.
Затворена тема
Страница 47 от 132 ПървиПърви ... 374344454647484950515797 ... ПоследнаПърви
Резултати от 1 151 до 1 175 от общо 3280
  1. #1151
    anonymous546178
    Guest
    един въпрос главно към чачо. Опъна ми се един интеграл а е супер елементарен и само ме ядосва.. можеш ли да хелпнеш.
    S(x+sinx)/(1-cos(x))dx като с S съм отбелязъл знака за интегриране

  2. #1152
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    I=S(x+sinx)dx/(1-cosx) = S(x+sinx)dx/2sin²x = Sxdx/2sin²x+Ssinxdx/2sin²x = (-1/2)Sxdcotx+(1/2)Sdx/sinx = (-1/2)x.cotgx+(1/2)Scotgxdx + (1/2)Sdx/sinx

    Сега, за по прегледно ще пресмятам интегралите по отделно:

    Scotgxdx = Scosxdx/sinx = Sdsinx/sinx = ln|sinx|+C

    Sdx/sinx = Sdx/2sin(x/2)cos(x/2) = (1/2)Sd(x)/tg(x/2)cos²(x/2) = (1/2)Sdtg(x/2)/tg(x/2) = (1/2)ln|tg(x/2)|+C

    И така получаваме за краен отговор:

    I= ln|sinx| + (1/2)ln|tg(x/2)| - (1/2)x.cotgx + C

    Така би трябвало да е. След втория знак "=" съм ползвал, че 1/sin²x = (-cotgx)', за да направя интегрирането по части.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  3. #1153
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    @Petrow, утре на свежа глава ще ги прегледам. На първата задача не знам дали ми е вярно решението, но би трябвало да излезе обратната матрица, като приложиш на единичната матрица следните елементарни преобразувания (с L бележа номера на реда):

    1. Разменяме L1 с L4
    2. L4:=L4+L3
    3. L3:=L3-L2
    4. L3:=(-1/2)L3
    5. L4:=L4+L2
    6. L4:=L4-4L3
    7. L4:=(-1/10)L4
    8. L2:=L2+11L4
    9. L2:=(1/3)L2
    10. L1:=L1-4L4-2L3+2L2

    Единичната матрица е:

    1 0 0 0
    0 1 0 0
    0 0 1 0
    0 0 0 1

    Също така, матрицата, която ти е дадена в условието, би трябвало след същите тези елементарни преобразувания да "се превърне" в единичната. Ако и при твойто пресмятане излезе, че се получава единичната, значи всичко е ток и жица. Но е по-вероятното аз да съм объркал някъде сметките.


    На трета задача си записваш разширената матрица:

    Код:
    2 -3  7  -5 | 3
    4 -5 13 -3 | 9
    0  2  -2 14 | 6
    -3 2 -8 -10 |-12
    И трябва отново с помощта на елементарните преобразувания да я приведеш към единичната матрица (евентуално с разменени редове/колони, т.е. да има по 1 единица на ред и всичко друго да са нули)

    Позицията на 1-цата показва кой х сме пресметнали. Числото след чертата пък показва на колко е равен х-а.

    Общо взето не правиш нищо по-различно от това да решаваш системи от простички уравнения чрез многократно събиране.



    По втората задача ще трябва да преговоря това-онова, че съм ги забравил. Но рангът на система линейни уравнения, по дефиниция (по спомен) е максималният брой линейно независими вектори в системата. И съм почти сигурен, че точно подсистемата, която определя ранга, се явява базис на линейната обвивка.
    Последно редактирано от Chacho : 12-12-2011 на 03:08
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  4. #1154
    anonymous546178
    Guest
    ъм, чачо, СКА ми изкарва че верният отговор е 2ln(1-cosx)-xcotg(x/2) може да е въпрос на преобразувания, ама не мога да го видя.. ако все пак стиглеш до верния отговор, можеш ли да ми го драснеш на листче, че тук се обърках нещо Второто преобразувание не ми е ясно как става от 1-cosx=sin^2(x) не е ли равно на 2sin^2(x/2)

  5. #1155
    Мега фен Аватара на Petrow
    Регистриран на
    Jan 2010
    Град
    Барселона
    Мнения
    6 483
    Мерси Чачо... когато можеш ги погледни..

  6. #1156
    anonymous546178
    Guest
    Междодругото Чачо, малко ми е важен тоя интеграл, можеш ли да му хвърлиш едно око днес.. от своя страна обещавам да почерпя някоя друга бира

  7. #1157
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Сори за грешката. Ето ти го:



    На четвъртия ред накрая диференциалът е d(x/2). И съм забравил интеграционната константа С, добави си я накрая.
    Последно редактирано от Chacho : 12-12-2011 на 19:24
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  8. #1158
    anonymous546178
    Guest
    С това ще се справя.. затънал съм малко до уши в лица на криви фигури и загубих малко тренинг... Благодаря много.. някоя бира да ударим тия дни ?

  9. #1159
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Аз и на Веско мислех да звънна, само да понаваксам малко с материяла. Другата седмица вероятно ще съм по свободен.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  10. #1160
    anonymous546178
    Guest
    имайте ме впредвид : )) имам да разказвам за МА, колко искате .. въпреки че не ми се говори особено за това

  11. #1161
    Голям фен Аватара на krisence
    Регистриран на
    Aug 2008
    Мнения
    607
    Малко помощ за редици Задачата е:
    Мария се заела да проследи родословното си дърво пет поколения назад, първо поколение-майка и баща, второ поколение - две баби и двама дядовци и т.н. Колко имена трябва да запише в родословното си дърво?
    Ако не знаеш - ще ти покажа, ако не можеш - ще те науча, а ако не искаш - ще те принудя!

  12. #1162
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    @krisence, много готина задача. Как да си построим редицата? Ами всеки член ще носи броят на хората от даденото поколение. а1=2, а2=4. Очевидно е, че щом всеки човек от поколението има по двама родители, на всяко поколение се увеличават хората двойно. Това ни навежда на мисълта, че редицата е геометрична прогресия с частно q=2. И последното, което трябва да се досетим е, че търсим сумата на първите 5 члена, защото искаме броя на хората до 5-тото поколение назад.

    Е, ние знам, че формулата за сума на геометрична прогресия е:

    Sn=(q^n-1).a1/(q-1)

    Понеже търсим сумата на 5 елемента, имаме:

    S5=(q^5-1).a1/(1-q) = (2^5-1).2/(2-1) = 2.(32-1)=2.31=62

    Тъй като задачата не е особено сложна, можем лесно да проверим отговора си:

    а1=2
    а2=4
    а3=8
    а4=16
    а5=32

    S5=32+16+8+4+2=62

    Сега сме сигурни, че отговорът е толкова.

    Ако имаш въпроси, питай!
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  13. #1163
    Голям фен Аватара на krisence
    Регистриран на
    Aug 2008
    Мнения
    607
    Благодаря много, точно преди малко успях да си я реша и влезнах да напиша, че вече няма нужда
    Ако не знаеш - ще ти покажа, ако не можеш - ще те науча, а ако не искаш - ще те принудя!

  14. #1164
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    @muscle, забравил съм в аргумента на логаритъма да сложа знаменател 2.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  15. #1165
    anonymous546178
    Guest
    т.е. и единицата и косинуса са със знаменател 2 .. сигурен ли си че не грешиш, СКА изкарва резултата без 2ка там ?

  16. #1166
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Ами, да. На мен пък Wolfram-ът ми изкарва, че отговорът е: 4log(sin(x/2)) - x.cotg(x/2). Като вкараме 2-ката пред логаритъма в степента, получаваме 2log(sin²(x/2))-x.cotg(x/2) и формулата е sin²(x/2) = (1-cosx) / 2
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  17. #1167
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    Утре имам класно по Математика върху стереометрия (1-ва смяна). По стечение на обстоятелствата успях да се добера до някои неща от класната, но на някои места задачите са неправилно написани. Трябва ми някой, който да разбира от тези неща и да ги вижда, за да "поправи" условията и евентуално да реши задачите. Много ще съм благодарен, ако някой може да помогне.

  18. #1168
    anonymous546178
    Guest
    в олфрама резултата е грешен... дай му да намери производната на резултата

  19. #1169
    anonymous546178
    Guest
    Чачо, трябва ми още малко помощ по анализ. Става въпрос за изчисляване на грешката при апроксимиране с полинома на Маклорен... нещо много ми се объркаха нещата.. пиши ми на лично да обменим някви координати да проведем няква дискусия

  20. #1170
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Да, наистина съм изпуснал някъде една двойка, ама нещо не мога да намеря къде. При производната ми липсва

    Тейлър и Маклорен баш-баш не ги помня, но ако успея да ги попреговоря, няма проблеми да ги обсъдим. Би трябвало от понеделник да съм на София и ще се разберем.

    @LoupGarrou: Е, добре де, защо не публикува задачите...
    Последно редактирано от Chacho : 12-16-2011 на 00:25
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  21. #1171
    anonymous546178
    Guest
    Ъм..малко ми е спешно, при мен проблема е, че нещо срещам противоречими източници за формулата на грешката така да се каже.. идеята на задачата е да изчисля при апроксимирането на ln(1+x) с полином на Маклорен за n=8 в затворения интервал от 0 до 1 .. и нещо ми се объркаха доста нещата

  22. #1172
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    Реших, че ако някой се навие да пише ще постне и после направо на ЛС, затова ; ).
    Иначе, класната мина, справих се, като никога.

    Следващият път, ако се наложи нещо направо да ти пиша ЛС, апък ти вече, ако нямаш нищо против и имаш време ще удариш едно рамо, става ли ? : )

  23. #1173
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  24. #1174
    Голям фен Аватара на krisence
    Регистриран на
    Aug 2008
    Мнения
    607
    може ли само някой да ми обясни как се решава това ?
    http://prikachi.com/images/392/4152392z.jpg ?
    Ако не знаеш - ще ти покажа, ако не можеш - ще те науча, а ако не искаш - ще те принудя!

  25. #1175
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    @krisenceto, първата задача е лесничка, но втората задача е доста по-трудна и интересна. (или просто аз недовиждам някой лесен метод)

    1 задача:

    Единственото нещо, което трябва да съобразим е, че дробта е винаги положителна. 2^х>0 за всяко х, затова имаме дроб от вида:

    положително число / положително число = положително число.

    Това ни дава и ограничението за k.

    Отговор: k>0



    По втората задача, преди да си напиша разсъжденията, искам да те питам, имаш ли отговорът? Аз получавам, че не може да има нито четни, нито нечетни, за всяко а>0. (тоест, у не е цяло число)
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си