.
Затворена тема
Страница 49 от 132 ПървиПърви ... 394546474849505152535999 ... ПоследнаПърви
Резултати от 1 201 до 1 225 от общо 3280
  1. #1201
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    И кво учите в момента ?

  2. #1202

    Регистриран на
    Apr 2011
    Град
    сливен
    Мнения
    37
    ми функции ама аз тях ги разбирам не разбирам много векторите
    ами ти кой клас си
    погледни в очите ми,те казват всичко.

  3. #1203
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Аз съм 11 клас .

  4. #1204
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Материала за векторите съм го обяснил в темата "Настоящи осмокласници". Задачите са гаднички малко, можеш да постваш, ако имаш проблеми с някоя конкретна, но често ми се опъват. Все пак, ако мога, ще помогна.
    Последно редактирано от Chacho : 12-20-2011 на 18:49
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  5. #1205

    Регистриран на
    Apr 2011
    Град
    сливен
    Мнения
    37
    ako pregledam vsicko za vektorite ima li shans da resha neshto ot tqh
    погледни в очите ми,те казват всичко.

  6. #1206
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Забравих се по'фаля Имам пак 6 на класното

  7. #1207

    Регистриран на
    Apr 2011
    Град
    сливен
    Мнения
    37
    честито за 6
    погледни в очите ми,те казват всичко.

  8. #1208
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Ако прегледаш това, което съм ти казал за вектори и решиш 10-на лесни задачи от учебника/сборника или им разгледаш решенията (ако ги няма решени, пусни ги тука), може и да успееш. Само на теория не става - нужна е, но не е достатъчна.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  9. #1209
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Чачо на коя страница ги обясняваш..Мързе ме да търся в 57 страници

  10. #1210

    Регистриран на
    Apr 2011
    Град
    сливен
    Мнения
    37
    да и аз не мога да ги намеря
    погледни в очите ми,те казват всичко.

  11. #1211
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Сори, забравил съм да кажа. Писах го преди няколко дена, мисля, че е на 57-ма страница. Направо ще се изцитирам от там:

    Цитирай Първоначално написано от Chacho
    @RainbowGirl

    Векторът е отсечка с посока. Ето ти един вектор АВ->:

    А------->В

    Посоката на този е от А към В. Ето ти векторът с обратна посока ВА:

    А<-------В

    Няма нищо сложно във векторите, но са много страшни по две причини:
    1) Събираш и изваждаш вектори по два идиотски метода.
    2) Можеш една седмица да решаваш задачите от сборника за вектори и да не разбереш, за какво, аджеба, са ти притрябвали, като всичко си беше перфектно само с отсечки.

    Хубавото е, че няма да ти отнеме повече от 5 минути да им схванеш идеята.

    Започваме с първата. Как събираме два вектора. Правилото е следното:

    Чертаем единият. В края му чертаем вторият (краят на първия е начало на втория). Свързваме началото на първия с края на втория.

    Ето го как изглежда (точката В и С на долната фигурка са една и съща точка):

    Чертеж 1


    Сега ще ти дам правилото и за изваждане на два вектора:

    Да кажем, че имаш векторите х и у, и искаш да начертаеш х-у. Взимаш молива и чертаеш една точка (да я кръстим О). Чертаеш х със начало О. Чертаеш у с начало О. Свързваш края на у с края на х (стрелката сочи към първия вектор в разликата)

    Виж и това как изглежда:

    Чертеж 2


    Вече сама забелязваш, че като съберем два вектора получаваме отново вектор и като извадим два вектора - също получаваме вектор. Ето я разликата с отсечките. Там им събираме дължините, а дължините са числа! Като ти кажат АВ+ВС, ти не ги чертаеш наново на майната си. Е, сигурна съм, че не очакваше ЧАК толкова тъпа причина да измислят векторите. Преди да се опитам да ги оправдая онези, на които са им хрумнали, ще ти дам още едно (доста по-лесно от другите) правило.

    Разбра, че векторът и числото са две различни неща. Сега ще ги бутнем в една манджа. "Умножение на вектор с число".
    Какъв е резултатът от ВЕКТОР х ЧИСЛО? Вектор ли е? Число ли е? Може би векторочисло? Ами всъщност пак е вектор. Числото просто му променя дължината.

    2 х ВЕКТОР = НОВ ВЕКТОР , като новият вектор е два пъти по-дълъг от стария (със същото начало).
    0,5 х ВЕКТОР = НОВ ВЕКТОР, като новият вектор е два пъти по-къс от стария (със същото начало).

    А какво ще стане, ако умножим -3 х ВЕКТОР? Отрицателното число просто казва да го чертаем в обратната посока. И така:

    -3 х ВЕКТОР = 3 х ОБРАТЕН ВЕКТОР


    Ето ти и последният чертеж:

    Чертеж 3

    Това е общо взето.


    Сега, да си отговорим на въпроса, защо са ни тези вектори? Половината вина е на физиците, защото силите се пресмятат чрез вектори. Благодарение на тях можем да отговорим на задачи от вида на "Иван вози Марийка по един байр с 650 килограмов мотор. Иван кара нагоре с 35 км/ч. Ако беше качил Сийка, която е 156кг, с каква скорост щеше да се движи моторът нагоре?". Също така ни дават възможност да отговорим на въпроса, като метнем едно топче напред, а земята го дърпа надолу, по каква дъга ще прелети топчето. Разбира се, можем и доста по-сложни неща да решаваме чрез тях (като например приложенията, ползващи сензорите за движение в последните модели телефони с Андроид, игрички като Angrybirds, проекти като CERN, че дори и сградите в които живеем).

    Друго голямо приложение имат и в компютърната графика. Без вектори нямаше да съществува facebook, teenproblem, пасиансът, въобще Windows-ът. Дори линийката над подписът в мнението ти е изчертана с помощта на вектори.

    А защо решавате задачите в сборника, а не прилагате векторите в нещо по-смислено? Защото само тези, които могат да смятат задачите от сборника, могат да пресмятат и задачите, които възникват от реалния живот. А ако не искаш да се занимаваш с математика? Хората от министерството са решили, че искат да имаш понятие, какво представлява векторът.


    Ще ти дам и едно кратко речниче на термините, с които ще се сблъскаш, от материала за вектори. Обикновено в учебниците е даден термин и след това значението му. За мен това е много грешен подход. Аз ще ти давам идеята (значението) и накрая ще кръщавам тази идея по някакъв начин (термин), за да не се губи логическата връзка.

    Точката, от която започва векторът - начало
    Точката, в която завършва векторът - край
    Вектори, които лежат на една права или са успоредни - колинеарни вектори.
    Колинеарни вектори, които имат равна дължина и еднаква посока - равни вектори
    Колинеарни вектори, които имат равна дължина и различна посока - противоположни вектори
    Вектори, които имат различни посоки (не задължително противоположни) - разнопосочни вектори
    Вектор, с дължина нула - нулев вектор


    Друго май няма да учите за момента. Дано съм ти помогнал!
    PS: Тези обяснения са в случай, че не успее човек да разбере от учебника, иначе винаги е за предпочитане формалното изложение.
    Последно редактирано от Chacho : 12-21-2011 на 00:24
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  12. #1212
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    @muscle

    Не знам дали го решавам правилно, днес цял ден го умувах. Ето до какво стигнах:

    I(-x-√(4x-x²)) dx = -I(x)dx - I(√4x-x²)dx = -x²/2 - I(√4x-x²)dx

    Решаваме последния интеграл:

    I√(4x-x²)dx

    Нека: t=√(4x-x²)>=0

    t²=4x-x²

    x²-4x+t=0

    f(t) = x1,2 = 2±√(4-t²)

    f'(t) = -2t/√(4-t²)

    I√(4x-x²)dx = I(t.f'(t)dt) = I(t.df(t))=I(t.d(2+√(4-t²)) = I(t.d√(4-t²)) = t.√(4-t²) - I(√(4-t²)dt

    Сега, без да го разглеждам подробно (на някои места дори го водят табличен), последният интеграл е от вида I(√(а²-x²)dx) = x.√(a²-x²)/2 + a².arcsin(x/2)/2

    След заместване и връщане на полагането би трябвало да излезне. За х2 може би може да се изкара, че не принадлежи на дефиниционното множество, което идва от коренът.

    Спи ми се.

    Лека!
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  13. #1213
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Да разбирам, че ni е честотата.

    5z+4z+3z+2z=1
    z=1/14

    x 10 12 14 20
    p 5/14 4/14 3/14 2/14

    M(x)= 50/14 + 48/14 + 42/14 + 40/14 = 180/14 = 90/7

    D(x)= M(x²)-M²(x) = 500/14 + 576/14 + 588/14 + 800/14 - 180²/14² = (34496-32400)/14² = 2096/196 = 524/49

    √D(x) = (2√131) / 7
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  14. #1214
    Супер фен Аватара на Reenata
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    1 882
    Някой може ли да ми препоръча учител по математика? 7 клас съм и нещата не вървят много добре. Вече сме на текстови задачи и нищо не мога да разбера Професор, ако ще да е !

  15. #1215
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Ако кажеш град (за София е хубаво и квартал да споменеш), ще се ориентираме по-добре какво да ти препоръчваме, макар че лично не съм особено запознат.

    Също така, ако искаш да ти обясня нещата за 7 клас, можеш да ми пишеш на скайп: chacho_vr
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  16. #1216
    Супер фен Аватара на Reenata
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    1 882
    От София съм ... Ами бул. Прага..
    Нещо не те намирам,намери доста други имена ..
    Когато се влюбя, понякога се отчайвам,когато се влюбя! Когато най-малко го очаквам,се влюбвам,спира времето, връща се душата в тялото ми! Усмихвам се, когато се влюбя.....


  17. #1217
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Хм, така ми е, би трябвало да не намира други. На contacts->add contact->skype name пишеш chacho_vr . На българския интерфейс би трябвало да е контакти->намери контакт->скайп име.

    Ако пак не става, пиши ми на лично съобщение твоят.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  18. #1218
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Чачо имаш ли от някъде тестове някакви за 11 клас прогресиите
    Просто ваканцията нямам кво да правя и да не затъпея хептен може да реша някоя задача ;d;d

  19. #1219
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    @Вируса

    1зад: Обли дървета с почти еднаква дебелина са наредени така: на първия ред са сложени 15 дървета. Върху тях е нареден втори ред така, че всяко дърво от втория ред е между две дъревта от първия. Върху втория ред има трети и т.н. На най-горният ред има само едно дърво. Колко са всичките дървета в купчината?

    Отговор: 120


    2 зад. Да се намери сумата на всички положителни двуцифрени числа, които се делят на 13.

    Отговор: 1665


    3 зад. Да се докаже, че 1+2+3+...+(n-2)+(n-1)+n+(n-1)+(n-2)+...+3+2+1 = n²


    4 зад. Между числата 9 и 243 да се намерят 2 числа, така че четирите да образуват геометрична прогресия.

    Отговор: 27 и 81


    5 зад.* Между числата а и b (а=/=b) да се намерят р на брой числа, които заедно с дадените да образуват аритметична прогресия. Запишете чрез параметрите а, b и р първите 4 члена, ако р>=3


    После ще напиша още.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  20. #1220
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Ако ти кажа,че едиствено 4тата задача разбирам , кво ще кажеш
    Другите просто не мога да разбера какво общо имат с прогресиите

  21. #1221
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Първата, втората и третата се решават с формулата за сума на аритметична прогресия.

    Окей, ето ти леки промени в задачите, за да ги решаваш с нея:

    1зад: Обли дървета с почти еднаква дебелина са наредени така: на първия ред са сложени 157 дървета. Върху тях е нареден втори ред така, че всяко дърво от втория ред е между две дъревта от първия. Върху втория ред има трети и т.н. На най-горният ред има само едно дърво. Колко са всичките дървета в купчината?

    2 зад: Да се намери сумата на всички положителни трицифрени числа, които се делят на 13.

    3 зад упътване: Раздели изразът на две суми на аритм. прогресии.



    5-та задача си личи, че е с аритметични прогресии, но тя е малко по-сложна. За нея е нужно да ползваш това, че а е първият член, а b е (р+2)-ят член. Опитай се да намериш колко е d.

    Отговор на зад 5:
    а1 = a
    a2 = (аp+b) / (p+1)
    a3 = (ap+2b-a) / (p+1)
    a4 = (ap+3b-2a) / (p+1)
    Последно редактирано от Chacho : 12-25-2011 на 01:58
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  22. #1222
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Първата задача търся an с формулата an=a1+(n-1)d .
    Смятам,че a1=157 и всяко следващо е с 2 пъти по-малко,т.е. a2=157/2

    Като заместя и реша стигам до

    2an=147+157n

    Трябда да намеря an ,за да намеря Sn.
    Друг начин не виждам.

  23. #1223
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Първата задача: Имаш 157 дървета на първия ред. Това означава, че има 156 места между тях, т.е. ще има 156 дървета на втори ред. Аналогично, има 155 места между дърветата от втори ред, т.е. трети ред ще се състои от 155 дървета. Така си правим извода, че:

    a1=157
    d=-1
    an=1
    n=157

    Sn=(a1+an).n/2 = (1+157).157/2 = 158.157/2 = 79.157=12403 дървета общо
    Последно редактирано от Chacho : 12-25-2011 на 11:31
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  24. #1224
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Ето още една интересна задача от прогресии:

    6 зад. Корените на уравнението х³+ax²+bx=0 (а,b са реални) не са отрицателни и образуват растяща аритметична прогресия. Да се намерят, ако числото b е четвъртия член на онази числова редица, за която сумата на първите n члена е Sn=2^n - 1. (2 на степен n, цялото минус 1). Да се намери и числото а.

    Отг: х1=0, х2=2, х3=4, а=-6
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  25. #1225
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Това да не са някакви задачи за олимпиади
    Или просто аз не съм достатъчно подготвен

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си