Double or Nothing SNG, превод на една добра статия.
Последната мания в постоянно променящия се свят на покера са Double or Nothing SNG Турнирите (по-долу ще ги наричаме за краткост DON). DON представлява турнир с 10 играчи, в който последните пет оцелели играчи печелят двойния размер на платения вход. Въпреки, че тази разновидност на покер играта не е новост, добавянето на тези турнири в последно време към най-утвърдените зали допринесе за голямото им популяризиране. Като при всяка нова игра, има твърде малко налична информация за подходяща DON стратегия. Целта на тази статия е да даде най-обща представа за това как и кога трябва да променяте стратегията си, за да имате успех. Ако сте обмисляли да превключите на DON турнири, но все още се двоумите дали да го направите, за вас най-вероятно ще представлява интерес частта от тази статия, в която се описват предимствата на този вид игра. Въпреки, че тази статия е насочена по-скоро към тези, които тепърва ще се учат как да играят DON, съм уверен, че и много опитни в тази разновидност играчи имат какво да научат.
Стратегия преди игра (подбор на маси)
- Преди да започнете да играете, проверете лобито на залата. Ако в следващите няколко турнира, който предстои да започнат, има регистрирани по четирима или повече играчи, сте попаднали на маси с прекалено много редовни играчи (т.нар. regulars). Ако седнете тук, “регюлърите” и рейкът ще “изяждат” от печалбата ви достатъчно голяма част, че да не си струва да играете. Много е вероятно да се окажете в игра с 6-7 “регюлъра” и да няма достатъчно риба, която да ви раздава парите си.
- Много е важно да идентифицирате “регюлърите”. Проверявайте кой кой е, тъй като ще играете по един начин срещу “регюлър” и в напълно различен стил срещу случайните играчи.
- Играйте винаги спрямо банкрола си, разполагайте с достатъчно входни такси (buy-in’s), така, че да можете да играете комфортно играта си. За професионални играчи се препоръчва да имат около 40 входни такси, а за тези, които играят за развлечение и лесно могат да попълнят банкрола си, е добре да разполагат с около 20 входни такси.
Преди да започнете играта. Основна ICM стратегия
- В $10 DON турнир, началната стойност (equity) на чиповете ви (1’500 чипа) е $10 и ако успеете рано да се удвоите до 3’000 чипа, стойността им става $15’55.
Играч Чипове Стойност
Играч 1 3’000 $15.55
Играч 2 1’500 $10.55
Играч 3 1’500 $10.55
Играч 4 1’500 $10.55
Играч 5 1’500 $10.55
Играч 6 1’500 $10.55
Играч 7 1’500 $10.55
Играч 8 1’500 $10.55
Играч 9 1’500 $10.55
Какво означава това за вас? Очаначава, че ако още в първата ръка сте ол-ин, чиповете, които рискувате, са на стойност $10, а чиповете, които евентуално ще спечелите “струват” $5.55. $10/$5.55 = 64.5%, т.е. ще трябва да печелите средно 2/3 от ранните ол-ин ситуации, за да излезете на нула! Опитайте се да не се обвързвате в потве, в които шансовете ви да спечелите са по-малки от 2/3.
Само за да онагледя колко стегнато трябва да играете, ще ви дам един пример за подобна ситуация – {KK} срещу {JJ+, AK}:
Ръка Вероятност за спечелване на пота
{KK} 62.6%
{JJ+, AK} 37.4%
- Когато двама играчи се сблъскат в ол-ин ситуация, липсващата стойност не изчезва. Тя просто се прехвърля върху останалите (пасивните в случая) играчи.
За вас това означава, че (както в горния пример) при сблъсъка на двама играчи, единият губи $10, а другият печели $5.55. А останалите $4.55 са “липсващата стойност”. Тази стойност не изчезва от играта. Тя се разпределя между останалите играчи. В посочения пример, всеки от останалите осем играчи, които не са били замесени в сблъсъка, получават допълнителна стойност от по $0.55. И така, ако двама играчи се засекат в първата ръка и единият се удвои, вашите 1’500 чипа, които са стрували $10, сега вече струват $10.55. Както можете да видите, ако има един наистина слаб играч в DON турнир, в който участвате, тази печалба (при това без да играете) по същество неутрализира, “избива” платения от вас рейк. В по-късен етап, когато има повече елиминирани играчи, “липсващата стойност” от подобни разигравания става по-голяма и се разпределя върху по-малко играчи. Това означава, че ползата ви, наблюдавайки в по-късен етап как двама двама други играчи се сблъскват помежду си, ще бъде огромна!
Тактика в ранната фаза
- Нуждаете се от много силна ръка, за да отворите от ранна позиция. Бих препоръчал да отваряте от много ранна позиция само с високи чифтове и евентуално АК. Не се притеснявайте да играете с по-широк диапазон ръце в по-късна позиция, ако опонентите на блайндовете са “регюлъри”, играещи по 16 маси, които влизат в ръка само около 10% или по-малко от случаите, в които са рейзнати.
- В много малко случаи е правилно само да платите (flat call). Като цяло най-правилният път, по който да поемете, е рирейз или фолд.
- Не прекалявайте с плащанията за сет валю (set mining, също set value). В повечето игри се изискват средно 11-1 до 15-1 имплайд оддс (Implied odds), за да е печелившо това отиграване. Но предвид голямата разлика между cEV (chip Expected Value) и $EV (Tournament Expected Value) в DON игрите (както в примера, в който рискувате $10, за да спечелите $5.55), ви трябват 20-1 до 24-1 имплайд оддс, за да сте на печалба от подобно отиграване. Поради тези причини, като общо правило не плащайте за сет валю дори в ранните нива на турнира, освен ако не лимпвате в късна позиция в мултиуей (multi-way) пот.
- Вашата основна цел на този етап трябва да бъде запазване на стака ви, тъй като това ще ви даде възможност да притискате противниците си с големи рейзове на по-късните нива. Ако можете да поддържате стак с размер дори 1’300 – 1’400 чипа, наистина ще можете да поставите под напрежение дори по-големите стакове и да ги накарате да фолдват в по-късните фази. Освен това, по-стегнатата игра ще ви гарантира повече респект от другите играчи по-късно в турнира, когато решенията се взимат и на база наблюдения над играчите и респектът би могъл да наклони везните във ваша полза.
Тактика в средната фаза
- Влезе ли в употреба и антето, стимулът да се крадат блайндовете е още по-голям. Въпреки, че антето изглежда с малък размер, в сравнение с блайндовете, истинската му стойност е много висока. При ниво 50-100, кражбата на блайндове вече се превръща във важна стратегия за запазване на стака ви.
- Имайте предвид, че най-малкият стак ще се съпротивлява и (като общо правило) избягвайте да участвате в потове, в които не сте поне 70% фаворит. Това важи с особена сила в игри, в които повече от двама играчи вече са елиминирани.
- Да имате добър стак и да се борите и да загубите срещу по-голям стак в този момент е равносилно на катастрофа. С относително добър стак по принцип трябва да печелите около 80-85% от потовете срещу него. Помнете, че обикновено това означава да плащате само с АА, а понякога дори и това не стига!
Тактика в крайната фаза
- С останали 6 играча, стига да не сте на последното шесто място, стойността на вашите чипове е поне 85% от крайната печалба. За вас това означава, че в $10 DON турнир вашите чипове ви “струват” приблизително $17, въпреки, че наградата за спечелване на турнира е $20. Имайки това предвид, плащането на ол-ин дори с АА е често отиграване “на границата” и абсолютно неприемливо отиграване, ако сте на четвърта или по-горна позиция.
Играч Чипове Стойност
Играч 1 2’500 $16.67
Играч 2 2’500 $16.67
Играч 3 2’500 $16.67
Играч 4 2’500 $16.67
Играч 5 2’500 $16.67
Играч 6 2’500 $16.67
- Ако имате голям стак НЕ Е ВАША РАБОТА да елиминирате други играчи. Вашето задължение към вас самите е да завършите в Топ 5. Не си блъскайте главата дали да платите с невероятните пот оддс, които ви дава противника или нещо от този род. Вашата най-главна задача е да избегнете катастрофа. Да, ще има и случаи, в които рейзването или влизането ол-ин ще бъде уместно, особено ако “регюлър” с купища чипове седи след вас.
- “Бутайте” се с по-широк рейндж на “регюлъри”, които са достатъчно интелигентни да фолднат и го правете много стегнато срещу лууз (loose) играчи, когато имате добър стак. Ваша задача е да определите с какъв рейндж евентуално биха ви платили другите играчи. Има много ситуации, в които би било правилно да се бутате с всеки две карти срещу “регюлъри”, както и да влизате ол-ин само с топ 15% от стартовите ръце срещу останалите играчи. Поради тази причина в определени ситуации не можете да се осланяте само на препоръките на ICM и/или на познанията си относно “Равновесието на Неш” (Nash Equilibrium). Трябва да се приспособявате така, че и при най-малкото отклонение от обичайния рейндж, с който плаща противникът, да можете напълно да промените рейнджа, с който вие бихте влезли ол-ин!
- Никога не лимпвайте префлоп с намерение да поставите капан на някой, като го провокирате да се бутне, дори и ако държите АА. В другите видове покер игри, предимството на трапването с аса е, че има огромен ефект, когато оплитате някоя рибка в мрежата. В DON турнирите, ако успеете да хванете някой в капана, вие сте 80-85% фаворит да спечелите, но ще трябва да печелите в 65-90% от случаите само за да излезете на нула, така че трапването не ви носи голямо предимство. Така че едва ли ще е фатално ако рейзнете и спечелите само блайндовете, а резултатът ще бъде също толкова добър по отношение на шансовете ви да спечелите турнира.
- Използвайте времето, за да вдигнете блайндовете. В ключови моменти помислете дали не е добре да печелите време, за да изтече нивото и блайндовете да се вдигнат. Въпреки, че това може да провокира вендета от останалите на масата спрямо вас, ако можете да докарате блайндовете до ниво, където някой друг ще трябва да бъде ол-ин, поставяйки голям блайнд, вие много лесно можете да си осигурите влизане в Топ 5, дори и с миниатюрен стак!
- Ако сте на последно място по чипове, а играчът вляво от вас няма изглед да фолдне след ваш ол-ин, замислете се дали не е по-добре да направите съмнителен кол, отколкото да се бутнете, с оглед да си спасите кожата.
Няколко причини да пробвате DON турнири
- Заедно с Neads-Up SNG турнирите, DON турнирите са форми на покер игри, отличаващи се с най-малка флуктуация. Те наистина са игра за грайндъри. Което означава, че се очаква да имате най-малки отклонения в банкрола си.
- Времето, необходимо за изиграване на един DON турнир е много по-малко от времето, необходимо за един обикновен SNG турнир. Това означава, че вашият показател $/час ще бъде добър, независимо, че просто ще трябва да поддържате висок едноцифрен показател ROI. Това означава също, че ще можете да генерирате рейкбак (rakeback) с по-бързо темпо.
- С малко опит DON турнирите са лесни за игра, тъй като ще играете много малко ръце, а когато го правите, много често ще се обвързвате бързо с ръката си. Това означава, че ще имате много малко трудни решения за вземане, което пък ги прави много лесни за игра на няколко маси (multi-tabling). DON игрите са идеалния вариант за играчи, които тепърва се учат да играят на няколко маси едновременно.
- Разликите между DON турнирите и MTT сателитите са толкова незабележими, че ако се научите да играете добре DON турнири, вие автоматично се научавате да играете и МТТ сателити. Преходът ще бъде по-лесен, ако някой ден решите да играете супер сателит за любимото си събитие на живо!
- За да играете DON турнири ви трябва малко повече от половината банкрол (в брой входни такси), откокото за обикновени SNG. Това означава, че с банкрола, с който играете обикновени SNG, ще можете да играете DON турнири на по-високо ниво.
- Ако в стандартни SNG игри завършвате по-често трети, отколкото първи, то DON турнирите са точно за вас. Играчите, които по-често завършват първи на стандартните SNG, може да забележат чувствителен спад в показателя $/час, играейки DON събития, тъй като в тях няма допълнителна награда за завършилия на първо място.
- Има много налична литература за обикновените SNG турнири. Няколко книги и безброй статии са написани за игра “на балона” в SNG игри, докато информацията за DON турнирите се ограничава до няколко случайни статии тук-там. Липсата на информация означава, че повечето играчи в тези игри изобщо не са наясно какво трябва да правят.
- DON турнирите са все още новост за някои сайтове. Това означава, че там ще има играчи, които не са съвсем запознати с този тип игра – нещо, което можете да експлоатирате във ваша полза.
- Те са с нарастваща популярност и някои сайтове все още не ги предлагат! За вас това означава, че вероятността един или няколко от по-популярните сайтове да започнат да ги предлагат през следващата година е е МНОГО ГОЛЯМА! И когато това се случи, играчите с опит в тези игри ще имат огромно преимущество над тези, които тепърва ще учат как се играе DON турнир. При тези обстоятелства ще можете да си намирате игри само с по 1-2 “регюлъра”! Струва си да си запознат с популярна нова игра, която другите все още не знаят как да играят!