.
Отговор в тема
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 33
  1. #1
    Аватара на Greennight
    Регистриран на
    Mar 2010
    Град
    София
    Мнения
    3 779

    Я кажете отговора ?

    Къде е лева?
    Трима човека се настанали в хотел. Те платили 30 лева на рецепциониста и се качили в стаята си. Рецепциониста забравил, че в момента тече промоция и цената на стая с 3 легла е 25 лева, а не платените 30.

    Извикал пиколото и му дал 5 лева, които да върне на клиентите. Докато се качвал към стаята на гостите, пиколото пресметнало че ще е трудно трима човека да си разделят 5 лева, затова прибал 2 лева, като бакшиш и дал на всеки клиент по 1 лев ресто. Всеки от клиентите е платил по 10 лева и е получил ресто от 1 лев.

    В такъв случай всеки е платил по 9 лева, или общо 27 лева. Пиколото е прибрало 2 лева, които като прибавим 27-те лева, които са платили клиентите прави 29 лева.

    Къде е губещия се лев? Може да се смеете ама се сбърках тва и пак не мога да го реша

  2. #2
    Мега фен Аватара на shadow4e
    Регистриран на
    Apr 2006
    Град
    София
    Мнения
    6 209
    Няма губещ се лев, просто се смятат до 25, а не до 30, тъй като в рецепционистът са останали 25 лева, а не 30 и затова се смята 9.3=27 лева, от които вадиш двата лева бакшиш и стават 25. Ама може и да бъркам.
    Инаме тази задача беше давана преди време.

  3. #3
    Аватара на Psychoman
    Регистриран на
    Jan 2010
    Град
    SWASTICA
    Мнения
    79
    Мега елементарно е.

    Събират се 3-ма души и дават по 10 лв за стая, но се оказва, че трябва да дадат 25 (без да знаят), следователно ще трябва да сметнем колко е реалното число, което трябва да дадат, за да бъдат равни.

    25 : 3 = 8, 33(3) лв.

    8, 33 х 3 = 24, 99(9)лв.

    Всеки дава по 10 лв, следователно на всеки му остава по 1,67 лв ресто.

    10 - 8, 33 = 1, 67 лв.

    Тримата имат общо ресто от 5, 01 лв. (Не може да бъде с АБСОЛЮТНО точност, защото числото е нечетно за тримата, но приблизително)

    Всеки взима по 1 лв от рестото, следователно остава 3 х 0, 67 лв., което прави 2, 01 лв, а именно кражбата на пиколото.

    Още по - елеметарно е, ако си го представиш така:

    30 лв

    стая 25 лв...

    5 лв ресто...

    3 лв за тези, които са дали парите...

    2 лв за крадеца...



    Това пък е ГИГА елементарното:

    Цитирай Първоначално написано от Greennight
    Всеки от клиентите е платил по 10 лева и е получил ресто от 1 лев.

    В такъв случай всеки е платил по 9 лева, или общо 27 лева. Пиколото е прибрало 2 лева, които като прибавим 27-те лева, които са платили клиентите прави 29 лева.
    Забележи сега... Всеки е платил по 10, но всеки има ресто от 1 лв и ти автоматично забелязваш, че те са дали по 9 лв, нали така? Е, не е точно така, но все пак се замисли, защо след като ИЗВАЖДАШ ОТ 10 - те лева рестото ИМ, не извадиш и кражбата на пикото, то също е част от останалите 5 лв? Ти го прибавяш... Много ЯКО, страшен пАзел, направо цели мракО!



    И къде се губи лева, че нещо не схващам? И ти това нещо не можеш да го схванеш? Наистина жалко...
    B4

  4. #4
    Мега фен Аватара на SunSmile
    Регистриран на
    Mar 2008
    Мнения
    5 537
    Няма губещ се лев!
    Уча математика от години
    Получава се губещ лев, щото връщаш сметката отзад напред.
    Практически пример е да си преброиш пръстите на ръцете от 1 до 10 и да тръгнеш след тва да ги броиш 10,9,8,7,6 + още 5 от другата ръка = 11 пръста, а по принцип имаш 10 ... и ще видиш, че един не ти излиза.
    Хич не си блъскай главата, щото такъв лев наистина няма!
    Нея целуваш нали и
    нея лъжеш ти
    както мене лъжеш ти
    Щом дo мене той заспи
    знам, че искам да си ти
    трябва да реша ... трябва да реша...

  5. #5

  6. #6
    Мега фен
    Регистриран на
    Oct 2007
    Мнения
    3 918
    Цитирай Първоначално написано от shadow4e
    Няма губещ се лев, просто се смятат до 25, а не до 30, тъй като в рецепционистът са останали 25 лева, а не 30 и затова се смята 9.3=27 лева, от които вадиш двата лева бакшиш и стават 25. Ама може и да бъркам.
    Инаме тази задача беше давана преди време.
    Това е верният отговор. Двата лева не се прибавят, а се изваждат.

  7. #7
    Мега фен Аватара на SunSmile
    Регистриран на
    Mar 2008
    Мнения
    5 537
    Цитирай Първоначално написано от Kalesin
    25 + 3 =27 ?


    25 + 3 = 28 !!!!

    Казах ви вече, че няма губещ се лев, а като правите сметката отзад напред се получава "губещ се лев"!!!
    И да си напъвате мозъците, няма да разберете къде е "изчезнал", защото не е изчезнал
    Нея целуваш нали и
    нея лъжеш ти
    както мене лъжеш ти
    Щом дo мене той заспи
    знам, че искам да си ти
    трябва да реша ... трябва да реша...

  8. #8
    вчера загубих 1 лев. кАде е ?

  9. #9
    Мега фен
    Регистриран на
    Oct 2007
    Мнения
    3 918
    Цитирай Първоначално написано от SunSmile
    Цитирай Първоначално написано от Kalesin
    25 + 3 =27 ?


    25 + 3 = 28 !!!!

    Казах ви вече, че няма губещ се лев, а като правите сметката отзад напред се получава "губещ се лев"!!!
    И да си напъвате мозъците, няма да разберете къде е "изчезнал", защото не е изчезнал
    Просто не се смята до 30, а до 25. ДЕФАКТО ПАРИТЕ НЕ СА 30, А СА 25!!!
    А за това на пръстите на ръката... Ако си кажеш 10, без да почваш да си свиваш пръстите и на 9 ве4е свиеш единия, ще ти излязат то4но 10, а не 11. То така и трябва да се брои.
    (Дано ме разбра.)

  10. #10
    става само с Идната ръка..

  11. #11
    Сметката е 25
    Рестото е 5, но от него 2 отива за бакшиш

    Следователно общо парите, които са дали са 27.
    27:3=9.

  12. #12

  13. #13
    Мега фен Аватара на SunSmile
    Регистриран на
    Mar 2008
    Мнения
    5 537
    Цитирай Първоначално написано от strangler
    Сметката е 25
    Рестото е 5, но от него 2 отива за бакшиш

    Следователно общо парите, които са дали са 27.
    27:3=9.
    НЕ!
    Нея целуваш нали и
    нея лъжеш ти
    както мене лъжеш ти
    Щом дo мене той заспи
    знам, че искам да си ти
    трябва да реша ... трябва да реша...

  14. #14
    ^ Помисли повече

  15. #15
    Мега фен Аватара на SunSmile
    Регистриран на
    Mar 2008
    Мнения
    5 537
    ^ Помислила съм. Занимавам се с математика и съм изрешавала много повече задачи, за да знам какво е репението на тази задача! Сигурна съм в това, че няма изгубен лев и дадох много прост пример:
    Преброй си пръстите на ръцете от едно до 10, после почни 10, 9, 8, 7, 6 + още 5 на другата ръка = 11 пръста, нали?! Къде е 11ят пръст? - Същото нещо!

    Нея целуваш нали и
    нея лъжеш ти
    както мене лъжеш ти
    Щом дo мене той заспи
    знам, че искам да си ти
    трябва да реша ... трябва да реша...

  16. #16
    с 30 кинта ще купя банички на 40ина души от форума

    вие спорете кой какво защо..
    "И знам, че през каквото и да те накара да преминеш, каквото и да ти донесе съдбата, ще се справиш. Защото си личност. Защото духът ти е най-силният, въпреки и някога печален, който някога съм усещала."

  17. #17
    Мега фен
    Регистриран на
    Oct 2007
    Мнения
    3 918
    Цитирай Първоначално написано от SunSmile
    ^ Помислила съм. Занимавам се с математика и съм изрешавала много повече задачи, за да знам какво е репението на тази задача! Сигурна съм в това, че няма изгубен лев и дадох много прост пример:
    Преброй си пръстите на ръцете от едно до 10, после почни 10, 9, 8, 7, 6 + още 5 на другата ръка = 11 пръста, нали?! Къде е 11ят пръст? - Същото нещо!

    Много високо самочувствие го вадим нещо, по-кротко. Не си права и тва е, примири се. То отдавна е ясно, че няма изгубен лев, въпросът е ПРИЧИНАТА каква е.
    strangler го обясни най-добре.

  18. #18
    Аватара на Psychoman
    Регистриран на
    Jan 2010
    Град
    SWASTICA
    Мнения
    79
    Започвате сериозно да ме притеснявате....

    НЯМА ГУБЕЩ СЕ ЛЕВ!!! НЯМА НИКАКВА МАГИЯ, КОЯТО ДА ГУБИ ЛЕВА, НЯМА ОПРЕДЕЛЕН НАЧИН, ЗА ДА ИЗЧЕЗНЕ, НИТО ОПРЕДЕЛЕН НАЧИН, ЗА ДА СЕ ПОЯВИ!

    НЯМА!

    НЯМА!

    НЯМА!


    Това трябва да си МНОГО ........ , за да не се досещаш как се изчислява, имам чувството, че цялото поколение карате на калкулатори.





    От това по - елементарно НЕ МОГА да го обясня, но ще опитам да го обясня ОЩЕ ПО - елементарно...


    strangler, приятел, ти колко имаш по математика?


    3 - ма дават по 10 лв, но общата сметка е 25, следователно сметката трябва да се раздели поравно, а това е 25:3, което прави 8, 33 само и единствено за СМЕТКАТА, остават им по 1 лв и 67 стотинки ГОРЕ ДОЛУ, онзи тиклар им връща по 1 лв и им остават по 0, 67 ст, а това са парите, които тикларя е откраднал - 3 х 0, 67 лв = 2, 01 лв


    Къде се губи лева? Толкова елементарни работи, а не можете да смятате, колко срамно...

    И не се смята така:

    Дали по 10 лв, после си им върнал по 1 лв, значи дали по 9 лв, което прави 27, но сметката е 25 и не се брои до 30, а до 25, защото СЕ ИЗВАЖДА, следователно остават 25 лв, а именно парите за сметката.

    Направо ми е жал.
    B4

  19. #19
    Мега фен Аватара на SunSmile
    Регистриран на
    Mar 2008
    Мнения
    5 537
    Бианке, недей да ми коментираш самочувствието и познанията по математика!!!
    'фани си заври твоите математически "познания" отзад!!!
    Колко малоумен треа да си, че да не се замислиш, че няма губещ се лев?! И колко човека още тряа да го обяснят?!
    Деаааа и инатите му....
    Нея целуваш нали и
    нея лъжеш ти
    както мене лъжеш ти
    Щом дo мене той заспи
    знам, че искам да си ти
    трябва да реша ... трябва да реша...

  20. #20
    Мега фен Аватара на Canis_Dirus
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    8 459
    А да ми кажете решението на следната задача:
    Агент Сава получава 1,5 илиона лева за консутантски услуги, които той от своя страна възлага на подизпълнители, на които плаща 50 000 лева.
    В задачата се пита - какво е станало с останалите 1 450 000 лева?

    Къде се губят?
    Grumpy old madman

  21. #21
    Мега фен Аватара на w0sh
    Регистриран на
    Jun 2007
    Град
    one foot on the gas, one foot in the grave
    Мнения
    9 652
    Във Версай. :Д
    If it wasn't for date rape, i'd never get laid.

    и last.fm-ец

  22. #22
    свастика, тъп си.

  23. #23
    Цитирай Първоначално написано от earthquaker
    свастика, тъп си.
    +1

  24. #24
    Аватара на Psychoman
    Регистриран на
    Jan 2010
    Град
    SWASTICA
    Мнения
    79
    Цитирай Първоначално написано от earthquaker
    свастика, тъп си.
    Пак се започна със селските изяви, а?

    Аргументирай се.
    B4

  25. #25
    Цитирай Първоначално написано от Psychoman

    НЯМА ГУБЕЩ СЕ ЛЕВ!!! НЯМА НИКАКВА МАГИЯ, КОЯТО ДА ГУБИ ЛЕВА, НЯМА ОПРЕДЕЛЕН НАЧИН, ЗА ДА ИЗЧЕЗНЕ, НИТО ОПРЕДЕЛЕН НАЧИН, ЗА ДА СЕ ПОЯВИ!

    НЯМА!

    НЯМА!

    НЯМА!

    кой по дяволите е казал, че ИМА губещ се лев?

    с цел да изпъкнеш с оригиналност и мисъл, не правиш друго, освен да дразниш. тъп си.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си