.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 5 от общо 5
  1. #1

    Химия- употреба на натрий.

    Бихте ли ми казали нещо за употребата на натрий?
    Трябва ми за утре, ако го направя най-хубаво ще изкарам 6.Знам, че не Ви пука, ама все пак да се пробвам.

    Като за начало, сбъркал си раздела.
    kalpazanka

  2. #2
    Мега фен Аватара на SmilezZz
    Регистриран на
    Jan 2010
    Град
    Русе
    Мнения
    10 781
    Времето избира кой да срещнеш в живота си, сърцето избира кой да обичаш,
    но само ти избираш кой да остане ♥

  3. #3

    Регистриран на
    Jan 2010
    Град
    В кафето :D:D:D
    Мнения
    66
    значи или аз съм тъп или просто не е доуточнено точно какво искаш да кежеш под нещо за употребата на натрий за какво се използва ли какво с какво взаимодейства ли ?

  4. #4
    и двете всичко, което знаете.

  5. #5
    Повече от фен Аватара на Kmet4e
    Регистриран на
    Nov 2009
    Мнения
    357
    Натрият (Na) е алкален метал с кристален строеж, с пореден номер 11 и принадлежащ на група 1А на Периодична система на елементите. Той е мек, пластичен и с метален блясък, по-лек от водата. Предизвиква тежки химически изгаряния при допир. Валентността му е постоянна първа, а стойността на електроотрицателността му е 1,01. Температурата му на топене е 98,8 °C, а на кипене - 882 °C. Притежава 13 изотопа, от които стабилен е само 23Na, а радиоактивни са 22Na и 24Na. Натрият не се среща свободно в природата, защото е силно активен и взаимодейства с много други елементи и съединения. Той дори се самозапалва при допир с въздух, затова се съхранява в керосин. Активността му се дължи на това, че изключително лесно отдава електрони и се превръща в положителен йон. Натрият се използва при синтеза на различни вещества като каучук, багрилото индиго, витамин B12. Приложението му в атомните централи е свързано с добрата му топлопроводност. Използва се и при производството на луминесцентни лампи.

    Съединенията на натрия се използват от дълбока древност, но поради голямата му активност е изолиран чак през 1807 от Хъмфри Дейви чрез електролиза на натриева основа.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си