.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 19 от общо 19
  1. #1

    Самостоятелно раздаване на справедливост

    Бях провокиран от сериала Декстър, в който едноименният герой убива престъпници, които по някакъв начин са надхитрили системата и не са си платили за убийствата на невинни хора. Смятате ли, че, ако бъде хванат, трябва да бъде съден за раздадената от него справедливост? Защото за всичките му убийства могат лесно да му дадат смъртна присъда. Но от друга страна просто е наказал убийците за техните престъпления.
    Кажете си мненията, за да може повече да задълбочим в темата.
    Audio ergo sum

  2. #2
    Голям фен
    Регистриран на
    May 2008
    Град
    Бургасссс (*)
    Мнения
    810
    Мммм не. Не мисля, че трябва да бъде съден. Направил е едно..добре де няколко ;д .. добри дела. Няколко боклука по-малко. И без това светът е пренаселен с тях.
    ~* Maybe that's what happens when a tornado meets a volcano*~

  3. #3
    аз не мисля че да убиеш човек е лошо . Тва е тъп морал ненжуен а толкова усилия са хвърлени за да го има Закона не казва кое е лошо и кое не .. той казва '' ако А обере Б ще трябва да понесе еди си кви последствия '' и спира до тук . Пък и закона е излишен така че не мисля че трябва да мe съдят ;d
    който търси - намира . ^^

  4. #4
    Мега фен Аватара на cherinka
    Регистриран на
    Jun 2006
    Град
    гр. Пловдив
    Мнения
    8 557
    И за мен, лично самата, това винаги ми е било спорен въпрос.
    Рефлектират закона и морала.
    (За някои хора те са едно и също)
    Относно Декстър... ако закона не си е свършил работата, разбираемо защо той е поел 'властта' в свои ръце. Не е лъжа, че доста хора се изживяват като Господ Бог и искат да дърпат конците и да владеят всичко.

    едноименният герой убива престъпници
    Но от друга страна просто е наказал убийците за техните престъпления.
    За мен убийството не е наказание. То е просто изблик на гняв, ярост... омраза. Лично винаги съм залага на онези наказания... душевните,даже на тях повече, отколкото на физическите.
    Трябва да има болка, отчаяние, разкаяние...
    Темата ще навлезе и малко откъм религиозна гледна точка.

    Не мога да дам стойностно мнение, тъй като наистина, както казах, за мен наистина е доста спорен този въпрос и в различни етапи,моменти,ситуации хем е прав 'декстър', хем не е.

  5. #5
    Мега фен Аватара на Canis_Dirus
    Регистриран на
    Nov 2007
    Мнения
    8 459
    Пък Линч е отрицателен герой
    черна несправедливост...
    Grumpy old madman

  6. #6
    Toва е от най-популярните и обичани сюжети в изкуството, но най-вече в киното от последните десетилетия, а също е застъпен и в много виртуални игри. Крепи се на три точки:
    - главен герой, който е бил прецакан някога по някакъв начин, до степен това да стане основен отпечатък в живота му;
    - отрицателен персонаж или персонажи (най-често зависи от това дали е игрален филм или сериал), които, правейки техните си лоши неща - тъмни сделки, кофти убийства, зли корпорации, каквото-ви-хрумне - стъпват по кокалчетата на нашия човек...;
    - ...и това го прави много pissed off. В резултат, именно - започва "самостоятелно да раздава правосъдие".

    На практика, въобще не е интересно кое е правилното и кое е грешното в подобен сюжет.
    Единстветното съществено и причината подобни истории да се котират така добре е следният факт (важащ и за други популярни сюжети): зрителят се идентифицира с главния герой.
    Тук на зрителят му е приятно да се вживее в личността и историята на човек, който сам се справя с несправедливостите в неговата реалност - нещо, което същият зрител не може или не прави в своята. Не е от значение балансът между добре и зло, нито съответно колко насилие име или колко близко до реалния свят е този във филма.

  7. #7

  8. #8
    Я ми изяснете, че се обърках.За слуая в сериала ли говорим или задаваш въпроса принципно ?

  9. #9
    Повече от фен Аватара на SemperArdens
    Регистриран на
    Jul 2010
    Мнения
    472
    Цитирай Първоначално написано от DenBr
    Не съм гледала сериала, но винаги съм казвала, че няма добри и лоши хора, както и добри и лоши дела. Въпросният Декстер може да си мисли, че е добре да убива разни хора, които той самият смята за лоши, но те за себе си са били прави, когато са убивали други хора, които за тях са били лоши.
    -> време е някой да убие Декстер.

  10. #10
    Мега фен Аватара на Joc
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    на коня У краката
    Мнения
    4 213
    а как може някой ей така да се натоварва с тая задача, без правомощия и грам преценка за справедливост?

    то густо, то пусто

  11. #11
    Друг е и въпросът, че дори да е поначало обективен човек в такава ситуация, със силата и превъзходството постепенно ще се губи тази обективност. Рано или късно ще се стигне до моментът, в който фокусът ще се измести от релсите.

    Иначе този тип герой са ми били едни от любимите типажи винаги.

  12. #12

    Регистриран на
    May 2009
    Град
    plovidv
    Мнения
    49
    И къв е той, че да раздава правосъдие, а ? Да не е Jigsaw ?

  13. #13
    Цитирай Първоначално написано от terrorclub
    само едно ше кажа - всичко е много относително и няма абсолютна истина.

    няма добро,няма и лошо,няма правилно,няма и грешно.
    има само различни гледни точки.



    което ме подсеща за ВЕЛИКАТА реплика на Алекс от Портокала...

    Защо не търсят причината за добротията, ами се залавят с обратното?
    Хората са добри, защото така им харесва и аз не бих им се месил,
    което трябва да важи и за обратното. На мен пък то ми се нрави.
    Нещо повече - лошотията е в самия човек, в личността, в теб и мен, което пък е дело
    на стария Господ Бог... И който е против лошотията,
    той е и против личността. Тоест Правителството,
    съдията и училищата не ти позволяват да си лош, защото не ти позволяват да си личност...
    Съгласен съм почти изцяло. Има неща, които могат, и които не могат да се направят.


    Убиеш ли убийците не си убиец.


    За чери - Убийството не винаги е гняв, а понякога начин да предпазиш себе си или другите от някой или нещо.
    Несъмнено у него има типичната характеристика на непримирим човек.Но и на неприспособим - на човек,който не успява да приеме правилата на средата си за свои и това предопределя обречеността му...

    Eminem-Mosh

  14. #14
    Голям фен Аватара на skuck
    Регистриран на
    Oct 2008
    Мнения
    993
    Всеки трябва да си получава заслуженото. Независимо от кого...
    Хаквам PlayStation 2 и 3 - Soft Mod - PS2 - 10 лв. ; PS3 - 30 лв!!!
    Хаквам/Ънбриквам PSP 1000/2000 (старо дъно) - 10лв!!!
    Хаквам PSP 2000/3000/GO (ново дъно) - 10 лв!!!

    Пловдив/Добрич
    Скайп - zeamgo
    GSM: 0883471335; 0896842527

  15. #15
    Повече от фен Аватара на strave
    Регистриран на
    Jul 2010
    Град
    Sofia
    Мнения
    390
    Цитирай Първоначално написано от skuck
    Всеки трябва да си получава заслуженото. Независимо от кого...
    Това при условие,че потърпевшия си е в правото и това е реакция на защита.

  16. #16
    Не съм го гледала този сериал.
    Но така представени нещата, да трябва да бъде убит.

  17. #17
    Мега фен Аватара на Joc
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    на коня У краката
    Мнения
    4 213
    Цитирай Първоначално написано от skuck
    Всеки трябва да си получава заслуженото. Независимо от кого...
    не е както го мислиш
    то густо, то пусто

  18. #18
    Мега фен Аватара на SonataArctica
    Регистриран на
    May 2010
    Мнения
    9 997
    Не.

  19. #19
    Мега фен Аватара на SuNsEt
    Регистриран на
    Aug 2007
    Град
    California,Los Angelis,Sofia,Amsterdam,Bern понякога и в New York :P
    Мнения
    6 148
    Цитирай Първоначално написано от balon4eeeee
    аз не мисля че да убиеш човек е лошо . Тва е тъп морал ненжуен а толкова усилия са хвърлени за да го има Закона не казва кое е лошо и кое не .. той казва '' ако А обере Б ще трябва да понесе еди си кви последствия '' и спира до тук . Пък и закона е излишен така че не мисля че трябва да мe съдят ;d
    Не е лошо да убиеш човек?Ти защо не убиваш хора тогава? Пък и това не е просто морал...това е човешки закон.Ако хората мислеха,че да убиваш човек е нормално тогава само си представи колко много хора на които държиш биха били убивани.Нищо не е по ценно от един живот.Принципно не бива да се съпоставят животите на хората кой е по-стойностен,но се случва.
    Според мен Декстер е дал някаква справедливост,но всичко трябва да си има граници.Както убийците са убивали и после са били наказвани по някакъв начин,така и той трябва да бъде наказан може би със същото...въпреки причината на действията си.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си