Цитирай Първоначално написано от dreamer4etoo
моля ви се добри хора помогнете ми с една задача че ще ме изпитват! задачата:
офицер изпратил ординареца си при командира на полка да занесе съобщение. по същото време командирът на полка изпратил воиник при офицера.единият от двамата вестоносци се движил по-бързо и те се срещналина 400м от квартирата на офицера.всеки от тях стоял 10мин. на мястото , където бил изпратен,и поел обратния път. те отново се срещнали на 200м от дома на командира.на какво разстояние един от друг живеят офицерите,ако всеки един вестоносец се движи с постоянна скорост?
тва е задачата няма нищо др дадено . мерси предварително на всички .а и между др тв а е задача за 7 клас на мен ми са получава че целия път е 800м вярно ли е тва?
Ами аз го получих 500, може и да съм объркал.

Няма да го разписвам, че се залутах из числа на мойто решение. Неподредена работа. Само ще ти обясня начина.

Разписвам два пъти таблица за път, време и скорост. 10 минути почивка на двамата се пренебрегва. Спрели са за равен интервал от време и нищо не се е вършело през паузата. В моя речник това се превежда като игнор. Та по таблицата:

Първият: S=400 t = t V = 400/t
Вторият: S = S-400 t = t V = (S-400)/t

Единият е изминал 400 метра, а другият е изминал пътя - 400. Сигурно си се досетил(а) и сам(а).

Втората таблица:

Първият S = S-400 + S - 200 t = t2 V = 400/t
Вторият S = 400+200 = 600 t = t2 V = (S-400)/t

Разписваш от втората таблица двете уравнения за V.t = S

От едното изразяваш t2 чрез t и заместваш в другото. Ще се получи S на втора степен, но това да не те притеснява. Изнасяш пред скоби и ще се приравнят два множитела на нула. Така единият ще ти донесе отговор 500. Пак казвам, освен ако не съм изчислил грешно.