.
Затворена тема
Страница 63 от 132 ПървиПърви ... 135359606162636465666773113 ... ПоследнаПърви
Резултати от 1 551 до 1 575 от общо 3280
  1. #1551
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от SELENAesuper Виж мнението
    Здравейте! Темата е страхотна и виждам, че много от хората пускат задачи в нея, но аз ще ви споделя едно нещастие днес! От първи клас съм нямала нито една оценка по-ниска от 5. Е, но сега съм 5 клас и изкарах първия срок...първата ми оценка за втория срок е 2-ка!!! Приятелката ми също! Бяхме шокирани.И тя се разплака, с нея и аз Госпожата ни видя и се изсмя.А 2-ката беше от така наречената от г-жата "Пет-минутка"!!! Разделя ни на две групи, дава ни две задачи и си навива алармата на телефона, за да звънне след 5 мин.! Винаги съм била много добра в това, но този път не бях успяла да разбера добре урока и написах нещо което се оказа че е грешно. И не мога да си представя...АЗ, АЗ?!! Аз имах 6 на класната по математика единствена от всички 5-ти класове! Отчаяна съм от себе си :X Та така...сега ще имам и втора двойка по математика, защото тъпата г-жа реши!!!! Две минути преди да бие звънеца, един от класа подсвирна и госпожата се вбеси и ни даде пет-минутка.Тъкмо да напише тя задачите на дъската, звънеца удари и госпожата събра листите! И двете оценки ще ги пише в бележника! Кажете ми, според вас това честно ли е? Честно ли е да се поставят оценки в бележника за незаконно проверяване на знанията и то за 5 минути?!!? С приятелката ми (малко преувеличаваме) искаме да я...Ще кажем и на директорката и на класната...това е мъчение! При вас има ли 5-минутки??
    За мен такъв даскал е олигофрен и не знае защо е там. Ако не ти дадат условия и нормално време за вашата възраст и знания, какъв е смисълът да се прави въобще контролно. А ако това ти е възпитателното средство, това единствено те определя като неуспешен възпитаващ.

    Колкото до самата математика. До 6 клас включително е трудно да се нарече материала математика. По-скоро се учите да смятате, което ще е наистина полезно да правите бързо. Ако не знаеш урока и получиш 2, всичко е съвсем нормално. В училище пишат много малко двойки, а колкото и да е приятно да имаш високи оценки, така никога няма да разбереш колко точно знаеш. Една двойка може да те научи на много повече от една шестица. Научи се да си решаваш задачите за отрицателно време и няма да може да ти каже копче. Пък после сама ще разбереш, каква услуга си си направила.

    ПП: Имаме нещо подобно на 5-минутките. Има 4 контролни за срока, които са за 45 минути. За тройка трябва да решиш 3 от 4 задачи, като всяка задача е по около страница, не много лесен материал. Имаш поправка на контролните на края на срока. Ако на някое от контролните получиш двойка, имаш двойка за годината.
    Последно редактирано от Chacho : 02-16-2012 на 12:58
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  2. #1552
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от ceci98 Виж мнението
    kak da re6a tazi zada4a moliavi
    DADENO
    ^abc(CA=CB)
    AM=BN
    da se dokaje
    CM=CN



    ODGOVORETE MOLIAVI
    Не е дадено достатъчно. Къде се намират тези М и N?
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  3. #1553
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Цитирай Първоначално написано от Chacho Виж мнението
    За мен такъв даскал е олигофрен и не знае защо е там. Ако не ти дадат условия и нормално време за вашата възраст и знания, какъв е смисълът да се прави въобще контролно. А ако това ти е възпитателното средство, това единствено те определя като неуспешен възпитаващ.

    Колкото до самата математика. До 6 клас включително е трудно да се нарече материала математика. По-скоро се учите да смятате, което ще е наистина полезно да правите бързо. Ако не знаеш урока и получиш 2, всичко е съвсем нормално. В училище пишат много малко двойки, а колкото и да е приятно да имаш високи оценки, така никога няма да разбереш колко точно знаеш. Една двойка може да те научи на много повече от една шестица. Научи се да си решаваш задачите за отрицателно време и няма да може да ти каже копче. Пък после сама ще разбереш, каква услуга си си направила.

    ПП: Имаме нещо подобно на 5-минутките. Има 4 контролни за срока, които са за 45 минути. За тройка трябва да решиш 3 от 4 задачи, като всяка задача е по около страница, не много лесен материал. Имаш поправка на контролните на края на срока. Ако на някое от контролните получиш двойка, имаш двойка за годината.
    Чачо,в нашето даскало накрая като те оформят ти пишат оценки без да те изпитват,така на всички.Не знам това до колко трябва да е така...Оценки без да изпитват? Много се нервя по предмети,по които трябва да имам 6,защото имам 2 6-ци,но госпожата ми пише 2 петици след това,оставя 6 за срока,но тези 2 5ци си седят там и това е нормално да не ми харесва,защото съм не съм ги заслужил тези 5ци,тоест не ги искам. А по други предмети се случва и обратното..Може да ти пишат по-ниската оценка.А това е направо пълна тъпотия.Имаш 2-3 шестици,пишат ти 2-3 петици без да те изпитат и те слагат петица..Какво мислиш за това? Нормално ли е ..?

  4. #1554
    Здрасти отново! Госпожата се прави на много важната и не се учим да смятаме ;D В 3 и 4 клас добре, ама сега може за вас да е лесно, но това за нас е нов материал! А пропуснах нещо - Вече за 3-ти път госпожата ни оставя без да ни преподаде урока на пук, защото някой си казал нещо.Ами сори даскалке, ама няма стане така! ;P И ни дава домашна, без да сме взели материала, а на другия ден изпитва! Кой изпитва...какви са тея даскали напраооооооо....no coment!

  5. #1555
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Не мисля, че е нормално. Като бях ученик ходех и се разправях много. Карал съм се в дирекцията, карал съм се в клас, карал съм се по коридорите, карал съм се и по улиците. По биология ми закръглиха 3,70 среден успех на 3-ка за срока и след това 4,5 (средноаритметично на 3 и 6) ми го закръглиха на 4 за годината. Отидох в дирекцията, разправях се, учителя го намразиха половината му колеги, даже май му орязаха малко заплащането. Година по-късно се карах с една заместник-директорка за един проект за Страсбург. Беше едно тичане по дирекции, по учителски стаи, едни спорове. Сега вече не е заместник-директорка, за сметка на това заклюкариха из града по мой адрес.

    За мен е важно да си отстояваш позицията. Човек винаги ще се сблъсква с нередности, но не намирам за нормално да търпи мирно и бездейно. Понякога ще си ощетен, но съвестта ти ще е чиста, защото ще знаеш, че си постъпил правилно и няма да съжаляваш за случилото се.

    Горд съм, че имам 4ка и ме клюкареха, но не им бях послушна овчица.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  6. #1556
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Да и при нас става същото.Някой път заради 1-2 ма глупака целия клас го отнася..

  7. #1557
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Цитирай Първоначално написано от Chacho Виж мнението
    Не мисля, че е нормално. Като бях ученик ходех и се разправях много. Карал съм се в дирекцията, карал съм се в клас, карал съм се по коридорите, карал съм се и по улиците. По биология ми закръглиха 3,70 среден успех на 3-ка за срока и след това 4,5 (средноаритметично на 3 и 6) ми го закръглиха на 4 за годината. Отидох в дирекцията, разправях се, учителя го намразиха половината му колеги, даже май му орязаха малко заплащането. Година по-късно се карах с една заместник-директорка за един проект за Страсбург. Беше едно тичане по дирекции, по учителски стаи, едни спорове. Сега вече не е заместник-директорка, за сметка на това заклюкариха из града по мой адрес.

    За мен е важно да си отстояваш позицията. Човек винаги ще се сблъсква с нередности, но не намирам за нормално да търпи мирно и бездейно. Понякога ще си ощетен, но съвестта ти ще е чиста, защото ще знаеш, че си постъпил правилно и няма да съжаляваш за случилото се.

    Горд съм, че имам 4ка и ме клюкареха, но не им бях послушна овчица.
    При нас няма да можеш да вирееш значи

  8. #1558
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от SELENAesuper Виж мнението
    Здрасти отново! Госпожата се прави на много важната и не се учим да смятаме ;D В 3 и 4 клас добре, ама сега може за вас да е лесно, но това за нас е нов материал! А пропуснах нещо - Вече за 3-ти път госпожата ни оставя без да ни преподаде урока на пук, защото някой си казал нещо.Ами сори даскалке, ама няма стане така! ;P И ни дава домашна, без да сме взели материала, а на другия ден изпитва! Кой изпитва...какви са тея даскали напраооооооо....no coment!
    Че е нов е нов, но е друг вид материал. Дават ви се формули, вие смятате. Дроби, лица на фигури, т.н. Когато започнете със сериозните доказателства, ученето на теореми и усвояването на математически идеи, тогава сякаш ще учите нов предмет. Все още не са започнали да ви питат защо така се получават нещата.

    Не ми е целта да се заяждам, просто очаквай математиката да стане в пъти по-тежка.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  9. #1559
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от HolyShit Виж мнението
    При нас няма да можеш да вирееш значи
    Ми може и така да е. Факт е и, че си знаех доста и бях деен ученик. Имах си име, думата ми се ценеше в училище и направих каквото можах по силите си. Учителите имат власт само в институцията училище. Над тая институция стоят инспекторати, че даже цяло министерство. Злоупотребяват с това, че на млада възраст е трудно да си отстояваш различното мнение. За това пък родителите могат да се намесят когато се наложи.

    Offtopic: Наскоро гледах едно интервю на професора ми по диференциални уравнения. Оказа се, че е най-младият професор (от неговото време или от живите в България ли, не знам, не се доуточни). Станал е професор на 40. Понеже ме беше разпитвал преди време и това ми попадна като информация.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  10. #1560
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Чачо на мен ми става пределно ясно всеки ден,че подобно нещо е светлинни години далеч от възможностите ми..То не само фитнесът е до ген май ...

  11. #1561
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Не само на теб
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  12. #1562
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Чачо,до колко мислиш,че геометрията е важна?Понеже гледам,че нито тук,нито в Гърция се набляга на нея.В Г-я примерно учихме един път геометрия и 3 пъти алгебра в седмицата..Смятай

    Питам понеже съм адски зле и наистина нищо не знам.Адски зле съм там......

  13. #1563
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Ами по нагоре алгебрата и геометрията стават едно и също нещо. Алгебрата в училище в същност е малко по-задълбочено изследване на три алгебри - алгебрата на рационалните числа, реалните числа и комплексните числа (третото не се учи във всички училища и е много слабо засегнато). Геометрията пък е по-задълбочено изследване на свойствата на по-важните равнинни и пространствени обекти (триъгълници, квадрати, паралелепипеди, т.н.) В университета още в първите уроци по някои предмети разбираш, че съществуват безброи много алгебри и геометрии, и освен нещата, които се разглеждат в училище, те карат да разглеждаш задълбочено и още куп други неща, които никога не си чувал, и които разделят математиката на един куп клонове.

    В един момент ти дават задачи, които приличат на условните задачи от 7 клас за работа. Имаш фирма, която произвежда кукли, като използва две суровини - пластмаса и бои. Пластмасата струва 5 лева на кило, а боята - 6 лева на кофа. Колко пластмаса и боя трябва да купи фирмата, ако разполага с 25000 лева, за да произведе максимален брой кукли, ако за 1 кукла се ползват 10 грама пластмаса и 1/45 кофа боя? Има и допълнителни ограничения, да кажем от закона, колко пластмаса и боя можеш да купиш; колко да употребиш, за да не замърсяваш околната среда при преработката и т.н.

    Такива задачи могат да се решават геометрично (чрез засичане на линейни функции в равнина и намиране на координатите на най-високата точка) и алгебрично (чрез таблица по така нареченият Симплекс метод).

    Този пример показва, че двете неща са много тясно обвързани.

    Тоест, ако след училище смяташ да се занимаваш с някаква форма на математика, ще ти се наложи да разбираш геометрията. Иначе половината неща ще са ти излишни.



    Един потребител публикува една книжка за метод на ученето (холистично учене), в които е написано много ясно, как се учи математика, че даже и другите предмети, най-бързо и ефикасно; защо някои хора си мислят, че учат не разбират предмета; и най-вече, защо всеки може да научи математиката. Сега гледам, че файлът е изчезнал, така че ще я кача тия дни. Но е на английски.




    ПП: По геометрия е хубаво някой да ти покаже нещата като хората. Аз чак като тръгнах на уроци в 12 клас ми потръгна, иначе ме мъчеше страшно много.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  14. #1564
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Просто не я чаткам,така да се каже....
    Най-малкото като разбера нещо по някакъв чертеж,отида вкъщи и нищо не разбирам..Трябва за всяка една използвана точица от мастилото на химикала да се прави нов чертеж,за да знам кое първо,кое второ и да има обяснение как се стига.Това е невъзможно ....

  15. #1565
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Трябва да знаеш теоремите, свойствата и формулите, задачите се решават с тези три неща. Иначе си има основни задачи, които ти показват често използвани врътки. Например, когато имаш медиана, ъглополовяща и отношение, в което едната дели дадена страна, обикновено се прави допълнително построение отсечка в края на медианата и успоредна на ъглополовящата или обратното. Или пък като чуеш окръжност, описана около трапец, веднага доказваш, че е равнобедрен и ползваш това.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  16. #1566
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Въобще тези неща не ги знам.Не знам дали използваш прости или сложни примери,но нищо не разбирам..

    Единственото,което мога да се постарая поне за момента да направя е да науча наизуст теорията и това е всичко.

  17. #1567
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Аз пък съм наопаки. Страшно обичам геометрията, много повече от алгебрата.

    Към петокласничката, петминутки редовно се правят в класовете от 5-ти до 7-ми.Но по-скоро името им е такова, не защото траят точно 5 мин, а защото са изненадващи и обхващат съвсем малко материал. Не цял дял, а примерно един , два урока. Например да ти дадат кратичко контролно върху признаци на делимост на 2, 3 и 5. Целта е да се види доколко сте ги усвоили, понеже ще ви трябват за разбирането на новия материал за НОД. Кофтито при вас е , че буквално засича 5 мин. Кратки,кратки, ама не точно по 5 минути. Обикновено дават половината учебен час, след направено упражнение през първите 20 мин.
    И ще ти кажа нещо, не с цел да се заяждам. Това, че до определен момент имаш само шестици по математика, не значи, че тя ти се отдава с лекота.Имах много съученици, които до средата или края на 5 клас бяха ОК, но после яко пропаднаха. В 7 клас на изпитите едва се докопаха до четворки. Казвам ти го не с намека, че ти си от тях. А със съвета да не обръщаш такова внимание на двойката, а да седнеш да си научиш неразбраното. Защото след нещо неразбрано идва друго и нещата се навързват. Така от отличник до 4 клас, нагоре ставаш слаб по математика. Сега е времето да си запълниш пропуските, явно не са много. Като си научиш и разбереш нещата, пак ще изкарваш хубави оценки. Учи, за да знаеш, не за едната оценка. Нататък ще ти трябват истински знания и на никой няма да му пука колко си имала по математика в 5 клас.

  18. #1568
    Супер фен Аватара на HolyShit
    Регистриран на
    Jul 2011
    Мнения
    2 295
    Ама пък после в горните класове ти трябват яко оценки,защото дипломата играе една все пак ключова роля,особено пък някъде,където приемат по диплома без да гледат ДЗИ-тата..

  19. #1569
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Ми да кажем така. Има задачи, които ти отнемат 20 минути да докажеш. Доказваш една такава. След един месец пак ти дават същата задача. Този път я доказваш за 5 минути, защото си я решавал, но си я спомняш бегло. Ако я решиш още няколко пъти, ще я доказваш наум за 1 минута. Приемаме, че знаеш две такива задачи толкова добре, решавал си ги по 100 пъти. Ако ти дадат задача, в която трябва да докажеш двете една след друга, ще ги разпишеш за 2 минути. Ако обаче ти я бяха дали, когато все още не ги знаеше двете, голямата задача щеше да е много по-трудна, щеше да ти отнеме поне 40 минути.

    Трудните задачи могат да се разбият на по-прости задачи и това много улеснява решаването. Проблемът е да се досетиш, точно кои прости задачи. Ще ти дам пример с онова горното за трапеца:

    Даден е трапец, около който е описана окръжност. Да се докаже, че е равнобедрен.



    Ще използваме едно свойство в тази задача:

    1. Ако два вписани ъгъла имат равни дъги (или 1 обща дъга), значи са равни.

    Доказателство:

    <DAC и <DBC имат обща дъга DC. От свойство 1. => <DAC=<DBC

    <ABD и <ACD имат обща дъга AD. От свойство 1. => <ABD=<ACD

    <ACD и <BAC са кръстни => <ACD=<BAC. От горния ред пък получаваме <BAC=<ABD


    От чертежа (и от доказаното) вече виждаме, че <A = <BAC+<DAC = <DBC+<АBD = <B

    Имаме <A=<B и <BAC=<ABD. Остана да докажем, че триъгълниците ABD и BAC са еднакви по втори признак (страна и два ъгъла)

    1.<A=<B
    2.<BAC=<ABD
    3.AB-обща

    И от тук => AD=BC, с което задачата е доказана.




    Задачата, ако не си я виждал преди, няма да ти е лесна. Обаче, да кажем, че вече си я пререшил 100 пъти и знаеш идеално, че всеки вписан трапец е равнобедрен. Ако ти дам задачата:




    Докажете, че ако трапеца ABCD е вписан в окръжност, дъгата AD = дъгата BC.

    Даже няма да правя чертеж, само ще напиша още едно свойство:

    1.На равни хорди (отсечки в окръжност) съответстват равни дъги.

    Ами трапецът е равнобедрен, значи AD=BC. От свойство 1 следва, че и дъгите са равни (дъгата AD = дъгата ВС). С което задачата е решена.



    Ако не знаеше онази за трапеца, щеше да се чудиш как се доказват равни дъги, дали да ползваш централни ъгли и въобще как да подходиш. Обаче сега веднага се досещаш, че трапеца е равнобедрен и, след 20-30 секунди мислене, се сещаш за свойството на хордите и дъгите, и си решаваш задачата 10 минути преди останалата част от класа.


    Такива основни задачи има в сборника на Коста Коларов, в група А към всеки раздел. Тука във форума също редовно публикуват такива за домашно.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  20. #1570
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от irrationalDecision Виж мнението
    Аз пък съм наопаки. Страшно обичам геометрията, много повече от алгебрата.

    Тебе ти е време да почваш с висшата математика
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  21. #1571
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Цитирай Първоначално написано от Chacho Виж мнението
    Тебе ти е време да почваш с висшата математика
    Хубаво звучи, ама не е съвсем реалистично.Има още много какво да науча от гимназиалния курс и тогава чак.

    HolyShit, аз затова изрично написах, че на никой не му дреме колко има някой по математика конкретно в 5 клас. Не, че на човек му е приятно да има 2. Мисълта ми беше съвсем друга. Да не се тормози от нещо, което вече е факт. Да сяда да си научи неразбраното и пак ще си изкарва високи оценки.

  22. #1572
    Мега фен Аватара на therichbitch
    Регистриран на
    Oct 2008
    Град
    Sofia
    Мнения
    5 536
    Цитирай Първоначално написано от HolyShit Виж мнението
    Единственото,което мога да се постарая поне за момента да направя е да науча наизуст теорията и това е всичко.
    Не, Не и Не, това, че е теория, не я прави годна за зазубряне, понеже е по математика (там се мисли), трябва да се опиташ да я разбереш и няма да ти се налага да я зубриш.

    П.П. Евала на Cacho за един от гоните постове- онзи за отстояването на правата, по- добре да имаш ниска оценка, но да знаеш, че си си казал каквото имаш, отколкото да имаш висока, изкарана с подмазване и 'послушание'

  23. #1573
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Тherichbitch, удобно ли е да те питам нещо на лични?

  24. #1574
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    SELENAesuper, поздравления за начина ти на писане, който през последните години не е много срещан сред връстниците ти. Виж, погледни на тази двойка с усмивка, защото имаш още много години и може да получиш още някоя, а когато си отличничка ще приемаш тези неща по-трудно след това ... И продължавай да четеш и не се ограничавай с това, което учите в училище, ако ти се падне некадърен учител се обърни към друг : ).

    Аз съм един от тези шемети, които са били едни от най-добрите във випуска по математика. Сега съм невероятно зле, толкова са ми ограничени знанията. Някога решавах задачи за удоволствие и от по-горните курсове, сега гледам да разбера задачите, които ще са на контролната, за да си избивам оценката.

    Геометрията и от мен е предпочитана област, макар че и в двете съм еднакво некадърен. Но пък от миналата година се случват чудеса. След две поредни години с 4-ки по математика за годината, миналата имах 5 (11-ти клас, с доза помощ от момичето, което седеше с мен и имаше 6).
    Тази година (12 клас) първата ми оценка беше 3-ка на входното. После за следващата контролна ходих на консултация от страх, че тази година може да завърша с 3 (нов раздел - стереометрия). Попринцип аз съм доста скептично настроен към българския учител и съм имал сериозни проблеми, та един вид някои ги ненавиждам. На консултации никога не бях ходил. В крайна сметка се оказа, че учителят ми по математика не е такъв задник, за какъвто го смятах и се държи добре на консултациите.
    И то какво взе, че стана накрая на срока 27 човека клас - 2 шестици и 3 петици. Едната шестица моя - пълен потрес. Даже, ми се случва да решавам на някого нещо на контролна (миналата година аз бях този, който чакаше и се надяваше). Сега да ме видите колко съм примерен - пиша си домашните, помагат ми по форумите, после пререшавам задачите и като не ми е ясно, когато имаме ЗИП (аз съм с История) отивам в стаята на зипа по математика с тетрадката и го питам. В часовете по френски, английски или свят и личност, когато ми се налага си отварям и си решавам задачи по математика или уча по физика. А момичето, което миналата година имаше 6, тази година има 4.

    Това го пиша, за да покажа как се обръщат нещата, особено в гимназия като моята (езикова) с 2 часа математика в седмицата в един ден и половината минава в разправии ... (пък и честно казано ми доставя удоволствие да се похваля, все пак не съм имал 6 по математика за срочна оценка от 6-ти клас xD)

    Един въпрос към Чачо, който е малко субективен, но все пак: какво представлява висшата математика. Въпреки че засега няма изглед да бъде част от висшето ми образование ме ужасява мисълта, че ще има "още" математика. Та, въпросът ми е основава ли се тя на математиката в училище или няма нищо общо и спокойно мога да изкарвам прилични оценки, въпреки че имам големи пропуски в знанията си от гимназията ...

  25. #1575
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Ехе и аз не мога да ти кажа точно, какво е висшата математика. В различните университети се учат различни неща, но почти навсякъде е:

    -Линейна алгебра (матрици, вектори, линейни пространства, квадратични форми)
    -Аналитична геометрия (вектори, координатни системи, прави и равнини, конични сечения - елипса, окръжност, парабола, хипербола и евентуално някои други страшни пространствени тела, които много рядко ги преподават - хиперболоичен парабоилид и подобни, безкрайни точки, т.н.)
    -Математически анализ на функции на една реална променлива (редици, граници и производни в смисъла, в който се учат в 12 клас + неопределени и определени интеграли, изследване на функции)
    -Математически анализ на функции на повече от една реална променлива (редове, двойни и тройни интеграли, частни производни, изследване на многопроменливи функции)
    -Диференциални уравнения (уравнения с производни)
    -Статистика и теория на вероятностите (доста по-сложно от училищната представа)
    -Изследване на операциите (по-нагоре дадох една задача от този предмет за фабриката, предимно се изучават Симплекс метод и Транспортна задача, но предметът е доста по-обширен)
    -Евентуално може и Математическо моделиране, което е тясно свързано с Изследване на операциите и Диференциални уравнения

    В СУ може да имаш още 30+ вида математики

    Едит:
    Забравих да напиша за училищния материал. Не всичко е нужно да се знае, но за да ти се отдаде и нагоре е нужно да я владееш долу. А и в университетите го няма онова чопкане на квадратни уравнения и подобни триъгълници по 3-4 седмици в училище. Понякога се появяват задачки от училищния тип, които очакват да знаеш как се решават. Но не е в това проблема. В университетът е нормално да имаш по 1 предмет за срока толкова материал, колкото си имал за целия курс по математика от 8-12 клас, а и за капак - пъти по сложен. Щеш - не щеш, се нагаждаш да учиш на това темпо, ако не искаш да прекъснеш и след първата сесия се усещаш, че можеш да изконсумираш училищните предмети за едно лято на прилично ниво. В някои университети се минава по-лесно, но в по-сериозните ученето, което ти трябва за 6 в училище, едва стига за 2.40 в уни-то. Още помня как първия семестър по анализ отидох на устния (теоритичния) изпит и имах напиша 10-на дефиниции и теореми + 4 задачки за доказателство. Формулирах 10-те дефиниции и теореми (100% верни) и написах разни работи по задачите, накрая бях минал с 3ка на ръба.
    Последно редактирано от Chacho : 02-16-2012 на 18:03
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си