неуспях да реша само една задача... ето я:
    Трапец е вписан в окръжност.Височината е 39см., а основите 30см и 10см. Да се намери бедрото и радиуса на окръжността.
    Моля някой да помогне..

  16. #416
    Благодаря много за отговорите на AfterDarkGirl!

  17. #417

    Re: жххй

    Цитирай Първоначално написано от swete
    Цитирай Първоначално написано от swete
    Днес правих класно по математика и неуспях да реша само една задача... ето я:
    Трапец е вписан в окръжност.Височината е 39см., а основите 30см и 10см. Да се намери бедрото и радиуса на окръжността.
    Моля някой да помогне..
    AB+CD=AD+BC следователно двете бедра общо са 40,едното бедро е 20.
    h=2r следователно r e 19.5.
    Май...
    Мерси за задачката на горната потребителка или потребител,но защо дц стана 10...

  18. #418
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    Moмче съм ; ) !

    Не съм го написал достатъчно подробно, извинявай ...
    Представям страната AB като сбор от трите отсечки AD1+D1C1+C1B
    AD1=C1B=5см, D1C1 приемам за y, a страната DC=y също (разстоянието от петата на едната височина до петата на другата). И вече получавам тук:

    AB+DC=BC+AD
    2x5+y+y=13+13
    2y+10=26
    2y=26-10
    2y=16
    y=8

    AB=y+10
    АB=8+10
    AB=18


    Бтв, а за задачката на момичето не е така. Нейната окр е описана около трапеца, така че някои неща не са верни, както в тази задача ...

  19. #419
    Мдаа...видях,но след като си написах вече поста.
    Много ти благодаря,не знам как така имаш 3,аз трябва д аимам 2тогава. Бог да те поживи!

  20. #420
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    Цитирай Първоначално написано от 987654
    Мдаа...видях,но след като си написах вече поста.
    Много ти благодаря,не знам как така имаш 3,аз трябва д аимам 2тогава. Бог да те поживи!
    Ама, не бързай да се радваш, може да е грешна, чакай някой да потвърди или отрече. То аз съм уникат, във всичко мога да намеря логика, че даже и отговор мога да получа чрез грешни изчисления . Така че не гледай, че изглежда логично. Дано някой да ти отговори скоро, а ако не предполагам, че ще трябва да се задоволиш с моето решение .

    П.П. И пак, ако никой не пише свери с някой на даскало ; ) !

  21. #421
    Цитирай Първоначално написано от asp1r1n94
    3 задача:
    1 правиш6 основно геометрично свойство : sin2a + cos2a=1
    cos2a=1-sin2a cos2 i sin2a означава косинус на квадрат алфа и синус на квадрат алфа
    след това намираш син и кос като не забравя6 да махне6 квадрата
    като знаеш ,че : tg a = sin a/cos a и cotg a= cos a/sin a

    Благодаря много.

  22. #422
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573

    Re: жххй

    Цитирай Първоначално написано от swete
    Днес правих класно по математика и неуспях да реша само една задача... ето я:
    Трапец е вписан в окръжност.Височината е 39см., а основите 30см и 10см. Да се намери бедрото и радиуса на окръжността.
    Понеже трапеца е вписан в окръжност излиза, че е равнобедрен.

    Нека DD1 e височина.

    AD1 лесно се доказва чрез еднакви триъгълници, че е (а-b) / 2 = (30-10)/2 = 10

    С питагорова във АDD1 пресмятаме AD

    AD
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  23. #423
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от Monstre
    Тази математика... Имам няколко задачи, които ме затрудняват (10 клас съм). Ако може малко помощ, ще съм ви много благодарна.

    1)

    Триъгълник ABC, описан.
    BC = 5, ъгъл А = 30, ъгъл B = 45, СМ - медиана. Да се намерят R, AС и лицето на АМС.


    2) Трапец ABCD. AС = 20, BD = 15, DH (височина) = 12 см. Търси се лицето на трапеца.

    3) Да се реши израза A = tg + cotg, при даден sin= корен от 5 /5 (делено на 5).

    Благодаря предварително.

    1)
    AC/sinB = BC/sinA

    AC = sinB.BC/sinA = 5.корен(2)/2/1/2 = 5.корен(2)

    BC/sinA = 2.R

    R = BC/2.sinA = 5

    <C = 180-75 = 115

    sinC = sin(115) = sin(180-115) = sin(75) = sin(30+45) = sin30.cos45 + sin45.cos30 = корен(2) . (1+корен(3) ) / 4

    Sabc = AC.BC.sinC = 5.5.корен(2).корен(2).(1+корен(3)) / 4 = 25.(1+корен(3)) / 2


    Samc = Sabc/2 = 25.(1+корен(3)) / 4


    2)

    DD1 и CC1 са височини

    От питагорова в ACC1 получаваме:

    AC1
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  24. #424
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573

    Re: Математика-геометрия

    Цитирай Първоначално написано от Name
    Условие:Ъглополовящите при основата AB на равнобедрен триъгълник ABC пресичат описаната около тр-ка окръжност K в точки A1 и B1 , а J е центърът на вписаната в триъгълника окръжност К1.Докажете,че JA1CB1 е ромб.

    Който може-да я реши тая задача
    Ъглополовящата през А пресича k в А1
    Ъглополовящата през В пресича k в В1

    <ВАА1 = <ВВ1А1 = (дъгатаВА1) / 2 = х
    <АВВ1 = <АА1В1 = (дъгатаАВ1) / 2 = х

    <В1ВС = <В1А1С = (дъгатаВ1С) / 2 = х
    <А1АС = <А1В1С = (дъгатаА1С) / 2 = х

    От <АА1В1 = <А1В1С => JA1 || B1C
    От <ВВ1А1 = <В1А1С => JB1 || A1C

    => JA1CB1 е успоредник

    <А1В1С = <В1А1С = х => триъгълник А1В1С е равнобедрен => А1С = В1С

    Две съседни страни в успоредника А1СВ1J са равни => успоредникът е ромб
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  25. #425
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от LoupGarrou
    Цитирай Първоначално написано от 987654
    Мдаа...видях,но след като си написах вече поста.
    Много ти благодаря,не знам как така имаш 3,аз трябва д аимам 2тогава. Бог да те поживи!
    Ама, не бързай да се радваш, може да е грешна, чакай някой да потвърди или отрече. То аз съм уникат, във всичко мога да намеря логика, че даже и отговор мога да получа чрез грешни изчисления . Така че не гледай, че изглежда логично. Дано някой да ти отговори скоро, а ако не предполагам, че ще трябва да се задоволиш с моето решение .

    П.П. И пак, ако никой не пише свери с някой на даскало ; ) !
    8 и 18 са, вярна ти е
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си