.
Затворена тема
Страница 1 от 132 123451151101 ... ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 3280
  1. #1
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573

    Математика

    Взимам идеята от muscle за химията (надявам се да няма против). Да въведем малко ред, защото в този форум нон-стоп се появяват нови теми, някои доста сходни. Ако имате някакви затруднения с математика, пишете какъв е проблема и който може ви отговаря.

    Също така според мен трябва да има отделен подфорум (като тийн учител), но обединяващ не просто есета, съчинения и свързани с езиците задачи, но и по всички останали предмети. Да се знае, че там се търси помощ в ученето и да се раздели от общите теми свързани с училището. Също така в този подфорум да има важни теми (че дори и подраздели) с всеки един от предметите.

    Важна тема
    амк933
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  2. #2
    Супер фен
    Регистриран на
    Oct 2009
    Мнения
    1 170
    Имам да ти казвам нещо Чачо....Една задача ми я реши грешно
    И аз мисля,че трябва да стане важна,че всеки да може да я вижда преди да пуска теми

  3. #3
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от MichellePhan
    Имам да ти казвам нещо Чачо....Една задача ми я реши грешно
    И аз мисля,че трябва да стане важна,че всеки да може да я вижда преди да пуска теми
    Хм погледнах. Имам една грешка във времето, записал съм 7/4 вместо 7/5. Това ли е?
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  4. #4
    Голям фен Аватара на FantaMen
    Регистриран на
    Feb 2008
    Мнения
    700
    Условие:Решете неравенството

    x2+3x-10> или равно на 0
    x2-2x+1>0
    3x2+2x+1>0

    Ако може някой да ги реши или ако не му се занимава проосто да обясни горе долу че не съм барал математика от миналата година а и мразя проклетата алгебра


    П.П x2 това означава x на квадрат ако някой се чуди
    Колкото по-голяма е една лъжа, толкова по-лесно ще и повярват. ~ "Адолф ХИТЛЕР"

  5. #5
    Мега фен Аватара на ameli
    Регистриран на
    Jan 2009
    Мнения
    4 152
    Цитирай Първоначално написано от FantaMen
    Условие:Решете неравенството

    x2+3x-10> или равно на 0
    x2-2x+1>0
    3x2+2x+1>0

    Ако може някой да ги реши или ако не му се занимава проосто да обясни горе долу че не съм барал математика от миналата година а и мразя проклетата алгебра


    П.П x2 това означава x на квадрат ако някой се чуди
    x2+3x-10> или равно на 0
    х^2+5x-2x-10=0
    x(x+5) - 2(x+5) = 0
    (x+5)(x-2)=-0
    x=-5 V 2


    x2-2x+1>0
    x^2 -x-x+1=5 (5>0; 5 e primerno 4islo)
    x(x-1)-(x-1)=5
    (x-1)(x-1)=5
    (x-1)^2=5
    http://www.facebook.com/pages/Im-you...43163692376341 < Страницата ми във Фейсбук

  6. #6
    anonymous546178
    Guest
    Защо не ги решаваш по метода на интервалите.

  7. #7
    Супер фен Аватара на cherrygloss
    Регистриран на
    Sep 2009
    Град
    Бургас
    Мнения
    2 028
    Супер темичка
    Аз да питам за тези проклети функции .Някой разбира ли ги поне малко да обясни?
    I found someone I can trust..can you see that I am bound to you? ?

  8. #8
    Голям фен Аватара на FantaMen
    Регистриран на
    Feb 2008
    Мнения
    700
    x=-5 V 2 Какво ще рече това тука чета някви работи и направо се забърках във филма
    Колкото по-голяма е една лъжа, толкова по-лесно ще и повярват. ~ "Адолф ХИТЛЕР"

  9. #9
    anonymous546178
    Guest
    Цитирай Първоначално написано от cherrygloss
    Супер темичка
    Аз да питам за тези проклети функции .Някой разбира ли ги поне малко да обясни?


    какви функции има много видове. растящи, намаляващи, квадратни, логаритмични, показателни, тригонометрични и тн.

  10. #10
    Голям фен Аватара на FantaMen
    Регистриран на
    Feb 2008
    Мнения
    700
    аз мога да ти помогна ако става въпрос за растящи и намаляващи тях поне ги знам :D
    Колкото по-голяма е една лъжа, толкова по-лесно ще и повярват. ~ "Адолф ХИТЛЕР"

  11. #11
    Повече от фен Аватара на mar7inaaa
    Регистриран на
    Oct 2008
    Мнения
    484
    Да,ще ви бъда много благодарна ако ми помогнете с 3 задачки по геометрия

    http://www.prikachi.com/files/1296566E.jpg
    http://www.prikachi.com/files/1296567k.jpg
    http://www.prikachi.com/files/1296565g.jpg

  12. #12
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Към Fanta Men

    1)

    x2 + 3x - 10 >= 0

    D=9+40 = 49
    x1 = (-3 +7)/2 = 2
    x2 = (-3-7)/2 = -5

    x принадлежи (-безкрайност; -5] U [2; безкрайност)

    Обяснение:

    Първо намираме точките, в които параболата пресича абсцисната ос. Това става като вместо като неравенство, го решим като уравнение. Намираме му двата корена (може и да е един, може и да няма, в случая са два). И така:

    Решението на неравенството е следното. Ние питаме, за кои хиксове (кои точки от абсцисната ос), y-ците ще са над нулата. Ами това е за тези хиксове, които са наляво от по-малкия корен и надясно от по-големия.

    В случая наляво от -5 и надясно от 2. Това съм записал и горе.
    Ако имахме по-малко, трябваше да търсим за кои x-ове, y-ците ще са по-малки от нула и това е интервалат между корените.

    2)x2-2x+1>0

    На това дискриминантата е точен квадрат, то си личи, че е:

    (x-1)2>0
    x принадлежи (-безкрайност, 1) U (1, безкрайност) или иначе казано, всяко x без единицата.

    Коренът на уравнението е 1-ца, следователно. Тук е същото като в миналата задача, само че двата корена съвпадат. Какво означава това (графично). Параболата пресича само в една точка абсцисната ос или на български език, параболата се допира до нея. Прилагаме същото, наляво и надясно, като не включваме единицата (ако беше по-голямо или равно щеше да я включва и нея).

    3)
    3x2+2x+1>0

    D<0 (D=1-3=-2)

    Това означава, че параболата не пресича абсцисната ос. А за кои хиксове, точките от параболата се намират над 0-та (над абсцисната ос). Ами тъй като тя е изцяло отгоре, нали няма пресечни точки, излиза че за всички хиксове игреците са положителни. Демек всяко хикс.

    Ако имахме:

    3x2+2x+1<0

    D<0

    Същия чертеж, но търсим за кои хиксове y-ците са под 0-та и щом няма такива няма решение.



    Наистина се опитвам да ти го кажа така, че да е с разбиране. Предположил съм, че знаеш как е формулата за дискриминанта и корени. Ако те не са ти ясни или не успях да обясня като хората графиките, напиши ми едно ЛС да ти ги начертая, защото съм сигурен, че ще ти стане ясно веднага.
    Също така съм предположил, че си наясно с квадратните уравнения, но пък човек не може всичко да знае и може да имаш пропуски там. Ако не разбираш това което съм написал по-горе ми пиши и ще се опитам да го обясня по-хубава.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  13. #13
    Повече от фен Аватара на mar7inaaa
    Регистриран на
    Oct 2008
    Мнения
    484
    Цитирай Първоначално написано от mar7inaaa
    Да,ще ви бъда много благодарна ако ми помогнете с 3 задачки по геометрия

    http://www.prikachi.com/files/1296566E.jpg тук DP трябва да е 3 см ;д
    http://www.prikachi.com/files/1296567k.jpg
    http://www.prikachi.com/files/1296565g.jpg

  14. #14
    Голям фен Аватара на FantaMen
    Регистриран на
    Feb 2008
    Мнения
    700
    Ей Chacho ако има най простото обяснение за графики и функции ти го написа и обясни... Браво сега поне разбрах утре сигурно ще има още въпроси но мерси все пак .. Поздрави и жив и здрав

    mar7inaaa сигурна ли си че това са точните задачи във 1-ва има грешка и не се разбира както се търси а във 2-ра триъгълника дават ли го правоъгълен или е проиволен ?
    Колкото по-голяма е една лъжа, толкова по-лесно ще и повярват. ~ "Адолф ХИТЛЕР"

  15. #15
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Моля, Фанта, радвам се, че помогнах

    На Мартина:

    Първа задача:

    От обратна теорема за талес за DB, AM , CD, AB => DP/PB = DM/AB
    DP/PB = 1/2

    3/PB = 1/2
    PB = 6

    BD = PB+PD = 9

    Втора:

    M и N - среди => МN средна отсечка.
    МN = 1/2 AC

    CD = MN = 1/2 AC

    От ADC, който е правоъгълен и има катет = 1/2 от хипотенузата => Търсения ъгъл е 30 градуса.

    Трета:

    a)
    MP и QN са средни отсечки съответно в ACD и BCD. =>
    => MP=1/2 CD = QN

    Нека MP=QN=x => CD = 2x

    За средната отсечка знаем, че е 1/2 от сбора на основите. Разписано това е:

    (2x+12)/2 = 2x+4
    x+6 = 2x+4
    x=2

    CD=4

    б)
    DCO еднакъв на OPQ
    1) две страни по 4 см
    2 и 3) По два кръстни ъгъла

    => DO=OQ = 5

    Сега от подобни триъгълници или талес за OPQ и ОBA =>
    => PQ/AB = OQ/OB

    1/OB = PQ/AB.OQ
    OB = AB.OQ/PQ
    OB = 12.5/4 = 15cm

    OB+OD = BD = 15+5 = 20cm
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  16. #16
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от cherrygloss
    Супер темичка
    Аз да питам за тези проклети функции .Някой разбира ли ги поне малко да обясни?
    Какво свързано с функции ти е нужно? Кой клас си, каква паралелка си (със или без профил математика) и има ли нещо конкретно, което те тормози или като цяло функции?

    Тук е добре подреден материала върху функции : http://solema.hit.bg/Lessons/Funsions.pdf

    Ако има нещо неразбираемо, пиши тук, ние ще се опитаме да го дешифрираме.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  17. #17
    Голям фен Аватара на FantaMen
    Регистриран на
    Feb 2008
    Мнения
    700
    Някой може ли да ми каже дали се решава така тези две системи

    |x+3>0
    |x2-3x-10>0

    |x>-3
    2-я ред се решава като неравенство Дискриминанта и x1 and x2 ?

    После решенията се нанасят върху 1 числова линия и се засича с защриховане решенията ?

    Та така ли се решава тази система ?

    Благодаря предварително!
    Колкото по-голяма е една лъжа, толкова по-лесно ще и повярват. ~ "Адолф ХИТЛЕР"

  18. #18
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Да, решава се като квадратно неравенство. Както каза защриховаш интервалите, които са решения.

    В случая:
    x2-3x-10>0
    D=9+40=49=7.7
    x1=(3+7)/2 = 5
    x2 = -2

    Наляво от -2 и надясно от 5

    Сега тези решения на второто уравнение ги слагаме на една числова ос със x>-3 от първото. Отново защриховаме и получаваме

    х принадлежи (-3;-2) U (5;безкрайност)

    Система от уравнения/неравенства означава, че търсиш хиксовете, които са решения едновременно на всички уравнения/неравенства във системата. Системата е противоположността на обединението.

    Правилно си го решил
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  19. #19
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от NoContinuation
    1) В 8 часа от Лом за Оряхово тръгнал кораб ,който изминал разстоянието между двата града за 2ч. и 55мин.В 8ч. и 32 мин. същия ден от Оряхово за Лом тръгнал друг кораб, който изминал същото разстояние за 3часа и 30 мин.В колко часа двата кораба са се срещнали?

    Отг. 9ч. и 50 мин.

    2) На учение ,разнузавателен катер ,който е до главния кораб на ескадрата ,получава задача да направи разузнаване на 70 мили пред ескадрата ,по посока на движението й.Да се намери след колко време катерът ще се върне при главния кораб на ескадрата ,която продължава да се движи напред, ако скоростта на катера е 28 мили/час а скоростта на ескадрата е 14 мили/ч.

    Отг. 3ч. и 20 мин.



    3)От град А за град В тръгнал автобус със скорост 40 км/ч.След 15 мин. от тръгването си той срещнал лека кола ,идваща от градВ със скорост 50 км/ч.Леката кола пристигнала в град А и след престой от 15 мин. тръгнала обратно от В .На 20 км от В тя настигнала автобуса.Да се намери:
    а)разстоянието между градовете А и В
    б)след колко часа от срещата леката кола е настигнала автобуса
    Отг: а) 160 км б)3ч. и 15 мин.


    Просто ми се пре**а майката си тия задачи ,моля ви.
    1 задача)

    Нещо ми не излизат сметките, снощи не съм спал, но ще напиша метода на решение, който ми хрумна:

    Означаваме разстоянието с х
    Имаш времената за които го изминават, така че намираш скоростите по V=S/t

    След това намираш времето за което се е движил първия сам. Умножаваш го по скоростта на първия и намираш колко път е изминал сам. През останалият път на първия се е движил заедно с втория. Този нов път го означи с S1.

    t1.V1 + t2.V2 = S1

    За да намерим кога са се срещнали, трябва да намерим колко време им е отнело да стигнат един до друг. Абстрахираме се от времето и пътя, които минават сами и разглеждаме само заедно. Намерили сме пътя, сега остава да намерим, за колко време го изминават заедно, защото това означава сборът от някакви две нови разстояния да даде цялото S1, демек момента на срещата. Оттук идва горното уравнение, с което се решава задачата.




    Такаааа

    2)

    Да разгледаме какво ще се случи, докато катера стигне 70 мили пред ескадрата. Ескадрата ще е изминала 35 мили, защото се движи два пъти по-бавно. След това катера се връща и се движат противоположно, което означава, че от момента на обръщане на катера до момента на срещата като съберем пътищата ще получим оставащите 35км. Пътят е скоростта по времето, но времето за двата кораба е едно и също =>
    S=(v1+v2)t
    35=42t
    t=5/6часа = 50минути

    2ч30минути+50минути =3ч20минути




    А сега:

    3)
    Първо ще намерим къде са се срещнали двете коли. на 15 минути път от А автобусовско време, демек (1/4) часа по 40 = 10км.
    Сега намираме след още колко време е пристигнала колата в А. Това е:
    10/50 = 1/5ч
    Имаме и един престой от 1/4 часа на колата.

    Общо автобуса се е движил (1/5+1/4).40 = 18км още, докато колата тръгне от А.
    Това прави 18+10=28

    Сега вече разглеждаме подзадачата с настигането. Колата наваксва с 10км/ч разстоянието (50-40=10). Просто се разглежда движението на колата със автобуса за отправна система. Преднината е 28км, така че 28/10 = 2,8ч = 3ч36мин.
    (28/10).50+20 = S
    S=140+20 =160км

    Времето е 28/10+1/5+1/4=34/10ч = 34.6=204мин=3ч14мин

    Някъде нещо обърках, но не ми се търси грешката, идеята трябва да е така, надявам се да си разбрал решението ми. Доста неподредено пиша, така че си е предизвикателство.
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  20. #20
    Мега фен Аватара на iiordanova
    Регистриран на
    Jun 2009
    Мнения
    3 409
    [i]И аз искам малко помощ за една задача..

    Двама работника , които работят заедно и с еднаква производителност на труда могат да изпълнят една поръчка за 5 часа. Единият от тях увеличил своята производителност на труда с 40 %. За колко часа работниците при съвместна работа са изпълнили поръчката ?
    Отг : 4 часа и 10 мин.

    * задачата НЕ ми е за домашно , НО се опитах няколко пъти да я реша и все нещо бъркам ..
    Моля , който може да помага.

  21. #21

  22. #22
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от iiordanova
    [i]И аз искам малко помощ за една задача..

    Двама работника , които работят заедно и с еднаква производителност на труда могат да изпълнят една поръчка за 5 часа. Единият от тях увеличил своята производителност на труда с 40 %. За колко часа работниците при съвместна работа са изпълнили поръчката ?
    Отг : 4 часа и 10 мин.

    * задачата НЕ ми е за домашно , НО се опитах няколко пъти да я реша и все нещо бъркам ..
    Моля , който може да помага.

    Да си означим производителността на един с х.

    Ясно е че единия ще свърши работата за 10 часа сам.

    Тогава цялата работа е времето по производителността, демек 10х.

    Сега имаме новата производителност и ново време.

    Новата производителност е х+140х/100 = х+7х/5 = (12/5)х

    Новото време на работа е неизвестно, все пак него търсим, затова го означавам с t.

    Работата си е същата (10х)

    Оттук получаваме уравнението

    t.(12/5).x = 10x /делим на х

    t.(12/5) = 10
    t = 25/6 = 4 цяло и 1/6

    1/6 часа = 60/6 = 10 минути = > t = 4ч 10мин
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

  23. #23
    Супер фен Аватара на cherrygloss
    Регистриран на
    Sep 2009
    Град
    Бургас
    Мнения
    2 028
    Цитирай Първоначално написано от Chacho
    Цитирай Първоначално написано от cherrygloss
    Супер темичка
    Аз да питам за тези проклети функции .Някой разбира ли ги поне малко да обясни?
    Какво свързано с функции ти е нужно? Кой клас си, каква паралелка си (със или без профил математика) и има ли нещо конкретно, което те тормози или като цяло функции?

    Тук е добре подреден материала върху функции : http://solema.hit.bg/Lessons/Funsions.pdf

    Ако има нещо неразбираемо, пиши тук, ние ще се опитаме да го дешифрираме.
    Мерси за сайта.Ами 8ми клас съм , англииска паралелка , но имахме заместничка, която ни ги обясни и мисля че ги схванах.Все пак мерси за вниманието !
    I found someone I can trust..can you see that I am bound to you? ?

  24. #24
    Катер изминава 36 km от пристанище А до пристанище B по течението на река за 1 ч. 30 мин. Ако скоростта на течението е 4 km/h, за колко време катерът ще се върне обратно?

    Не ми е нужно подробно решение, задачата е от контролно, решила съм я и ме интересува само отговорът .

  25. #25
    Мега фен Аватара на Chacho
    Регистриран на
    Nov 2006
    Мнения
    15 573
    Цитирай Първоначално написано от somanycookies
    Катер изминава 36 km от пристанище А до пристанище B по течението на река за 1 ч. 30 мин. Ако скоростта на течението е 4 km/h, за колко време катерът ще се върне обратно?

    Не ми е нужно подробно решение, задачата е от контролно, решила съм я и ме интересува само отговорът .
    V1=36.2/3 = 24
    V2=16

    t2=S/V2=36/16=9/4 = 2ч15мин

    Разписах го цялото, просто щото наум правя грешки, а на лист не ми се пише. Може и аз да съм объркал, простите пресмятания по принцип не са ми по-силата. Това обаче ми изглежда добре
    Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си