.
Затворена тема
Страница 28 от 132 ПървиПърви ... 182425262728293031323878128 ... ПоследнаПърви
Резултати от 676 до 700 от общо 3280
  1. #676
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от syllables
    оф,и на мен ми трябва помощ за 1 задача


    Равнобедрен трапец е описан около окръжност с радиус 2см. Намерете основите и лицето на трапеца,ако тангенсът на ъгъла при основата е 4.
    Отговор: a=2√17+1 в/у 2 b=2√17-1 в/у 2 S=4
    На описаният трапец h=2r. (Построяваме двата радиуса към основите и заедно с т.О лежат на една линия от това, че сключват ъгли по 90 градуса с основите. Така двата радиуса образуват височината)

    h=4cm

    Нека DH1 е височината в трапеца. Тогавa:

    DH1/AH1=tga
    AH1=DH1/tga=4.1/4=1cm

    По питагорова теорема намираме бедрото:

    AD=корен(4
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  2. #677
    Може ли малко помощ
    Докажете тъждеството:
    a)sin^2L/sinL-cosL + sinL+cosL/1-tg^2L - cosL = sinL
    б)1-cos^2L/1-sin^2L + 1/tgL.cotgL = 1/cos^2L

    Много ще съм ви благодарна, ако ги решите. Абсолютно нищо не си спомням от тригонометричните функции. Много ми е мътна.

  3. #678

    Регистриран на
    Feb 2009
    Град
    .. EE tЪМ, некЪде на сел0о .. ;D ;D
    Мнения
    830
    и аз искам да питам една задача от 9 клас.. изглежда лесно, но не се сещам как да я реша:

    В триъгълник ъгъл гама=90 градура, страната а= корен от 5, и tgL= корен от 5 върху 5

    търси се на колко е равно b1 (проекцията на страната b) и R


  4. #679
    Благодаря

    ако можеш да ми помогнеш и за една по-лесна

    В окръжност с радиус 5 см е вписан равнобедрен триъгълник с основа 8 см. Намерете бедрото на триъгълника.

  5. #680
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    @syllables

    Нека триъг. е АВС, т.О е ц-рът, а СН е височината.

    1 случай) АВС-остроъгълен

    От питагорова в ОАН намираме ОН=3см. Тогава СН=ОН+СО=8см

    От питагорова в АСН намираме АС=4корен(5)

    2 случай) АВС-тъпоъгълен

    От питагорова в ОАН намираме ОН=3см. Тогава СН=СО-ОН=2см

    От питагорова в АСН намираме АС=2корен(5)
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  6. #681
    Много ти благодаря за бързия отговор!

  7. #682

    Регистриран на
    Feb 2009
    Град
    .. EE tЪМ, некЪде на сел0о .. ;D ;D
    Мнения
    830
    някой не реши ли моята задача

  8. #683
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    @Mastta

    tgL=a/b

    b=a/tgL=корен(5).5/корен(5)=5

    c=корен(a
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  9. #684
    Цитирай Първоначално написано от shoael
    Може ли малко помощ
    Докажете тъждеството:
    a)sin^2L/sinL-cosL + sinL+cosL/1-tg^2L - cosL = sinL
    б)1-cos^2L/1-sin^2L + 1/tgL.cotgL = 1/cos^2L

    Много ще съм ви благодарна, ако ги решите. Абсолютно нищо не си спомням от тригонометричните функции. Много ми е мътна.
    Моляяя... Никой ли няма да се захване?

  10. #685
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    @shoael

    Първо ще преработим малко знаменателя на втората дроб:

    1-tg
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  11. #686
    Chacho, благодаря ти страшно много! Много ми помогна! Ще се съветвам с теб от време на време....

  12. #687
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Хммм, някой дет' да се занимава с комбинаторика?

    От колода от 52 карти се избират 13. В колко различни извадки ще се срещнат 2 аса и не повече от 2 трефи?


    Ако някой измисли нещо, интересно ми е до каква формула го е свел, защото имам някакъв отговор, но не съм сигурен верен ли ми е.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  13. #688
    Повече от фен
    Регистриран на
    May 2010
    Мнения
    425
    Цитирай Първоначално написано от Chacho
    Хммм, някой дет' да се занимава с комбинаторика?

    От колода от 52 карти се избират 13. В колко различни извадки ще се срещнат 2 аса и не повече от 2 трефи?


    Ако някой измисли нещо, интересно ми е до каква формула го е свел, защото имам някакъв отговор, но не съм сигурен верен ли ми е.
    Ето формулата, която аз получих:
    (C(2;3)*C(11;36))+(C(2;3)*C(1;12)*C(10;36)+(C(1;3) *C(11;36))+(C(2;3)*C(2;12)*C(9;36)+C(1;3)*C(1,12)* C(10;36)).
    Мисля, че това трябва да е.

  14. #689
    Повече от фен
    Регистриран на
    May 2010
    Мнения
    425
    Малко и разяснения, кое с кое означавам.
    C(2;3)*C(11;36) - 2 асака без асак трефа*осталаните 11 карти без 4те асака и 16 карти, в които влизат 12 трефи+3 асака + асак трефа. Тоест това са начините да не се падне нито една трефа.

    C(2;3)*C(1;12)*C(10;36) - 2 асака отново без асак трефа*1 трефа без асак трефа и 10 от останилите 36 +
    C(1;3)*C(11;36) - асак трефа + един от осталаните 3 асака + 11 от останалите 36 карти без асаци и трефи. Което са начините да се падне 1 трефа.

    C(2;3)*C(2;12)*C(9;36) - 2 асака отново без асак трефа*2 от 12 трефи без асака*9 от останалите 36 карти без трефите и асака трефа + асака трефа*1 от осталите 3 асака*1 от 12 трефи без асак трефа, които сме използвали вече*10 от 36 без трефите и асаците. Това са начините да се паднат 2 трефи.

    Като ги съберем получаваме отговора.

  15. #690
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Да, да, разтълкувах си го. И при мен е така, но ме уплашиха цифрите, които се получават и затова се съмнявах Пък нямах примерни решения на други подобни и теорията ми е отвратително написана, та ми трябваше сверка. Мерси много!
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  16. #691
    Повече от фен
    Регистриран на
    May 2010
    Мнения
    425
    Цитирай Първоначално написано от Chacho
    Да, да, разтълкувах си го. И при мен е така, но ме уплашиха цифрите, които се получават и затова се съмнявах Пък нямах примерни решения на други подобни и теорията ми е отвратително написана, та ми трябваше сверка. Мерси много!
    Еми тя формулата е дълга има и частни случаи и като цяло е доста объркана. Даже трябваше и поста с формулата да оправя, защото бях объркал едни цифри .

  17. #692
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Мда, аз се изхитрих и дадох по-гадната подточка, където може да има 0, 1 и 2 трефи. Предишната беше с точно 2 трефи и имаше само 1 голяма скоба и се събираха единствено случаите на 2 аса - 1 трефа и 2 аса - 0 трефи :Р

    В тетрадката имам 6 задраскани формули преди тази
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  18. #693
    Повече от фен
    Регистриран на
    May 2010
    Мнения
    425
    Цитирай Първоначално написано от Chacho
    Мда, аз се изхитрих и дадох по-гадната подточка, където може да има 0, 1 и 2 трефи. Предишната беше с точно 2 трефи и имаше само 1 голяма скоба и се събираха единствено случаите на 2 аса - 1 трефа и 2 аса - 0 трефи :Р

    В тетрадката имам 6 задраскани формули преди тази
    Еми и аз имам задраскани формули, докато стигна до вярната Реших просто да напиша цялата формула отведнъж ама малко фейл

  19. #694
    някой да помогне? ..
    1.Върху страната на АВ на триъгълник АВС е разделена от т.D на части AD=8см и DB=4см.Да се намери отношението на разстоянията от точките D и B до страната AC

    2.Върху страните ВС и АС на триъгълник АВС са взети съответно точки М и N така,че ВМ:МС=m и AN:NC=n,където m и n са дадени положителни числа.Отсечките АМ и ВN се пресичат в т.Р. Да се намерят АР:РМ и ВР:РN.Кога тези отношения са равни?

  20. #695
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    1зад

    Нека разстоянията са DQ и BP.

    DQ/BP = AD/AB = 8/12=2/3


    2зад

    Тука нещата стават малко по-сложни. (Плюс това аз ги доусложних, защото направих малка грешка - недоогледах отношенията. Навсякъде, където пише m всъщност е 1/m, както и n е 1/n. Накраш ще ги оправя, и ще ти кажа къде съм внесъл поправката)


    Ето ти един чертеж:



    И така:

    Построили сме MQ||AC и NT||BC

    Ще намерим само отношението AP/PM, защото BP/PN се намира аналогично.

    Нека BM=y => CM=m.y
    Нека AN=x => CN=n.x

    От Талес:

    QM/CN = BM/BC

    QM/CN=BM/(BM+MC)

    QM/CN=y/(m+1).y=1/(m+1)

    QM=CN/m+1

    QM=nx/(m+1)



    Отново от Талес:

    QM/NA=QP/PN

    QP/PN=nx/m+1/x/1=n/m+1

    Нека PN=nz => PQ=(m+1).z


    За пореден път от Талес:

    QB/QN=1/m

    QB=QN/m=(NP+PQ)/m = z(n+m+1)/m



    PB/PN=(QB+QP)/PN = [z(n+m+1)/m + (m+1)z] / n.z = [n+m+1+m.(m+1)] / n = [n+(m+1)
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  21. #696
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    Виждам, че математиката се оказва доста проблемна и популярна тема, за това вдигам тази като важна и ще помоля всички да си пишете тук проблемите - Чачо или някой друг ще ви отговори.

  22. #697
    Ох...ами извинявам се. Просто от бързане, защото задачата много ми трябва не съм забелязала, че има и друга тема.

  23. #698
    В равнобедрен трапец с бедро 14см е вписана окръжност. Основите на трапеца се отнасят както 5:2. Намерете радиуса на вписаната окръжност.
    Трябва да се получи 2√10 кв.см. Използва се свойството а+а1 = 2b на описания равнобедрен трапец.
    Моля ви помогнете много е спешно!!!!!!

  24. #699
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Основите се отнасят както 2:5 => a=5x, b=2x

    От друга страна, сборът на основите дава бедрото х 2, затова:

    7x=2.14
    x=4

    a=8
    b=20

    Спускаме височините в равнобедрения трапец (СН1 и DH2)

    Oчевидно H1H2=CD=8см. АН2=ВН1 = ( 20-8 )/2=6

    От питагорова в АНD получаваме DH2=корен(196-36) = корен(160) = 4.корен(10)


    Остана да докажем, че 2r=h. Това е така, защото като спуснем от О (центърът на вписаната) двата радиуса към основите, те лежат на една права (от успоредността на основите) и са перпендикулярни на а и на b => отсечката определена от пе двата радиуса е всъщност височината.

    2r=h
    r=h/2=4корен(10)/2 = 2корен(10)
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  25. #700
    Благодаря ти много

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си