.
Затворена тема
Страница 82 от 132 ПървиПърви ... 327278798081828384858692 ... ПоследнаПърви
Резултати от 2 026 до 2 050 от общо 3280
  1. #2026
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    То дали ще питаш съученик или в нета, все в гъз. Въпросът е, че не могат сами да свършат нещо за себе си. И като не ги светне от първия път, решават че не им се отдава, което пък оправдание им чисти цялата съвест. Мен ще ме е срам да заявя, че акълът ми не е пригоден по природа за някакво умствено предизвикателство.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  2. #2027
    Извинете,аз съм малко по-малка и още нямам 5-6 клас,някой ще ми обясни ли какво е дроби и как се смята с това нещо,искам точно обяснение.

  3. #2028
    Голям фен Аватара на TheBeatles
    Регистриран на
    Jul 2011
    Град
    София
    Мнения
    556
    Цитирай Първоначално написано от semittyy Виж мнението
    Извинете,аз съм малко по-малка и още нямам 5-6 клас,някой ще ми обясни ли какво е дроби и как се смята с това нещо,искам точно обяснение.
    Дроби се учат почти през целия 5-ти клас, няма как да се обясни с няколко изречения.
    Момиче съм!
    _________________

    "Моята роля в обществото, и ролята на всеки музикант или поет, е да изразявам това, което всички изпитват. Не да казвам на хората какво да изпитват. Не като проповедник, не като лидер, а като отражение на всички нас." - Джон Ленън

  4. #2029
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от semittyy Виж мнението
    Извинете,аз съм малко по-малка и още нямам 5-6 клас,някой ще ми обясни ли какво е дроби и как се смята с това нещо,искам точно обяснение.
    Дробите са просто части от нещо цяло. Когато разделиш тортата на 4 парчета, всяко парче е част от нея. Казват се четвъртини. Ако я разделим на две - половини. Ако я разделим на 5 - петини.

    Да речем, че сме я разделили на 4. То тогава всяко от парчетата е 4 пъти по-малко от цялата торта. Ако имаме 1торта, то тогава парчето ще е с размер 1:4 торти (едно делено на четири, но четем една четвърт) защото е 4 пъти по малко от 1 торта. Всъщност е прието да пишем 1/4 (като го пишеш в тетрадката, чертата е хоризонтална, 1-цата е отгоре, а 4-ката отдолу, ма няма как да ти го напиша на компютъра).

    Очевидно, ако вземем 3 от парчетата, ще имаме 3/4 торта (три четвърти от тортата).


    Та това им е идеята на дробите. Да представяме части от цели неща. А сега малко терминология:

    Числото отгоре над дробната черта наричаме числител. Числото под дробната черта - знаменател. Ако вземем дробта 3/4, 3 е числителят, 4 е знаменателят.

    Знаменателят показва на колко части е разделено цялото, а числителят - за колко от тях говорим, колко сме взели. 3/4 от тортата са 3 парчета от разделена на 4 торта. 3/5 са 3 парчета от разделена на 5 торта.


    Можем да събираме дроби. Това се извършва по следният начин: Ако имаме еднакви знаменатели, събираме числителите. Тоест:
    1/4 + 1/4 = 2/4
    5/4 + 5/4 = 10/4

    Ако са различни знаменателите, събирането става малко по-сложно. Преди да ти го обясня, ще ти напомня нещо, което намекнах по-горе. Дробната черта е абсолютно същата, като знакът делението. Дробта 10/4 можем да я прочетем като десет четвърти, но и като 10 делено на 4. Тоест, просто учиш отново деление. Разликата е, че досега сте делили числа, които се делят точно едно на друго (например 4:2 = 2, без никакъв остатък). Просто не сте се питали, какво става, ако разделим 1:4. Вече обяснихме, че такова деление има смисъл - така представяме 1 парче от торта разрязана на 4 (малко ми писна от торти, скоро приключвам с тях).

    Още малко допълнителни приказки и ще се върнем на събирането на дроби със различни знаменатели. Нека сме разрязали горката торта за пореден път на 4 части. Сега ще долепим две от тях. Получаваме половин торта. С другите две можем също да получим половин торта, като ги долепим. Така имаме две половини. Тоест две четвъртини дават една половина. Записано в дроби, това означава, че 2/4 = 1/2.

    Забележи, че всъщност на 2/4 делим числителят и знаменателят на 2 и получаваме 1/2. Това се нарича съкращаване. По-точно, съкращаваме една дроб, ако разделим числителят и знаменателят на техен общ делител. А една дроб е съкратена, ако сме разделили числителят и знаменателят на най-големия им общ делител (НОД, който трябва да сте учили как се намира).

    Ето пример. 24/18. НОД-ът на 24 и 18 е 6. Тогава делим 24 и 18 на 6 и получаваме 4 и 3, а съкратената дроб е 4/3. Тоест 24/18 = 4/3. Ние няма да различаваме дробите 24/18 и 4/3, щом са равни, значи са едно и също нещо (просто записано по два различни начина).

    Обратното на съкращаването е разширяването. Можем да умножим числителят и знаменателят по едно и също число и дробта няма да се промени.

    Нека умножим числителят и знаменателят на 4/3 с 6. Получаваме 4/3 = 24/18, което казахме и по-горе. 3/2 можем да я разширим с 2 (умножаваме горе и долу по 2) и получаваме 3/2 = 6/4.



    Връщаме се на събирането (почти приключихме). Нека имаме две дроби с различни знаменатели: 8/3 и 7/2 например. Искаме да ги съберем. Нека разширим първата дроб с 2, а втората с 3 и да видим какво ще се получи. 8/3 = 16/6. 7/2=21/6.
    Сега вече имат еднакви знаменатели и вече знаем как се събират такива дроби - събираме им числителите.

    16/6 + 21/6 = (16+21)/6 = 37/6

    Какво направих обаче, за да успея да си наглася така знаменателите? Как се досетих да разширя с 2 и 3? Много просто. Разширявам първата със знаменателя на втората, а втората разширявам със знаменателя на първата. Винаги правим това, когато искаме да съберем две дроби с различни знаменатели. Ето още един пример:

    4/3 + 3/5 =?
    Разширяваме първата с 5, а втората с 3.
    20/15+9/15 = (20+9)/15=29/15.


    И с това приключихме събирането на дробите. В училище ви го преподават малко по-различно. Там намирате най-малко общо кратно на знаменателите. След като го намерите, умножавате всяка дроб с НОК-а, разделен на нейният знаменател. Това нещо може да се избегне, макар че е хубаво с времето да свикнеш да го правиш. По-лесният начин е да ги смяташ така, както показах по-горе. След като го сметнеш по моя начин и получиш отговорът, съкращаваш дробта (отговорът) и ще получиш същият отговор, като по по-сложният начин от училище. Тоест, събираш както си знаеш и накрая съкращаваш. Както се казва, "вънка нек' си вали, я съм си добре".


    Ми това беше най-сложната част. Сега ще ти кажа умножението и делението, но те са много по-лесни от събирането с различни знаменатели.

    Искаме да умножим 3/4 по 5/6. Умножаваме числител по числител, знаменател по знаменател. Тоест, квото е отгоре го умножаваме, квото е отдолу, умножаваме.

    (3/4).(5/6) = (3.4)/(5.6) = 12/30. Тази дроб можем да я съкратим, като разделим горе и долу на 6, получаваме 2/5. Винаги е хубаво да съкращаваш накрая.

    Еми това беше за умножението. Ще ти дам все пак още два примера, единият ще му сложа даже неизвестни, но на практика не правиш нищо по-различно, само спазваш простото правило (числител х числител) / (знаменател х знаменател).

    (15/23).(16/3) = (15.16)/(23.3) = 240/46 = 120/23

    [(х+3)/у] . [(x+y)/2] = (x+3)(x+y) / (2.y) = (x²+3x+xy+3y) / (2.y) .. (Дробите изглеждат като чудовища, но просто си умножаваш, за друго да не те е грижа).


    На крачка от делението сме и няма да те мъча повече. Последна вметка. Искаме да съкратим някаква дроб. Имаме:

    (5.6.7)/(3.4). Виждаме, че отгоре имаме 6, а отдолу 3. Можем да разделим 6/3 = 2. Драскаме 6 и 3 в дробта и пишем горе 2. Тоест:

    (5.6.7) / (3.4) = (5.2.7) / 4

    Всъщност, съкратих дробта на 3. Ако имаме произведение горе и произведение долу, можем спокойно да си драскаме по този начин. Например: (30.14)/15. Сега ще съкратим на 5, с което ще драснем 30 и 15, а ще получим 6 и 3. Демек: (30.14)/15 = 6.14/3. Няма нищо по-различно от старото съкращаване. Но по-този начин ще ти е по лесно да умножиш числата после.

    (8400.9000)/(5000.4200). Ще съкратим първо на 1000. Драскаме 9000 и 5000 и остават 9 и 5. (8400.9)/(5.4200). Сега съкращаваме още веднъж на 100. (84.9)/(5.42). Сега ще съкратим на 42, тъй като 84:42 = 2. (2.9)/5 = 18/5


    Айде остана делението на дроби, което пък е елементарно.

    (2/3) : (5/6)=?

    Втората дроб я обръщаме и делението го заместваме с умножение.

    (2/3) : (5/6) = (2/3).(6/5) = (2.6)/(3.5) = 12/15 = 4/5

    Толкоз за делението. Между другото, 5/6 казваме, че е реципрочната дроб на 6/5. Тоя термин трябва да го знаеш. Тоест, реципрочна дроб е тази, която е с обърнати числител и знаменател.



    Има още работи, които не съм ти казал, ма ще ти стане прекалено много. Като за начало научи това. После си чети уроците да понаваксаш и порешавай малко задачи. С дроби няма да спрете да се занимавате до 12 клас и ще е полезно да ги увладееш.

    Задължително трябва да можеш да отговориш на тези въпроси:

    Какво е числител?
    Какво е знаменател?
    Как събираме дроби с еднакви знаменатели?
    Как съкращаваме дроби?
    Как разширяваме дроби?
    Как събираме дроби с различни знаменатели?
    Как умножаваме дроби?
    Как съкращаваме при умножение? (разгледай учебника за по-подробно обяснение)
    Как делим дроби?

    Още някои въпроси, които е желателно да разгледаш сама в учебника:

    Как представяме целите числа като дроби?
    Какво е десетична дроб?
    Как превръщаме десетична дроб в обикновена?
    Как превръщаме обикновена в десетична дроб?
    Какво е периодична дроб?
    Какво наричаме рационално число?
    Какво наричаме ирационално число?
    Какво са цяла част и дробна част (при обикновените и при десетичните дроби)?
    Как събираме и умножаваме десетични дроби?
    Събиране на цели числа, обикновени дроби и десетични дроби?
    Задачи върху дроби
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  5. #2030
    Цитирай Първоначално написано от TheBeatles Виж мнението
    Дроби се учат почти през целия 5-ти клас, няма как да се обясни с няколко изречения.
    Явно, че с малко повече от няколко може...
    Но, иначе, за къде бързаш? Щом имаш още време до "голямото учене" в прогимназията, не го пропилявай.

  6. #2031
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Задачите от днешния изпит в СУ: http://www.fmi.uni-sofia.bg/priem/IZ...EMA_2_RESH.pdf

    Май тоз път бяха леснички. Вие кво мислите?
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  7. #2032
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Chacho, стана ми интересно и се пробвах със задачите, без да гледам дадените решения.Наистина са лесни, щом с моите познания реших цели 5 от тях за отрицателно време. Но се запитах защо са лесни. А то си имало причина. Разгледах сайта на ФМИ. Изпитите по математика са 2 вида - единият върху материал от ЗП , а вторият и с материал от ПП . Този на 7 юли е бил от лесния тип и е с по-нисък коефициент при балообразуването. Значи трудният ще е на 12 юли. Ето тука гледах:

    http://www.fmi.uni-sofia.bg/priem

  8. #2033
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Не очаквам много по-труден и на следващата математика.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  9. #2034
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Със сигурност ти си правият, все пак си там и си познаваш нещата. Аз четох само това на сайта. Мина ли ти сесията?
    И може ли да те питам нещо на лични? Ама ти е пълна и не мога да го пусна.

  10. #2035
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Мина да. Освободил съм място в кутията.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  11. #2036
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Ами честито значи. Пуснах питането.

  12. #2037
    Мега фен Аватара на prosto_chovek
    Регистриран на
    May 2012
    Мнения
    7 490
    стига бе, не очаквах толкова да им е паднало нивото във ФМИ. Не, че в ТУ, където държах изпит, бяха кой знае колко по - трудни, ама пак, не всички се решаваха наум
    "И гълъбът, сбрал топлина от кръвта,
    под пазвата трепна полека,
    удари с криле и натам полетя,
    където не стигна човека."

  13. #2038
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Последните 2-3 години са лесни.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  14. #2039
    Супер фен
    Регистриран на
    Jun 2009
    Мнения
    1 553
    Леле, тази тема все още ли е жива

  15. #2040
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Всяко лято загива, всяка есен се възражда. Темата феникс
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  16. #2041
    Супер фен
    Регистриран на
    Jun 2009
    Мнения
    1 553
    Ако почна пак да се застоявам по форума, на есен може да помагам

  17. #2042
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Цитирай Първоначално написано от Chacho Виж мнението
    Не очаквам много по-труден и на следващата математика.
    Съвсем прав се оказа. Бях на моренце за 5-6 дни, вчера се върнах и погледнах от любопитство изпита от 12 юли на СУ, който се води второ равнище, ама не е по-труден с нищо от този на първо ниво.

    Хареса ми сравнението за събуждането на темата на есен с възкръсването на феникс от пепелта.

  18. #2043
    Мега фен Аватара на Amore-Mio*
    Регистриран на
    Jul 2012
    Мнения
    4 596
    Някой спешно може ли да ми помогне с тази задача?

    http://prikachi.com/images/171/5050171p.jpg

  19. #2044
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    (x+1/2)(x-1/2)=1/4-2x
    x²-(1/2)²=1/4-2x
    x²+2x-1/2=0
    2x²+4x-1=0
    D=4+2=6

    x1=(-2+√6)/2
    x2=(-2-√6)/2

    (x1-x2) / (x1+x2) = [ (-2+√6+2+√6)/2 ] / [ (-2+√6-2-√6) / 2 ] = 2√6 / -4 = (-√6)/2
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  20. #2045
    Повече от фен Аватара на maximxxl
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    305
    малко помощ за едно неравенство, плс? ето го и него:

    |x-3|/x^2-5x+6>=0 не мога да получа отговора, който е x принадлежи (-безкрайност;2) U (3;+безкрайност)

  21. #2046
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    |x-3|/ (x²-5x+6)>=0
    |x-3|/ (x-3)(x-2) >=0

    a) x>3
    (x-3) / (x-3)(x-2) >=0

    __-__2__+__3____+__

    x E (3;+безкр)

    б) х < 3

    (x-3)/(x-3)(x-2)<=0

    __-_2__+___3___+___

    х Е (-безкр; 2)


    Обединяваме а) и б):

    х Е (-безкр; 2) U (3; +безкр)


    Междинният интервал -2;3 отпада заради дефиниционните множества на подточките, които идват от разкриването на модула.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  22. #2047
    Повече от фен Аватара на maximxxl
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    305
    благодаря ти много!

  23. #2048
    Абе Вие разбрахте ли к'во е станало...? Днеска от МОМН са решили учебната година да почне не на 15, не на 17, а на 1 септември и ще приключи на 31 май. Защото по времето от 31 май до 15 юни ще е задължително да тренираме някой спорт в училището ни. Защото голяма част от децата са с наднормено тегло пък и така ще се открият нови таланти в спортовете. На сайта на МОМН е качена информацията с повече подробности.

  24. #2049
    Повече от фен Аватара на maximxxl
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    305
    ти да видиш.....не ми се вярва , но и да е истина аз от 1ви съм на море, така че ще пропускам

  25. #2050
    Повече от фен
    Регистриран на
    Nov 2011
    Мнения
    488
    Цитирай Първоначално написано от krisko_krisko Виж мнението
    Абе Вие разбрахте ли к'во е станало...? Днеска от МОМН са решили учебната година да почне не на 15, не на 17, а на 1 септември и ще приключи на 31 май. Защото по времето от 31 май до 15 юни ще е задължително да тренираме някой спорт в училището ни. Защото голяма част от децата са с наднормено тегло пък и така ще се открият нови таланти в спортовете. На сайта на МОМН е качена информацията с повече подробности.
    Абе ние разбрахме к'во е станало днеска. Един откачалник Криско е нацвъкал яко всичките теми.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си