.
Затворена тема
Страница 72 от 132 ПървиПърви ... 226268697071727374757682122 ... ПоследнаПърви
Резултати от 1 776 до 1 800 от общо 3280
  1. #1776
    Мега фен Аватара на draid
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    5 918
    Използвай това, че тангенса е равен на прилежащия катет към срещулежащия. Също така tgx = sinx/cosx Това трябва да ти свърши работа. Сбора на ъглите е 180 градуса и т.н.

    Всъщност това може и да не сработи, защото ти е известен само 1 ъгъл, вероятно ще стане с подобни триъгълници. Ако имам време ще я начертая да погледна.
    Последно редактирано от draid : 04-03-2012 на 12:19

  2. #1777
    Мега фен
    Регистриран на
    Sep 2010
    Мнения
    5 218
    В четвъртък имаме контролно и днес решавахме задачи,които странно не мога да разбера една как се изменя..

    Задачата е следната:

    sin a/2=12/13

    Търси се

    cosa/2
    cosa
    sina

    Почва се с основното тригонометрично тъждество

    sin^2a/2+cos^2a/2=1

    И изведнъж става

    cos^2a=1- 144/169

    От къде идва cos^2a след като имаме cos^2a/2 по условие?

    Решенията са напълно различни

    При единият случай става корен от - 5/13 , в другия случай -5/13 без корен...

    Цялата задача се променя..Ако може някой да реши и да сравни МОИТЕ отговори(тоест тези при които се получава -5/13)

    cosa/2= -5/13

    cosa= 119/169

    sina= (корен 50 корен 2) /2

  3. #1778
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    Имам нужда от помощ, след 3 седмици ще правя класна, та ако може да ми решите тези примери, вероятно ще има и още няколко на по-късен етап. И няколко въпроса: корените, които получа за неравенствата на графики ли се нанасяха ? Как бяха формулите на Виет ?



    Много ще съм благодарен : ) !

    По "б" подточка: първата задача - предполагам, че знаменателят може да се разложи по формулата "a.(x-x1) (x-x2)" , третото също май ще се разложи по формула, макар че не се сещам как точно. А второто оО ?!
    Последно редактирано от LoupGarrou : 04-03-2012 на 18:30

  4. #1779
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Еха, свалих си една много готина trial версия на програма за писане на математически символи и я изпробвах с решение на едно от горните примерчета.
    http://prikachi.com/images/473/4600473e.png

  5. #1780
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    За метод на интервалите: Намираш нулите и ги нанасяш на числовата ос. Започваш от най-десния край с +, ако знакът пред най-високата степен на х е положителен и съответно с –, ако е отрицателен. Редуваш +-+-...
    Ако по условие се търсят числа, за които произведението на множителите е по-голямо или равно на нула, защриховаш полетата със знак +, ако пък е обратното - тези с -.
    Hа Виет формулите са ти:
    x1+x2=-b/a
    x1.x2=c/a
    Последно редактирано от irrationalDecision : 04-04-2012 на 10:13

  6. #1781
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    За параметричното:
    Намери допустимите стойности за параметъра.Как? Ами нали са ти казали, че корените са реални. Значи смяташ дискриминантата.Тя трябва да ти е неотрицателна. Ще получиш квадратно неравенство. Решаваш го с гореописания метод и намираш интервалите.След това хващаш Виет и намираш сбора и произведението на корените.
    x1+x2=-a
    x1.x2=2a-3

    Заместваш и получаваш уравнение за а.Първо обаче уточнаваш заради знаменателите, че x1 и x2 са различни от 0.
    x1^2+x2^2=3x1.x2
    (x1+x2)^2 -2x1.x2-3x1.x2=0
    (-a)^2-5(2a-3)=0
    a^2-10a+15=0
    и ....

    За подточка В на първа:
    1. намери ДМ за х, като изследваш подкоренната величина
    2. Две поредни повдигания на квадрат, чрез които се освобождаваш от радикалите. намираш корените и виждаш дали принадлежат на ДМ. Ако да, решения са. Ако не - не са решения.

    ПП Другият вариант е директно да повдигаш два пъти на квадрат, без да определяш ДМ,но накрая задължително трябва да направиш проверка. Корен, с който при заместване не получиш вярно числово равенство, не е корен на даденото уравнение.

    Логаритми не съм учила, там не се и обаждам.
    Последно редактирано от irrationalDecision : 04-03-2012 на 21:43

  7. #1782
    Мега фен Аватара на bloodyF
    Регистриран на
    Jul 2008
    Град
    Heaven
    Мнения
    9 979
    Цитирай Първоначално написано от draid Виж мнението
    Използвай това, че тангенса е равен на прилежащия катет към срещулежащия. Също така tgx = sinx/cosx Това трябва да ти свърши работа. Сбора на ъглите е 180 градуса и т.н.

    Всъщност това може и да не сработи, защото ти е известен само 1 ъгъл, вероятно ще стане с подобни триъгълници. Ако имам време ще я начертая да погледна.
    ох, абе пробвах, изразявах, правих, струвах-нищо не излиза
    ако може да ми помогнеш, ще съм ти адски благодарна
    Нека спрем войната по пътищата заедно. /В памет на Милена Б./


  8. #1783
    Мега фен Аватара на draid
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    5 918
    Само това ли е дадено в тая задача. Кой клас си ? Нещо много съм се откъснал очевидно от тригонометрията.

    Едит: Ако е само това и утре не забравя ще разгърна някой учебник, че и на мен ми стана интересно. Интересно как учиш една камара работи и после изобщо не ти трябват
    Последно редактирано от draid : 04-03-2012 на 23:14

  9. #1784
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Абе тая задача на BloodyF нещо й получавам много смотани отговори. Айде да ви дам метода, по който съм я решавал, пък сметнете и вие, да видим кво ще излезе.



    Първо намираме sinx от следната система:

    |sinx/cosx=√5/4
    |sin²x+cos²x=1

    След това изразяваме медианите чрез a и b (от левия и долния правоъгълни триъгълници, с хипотенузи медианите)

    После използваме синусова теорема в горното ляво триъгълниче за ъглите х и алфа, откъдето изразяваме sin(алфа) чрез a и b.

    От левия правоъгълен триъгълник изразяваме втори път sin(алфа) чрез a и b (катет към хипотенуза).

    Приравняваме двата израза за sin(алфа), откъдето получаваме хомогенно уравнение. Полагането в хомогенното уравнение ни дава точно отношението на катетите, тоест отговора от последното квадратно уравнение е отговор на задачата.


    Аз получавам нещо от рода на (57±√2849)/20. Имам чувството, че правя някъде много груба грешка, ма нещо не мога да я видя.


    Едит: грешка, отговора ми е под корен.
    Последно редактирано от Chacho : 04-04-2012 на 06:35
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  10. #1785
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Помогна ми на Чачо системата.Аз с тригонометрията съм скарана, не сме я учили още и не знам дали правилно съм я решила тази система.От нея си изкарах обаче нещо, което ми помогна да я реша тази задача.Или поне така си мисля.Търсех в нета варианти за изразяване на лице и намерих формула за страна.страна. sin на ъгъла между тях/2.
    От системата на Чачо получих sinx=sqrt{105}/21
    Със знания за медиани можем лесно да докажем, че S на AGN = S на ABC/6
    G-медицентър, АМ и BN- медиани към катетите.
    1.Питагорова теорема за триъгълник AMC. Намираме АМ.Но G e медицентър и затова AG=2AM/3
    2.Питагорова теорема за триъгълник BNC.Намираме BN. Но G е медицентър и затова NG=BN/3
    3.Съставяме уравнение за лицето:

    (AG.NG.sinx)/2=AC.BC/6
    4.Получава се уравнение с две неизвестни a и b, което аз не можах въобще да реша.Но Wolframalpha -да.
    5. b=-sqrt{5}a или b=sqrt{5}a
    6. И тук вече лесно се намира тангенса на двата остри ъгъла.
    sqrt(5) и sqrt{5}/5.Изглеждат ми приемливи тези числа. Ако са верни , ще помоля Чачо като е свободен да покаже как мога без програма да го реша това уравнение.Че се забих в страшни сметки.Повдигнах на квадрат, освободих се от радикалите,ама пак не го докарах.

    sqrt{4b^2+a^2}.sqrt{4a^2+b^2).sqrt{105}=63ab, където а и b са катетите.

  11. #1786
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Да, това е уравнението, до което и аз стигнах. Само че не получих толкова за sinх. Получавам (√5)/21. Което почти не променя нещата.

    Уравнението му повдигаш двете страни на втора степен. След опростяването (разкриваш скобите и събираш коефициентите) делиш на a² или на b² (което избереш) и ще получиш квадратно уравнение спрямо p=(а²/b²)


    ПС: Компютрите не решават идеално точно, а с приближения. Методите в компютрите са много по-различни от тези, които ползваме на лист хартия.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  12. #1787
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Чачо, точно в синуса ти е изчислителната грешка. Имаш синус на квадрат. Затова отговорът е с корени и в числител, и в знаменател, sqrt{5}/sqrt{21}.Което като съм го рационализирала, съм получила sqrt{105}/21.Сега ще пробвам вече и да реша уравнението сама, без програма.

  13. #1788
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Да, бе, сложил съм корена ма нещо се изпообърках докато преписвах. Значи с твойта стойност съм го смятал, не забелязах, че е рационализиран.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  14. #1789
    Голям фен Аватара на joannalof
    Регистриран на
    Apr 2009
    Мнения
    818
    Някой може ли да помогне с тая задача?Трябва да се ползва само синусова теорема,10кл.
    http://prikachi.com/images/379/4602379p.png
    от сборника на коларов
    Животът е като огромно виенско колело - върти се,нови хора качват се и слизат. Първо си долу, после горе. И изпитваш страх от височините, и от долините. Но въпреки всичко винаги носиш тръпката и желанието за живот в себе си. <3 (h)

    Цитирай Първоначално написано от meche95
    off i az se 4ydq dali da se topiram i da iam syper qk obem noo moje o6te ot 1viq den da biq na o4i?

  15. #1790
    Малко бебешки задачи сякаш, но нещо не мога да ги реша... Ще се радвам ако ми помогнете

    1 зад. За успоредника ABCD е дадено, че АВ=10 cm, AD=6 cm и <BAD=30 градуса. Лицето на успоредника в кв. см. е?

    - Трябва да се получи 30 кв. см.

    2 зад. За успоредника ABCD диагоналите AC и BD се пресичат в точка О и <OAB=30 градуса. Ако AC=11 cm, разстоянието от О до страна АВ в см. е?

    - Трябва да се получи 2,75 см.

    Ще съм Ви много, много благодарна!!!

  16. #1791
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    Въпрос към математиците: има ли формула за описана окръжност около правоъгълен триъгълник, която да гласи следното: "R=0,5.c" или нещо подобно ?

    И ако да, то как се извежда, от къде идва : ) ?

    ПП: Чисто любопитство, а няма кого да питам ...

  17. #1792
    Аз ще ви решавам задачи по Алгебра стига да не забравя да влизам тука де. Таа пробвах се на тия успоредници ма нещо не ми се получи както и на по горната задача.FAIL
    Относно това което питаш има едно много яко саитче то даже е търсачка ето ти линк за по малко от 5 мин ще си намериш отговора http://www.google.bg/ пробвай със Формули за описана окръжност. Вярвам че ще се справиш!

  18. #1793
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Цитирай Първоначално написано от xcelinex Виж мнението
    Малко бебешки задачи сякаш, но нещо не мога да ги реша... Ще се радвам ако ми помогнете

    1 зад. За успоредника ABCD е дадено, че АВ=10 cm, AD=6 cm и <BAD=30 градуса. Лицето на успоредника в кв. см. е?

    - Трябва да се получи 30 кв. см.

    2 зад. За успоредника ABCD диагоналите AC и BD се пресичат в точка О и <OAB=30 градуса. Ако AC=11 cm, разстоянието от О до страна АВ в см. е?

    - Трябва да се получи 2,75 см.

    Ще съм Ви много, много благодарна!!!
    1.Спускаш DH_|_AB
    Триъгълник ADH e правоъгълен и <HAD=30 градуса
    =>DH=AD/2=6/2=3cm
    S=3.10=30 cm^2

    2.Диагоналите в успоредник взаимно се разполовяват.
    AO=OC=11/2=5,5 cm
    ОH_|_AB
    Триъгълник AHO е правоъгълен с 30 градуса.
    OH=AO/2=5,5/2=2,75 cm

  19. #1794
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Цитирай Първоначално написано от LoupGarrou Виж мнението
    Въпрос към математиците: има ли формула за описана окръжност около правоъгълен триъгълник, която да гласи следното: "R=0,5.c" или нещо подобно ?

    И ако да, то как се извежда, от къде идва : ) ?

    ПП: Чисто любопитство, а няма кого да питам ...
    Tръгни отзад напред и ще видиш колко е лесно.Окръжността е описана, значи триъгълникът е вписан.Правият му ъгъл С като вписан се измерва с половината от централния му. Значи централният е 180 градуса. Откъдето следва, че хипотенузата е диаметър.АО=BO=CO=R=d/2

  20. #1795
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    Въх, да, то не е далече от ума ... Мерси *засрамен*. Как мога да бъда излъган по математика, ако някой реши, не е истина хД. Поне парите в магазина мога да си смятам ; ).

    Кой да се сети, че страната се явява диаметър ...

    Интересното е, че не сме ползвали тази формула в даскало, сигурно и за това ми се стори толкова странно.

    Та, още веднъж, мерси ...

  21. #1796
    Цитирай Първоначално написано от irrationalDecision Виж мнението
    1.Спускаш DH_|_AB
    Триъгълник ADH e правоъгълен и <HAD=30 градуса
    =>DH=AD/2=6/2=3cm
    S=3.10=30 cm^2

    2.Диагоналите в успоредник взаимно се разполовяват.
    AO=OC=11/2=5,5 cm
    ОH_|_AB
    Триъгълник AHO е правоъгълен с 30 градуса.
    OH=AO/2=5,5/2=2,75 cm
    Много благодаря!

  22. #1797
    Когато имаме неравенство от вида (3x-2)(3x+2)/x+7 ≤ 0 как трябва да действаме? Мерси!
    Момче..

  23. #1798
    Мега фен
    Регистриран на
    Sep 2010
    Мнения
    5 218
    Става

    (3x-2)(3x+2)(x+7)<- 0

    после вземаш и решаваш едно по едно уравненията и ги нанасяш на оси.Правиш обща ос и гледаш къде е отрицателно и къде е положително..След това взимаш отрицателното (+нулата) и пишеш общ отговор .

  24. #1799
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    (3x-2)(3x+2)(x+7)= 0 обаче, щото иначе става същото. Но да, тва горе-долу описва методът на интервалите. Получава се (-безкр; -7) U [-2/3;2/3]

    7-цата не участва, тъй като не е в деф. множество.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  25. #1800
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Цитирай Първоначално написано от la4ko97 Виж мнението
    Когато имаме неравенство от вида (3x-2)(3x+2)/x+7 ≤ 0 как трябва да действаме? Мерси!

    Зависи как ви го искат.Като гледам 97 в ника ти,значи си 8 клас,а тогава още не е взет методът на интервалите kaто понятие. Ако е така, решаваш със системи линейни неравенства.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си