.
Затворена тема
Страница 5 от 132 ПървиПърви 1234567891555105 ... ПоследнаПърви
Резултати от 101 до 125 от общо 3280
  1. #101
    и аз го видях, че е правоъгълен, но съм изгубила тренинг и не стигам дотам:Д чакам решението;Д

  2. #102
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Сега ми хрумна. Според мен не е достатъчно условие това, защото ако си изберем ВС за основа, получаваме задача 2-ра, която brutalxxbunny е дал(а), а там е пределно ясно, че триъгълника не е правоъгълен. Но в задача едно, за да докажем това, което питат е очевидно, че е възможно единствено когато ъгъл С е прав. Оттук идва противоречие и според мен задачата всъщност е била така както аз съм я решил, но условието е сгрешено

    Поздрави!
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  3. #103
    Супер фен Аватара на brutaLxxbunny
    Регистриран на
    Dec 2009
    Мнения
    2 039
    Класът е 7ми
    A Sham,аз не съм си помислила,че си се заяждал/a Тук сме,за да си помагаме и да си откриваме грешките,така че не намирам нищо лошо в това,че си ме поправила .
    А иначе незнам .. нещо целия клас,или поне тая част дето е в скайп не може да ми отговори Вероятно има нещо сгрешено в условието??
    Бях хиляди пъти Жулиета.
    Само че накрая не умирах.
    Милост ли?Проклятие е,Боже,
    че след любовта оставаш жива

  4. #104
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от brutaLxxbunny
    Класът е 7ми
    A Sham,аз не съм си помислила,че си се заяждал/a Тук сме,за да си помагаме и да си откриваме грешките,така че не намирам нищо лошо в това,че си ме поправила .
    А иначе незнам .. нещо целия клас,или поне тая част дето е в скайп не може да ми отговори Вероятно има нещо сгрешено в условието??
    Не е достатъчно условието.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  5. #105
    мхм, сгрешена е;

  6. #106
    Супер фен Аватара на brutaLxxbunny
    Регистриран на
    Dec 2009
    Мнения
    2 039
    Погледнах в учебника да не би аз да съм пропуснала нещо,ама не съм .. Благодаря ви все пак
    Бях хиляди пъти Жулиета.
    Само че накрая не умирах.
    Милост ли?Проклятие е,Боже,
    че след любовта оставаш жива

  7. #107
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    Lg 1/10 000 под корен 2-ри = x -> lg 10 на степен -4/3 = x -> x=-4/3

    Някой да ми обясни моля каква е логиката ...От къде идва това 10 на степен -4/3 .Утре имам контролна и се опитавам да разбера логаритмуването, но не ми се отдава. Chacho, ако може да помогне, моля. Знам, че lg e десетичен логаритъм, и 10 000 се представя като 10 на 4-та степен и понеже е в знаменател вероятно се изважда или пък се маха корена,но не мога да разбера логиката ...

    http://math.a-wake.net/index_ch8.html това е линкът. Като влезе отивате на Логаритмична функция,пада менюто надолу и цъкате на Логаритъм,отварят ви се едни правила, формули и задачи написани на нещо като лист.Скролвате листчето почти до долу и там са наредени задачите и има едни решени примери номерирани така : 1),2),3),4) до 7)

    Задачата, за която питам е номер 3) .

    Ако може да ми кажете и най-важните неща и особености за логаритмуването ще е добре ....

  8. #108
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от LoupGarrou
    Lg 1/10 000 под корен 2-ри = x -> lg 10 на степен -4/3 = x -> x=-4/3

    Някой да ми обясни моля каква е логиката ...От къде идва това 10 на степен -4/3 .Утре имам контролна и се опитавам да разбера логаритмуването, но не ми се отдава. Chacho, ако може да помогне, моля. Знам, че lg e десетичен логаритъм, и 10 000 се представя като 10 на 4-та степен и понеже е в знаменател вероятно се изважда или пък се маха корена,но не мога да разбера логиката ...

    http://math.a-wake.net/index_ch8.html това е линкът. Като влезе отивате на Логаритмична функция,пада менюто надолу и цъкате на Логаритъм,отварят ви се едни правила, формули и задачи написани на нещо като лист.Скролвате листчето почти до долу и там са наредени задачите и има едни решени примери номерирани така : 1),2),3),4) до 7)

    Задачата, за която питам е номер 3) .

    Ако може да ми кажете и най-важните неща и особености за логаритмуването ще е добре ....
    Мога ли да ти откажа

    Еми тук имаме и малко познания по степени, които са нужни. Корен 2ри от х всъщност означава х на степен 1/2. Ако имаме корен 3ти от х, това е х на степен 1/3. И т.н.

    Ако имаме пък 1/х, това в същност е х на степен -1. Ако имаме 1/х.х (демек х на втора в знаменател), то това е х на степен -2.

    Значи в задачата, която са ти дали има грешка. Коренът в същност е корен 3ти (тогава се получава отговорът им).


    И така, нека се занимаем с тая конретна задача:

    Първо: 10000 е в същност 10.10.10.10 или 10 на четвърта.

    Второ:Сега си представи, че 10000 ти е хикса, които писах по-горе в правилата. Щом е под корен 3ти, то това е същото като 10000 на степен 1/3.

    Вече казахме, че 10000 = 10 на степен четвърта. Степените в случая се уможават (ако това не ти е ясно, ЛС да ти обясня малко степените).

    Така получихме че корен 3-ти от 10000 е в същност 10 на степен 4. 1/3 = 10 на степен 4/3

    Трето:
    Остана само да се справим с проблема, че числото е в знаменател. Ползваме второто правило, което ти написах. То гласи, че числото може да мине от числител в знаменател, като на степента й сложим отрицателен знак.

    Демек 1/10 на степен 4/3 става 10 на степен -4/3

    Четвърто: Сега вече сме готови да решаваме задачата по познатите ни начини за логаритми.

    Ако имаме loga(b)^n (Логаритъм oт b на степен n при основа а), то това е в същност n.loga(b)

    Другото свойство на логаритмите, което ще ползваме е, че loga(a) = 1.

    Така. Изнасяме степента на десетката пред логаритъма и по първото свойство на логаритмите, което ти записах. Получаваме:

    (-4/3) . lg10 = x
    lg10 = log10(10) = 1

    lg в същност е логаритъм с основа 10.

    и затова (-4/3).1 = х => х = -4/3


    Ето сега да ти запиша задачата прегледно:
    Нека кт означава корен трети. Степените ще ги пиша с ^ отпред

    lg(1/кт(10000)) = х
    lg(1/кт(10^4)) = х
    lg(1/10^4/3) = х
    lg(10^-4/3) = х
    -4/3 . lg10 = x
    -4/3 . 1 = x
    -4/3 = x
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  9. #109
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    ^ Благодаря много . Аз много ги въртях, но точно отговора не получих, ама понеже съм голям будала и една хванах 4 за първи срок си викам, че може аз да правя грешка. Много ти благодаря, невероятен/невероятна си ... Предполагам, че си момче, но човек никога не знае (bow)

  10. #110
    Ако трябва да бъда честен,по математика съм "най-добрия"
    All of our dreams can come true - if we have the courage to pursue them.

  11. #111
    Голям фен Аватара на joannalof
    Регистриран на
    Apr 2009
    Мнения
    818
    [1] При ротация с център А, ъгъл 90 и отриц. посока на въртене постройте образите на
    а/ правоъгълен триъгълник АВС като ъгъл С е 90
    б/успоредник АВСД
    в/ трапец АВСД като ъг.С е

    [2] При ротация с център М, ъгъл на въртене 30 и полож. посока на въртене намерете образа на окръжността К(O) auf
    a/ M z k
    b/ M е вътрешна за к , M не е равна на О

    [3] Даден е равнобедрен триъг. АВС. Намерете образа му при ротация с център - ортоцентъра на триъгълник 45 и отриц. посока на въртене

    [4] В двете полуравнини с контур правата АВ са построени два квадрата АВPQ u AMCD, като М е между А и В. Намерете ъгъла между правите МQ и BD.
    Животът е като огромно виенско колело - върти се,нови хора качват се и слизат. Първо си долу, после горе. И изпитваш страх от височините, и от долините. Но въпреки всичко винаги носиш тръпката и желанието за живот в себе си. <3 (h)

    Цитирай Първоначално написано от meche95
    off i az se 4ydq dali da se topiram i da iam syper qk obem noo moje o6te ot 1viq den da biq na o4i?

  12. #112

    Статистика

    може ли някой да ми даде условие на задача от статистика и нейното решение благодаря предварително

  13. #113
    Системни линейни уравнения с две неизвестни. Решаване чрез заместване.


    Решете чрез заместване системата:

    3x-5y=8
    x=-y

    x=3+2y
    5x+y=4

    x-y=2
    3x-2y=9


    Помощ.. днеска нищо не разбрах от този урок.. o.O

  14. #114
    ^мм, аз първото и второто успях да ги реша. ;d
    Амаа тва последното нещо не ми се получава. ;xxx

  15. #115
    Супер фен
    Регистриран на
    Oct 2009
    Мнения
    1 170
    1.Намерете лицето на повърхнината и обема на правя призма,ако основата е равнобедрен триъгълник с бедра 13 см,основа 10 см и височина 12 см и дължина на околния ръб 15 см.
    2.Намерете обема на правилна призма ако основата е правилен седмоъгълник със страна 48 см и апотема 5дм,а височината на призмата е 10см
    3.Кажете ми формулите за лице на:равнобедрен и равностранен триъгълник

  16. #116
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от yaungstannbug
    ^мм, аз първото и второто успях да ги реша. ;d
    Амаа тва последното нещо не ми се получава. ;xxx
    3x-5y=8
    x=-y

    трябва в едно от уравненията да оставиш само х или само у от едната страна. След това в другото уравнение, там където пише х ще го заместиш с това, което е отдясната страна в първото уравнение. Така ще остане само едно само с у. И се решава по познатия начин.

    Виж сега че в едното уравнение си го имаш наготово х оставено само вляво. Демек в горното уравнение просто там където е х ще пишеш -у. Ето:

    3(-у) -5у = 8
    -3у - 5у = 8
    8у=8
    у=1


    Третата задача:

    Изразявам от първото:

    х-у=2
    3х-2у=9
    х=2+у

    Сега във второто:

    3(2+у) -у = 9
    6+3у-у = 9
    2у = 3
    у=2/3
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  17. #117
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от MichellePhan
    1.Намерете лицето на повърхнината и обема на правя призма,ако основата е равнобедрен триъгълник с бедра 13 см,основа 10 см и височина 12 см и дължина на околния ръб 15 см.
    2.Намерете обема на правилна призма ако основата е правилен седмоъгълник със страна 48 см и апотема 5дм,а височината на призмата е 10см
    3.Кажете ми формулите за лице на:равнобедрен и равностранен триъгълник

    1. Повърхнината се състои от две основи - триъгълници и три правоъгълни околни стени.

    hосн = корен(13.13 - 5.5) = корен(144) = 12
    Sосн = 12.10/2 = 60см.см

    Две от околните стени са еднакви правоъгълници при бедрата.
    Лицето им е:

    2S = 2.15.13 = 2.195 = 390см.см

    Лицето на ок стена при основата на основата е:

    S' = 15.10 = 150см.см

    Sцяло = 2Sосн + 2S + S' = 120+390+150 = 270+390 = 660см.см



    2. Чрез питагорова теорема в триъгълниците определени от височината и апотемата намираме малките перпендикуляри долу. Те се явяват височини на еднакви триъгълници в основата. (еднакви, защото върха се проектира в център на вписаната окръжност за основата при ортогонално проектиране)

    Намираме тези разстояния долу:

    d = корен(2500-100) = корен(2400) = корен(4.100.6) = 20.корен(6)

    Сега смятаме лицата на триъгълниците, като им знаем височината и страната.

    Sтр = 48.20.корен(6)/2 = 480.корен(6)
    Сбора от лицата им:

    7.480.корен(6) = 3360.корен(6)

    Обема = 3360.корен(6).10/3 = 1120.корен(6).10 = 11200.корен(6) куб.см = 11,2 куб.дм

    Съмняват ме малко числата, така че може да имам грешки


    3. За равнобедрен точна формула няма. В зависимост от това какво имаш дадено може да се прилагат много неща. Обикновено се спуска височината към основата и с питагорова теорема я намираш, ако имаш дадено бедро и основа. Херонова формула, страна х страна х sin<фи (фи закл. между страните) и други са приложими за равнобедрения триъгълник.

    За равностранния: S=а.а.корен(3)/4
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  18. #118
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573

    Re: Статистика

    Цитирай Първоначално написано от insaideout
    може ли някой да ми даде условие на задача от статистика и нейното решение благодаря предварително
    Баш я не разбирам статистиката. Има разнообразни задачи от статистика, зависи на какво ниво ти трябват. Тея в училище със мода/медиана/средно аритметично са лесни. Разглеждат се и диаграми в училище. По-сложните неща са по ВУЗовете. Разгледай конспекта на някое висше училище или потърси в математиката от.. 11 клас мисля беше. Задачи от статистика е доста общо.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  19. #119
    Супер фен
    Регистриран на
    Oct 2009
    Мнения
    1 170
    6 клас съм човек...к'ви корени Може ли малко по-просто,че нещо не разбрах Ако ти се занимава де...

  20. #120
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от MichellePhan
    6 клас съм човек...к'ви корени Може ли малко по-просто,че нещо не разбрах Ако ти се занимава де...
    Ааа. Вярно, че и в другата тема писаха за стереометрия в шести клас. Еми:

    1. l - околен ръб.

    Sок.пов = а.l + 2b.l = l(a+b+b) = l.Pabc
    Pabc = a+b+b = 2.13+10 = 36
    Sок.пов = 36.15=360+180 = 540
    Sцялата = Soк + Sосновите
    V = l. Sосн

    Лицето на този триъгълник (основата) не виждам как ще го намериш без Питагорова теорема или респективно някоя друга изучавана в по-горните класове. Лицето ти е нужно и за пълна повърхнина, и за обем.


    2. Тук за обема също (сега видях, че е призма, бях прочел пирамида) ще е нужно лицето. Мен ми хрумват начини, само с материал от по-горните класове и тук.

    3. Щом си 6 клас, ползвай си формулата височина х страна делено на 2. При правоъгълен триъг. катет х катет делено на две.


    Съжалявам, че не мога повече да помогна. Ще ми е интересно да чуя някой друг, ако му хрумне нещо. Напоследък много се озорвам на задачи от по-малките класове. Питай и на училище какво е решението, че няма да спя тия дни ^^



    Едит: ^ Изписал съм куп глупости.

    В първа не съм видял, че е дадена височината на основата. Намираш лицето по формулата 1/2 страна*височина. Ок. повърхнина е както споменах. Цялата повърхнина е 2*Sосн + Sок.пов.

    Втора: Мислех, че е пирамида и не помнех, че и многоъгълниците имат апотеми. Намираш обема по формулата Височина*лице на основа. Лицето на основата се намира като сбор от лица на триъгълничета в седмоъгълника. Спускаш от центъра на многоъгълника отсечки до върховете му и после смяташ малките лица по формулата 1/2 страна по височина (в случая апотема).

    3. страна по височина.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  21. #121
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    Наскоро правихме контролно, на което имам 2-ка . И сега трябва да правим поправки, но не сме малко групи, групите са много,тоест няма кой да ми даде да препиша преди часа. Вече разбирането на задачите си е друг проблем и може би ще си остане нерешен, като всеки друг в Математиката.Аз не ги умея задачите (очевидно) . Знам, че са елементарни, има си формули и тн, но след като аз не просто не мога това не ми помага, а вече няколко човека са изредиха да ми обясняват колко са прости задачите ...

    Та моля да ми допишете решенията. На две места след примера в началото, отделените неща са си мои интерпретации, които най - вероятно са грешни. Не искам да ви занимавам да ми обяснявате, просто ако може някой да ми напише поправката, за да не отида без такава утре на даскало ; ) . Благодаря предварително на отзовалите се, ако има такива : ) !

    http://i702.photobucket.com/albums/w...g?t=1265918467 -> задачките ^^

  22. #122
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    1)

    A=(7.9^8 + 6.27^5):81^4 - 0,0016^0,75

    A=(7.3^16+2.3^16):3^16 - 0,0016^3/4

    A=[(7+2).3^16]:3^16 - 0,0016^3/4

    A=9 - 16^3/4 . 10^(-4.3/4)

    A=9-8.10-3 = 9-0,008 = 8,992

    Мисля, че е така, но за сметките си никога не гарантирам.

    2)

    B=log1/16(8 ) - log3(28/3) + 9^2.log9(2)

    B=log2^-4(2^3) - log3(28 ) - log3(1/3) + [9^log9(2)]^2

    B=12.log2(2) - log3(28 ) -log3(3^-1) + 4

    B=17-log3(28 )

    3)

    а)

    log2(x^2)=-1

    2log2(x) = -1

    log2(x) = -1/2

    2^-1/2 = x

    x = 1/корен(2)

    б)

    (1/2)^x^2 = 16^-1

    x^2 = log1/2(1/16)

    x^2 = 4

    x1 = 2

    x2 = -2

    в)

    Нека корен3 = корен трети, корен4 = корен четвърти и т.н.

    (1/3)^3/4 < (1/2)^2/3

    Лявата страна полагаме с А, дясната с B

    A=корен4(1/27)

    A=корен12(1/27.27.27)

    B=корен3(1/4)

    B=корен12(1/256)


    Сравняваме подкоренните величини и излиза, че тази на А е по-малка от тази на B. Тъй като корена е растяща функция => А<B






    Думата "немога" ми е непонятна. Можеш да решаваш задачите.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  23. #123
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    Благодаря много ^^ ! За втори път ми помагаш : ) !

    Аз, ако можех да ги реша,щях да го направя, то по-бързо щях да ги напиша, отколкото да си играя с word и latex и да снимам екрана и да качвам във фотобукета.

  24. #124
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от LoupGarrou
    Благодаря много ^^ ! За втори път ми помагаш : ) !

    Аз, ако можех да ги реша,щях да го направя, то по-бързо щях да ги напиша, отколкото да си играя с word и latex и да снимам екрана и да качвам във фотобукета.
    Някои на пръв поглед лесни неща отнемат време, докато човек ги забележи. Преобмисляш ги задачите и ти хрумва решението. Понякой път пробваш, грешиш, опитваш пак и се получава. Някои задачи може да ги реши някой друг, ти да не успееш. Другият път може обратното да стане. Все пак мисля, че с упоритост се достига едно доволно ниво на познания и умения по математика. Всеки си преценява дали има нужда да достига това ниво.

    Между другото има шансове да са грешни задачите. По принцип правя страшно много изчислителни грешки, така че към мойте решения се отнасяйте с доза скептичност.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  25. #125
    Голям фен
    Регистриран на
    Sep 2008
    Мнения
    777
    "На харизан кон зъбите не се гледат", респективно -> на преписани наготово задачи грешките не се гледат ; ) ! Това разбира се не значи, че не трябва да се направи опит да бъдат обмислени и разбрани ...

    Остава да не мога да си ги реша и да ти търся сметки, че има изчислителни грешки :P .

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си