.
Затворена тема
Страница 29 от 132 ПървиПърви ... 192526272829303132333979129 ... ПоследнаПърви
Резултати от 701 до 725 от общо 3280
  1. #701
    Басейн се пълни от 2 тръби. 1 тръба може сама да напълни басейна за 2 часа повече, отколкото двете заедно, а втората сама за 4.5 часа повече, отколкото двете заедно. За колко часа всяка тръба може сама да напълни басейна?


    Не съм ги решавал от 7 клас и ми е малко трудно.Ако може някой да я реши да и напише решението и отговора. Предварително благодаря


  2. #702
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    (x+y)t=x(t+2)
    (x+y)t=y(t+9/2)

    xt+yt=xt+2x
    yt=2x
    x=yt/2

    xt+yt=yt+9y/2

    xt=9y/2
    x=yt/2

    t = 9/t

    t
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  3. #703
    Малееее много съм ти задълженнн. БЛАГОДАРЯЯЯЯЯЯЯЯ!!!!!!!!


  4. #704
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Ще ти го пиша на сметката тогава :Р
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  5. #705
    http://picbg.net/img.php?file=4325f87b89c124e6.bmp

    Всеки ден решавам какви ли не задачи, ама тая я пробвах по какъв ли не начин и не успях. Ако някои може да я реши да ми я напише.


  6. #706
    1. Основният ръб на правилна четириъгълна призма има дължина а, а диагоналът и сключва с равнината на основата ъгъл алфа. Намерете лицето на сечението на призмата с равнина, минаваща през диагонал на основата и успоредна на диагонала на призмата.

    2. В правилна четириъгълна пирамида основният ръб е равен на b, а ъгълът между околната стена и основата е алфа. През основен ръб е построена равнина, перпендикулярна на срещуположната на този ръб околна стена. Намерете лицето.

    3. Основата на четириъгълна призма е квадрат със страна а . Един от върховете на горната основа е на равни разстояния b от всички върхове на долната основа. Намерете лицето на повърхнината и обема на призмата.
    Благодаря предварително )

  7. #707
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    1зад

    Призмата - ABCDA1B1C1D1, диагоналът-BD1 и диагоналът в основата е AC. (Другият не върши работа)

    Нека равнината на сечението е Z.

    BD1 принадлежи на (DBD1). Zх(DBD1) = p || BD1. ACxDB=O. Построяваме OM || DB1 и принадлежаща на р. Тъй като О е среда на BD, то от Талес => М е среда на DD1.

    DD1_|_основата (по условие) => АМС се проектира ортогонално в основата в ADC. А <DOM=a

    Samc=Sadc/cosa=a.a/2cosa=a
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  8. #708
    Iskam da mi pomognete eto tezi zada4i
    sin(45+a)
    Cos(60-a)
    tg(45+a)
    cotg(a+150)
    cos(15+a)-cos(150-a)
    cos58cos28+sin32cos62
    sin160cos40+cos20sin220
    tg15+cotg15
    tg75+ 1/tg75

    utre imam mn vajen test

  9. #709
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    sin(45+a)=sin45.cosa+sina.cos45=корен(2).(sin a+cosa)/2

    cos(60-a)=cos60.cosa+sin60.sina = (cosa+3sina)/2

    tg(45+a)=sin(45+a)/cos(45+a) = [корен(2).(sina+cosa)/2] / корен(2)(cosa-sina)/2 = cos2a/-sin2a = -cotg2a

    Мързи ме натам, по-късно може да допиша
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  10. #710
    С риск да прозвуча гейски ,поздравления Чачо,радва ме как помагаш на хората и е много хубаво ,че разбираш толкова много.Изглеждаш доста умен и интелигентен човек и явно математиката ти се отдава много,успех за в бъдеще и от името на всички благодарим за помощта ..Успех за в бъдеще ..



  11. #711
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Хехе, мерси! Не се чувствайте длъжни, като помагам на вас, помагам и на себе си. Мисля, че откакто отворих темата съм придобил малко по-добра техника на решаване
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  12. #712
    Цитирай Първоначално написано от Chacho
    sin(45+a)=sin45.cosa+sina.cos45=корен(2).(sin a+cosa)/2

    cos(60-a)=cos60.cosa+sin60.sina = (cosa+3sina)/2

    tg(45+a)=sin(45+a)/cos(45+a) = [корен(2).(sina+cosa)/2] / корен(2)(cosa-sina)/2 = cos2a/-sin2a = -cotg2a

    Мързи ме натам, по-късно може да допиша


    Мерси,ами другите останалите дали можеш да ги речиш.....

  13. #713
    Цитирай Първоначално написано от Chacho
    sin(45+a)=sin45.cosa+sina.cos45=корен(2).(sin a+cosa)/2

    cos(60-a)=cos60.cosa+sin60.sina = (cosa+3sina)/2

    tg(45+a)=sin(45+a)/cos(45+a) = [корен(2).(sina+cosa)/2] / корен(2)(cosa-sina)/2 = cos2a/-sin2a = -cotg2a

    Мързи ме натам, по-късно може да допиша
    Последното ти решение е грешен отговор много помагаш та няма що

    tg(45+a)=tg45+tga/1-tg45tga=1+tga/1-tga

    По добре не пиши това което не го знаеш....Неможа другите задачи да ги решиш Голям математик си

  14. #714
    Повече от фен
    Регистриран на
    Dec 2008
    Мнения
    334
    vik7o така като гледам май ти търсиш помощ тука, а? И това, че приемаш грешното решение за твое си е изцяло твоя грешка... Нито си му платил да ти ги решава, нито ти е длъжен, така че освен да му благодариш за отделеното време не знам какво друго можеш да направиш....

  15. #715
    Моля Ви, помогнете! Боря се за оценка и бих искал някой да ми реши тази задача, защото сам не се справям!

    Задачата е:
    Височините от А и В на остроъгълния триъгълник АВС пресичат описаната около триъгълника окръжност в А1 и В1.

    Ако ъгълът АСВ = 60 градуса, да се докаже, че АА1 = ВВ1.
    Да се реши чрез намирането на дъги и централни ъгли.

  16. #716
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    Стана почти година и половина, откакто е пусната темата, колко бързо минава времето. И за мен темата е много полезна, тъй като математиката ми е най-слабата страна ...

    Учителите вече имат фейсбук, в момента когато масово си направят регове в math10 и teenproblem всички гориме !

  17. #717
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от Sdgmi
    Моля Ви, помогнете! Боря се за оценка и бих искал някой да ми реши тази задача, защото сам не се справям!

    Задачата е:
    Височините от А и В на остроъгълния триъгълник АВС пресичат описаната около триъгълника окръжност в А1 и В1.

    Ако ъгълът АСВ = 60 градуса, да се докаже, че АА1 = ВВ1.
    Да се реши чрез намирането на дъги и централни ъгли.
    Задачата ме изкефи

    Нека АН1 и ВН2 са височините.

    От СН2В получаваме, че <СВН2=90-60=30
    От АСН1 също получаваме <САН1=90-60=30

    Тогава и дъгите В1С и СА1 са равни. От тук следва, че и тези вписани ъгли са равни: <В1АС=<СВА1

    Нека Н е ортоцентърът. Разглеждаме В1АН:

    АН1 е височина и понеже <В1АН=<НАН1, значи АН1 е и ъглополовяща => е медиана.

    Аналогично в триъгълник НВА1, ВН2 се явява медиана.

    Означаваме В1Н1=Н1Н=х, НН2=Н2А1=у

    Сега разглеждаме триъгълника АНН1 - правоъгълен с ъгъл 30 градуса => АН=2.НН1=2х

    Аналогично от триъгълник ВНН2 получаваме ВН=2.НН2=2у

    ВВ1=В1Н1+Н1Н+НВ = х+х+2у=2х+2у
    АА1=АН+НН2+Н2А1=2х+у+у=2х+2у

    От тук получаваме АА1=ВВ1, с което задачата е решена.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  18. #718
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от vik7o
    Цитирай Първоначално написано от Chacho
    sin(45+a)=sin45.cosa+sina.cos45=корен(2).(sin a+cosa)/2

    cos(60-a)=cos60.cosa+sin60.sina = (cosa+3sina)/2

    tg(45+a)=sin(45+a)/cos(45+a) = [корен(2).(sina+cosa)/2] / корен(2)(cosa-sina)/2 = cos2a/-sin2a = -cotg2a

    Мързи ме натам, по-късно може да допиша
    Последното ти решение е грешен отговор много помагаш та няма що

    tg(45+a)=tg45+tga/1-tg45tga=1+tga/1-tga

    По добре не пиши това което не го знаеш....Неможа другите задачи да ги решиш Голям математик си
    Изпуснал съм 1 единица, голяма работа.

    tg(45+a)/tg(45-a)=sin(45+a)/cos(45+a)=(sin45.cosa+sina.cos45)/(cos45.cosa-sin45.sina)=sin45(cosa+sina)/sin45(cosa-sina)=(cosa+sina).(cosa-sina)/(cosa-sina)(cosa-sina)=(cos
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  19. #719
    Ох.. за домашна имам да пресметна едни изрази от тригонометрията.. Моля ви, който е добър да ми помогне... :\

    Да се пресметне:

    1.sin(alfa) и cos(alfa).tg(alfa) ако tg.((alfa)/2) = 0.5

    2.cotg(alfa/2) ако cos(alfa)=0,6 и alfa принадлежи (0;90 градуса)

    иии последното е

    3. (1+cos(alfa))/sin(alfa) ако tg(alfa/2)=0,2 ))

    Надявам се да не ви затруднявам много
    Пъbertteтьtt e sьsttoянiie, koгаttoO ttи se щэ da sttиsнeш swettа za гушatta, нoO wмestto ttowa... sтiiskaш пьпkata sii ..

  20. #720
    1. Основата на пирамида е правоъгълен триъгълник с хипотенуза c и по-малък остър ъгъл a. Ортогоналната проекция на върха на пирамидата е медицентърът на основата, а най-големият околен ръб сключва с основата на равнината ъгъл b. Намерете обема на пирамидата.

    2. Основата на пирамидата ABCDM е правоъгълен триъгълник ABC с хипотенуза AB= 13 и катет AC=12. Ръбът АМ е перпендикулярен на основата и ъгълът между стените BCM и ABC e 45 градуса. Намерете лицето на повърхнината и обема на пирамидата.
    Упътване: Докажете, че BC e перпендикулярно на МС.

    3. Основата на триъгълна призма ABCA1B1C1 е равнобедрен триъгълник ABC със страни AB=AC=10 и BC=12, a A1A=A1B=A1C=13. Намерете лицето на повърхнината и обема на призмата.

  21. #721
    Цитирай Първоначално написано от Chacho
    Цитирай Първоначално написано от Sdgmi
    Моля Ви, помогнете! Боря се за оценка и бих искал някой да ми реши тази задача, защото сам не се справям!

    Задачата е:
    Височините от А и В на остроъгълния триъгълник АВС пресичат описаната около триъгълника окръжност в А1 и В1.

    Ако ъгълът АСВ = 60 градуса, да се докаже, че АА1 = ВВ1.
    Да се реши чрез намирането на дъги и централни ъгли.
    Задачата ме изкефи

    Нека АН1 и ВН2 са височините.

    От СН2В получаваме, че <СВН2=90-60=30
    От АСН1 също получаваме <САН1=90-60=30

    Тогава и дъгите В1С и СА1 са равни. От тук следва, че и тези вписани ъгли са равни: <В1АС=<СВА1

    Нека Н е ортоцентърът. Разглеждаме В1АН:

    АН1 е височина и понеже <В1АН=<НАН1, значи АН1 е и ъглополовяща => е медиана.

    Аналогично в триъгълник НВА1, ВН2 се явява медиана.

    Означаваме В1Н1=Н1Н=х, НН2=Н2А1=у

    Сега разглеждаме триъгълника АНН1 - правоъгълен с ъгъл 30 градуса => АН=2.НН1=2х

    Аналогично от триъгълник ВНН2 получаваме ВН=2.НН2=2у

    ВВ1=В1Н1+Н1Н+НВ = х+х+2у=2х+2у
    АА1=АН+НН2+Н2А1=2х+у+у=2х+2у

    От тук получаваме АА1=ВВ1, с което задачата е решена.

    Уникален си, пич, мерси! Нямаше да се сетя да използвам дъгите така.

  22. #722
    Повече от фен Аватара на _InSaNe_
    Регистриран на
    Dec 2007
    Мнения
    385
    Трябва ми помощ по следните две задачи,защото нещо не мога да се справя с тях...

    опростете израза: tga/2 +2sin^a/2.cotga

    и докажете тъждеството: sin2a + sin5a - sin3a върху cosa +1 - 2sin^2a да се докаже,че е равно на 2sina
    You're hardly conscious of the stains and scars,enabling your partly clouded logic.

  23. #723
    Супер фен Аватара на PyCoKoCkA93
    Регистриран на
    May 2010
    Град
    Пловдив
    Мнения
    1 964
    Здравейте!Аз имам само 3 въпроса относно правилна четириъгълна призма
    1)Къде върхът се проектира ортогонално към основата?
    2)Кой е ъгълът м/у околна стена и основа?
    3)Кой е ъгълът м/у околен ръб и основа?
    Мисля си,че щом околните ръбове сключват = 90 градусови ъгли,значи т.3 е решена...Но нямам идея за другите две..Мерси предварително за помощта
    ДА ОБИЧАШ,КОГАТО ТЕ ОБИЧАТ Е ЧОВЕШКО.
    ДА МРАЗИШ,КОГАТО ТЕ ОБИЧАТ Е ЖЕСТОКО.
    ДА ОБИЧАШ,КОГАТО ТЕ МРАЗЯТ Е ВЕЛИКО !!!

  24. #724
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    @РуСоКоСкА93

    Първо да кажа, че в правилната четириъгълна пирамида околните стени са еднакви равнобедрени триъгълници (околните ръбове са равни помежду си), а основата е квадрат.

    1) В ц-рът на описаната окръжност
    2) Двустенен ъгъл, който се заключва между два перпендикуляра към пресечницата на равнините (перпендикулярите лежат в равнините и в нашия случай - в околната стена и основата). В правилна четириъгълна пирамида получаваме двустенния м/у околна стена и основа, като построим височината в околната стена и средната отсечка в основата.
    3)Това е ъгълът между околния ръб и неговата проекция. Демек между околния ръб и радиуса на описаната окръжност.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  25. #725
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от _InSaNe_
    Трябва ми помощ по следните две задачи,защото нещо не мога да се справя с тях...

    опростете израза: tga/2 +2sin^a/2.cotga

    и докажете тъждеството: sin2a + sin5a - sin3a върху cosa +1 - 2sin^2a да се докаже,че е равно на 2sina
    Първият пример не успях да го разчета. Това ли е: tg(a/2) + 2sin
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си