.
Отговор в тема
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 42
  1. #1
    Аватара на gia_sena_mono
    Регистриран на
    Sep 2008
    Град
    Roma, Italia
    Мнения
    1 846

    Редовно и задочно

    Какви да плюсовете и минусите на редовното и на задочното?
    Две хубави очи. Душата на дете
    в две хубави очи; - музика - лъчи.
    Не искат и не обещават те...

  2. #2
    Голям фен Аватара на Uptown_soldier
    Регистриран на
    Oct 2006
    Град
    Sofia city
    Мнения
    736
    ами, при редовното си пълноправен студент, можеш да участваш в Еразъм, или за стипендии и награди извън тези на университета и изобщо врати за всичко допълнително са винаги отворени за студентите редовна форма на обучение. ама, дано някой да отговори по-компетентно от мен.

  3. #3
    Аватара на gia_sena_mono
    Регистриран на
    Sep 2008
    Град
    Roma, Italia
    Мнения
    1 846
    Значи аз съм наясно с основните предимства и недостатъци, но все пак искам да попитам, ако не съм се замисляла за някой аспект. Просто искам да се преместя задочно и ме е страх,че ще сгреша с избора си.
    Две хубави очи. Душата на дете
    в две хубави очи; - музика - лъчи.
    Не искат и не обещават те...

  4. #4
    Мега фен Аватара на w0sh
    Регистриран на
    Jun 2007
    Град
    one foot on the gas, one foot in the grave
    Мнения
    9 652
    Задочницитеи горе долу излизат с професия само на документ.
    If it wasn't for date rape, i'd never get laid.

    и last.fm-ец

  5. #5
    Аватара на gia_sena_mono
    Регистриран на
    Sep 2008
    Град
    Roma, Italia
    Мнения
    1 846
    Те и редовните не излизат много учени. Този семестър беше пълна пародия, част изпитите също. Имаше доста случаи, в които не сме карали лекции по една или друга причина.
    Моята причина е, че искам да започна да се издържам сама. Не искам да разчитам все на родителите ми. Вече ме е срам - на 20 години съм и основно разчитам на тях (финансово). Искам да знам,че си имам пари в себе си и да не ги утежнявам.
    Две хубави очи. Душата на дете
    в две хубави очи; - музика - лъчи.
    Не искат и не обещават те...

  6. #6
    Мега фен Аватара на kalpazanka
    Регистриран на
    Jan 2007
    Град
    пространството на Дисе
    Мнения
    15 777
    Цитирай Първоначално написано от gia_sena_mono
    Те и редовните не излизат много учени.
    Но това не зависи само от преподавателите! Когато някой няма желание да научи нещо, с фуния да се налива, пак няма да има ефект. Процесът е двустранен.

    За редовното обучение общо взето казаха плюсовете- стипендии от университета/стипендии по европейски програми/студентска мобилност/бригади.
    Плюсовете за задочното са, че можеш да започнеш работа. Но всъщност май множественото чисто не го употребих много на място. В края на работния ден едва ли ще си в настроение за четене, а и все пак си на 20, излиза ти се /в което няма абсолютно нищо лошо/. Като наближи датата на изпита, ще си организираш скоростно четене и в момента, в който излезеш от залата, вече няма да помниш нищо.
    При редовното обучение се подготвяш по дадена дисциплина постепенно и имаш шанс да попиташ асистент, ако възникнат трудности в хода на усвояване на материала. При задочно се спасяваш сама.

    Чудиш се дали си бременна? Кажи:
    1. Дата на последна редовна менструация /ПРМ/ 2. Дата на рисков полов акт и 3. Продължителност на менструалния цикъл /МЦ/.
    Списък на медикаментите, отпускани без рецепта- http://www.bda.bg/images/stories/doc...ed_inf/OTC.pdf За всички останали отнасяте БАН!

    Шофирай разумно- стигни жив!

  7. #7
    Ако искаш да научиш нещо и да се усъвършенстваш във знанията си най-добре да продължиш редовно обучение! Аз нямам преки наблюдения върху задочното обучение, но в момента карам магистратура - дистанционна форма на обучение и ми липсва прекия контакт с преподавателя при възникване на въпроси по даден предмет, въпреки възможността да си зададеш въпроса по електронната поща или по друг начин. Също така от лекциите се научават неща, които не ги пише в дебелите учебници.

  8. #8
    Супер фен Аватара на YouDontKnowMe
    Регистриран на
    Jan 2010
    Мнения
    1 992
    Майка ми учеше задочно - 7 години (плюс двете магистратури, взе ги заедно). Определено професията й (свързана с първото й образование - математика и информатика) не е само на хартия - цялата рода и съседи ги подготви за изпити и спаси доста хора от двойки. Вече за икономическите магистратури - там съм сигурна, че малко неща са й останали в главата - първо, че тя си пада по точните науки, второ - икономиката си е повечето време блъскане на суха теория (поне в БГ) - нормално е , да помни малко.
    За мен е по-добра редовната форма на обучение - казаха предимствата. Но за жена , която издържа още трима човека - няма как, трябва задочно.

  9. #9
    Аватара на gia_sena_mono
    Регистриран на
    Sep 2008
    Град
    Roma, Italia
    Мнения
    1 846
    Знам ги тези предимства, но мога ли до 22-23-годишна възраст да чакам на мама и тате, и да се ограничавам от неща, като лятна почивка, излизания с приятели и т.н.,само и само да не утежнявам толкова семейния бюджет.
    Казват студенските години били най-хубави - купони,ала бала, ама аз такова нещо не видях до сега. Гледа да не излизам много с колеги, за да не утежнявам наще. Тъпо е, ама ... Не живея в града, в който уча и пътувам всеки ден. За да изляза на една дискотека ми трябва поне 20 лева, за да се прибера после с такси. Имам приятели в града, но не мога всеки път да отсядам при тях.
    Не сме толкова зле финансово, справяме се, но ме е срам да искам пари от тях. Стипендия вземам и някои нужди от нея си покривам, но понякога доста ги забавят, а и не е гаранция, че всеки семестър ще получавам.
    Бригади и т.н. не с ами в плановете, защото трябват поне 1000-2000лв, а такива пари няма.
    Исках да работя, докато уча редовно, но къде ще намеря работодател, който да ме пуска за по някоя лекция всеки ден. 'айде да не ходя на всичките лекции, но на по-важните искам да присъствам.
    Ох, не знам. Искам като уча поне да знам нещо,а не да ходя ей така, но от друга страна - финансовата независимост - проблем !?
    Две хубави очи. Душата на дете
    в две хубави очи; - музика - лъчи.
    Не искат и не обещават те...

  10. #10
    Супер фен Аватара на BlackWings
    Регистриран на
    Feb 2008
    Град
    във форума
    Мнения
    1 636
    Много добре те разбирам , по въпроса със семейния бюджет и в разсъжденията ти , че си достатъчно голяма за да го подпомагаш някак и да не си в тежест на родителите си , аз съм в почти същото положение.
    Общо взето предимствата и недостатъците на задочното обучение са ги изброили преди мен , от тук имаш няколко варианта, на които можеш да претеглиш плюсовете и минусите.

    За задочното , определено няма как да не знаеш , че самия обучителен процес ще ти е по-труден , от гледна точна на това че материала ти се изсипва на един път в много кратък срок , оправяш се сам с него - друго е да ходиш всеки ден на лекции , на консултации и корекции и постепенно да усвояваш това , което ти е нужно. От цялата работа според мен това е най-трудното. Ако смяташ че си достатъчно самоинициативна , сериозна и способна , тогава давай смело.
    Друг минус е , че май на много места задочните студенти държавата направо не ги признава за студенти , имам предвид където са предвидени студентски привилегии и намаления , нерядко задочниците не могат да се възползват , но тук може и да бъркам , а вероятно и не е навсякъде.
    Иначе мисля , че при всеки зависи от него самия дали след завършване дипломата ще му е само на хартия , независимо от вида на обучение.

    Другият ти вариант е , в зависимост от натовареността на учебния ти ден , може да се опиташ да си намериш някакъв вид почасова работа , която да те устройва като време. Парите вероятно няма да са достатъчно да се издържаш , но е добра помощ и по-добре от нищо. Тук пак ти трябва да прецениш дали имаш тази възможност , защото ако имаш твърде много часове , и след това твърде много за учене вкъщи , няма да имаш силите и времето за работа , двете неща много трудно се съчетават.

    Аз срам-несрам избрах третия вариант , в който мама и тати ме издържат , докато аз си ходя на редовни лекции от 8 до 16 , после се прибирам , правя си някои неща за уилище за другия ден и ми остават 2-3 часа свободни , в които е най добре да правя нещо евентуално безплатно Но пък и друго обстоятелство при мен , специалността ми няма задочно. С ръка на сърцето ти казвам моето лично мнение, че ако бях на твое място нямаше да искам да прехвърля задочно , защото смятам че аз не бих се справила с темпото и с този вид почти-самообучение , би ми дошло твърде нанагорно , аз сега едва се вмествам в някои срокове. Но за теб самата ти трябва да си го прецениш.

  11. #11
    Точно от гледна точка на самоиздръжка и прочие задочното е кофти - наистина не се ползват никакви преференции за нищо. Аз с това не мога да свикна и до момента. За държавата ти работиш и можеш да си позволиш всичко, което ти трябва.
    Точка.

    Т.е., какво като почваш задочно, за да работиш, като парите от работата ти ще отиват САМО за да си покриваш физическото съществуване?
    активизъм/превенция; писане; музика

  12. #12
    Супер фен
    Регистриран на
    Nov 2009
    Мнения
    2 481
    От задочното имаш повече свободно време.Иначе е по -лесно редовно.

  13. #13

    Регистриран на
    Jan 2009
    Град
    Варна
    Мнения
    194
    Аз съм 2ра година във Великотърновския, задочно и мога да ти кажа, че въобще не е лесно. Относно коментарите на някои над мен, че задочниците излизали с диплома само на хартия - пълна простотия. Да се чували за лафа - "Има ли желание, има начин" ?
    Предимството на задочното обучение - голяма част от т.нар. "плява" в материала я няма. Но дори ние имаме предмети, които ги има в програмата само, за да запълнят нечий хорариум. Представям си какво е положението при редовното обучение. В началото ми беше странно, но сега не бих минала в друга форма на обучение. Пък и, за да уча редовно, трябва да се преместя във ВТ, а хич не ми се иска.

    Към авторката - разбирам те напълно. На мен ми беше трудно като задочничка да си намеря работа, камо ли ако бях редовно. Почти невъзможно.
    Това, което е лесно, не е интересно.

  14. #14
    Супер фен Аватара на _donna_
    Регистриран на
    Oct 2006
    Мнения
    1 669
    Хващаш се на почасова работа и си изкарваш джобните, а дори и за море, зависи какво си намериш. Мисля,че е нормално да те издържат родителите ти докато учиш. Във всички случаи е по-важно да следваш каквото искаш и по начина,по който го искаш,а не да преетаковаш цялата работа заради пари.
    При редовно обучение имаш много по-добри възможности за развитие и усъвършенстване,независим колко лекции изпускате... Съвсем различно е да си всеки ден в университета.

    Да се чували за лафа - "Има ли желание, има начин" ?
    То начин винаги има. Въпросът е накрая какъв е резултата. =)

  15. #15
    Аватара на gia_sena_mono
    Регистриран на
    Sep 2008
    Град
    Roma, Italia
    Мнения
    1 846
    То добре за резултата, ама може ли да се надяваш на малките заплати на родителите си и да си им в тежест. Ако имат собствен бизнес или заплати от по 600-1000лв - ОК, ама не е така. И да се надяваш за една стипендия от 80 лв. с която гледаш да покриеш разходи от рода на сметка за телефон, козметика и евнтуално някаква дрешка, само и само да не искаш от тях. И същевременно да гледаш много, много да не излизаш по дискотеки и кръчми с колеги , понеже ти трябват поне 20 лева на излизане. Да не говорим, че за лятна почивка не може и дума да става.
    Е, искам да уча редовно, но просто така не се живее. Справяме се, но във всичко се ограничавам. Искам и аз малко да поживея като хората.
    В моя град освен да раздаваш флайери и да правиш промоции, за друго почасово не знам. Тази работа е временна, вярно изкарваш по 15-20 лв за деня, но .... има и слаби периоди, в който няма никава работа.
    Две хубави очи. Душата на дете
    в две хубави очи; - музика - лъчи.
    Не искат и не обещават те...

  16. #16
    Lestat357
    Guest

    жик-таак

    Здрасти!

    Колко точно сте зле финансово? Ако има кой да ти осигури храната и пътните – учи, за да приключиш по-бързо с това си занимание. Без висше трудно биха те взели на работа за повече от 5-600лв, което не си е оферта, както и да го погледнеш. Като висшист винаги можеш да вършиш работата и на хората със средно, било то временно, но ще предпочетат теб на повечето места(не става въпрос за работа в склад, нали)), а винаги ще имаш и друг вариант и само ще изчакваш. Смисъл голям от ученето и дори от живота може и да няма, но със сигурност не си заслужава да мизерстваш и да се задоволяваш с трошички. Тези неща вече са ти известни, като гледам. След втори курс би следвало да разполагаш с повечко време за работа.

    Относно задочното – сестра ми се записа задочно миналата година. Тя дори не го направи поради липса на възможности за редовно(не живеем заедно де), а просто защото така си беше наумила. В момента работи в кафене, сравнително добре платено за подобна работа. Има достатъчно пари да излиза, но обикновено е твърде уморена. Надали ще отиде на почивка лятото, все пак някой трябва да работи там. Голямото важно. Относно ученето – нямам положителни впечатления. Взе си всички изпити до един, като на два я скъсаха, но си ги взе и тях две седмици по-късно (където учи тя, поправките са много скоро след сесията; това е доста удобно). Само че, аз контактувам и се виждам най-редовно с нея и нямам впечатления да си е сядала много на четирибуквието през сесията или през годината въобще. Имаше три седмици лекции първи семестър и три втори. И толкова. Накрая диплома ще има, но знания и умения – съмнително. Зависи и от личен фактор, разбира се, дано греша. Както и да е.

    Майната им на почивките и на студентския живот. Първо, не мисля че този тип живот е толкова скъп, защото е пряко свързан с евтин алкохол и купони из общежитията. Такива са ми впечатленията. Второ това ‘студентски живот’ включва и други фактори, които след като живееш с родителите си, са ти чужди. Не си от София, иначе бих ти препоръчал да се разходиш някой път из квартирите в студентски. Е*ем ти и живота.;] Баба знае с 2, знае и с 200, да си изкарате приятно може и с по-малко от 20лв на човек за една вечер. Добре, хубаво, но с 20 е напълно възможно. Зависи как го разбираш. Само че можеш да живееш и на 26-28, ама да си още студент тогава не си е работа. Инвестирай в себе си! Това ми е най-добр. съвет. Почивки, почивки... Отново може и с малко пари да си направиш една обиколка на страната. За море – не. Там идеята е да отидеш с повечко. И отново – нищо няма да ти стане и да го поотложиш малко във времето това. Подреди си приоритетите.

    Можеш да си намалиш разходите, например. За телефони, джобни и т.н. Взимаш си и стипендията, кандидастваш и за европейска такава (май беше 90лв месечно) и си готова. Ако все още на вашите им е трудно да се справят и им се налага да теглят кредити, примерно, за да си завършиш годината, тогава съм за. Имай предвид, че като минеш задочно доста неща ще ти се сторят различни (където уча аз дори е невъзможно да смениш по средата на обучението си формата му). Разбира се от теб си зависи колко и как ще учиш. Консултациите не би следвало да са проблем, но ще трябва да си доста по-организирана.

    А да учиш редовно и да работиш си е напълно възможно. Просто потърси нещо с по-малка натовареност. Дори за 400лв в някоя закусвалня в мола на половин работен ден+ стипендии + намалени разходи е вариант. С/ед зависи от специалността ти, може да се огледаш и за нещо по нея. Не знам каква е, затова ще си спестя вариантите. Огледай се и давай малко по-ведро.

    Цитирай Първоначално написано от _donna_
    ..Мисля,че е нормално да те издържат родителите ти докато учиш..
    Мда, нормално е, разбира се. Само и единствено тук в България. Както е нормално, ако могат да си го позволят да ти отпуснат средства за автомобил, също и за каквото още е необходимо или ти хрумне. Да ти плащат за допълнителни курсове и квалификации. Също, ако могат да ти осигурят и апартаментче, не да живееш с тях на стари години и т.н., по същата логика. Поне до 25. Междувременно обясняваш колко си самостоятелен и колко трудна и отговорна задача е висшето и как с мноого труд си успял да го завършиш успешно. Не го приемай като заяждане, ама само тук съм го виждал това. Нормално е да ти помагат, нищо повече. Първи курс е желателно да те издържат само, нататък се предполага, че вече не си на 12 и би могъл да свършиш и сам нещичко. Градивно е, а и не е никак излишно. Има специалности (като медицина, например), които са изключение, но тях не би се наел да ги следва човек, който не може да си го позволи. Толкова.

  17. #17
    Аватара на gia_sena_mono
    Регистриран на
    Sep 2008
    Град
    Roma, Italia
    Мнения
    1 846
    Не сме чак толкова зле. Може би след като прочетох мнението ти осъзнах, че малко съм прекалила, но все пак...
    Ами искам да живея малко все пак, освен да уча. Не говоря за някакъв кой знае какъв лукс или нещо подобно. Но и не оставай с впечетлението, че не искам да уча. Напротив! Искам! Винаги съм била амбициозна в този апсект. И винаги съм успявала, за което много се радвам.
    Но ето да изляза една вечер (не съм от града, в който уча и оътувам всеки ден) - само таксито ми е 7-8 лв. Вярно,че има вариант да остана да преспя у някого, но не всеки път е удобно.
    Просто всички тези дребни детайли ... И какво правя аз - всеки ден ходя на лекции, които не са много редовни ине винаги караме, после се прибирам в нас, излизам понякога, лятото си търся работа и това е. Както всеки човек и аз имам нужда да ида на почивка и т.н.
    Започнах много да се колебая. Хем искам да не следвам ей така формално, но и хем да имам някакви възможности.
    Ето, например после искам да запиша и магистратура. Там вече задочно, а и то няма редовна форма. Бих искала да ида в друг град, в друго ВУЗ. Птосто искам да кажа,че имам амбиции, но съм малко нерешителна и сега в тази ситуация съм доста объркана. Някъде през август мога да се прехвърля задочно, в същото време сега си търся работа и се чудя кой е най-добрият вариант.
    Две хубави очи. Душата на дете
    в две хубави очи; - музика - лъчи.
    Не искат и не обещават те...

  18. #18
    Lestat357
    Guest
    Мнението ми ли?

    Остани си редовно. Ако искаш ми пиши на лично, може да поговорим още малко по въпроса. Имам наблюдения освен над сестра ми и над още двама души, които завършиха втори курс задочно т.г.

    Ако не можеш да си намериш работа почасово (и тук е трудно, а и парите са смешни, разбира се; затова и не съм работил така задълго, малко в първи курс само), потърси си в някой магазин например или другаде, където ще си 2 на 2. Работата не е тежка, можеш да си четеш, а и ще се въртят смените и ще можеш да си посещаваш и лекциите. Знам, че не е лесно, ама съм го правил и го правя. Става някак си. Всъщност, като си на работа си доста по-организиран. До магистратура колко време ти остава? Две, максимум три години? Според мен ще ги изтърпиш. А и ако послушаш това за магазина (примерно), ще ти остава свободно време. Аз лично винаги съм имал вариант и да преподавам по специалността си (защото е филологическа), доста колеги го правят от средата на първи курс, но.. никак не ме влече като идея. Не знам какво учиш, може пък и да има нещичко пряко свързано с това и да ти допадне.

    В това такси можете да се качите двама-трима, знам ли? Не да се нагъчкате, както правят някакви мизерници тук де. Предполагам не е вариант, иначе нямаше да го споменеш. Мен винаги са ме дразнели шибаните софийски бакшиши, поради което си изкарах пари преди време и си купих кола. Тя и за др. важно нещо се оказа после, че ми е необходима, добре че не се отказах, щото замалко да го сторя. Не стана много бързо последното, а и си е разход след това. И още как.. Но можеш поне да заделиш пари и да се запишеш на курс. Тъкмо си в по-малък град и ще ти е по-лесно. Не е нужно веднага да сядаш зад волана. Доста пъти съм карал кола преди да притежавам такава покрай едно раб. място, ама и иначе има варианти. Проучи кой и как пътува към където учиш с някаква по-студентска кола и пътувайте заедно. Аз неведнъж съм карал колеги, никога не съм им взимал пари. Дори и да поиска, все ще е по-малко от произволно просмукано с дим до тавана такси с 3 евтини ароматизатора и пръщящ касетофон вътре. Изкарай някой сертификат.;] Не е от огромно значение, не както го говореха едно време (ако не си с Proficiency освен), обаче си е полезна добавка към биографията.

    Обмисли го добре, имаш време. Важното е да го решиш окончателно и да си отстояваш избора после. Най-добре пробвай с някаква работа така (мен ако питаш) и ако не се получи, тогава сменяй формата. Ще изгубиш малко време, но поне ще знаеш, че си изпробвала всички варианти.

  19. #19
    Супер фен Аватара на _donna_
    Регистриран на
    Oct 2006
    Мнения
    1 669
    Мда, нормално е, разбира се. Само и единствено тук в България. Както е нормално, ако могат да си го позволят да ти отпуснат средства за автомобил, също и за каквото още е необходимо или ти хрумне.
    E,аз говоря за това родителите да помагат,а не да ти купуват кола и апартамент. Почасовата работа в много случаи помага доста.

    Има специалности (като медицина, например), които са изключение, но тях не би се наел да ги следва човек, който не може да си го позволи.
    Не само с медицината е така. Има и други специалности,които са много тежки и изискват ежедневна работа с материала (ако наистина целта е да станеш добър в това,което правиш). Аз уча редовно и при моята специалност ми е невъзможно да се издържам на 100%. След още една година може би ще успявам,но сега - не.Все пак...след като родителите ми имат възможност да ми помагат - защо не?! Не те разбрах и какво имаш предвид с "само в България е така"? Защо,студентите по другите държави какво точно правят? Ако следват редовно някоя не толкова лека специалност?

    И да се надяваш за една стипендия от 80 лв. с която гледаш да покриеш разходи от рода на сметка за телефон, козметика и евнтуално някаква дрешка, само и само да не искаш от тях.
    При нас стипендията не е 80 лв.,а доста повече,но за сметка на това хора с успех 6.00 се разминаха с нея...незнайно защо.

    Е, искам да уча редовно, но просто така не се живее. Справяме се, но във всичко се ограничавам. Искам и аз малко да поживея като хората.
    И аз се ограничавам. И пия 2 бири вместо колкото ми се пият.
    Но често в живота си в положение "или...или". Избираш и това е.

  20. #20
    Супер фен Аватара на _donna_
    Регистриран на
    Oct 2006
    Мнения
    1 669
    Защото пари за учебници има.
    Това са парите от неизпитите бири.

    Съсредоточи се малко.

  21. #21
    Супер фен Аватара на _donna_
    Регистриран на
    Oct 2006
    Мнения
    1 669
    Нали същото казвам и аз ...

  22. #22
    Lestat357
    Guest
    Цитирай Първоначално написано от _donna_
    Не само с медицината е така. Има и други специалности,които са много тежки и изискват ежедневна работа с материала (ако наистина целта е да станеш добър в това,което правиш). Аз уча редовно и при моята специалност ми е невъзможно да се издържам на 100%. След още една година може би ще успявам,но сега - не.Все пак...след като родителите ми имат възможност да ми помагат - защо не?! Не те разбрах и какво имаш предвид с "само в България е така"? Защо,студентите по другите държави какво точно правят? Ако следват редовно някоя не толкова лека специалност?
    @Маргарита (нали така? за удобство, за да не започвам с долна черта), което искам да го кажа, донякъде го резюмира и HarleyFlanagan. Не е лошо да ти помагат, но нищо повече. Да ти помагат понякога(!) за учебниците, окей. Да се гордееш с това, че имат възможност да ти помагат обаче ми е смешно. Заслуги нямаш никакви. Имах един подобен спор с една колежка преди време. И след като си над 18, абсолютно никой с нищо не ти е длъжен.

    Относно другото – съвсем в прав текст. Разбира се, дори в една Любляна (Словения), ако учиш сериозно държавна поръчка и си получаваш стипендия, тя може да ти стигне да се издържаш някак. Живял съм на две места, по-точно три извън България, макар замалко. Не е популярно да си още при ваЩе на 23 (примерно), да ти поемат разходите и да ти дават някакви пари. Все пак, човек трябва да се научи да прави и сам нещо. Разбира се, по времето на родителите ти (и моите), все още е било популярно мама и тати да носят и месят, дори да правят вноски за автомобил, че и за апартамент на децата си. Мога да ти го обвържа това и с огромните опашки в Кауфланд всяка вечер и с доста други неща, но ще го спестя, за да не избягам съвсем от темата. За мои деца, ако някога имам такива, не бих го правил това. С годините и тук ще отшуми, ще видиш. Образованието е важно, но да се научиш да ‘ходиш и да дъвчеш дъвка едновременно’ също. Не при всички специалности, нямам представа каква е твоята конкретно(??), само знам, че е в СУ. Факт, че мой братовчед завърши медицина преди няколко (да речем 6) години, работейки почти през цялото си следване. И завърши с петица. В момента е успешен анестезиолог в чужбина. Не казвам, че не са му помагали, но минимално.;] Нямаше студентски живот, нямаше купони, по едно време дори нямаше телевизор(не е голяма загуба) и радио в квартирата си. Toва е.

  23. #23
    Аватара на gia_sena_mono
    Регистриран на
    Sep 2008
    Град
    Roma, Italia
    Мнения
    1 846
    Ама не ме разбирайте погрешно!
    Винаги съм искала и имала желание да уча!
    Знаете ли колко е тъпо, когато искаш да излезеш и да кажеш "Ще ми дадете ли пари?". Чувствам се адски неудобно.
    А колегите да кажат "Хайде да излезем тая вечер." и ти да си измислиш някакво оправдание да не идеш, защото ти трябват 7-8 лева за такси, (понеже нямаш друга алтернатива да се прибереш), я ще искат да идат на кафе или механа (тука вече не е ясно колко трябват),за вдоха на дискотеката поне 3 лева, и колкото и да искаш да не харчиш, някои неща просто няма как да ги избегнеш.
    Въобще не съм някакъв човек, на който не му се учи и само му се "хойка"! С такова желание учих за кск изпит и изобщо вземам всички изпити, нямам поправки, където може се освобождавам от изпити, ходя на почти всички лекции и т.н. Но искам понякога да разпусна, да не се притеснявам, че трябва да искам пари от наще, да си знам, че ще мога да си позволя еди какво си.
    Относно стипендиите - до сега винаги съм вземала. Предпоследния семестър ги бяха поорязали и доста хора не взеха, но аз имах късмета да получавам. И между другото почти невъзможно е да изкараш 6.00, защото на някой изпит можеш да попаднеш в другата купчинка, не защото си писал по-малко, а защото не може всички оценки да са 5-ци или 6-ци.
    Пари за учебници има. Това не е проблем.
    Да пестиш - колко? Отиваш на лекции в друг град с 5 лева - 2 са за пътя. И хайде пак свободен час , хайде на кафе - с тези 3 лева на кафе ли да идеш или да си вземеш нещо да ядеш. Сега ще кажете "Е, айде, кафе, може и да не идеш.", всички като идат аз къде да се дяна?
    И все едни такива дреболии на пръв поглед, а като знаеш как е, не са чак такива дреболии.
    Две хубави очи. Душата на дете
    в две хубави очи; - музика - лъчи.
    Не искат и не обещават те...

  24. #24
    Просто си глезла.(не го приемай като обида! всъщност, както решиш)
    Аз изкарах точно 2 седмици в средата, която описваш - нямаме лекции - отиваме на кафе, имаме дупка - ще пием по нещо, от октомври се планира 08.12, вечер кръчми, дивотии, пиене, таксита, прочее...
    Въпрос на вкус, ще кажа, всеки си търси благоприятната среда, подрежда си приоритетите, защитава ги, бори се за тях. Вече конформизмът и нихилизмът са други теми.

    Колкото до редовно-задочно и как мама и тати не трябва да издържат децата си, ще използвам клише (за да бъда разбрана най-добре) - всеки гледа от собствената си камбанария, но не е зле да се приземява, или поне оглежда, от време на време, нали?
    //Моята специалност няма задочна форма, всъщност няма и нормална редовна. Минимален брой (цифра) души сме в група, така че не можеш да си позволиш да не бъдеш в час, камо ли да отсъстваш. Не можеш да работиш, ако искаш да си изряден и да развиваш уменията си.
    Семейството (би трябвало да бъд)е най-здравата жизне-под-и-съ-държаща единица в човешкия свят и като такава тя остава докрая. Като при всички взаимоотношения, в семейната система разменните монети са различни, но със сигурност присъства обща парична единица -... (нека всеки я попълни за себе си, че се засмях на завършека си:Д)

    Успех в учението, мощно дискотеки, гадже таксиджия!:Д

  25. #25
    Аватара на gia_sena_mono
    Регистриран на
    Sep 2008
    Град
    Roma, Italia
    Мнения
    1 846
    Много си забавна. Върви да си се смееш сама, явно няма кой да те оцени.
    И запази за себе си писанията тип "учебник по Етика и право".
    Две хубави очи. Душата на дете
    в две хубави очи; - музика - лъчи.
    Не искат и не обещават те...

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си