.
Отговор в тема
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 29
  1. #1

    Реализация в България

    Кои специалности и/или професии мислите, че имат бъдеще в България?
    Можете ли да откроите положителни и отрицателни страни на "масовите" специалности, а и като цяло на всички? / под масови имам предвид най-желани - технологии, икономика, право.../; Мислите ли, че има недооценени специалности сега, които имат какво да дадат занапред? /примерно свързани със селското стопанство?/; Кои професии смятате за най-ефективни? Въобще, на какво мислите, че ще разчита света занапред?


    Не съм убедена, че тук е мястото на темата, но раздел Училище ми се стори крайно неподходящ, предвид... средната възраст на хората там.
    Аз ще кандидатствам другата година, но съм крайно съм объркана, поради ред причини - сещате се амбицията на родителсткото тяло, средата, идеалистичните цели и т.н. Безпристрастно мнение или мокър парцал винаги е от полза.

  2. #2
    //темата ти е за 'Всичко тийн накуп";

  3. #3
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Златната Среда
    Мнения
    5 594
    Аз се надявам на развитие в сектора на ИТ, засега мисля, че е добре, и ще продължавва да се развива.
    01001000011000010110100001100001001000000111000001 1100100
    11001010110001101100001011010110110000100100000011 1001101100101

  4. #4
    Аватара на Mooo6no
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    Варна, морето, сините вълни...
    Мнения
    2 039
    В доста специалности човек може да постигне сериозна реализация стига да е интелигентен, амбициозен и пробивен. И историк да си, пак имаш шанс да станеш доста повече от учител. Иначе право, финанси, МИО, МО, архитектура, геодезия, компютърни науки (които са и най-популярни) все са добри специалности. Въпросът е какво ти се отдава, доколко ти е интересно, дори и какъв тип живот искаш. Защото едно е да си адвокат, който (особено, ако не пробие) не знае какви пари ще има през месеца, друго е да си учител, който макар и малко има сигурни пари всеки месец, големи почивки и т.н..

  5. #5
    Фармацията има нелоша реализация, даже е по-добра понякога от някои 'емблематични' специалности.
    "И знам, че през каквото и да те накара да преминеш, каквото и да ти донесе съдбата, ще се справиш. Защото си личност. Защото духът ти е най-силният, въпреки и някога печален, който някога съм усещала."

  6. #6
    Аз следвам медицина. В България вече има глад за медицински персонал - лекари, специалисти, сестри, спешна помощ.

  7. #7
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    Много ми е интересно след 30 години кой ще преподава в училище...

    Иначе и аз мисля, че медицината е преспектива. Финанси може би също - банки винаги ще има и ще се търсят хора. Застрахователно дело, право, фармация...Зависи дали предпочиташ чистите или хуманитарните науки повече...

  8. #8
    а филологиите според вас имат ли реализация? английска, руска, китайска, японска... такива.

    а туризъм?


    адвокати много, кадърни малко... пък да станеш нотариус без връзки съм чувал, че е страшно трудно.

  9. #9
    Цитирай Първоначално написано от antiWHAT
    а филологиите според вас имат ли реализация? английска, руска, китайска, японска... такива.

    а туризъм?

    адвокати много, кадърни малко... пък да станеш нотариус без връзки съм чувал, че е страшно трудно.
    филологиите. хубаво е да знаеш езици.. но после какво следва? учител? преводач?

    то и с право/икономика е така, де. всяка година излизат доста хора с тия специалности. и какво? като по филмите ли е? да не всички да са милионери, да имат яхти и мерцедеси? дрън-дрън. иначе, да, нормално е хората да се насочват натам, където уж има реализация, пари и пр.

    много е относително всичко. има хора само със средно, но същите са пробивни, сън не спят дето се вика, правят, струват, пак по-далеч стигат.
    висшето? и с връзки да те вкарат, и да те избутат през годините, и на работа да те сложат, като си некадърен кой и колко ще те трае после? не знам, до човека си е.

    и да не забравяме, колкото и несериозно е да се разчита на това - късмет. като почнеш от тва, кво ще ти се падне на изпита, после как ще ти мине мине обучението и пр.

  10. #10
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Златната Среда
    Мнения
    5 594
    Цитирай Първоначално написано от plmn
    и да не забравяме, колкото и несериозно е да се разчита на това - късмет. като почнеш от тва, кво ще ти се падне на изпита, после как ще ти мине мине обучението и пр.
    И все пак щом хората влизат в университет, значи го правят по желание, с цел сами да искат да научат нещо, за това си дават парите, за образование. Трябва с желание да си учат за изпитите. А университета обикновено дава само основата, студентите сами също трябва да се обучават. Не отразявам такива, влезнали колкото да си губят времето и парите, такива, които само за студентския живот са там или такива, които си купуват дипломата.
    01001000011000010110100001100001001000000111000001 1100100
    11001010110001101100001011010110110000100100000011 1001101100101

  11. #11
    Ние сме толкова изостанали, че всяко нещо може да се реализира в БГ, ако го правиш правилно.

    Иначе глобалните неща, които раазвиват света са винаги актуални - компютри (софтуер, хардуер), телекомуникации, телевеионна и радиотехника според мен са най-актуални и доходоносни. Понеже БГ сега навлиза истински в тия сектори.

    В момента има глад на инженери примерно, надявам се аз да го задоволя
    .: Всеки може да ти хване окото, но само специален човек може да хване сърцето ти! :.
    ╰ ☆ ╮Бори се за това, което искаш, за да може един ден да кажеш: ИСКАХ и... ИМАМ!╰ ☆ ╮



  12. #12
    Цитирай Първоначално написано от Nam3less3
    университета обикновено дава само основата, студентите сами също трябва да се обучават.
    Абсолютно.

    Цитирай Първоначално написано от Nam3less3
    Не отразявам такива, влезнали колкото да си губят времето и парите, такива, които само за студентския живот са там или такива, които си купуват дипломата.
    За съжаление, и да ги отрязяваме и да не го правим, не можем да отречем, че са много. А дали не са преобладаващи като брой спрямо другите? Май да.

  13. #13
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Златната Среда
    Мнения
    5 594
    Цитирай Първоначално написано от plmn
    Цитирай Първоначално написано от Nam3less3
    Не отразявам такива, влезнали колкото да си губят времето и парите, такива, които само за студентския живот са там или такива, които си купуват дипломата.
    За съжаление, и да ги отрязяваме и да не го правим, не можем да отречем, че са много. А дали не са преобладаващи като брой спрямо другите? Май да.
    А от това губим всички.
    01001000011000010110100001100001001000000111000001 1100100
    11001010110001101100001011010110110000100100000011 1001101100101

  14. #14
    Тука не става въпрос за заплати, а за работа. В България царува капитализмът, т.е. колкото повече работиш - толкова повече печелиш.

    Работа има немалко. Навсякъде се търсят кадърни и роботни хора. Ако си трудолюбив и способен навсякъде можеш да успееш. Особено голямо е търсенето на неквалифицирани работници, защото повече вече избягаха.

  15. #15
    Мега фен Аватара на Disrespect
    Регистриран на
    Apr 2007
    Град
    Варна
    Мнения
    6 398
    Еми според мен има бъдеще за икономическите специалности и тези свързани с компютри..
    но кой знае кво може да стане в близкото бъдеще...
    Никой днес не е невинен
    избрахме бъдеще сами
    това, което ни очаква
    мъчително-жестоки дни

  16. #16
    Мега фен Аватара на mrtn
    Регистриран на
    May 2009
    Град
    В галактическото пространство..
    Мнения
    8 431
    Икономическите и компютърните специалности, аз също смятам така. А другите, какво? Сами ли ще се реализират. Всички забравяме за природните науки като математика, химия, физика. Аз смятам, че те са в основата на всичко това. За жалост тук наука не се развива.
    Малко се отклоних, но мисълта ми е, че не трябва да са само компютърните и икономическите специалности.
    Вафла..

  17. #17

    Регистриран на
    Dec 2007
    Град
    бълХаристан
    Мнения
    1 712
    криза е, всичко е в застой. обаче дебна из засада, защото кризата ще свърши и ако имаш добра идея, винаги ще печелиш пари. в една от книгите на Тръмп пишеше, че гениалните идеи се раждат винаги в кризи и лоши времена. аз сега бачкам неква тъпа работа обаче си имам и фирма, дето дебне момента и ще взривя IT пазара. Network Gear, запомнете името на фирмата ми, скоро ще се чуе

    аа да темата: реализация няма - бачкаш каквото има, за да ядеш.
    днешната младеж - у гъза да я еб*ш

  18. #18
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    Златната Среда
    Мнения
    5 594
    Цитирай Първоначално написано от mrtn
    Икономическите и компютърните специалности, аз също смятам така. А другите, какво? Сами ли ще се реализират. Всички забравяме за природните науки като математика, химия, физика. Аз смятам, че те са в основата на всичко това. За жалост тук наука не се развива.
    Малко се отклоних, но мисълта ми е, че не трябва да са само компютърните и икономическите специалности.
    Математика, химия, физика и т.н. са толкова развити, че само в богати страни може да има реализация за тях примерно в изследователски институти и т.н. Иначе основно учител да работиш с подобни специалности, и тук таме нещо по-специализирано. А и кой ползва физика и химия в ежедневието? Докато компютри примерно всеки ползва.
    01001000011000010110100001100001001000000111000001 1100100
    11001010110001101100001011010110110000100100000011 1001101100101

  19. #19
    Цитирай Първоначално написано от kypo
    аа да темата: реализация няма - бачкаш каквото има, за да ядеш.
    На какво да се надяваме ние тогава, 'бъдещето' на България? А по-малките от нас? С каква мотивация да отида да уча още, да живея, да се развивам, ако няма да го докарам по-далеч от това да работя за да си плащам сметките и да не умра от глад. После защо хората се изнасяли.

  20. #20
    Цитирай Първоначално написано от MakeMeLaugh
    Ние сме толкова изостанали, че всяко нещо може да се реализира в БГ, ако го правиш правилно.
    Много подкрепям!

    Иначе ще ви разкрия една тайна:
    Все повече се увеличава потребността на широката общественост от образователни услуги. Бавно, но славно гоним европейските (щото ни го изискват) и световни тенденци в ученето, така че никак няма да е глупав този, които се ориентира в тази посока.
    Говоря предимно за обучителните практики извън официалните институции.

    Справки:
    http://www.hrdc.bg/plugins/content/c...php?content.54
    активизъм/превенция; писане; музика

  21. #21
    Аватара на BlueMushroom
    Регистриран на
    Jun 2007
    Град
    your mind,your body and your soul
    Мнения
    568
    Нищо не казахте за специалността туризъм. Има ли някакво развитие?
    Wouldn't life be perfect if mondays were fun, junk food didn't make you fat, girls didn't cause so much drama, guys weren't so confusing and all alcohol was free...

  22. #22
    Мега фен Аватара на Canis_Dirus
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    8 459
    Работещите в сферата на здравеопазването нямат право на ефективни стачни действия.
    Те всъщност нямат право и да работят, ако не са членово на БЛС (Български лекарски съюз), който се явява доста странен орган със сбъркани функции.

    А кой реално иска да учи ~ 10 години (висше медицина с практика и специализация продължава реално толкова) като след петата година взима по 600, а като специалист рядко над 1000-1200. После се чудим, защо същия този хирург изкарва 6-9 месеца курсове по английски и заминава за Англия, където получава 7-8000 паунда на месец.

    За учителите пък да не говорим.

    И изобщо тенденцията в България всеки втори да става икономист, а всеки втори икономист - финансист е абсурдна. Човек остава с впечталението, че в България има само банки и сме някакъв международен финансов център, ама...
    Интересно след време колко финансисти ще трябва да се преквалифицират, когато на банките им стане по-евтино да инсталират автомати за банкови преводи, внасяне на пари и онлайн банкинга им стане на адекватно ниво.
    Grumpy old madman

  23. #23
    Мега фен Аватара на Canis_Dirus
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    8 459
    Жалко, е учителите не са повлияни от филма Опасен ум...

    Но икономистите - много маймуни на клона. Реално чак толкова ли много финанси имаме за управление? Да не след време да се явят призиви всеки гражданин да си ткрие по 4 разплащателни сметки с 3 кредитни карти и да тегли по 6 заема, за да има работа за поне половината финансисти.
    Grumpy old madman

  24. #24
    Мега фен Аватара на mrtn
    Регистриран на
    May 2009
    Град
    В галактическото пространство..
    Мнения
    8 431
    Цитирай Първоначално написано от BlueMushroom
    Нищо не казахте за специалността туризъм. Има ли някакво развитие?
    Наистина добър въпрос. Аз смятам, че точно тази специалност има голямо развитие, може България политически да е в кофти състояние, но туризма смятам, че е на добро ниво, но има какво да се желае още.
    От този отрасъл ни идват парите според мен.
    Вафла..

  25. #25
    Мега фен Аватара на Canis_Dirus
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    8 459
    България май е първата страна, кяото иска да реализира 99% от БВП от усуги. Е да, ама поне да бяхме супер добри в тази сфера.

    Аз като прост инженер ще се надявам на машиностроенето, което от 60 години насам винаги расте тук.
    Grumpy old madman

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си