Провокирана наскоро от разни ваши теми(и една моя заключена),реших да направя и нещо полезно.Вече има 2 важни теми относно сексуалната култура,НО все пак след като има такъв поток от теми,значи има неща,които момичетата не разбират.
Мерси на 0y7ofCon7roL ,че без да иска ми даде идея за темата

Бременна ли съм – много момичета си задават този въпрос дори цикълът им да закъснее само с ден. Нервите са големи – в някои случаи поради нежелана бременност, в други – обратното – поради голямо желание за забременяване.
Какви са симптомите преди да е време да си направите тест за бременност:

1.Закъснение или липса на менструация->този признак не показва,че задължително сте бременна.Закъснението може да е провокирано от прекалено голямо притеснение,промяна в храната или времето,спорт,прекомерно отслабване, изтощение и преумора, хормонални проблеми, напрежение, стрес, при прием на някои лекарства и много други причини.Ако вече цяла седмица не ви е дошло,тогава е време да посетите гинеколог.

2.Прилошаване и гадене, особено в сутрешните часове.->също може да се дължи на спазване на някаква диета или ако сте болни,хранително отравяне, стрес, други стомашни разстройства могат също да причинят усещания на гадене и повръщане и много други причини.

3.Сънливост – през цялото време, липса на тонус и желание за сън.->Стрес, преумора, депресия, обща настинка или грип, друго заболяване също може да доведе до чувство на изтощение и преумора може да са виновниците.

4.Напрегнати гърди и дискомфорт на гърдите.->промяна в нивата на хормоните, лекарства, наближаваща менструация (ПМС) също може да предизвика подуване и повишена чувствителност на гърдите, както и други разнообразни причини може да са виновниците,а да не е бременност

5.Увеличаване на бюста, успоредно с напрегнатост.

6.Учестено уриниране.->и все пак ако пиете много течности,не е задължително този признак да е за бременност,възпаления на пикочната система, диабет, повишен прием на течности, прием на диуретици и много други причини

7.Промяна (най-често намаляване) на сексуалното желание (либидо).

8.Промени в кожата, поява на тъмни петна, уморена кожа.

9.Зацапване при имплантацията (вгнездяването)-Кървенето при имплантацията (вгнездяването) на оплодената яйцеклетка е най-ранно проявяващия се симптом за бременност. Около осем дни след зачеването ембрионът се имплантира в маточната стена. При някои жени се получава леко ръждиво зацапване, както и лека тъпа болка ниско в коремната област. ->може и да е заради действителна менструация, промяна на менструацията, прием на някои лекарства, инфекция, прокървяване в резултат от протриване при полов акт и други причини,а не задължително бременност.

10.Болки в кръста-Болки ниско долу в кръста могат да бъдат симптом, който се проявява през ранната бременност, обаче в повечето случаи тъпа болка в кръста се изпитва през цялото време на бременността. ->други възможни обяснения: Наближаваща менструация, стрес, проблеми с кръста, физическо и нервно напрягане много други причини.

11.Главоболие-Внезапното повишаване на хормоналните нива във Вашето тяло може да причини главоболие през ранните седмици на бременността.->други възможни обяснения: Дехидратация, наближаваща менструация, преумора на очите и много други причини.

12.Повишен апетит-Всеки човек понякога изпитва силен апетит към храна. Когато сте бременна апетита се засилва и се проявява по-често. Може по някога да ви се дояде силно нещо, което по принцип не обичате или странна комбинация, като сандвич с течен шоколад например. Това може да продължи през цялата бременност.->Други възможни обяснения: Нискокалоричен хранителен режим, недостиг на някои хранителни вещества, стрес, депресия, настъпваща менструация и много други причини.

13.Емоционални промени-Емоционалните промени ще се появят, когато хормоните ви започнат да се променят, за да задоволят, както нуждите на вашето тяло, така и тези на бебето. По това време ще станете по-чувствителна и лесно ще се разстройвате. Сутрин може да се събудите на върха на света и след половин час може да бъдете обляна в сълзи и то без причина. Емоционалните промени са нормални и полезни, тъй като спомагат за освобождаване от стреса. Не се изненадвайте, ако се чувствате добре и в следващата минута ви се иска да крещите по някого или просто да се разплачете без причина. Някой жени има разстроен и неспокоен сън. ->и все пак сте в тийн възраст,така че емоцията може и да е заради годините,а не заради бременност

14.При цветна бременност дори да имате цикъл останалите признаци следва да са на лице – така че ако имате колебания, проверете присъствието на изброените по-горе възможни неудобства през първите три месеца от бременността.->а може и да си въобразявате,че сте бременни

Методи за предпазване от бременност:

1.I.Въздържание от полов акт

2.Естествен метод - прекъснато сношение (метод на отдръпването). Преди мъжът да еякулира той се отдръпва и спермата се излива навън. Това е широко употребяван метод за предпазване. Когато мъжът е разумен и сигурен в себе си, този метод може да се практикува.
Предимства:
-Не се налага употребата на каквото и да било приспособление и подготовка.
-Винаги може да се практикува.
Недостатъци:
-По време на ерекция при мъжа, се стича течност в пениса, която съдържа сперма. Това може да оплоди жената, защото течността изтича във влагалището.
-Често е трудно да се контролира точния момент на еякулация и много мъже не се усещат кога еякулират (семеизпразват).
-Концентрацията, която се изисква при отдръпването отнема от пълнотата на преживяването. Това пречи на жената да стигне до оргазъм. Много жени се страхуват от това, че мъжът им няма да успее да се отдръпне на време и ще ги оплоди.
-При 1 000 брачни двойки, ползващи този метод само 160-200 жени забременяват (за 1 година).

3.Цикличен метод-За да се използва този метод жената трябва да има редовен менструален цикъл. При прилагане на този метод тя трябва да има наблюдение върху цикъла си поне 8-12 месеца.
Ако менструалния цикъл е на 28 дни и е точен, то следната таблица е добра:
- От 1-5 ден след мензиса е безопасно за забременяване;
- От 9-18 ден след мензиса вече е опасно;
- От 19-28 ден след мензиса е безопасно.
- Ако си сигурен в датата на следващия мензис, изваждаш 14 дни и намираш деня на овулацията.
- Тогава 4 дни преди овулацията и три дни след овулацията са опасни дни за забременяване. Трябва да познавате добре индивидуалните особености на вашия организъм, тъй като има жени, които забременяват и на първия ден след приключване на месечния им цикъл, а други забременяват точно в деня преди цикъла си.

4.Температурния метод – за да се определи точно овулацията в кои дни е, може да се мери ректалната температура. Тя се измерва сутрин щом се събудите в леглото, преди ставане, в един и същи час, +/- 5 минути. Меренето на температурата започва от свършване на месечния ви цикъл, всеки ден и се записва. Лекият спад на температурата е показател, че овулацията е започнала. След това температурата се покачва 1.3-0.4 градуса. Два дни след като температурата се е покачила, започва безопасен период за забременяване. Опасността тук е тая, че понякога някои болести повишават температурата на жената и това обърква нещата.

5.Друг метод е наблюдение на влагалищната слуз, отделена от шийния канал. По време на овулацията тази слуз става слузесто влагалищно течение. Първия признак е усещане на повече влажност, до усещане за мокрота. При повечето жени при овулацията слузта става светла, прозрачна и прилича на белтък от сурово яйце. Прави се тест с два ножа. На единия нож се слага капка от слузта, с другия нож се опира отгоре и се разтегля капката. Когато жената е в овулация, капката слуз се разтегля на 10-20 см. Между двата ножа. А когато няма овулация-капката не се разтегля. Опасността тук е тази, че някои инфекции, заболявания променят слузта и жената може да се обърка.
За да се ползва цикличния метод, трябва да се вземат тия три фактора заедно- точната дата на месечния цикъла, промените в телесната температура и разтегливостта на слузта на шийния канал.
Предимства:
-Не е необходимо лекарско предписание.
-Никакви разходи.
-Няма странични ефекти (освен, ако не забременее).
Недостатъци:
-В повечето случаи точния момент на овулацията не може да се предвиди.
-Ограничават се дните за полов акт и спонтанния полов акт, който е толкова добър се избягва.
-Не всяка жена може да го използва - поради нередовен менструален цикъл.
-Метода не се препоръчва да се прилага след раждане до 3-4 месеца, докато се нормализира менструалния цикъл.
-При изследване на над 1 000 жени, ползващи този метод - 140 забременяват. Тук се включват и тези, които не са могли да се въздържат в опасните дни. Иначе бройката спада до 30 жени за 1 година.

6.Промивка - прави се влагалищен душ веднага след полов акт, като във водата се слагат 1-2 зърна калиев перманганат или сода 1 лъжица и 1 лъжица оцет.
Недостатък:
-При сношение спермата се освобождава във вид на силна струя, която достига бързо входа на матката. Водната струя може да изтласка спермата още по-навътре към шийката на матката.
-Жената трябва веднага да стане след полов акт, за да направи промивката и няма възможност да се отпусне и полежи в леглото.
-Част от спермата може да навлезе в матката, докато тя се приготвя за промивка.

Два от най-използваните методи за предпазване:

Кондом - презерватив. Най-употребявания бариерен метод за предпазване от забременяване и венерически болести.
Указания за ползване:
-Поставя се преди сношение при ерекция на половия член на мъжа.
-При главата се оставя пространство от 1-2 см., където да се събере спермата. Иначе има опасност от изхлузване.
-Презерватива се развива до основата на пениса.
-Веднага след еякулация, докато все още има ерекция трябва да се извади от влагалището и да се изхлузи презерватива.
-Ако кондома се изхлузи по време на сношението хванете го за отворения му край и го издърпайте така, че съдържанието му да не се изсипе. Нека жената да си направи веднага промивка и да се измие добре.
-При всяко ново сношение се ползва нов презерватив. Има презервативи за многократна употреба, който се измива и се талкира. Преди употреба се надуват.
Предимства:
-Лесно се използва.
-Няма страничен ефект.
-Купуват се навсякъде.
-Отговорността пада върху мъжа.
-Предпазва от болести.
Недостатъци:
-Намалява чувствителността при мъжа, но за някои мъже е добре, защото забавя еякулацията им.
-Презерватива се слага само когато има ерекция.
-Ако кондома е сух - да се намаже с увлажнител или специален балсам. Никога да не се използва вазелин. Той е с петролна основа - поврежда кондома.
-Възможно е кондома да има незабележим процеп или да се скъса по време на полов акт. Тогава жената веднага да си направи влагалищен душ.
-При изследване на 1 000 брачни двойки използващи кондом - 26 забременяват (за 1 година). Ако се употребява и спермициден крем случаите намаляват до 10.

Хапчета - те се състоят от 2 хормона и субстанции, които силно наподобяват естествените хормони (естроген и прогестерон), които подтискат овулацията. Тези вещества когато се приемат сигнализират на тялото да не произвежда яйцеклетката. След като не се отделя яйцеклетка няма какво да се опложда. Когато се приемат тези хапчета се появяват симптоми, наподобяващи ранна бременност - сутрешно гадене, променен вкус, чувствителност на гърдите, повръщане.
- Хапчетата се вземат 21 дни. Започва се на 1 или 5 ден след цикъл, след изпиването им се спира и цикъла идва.
- Хапчетата се вземат всеки ден в срок от 24-36 часа. Ако се забрави в деня да се вземе, при полов акт да се пазят.
- Хапчетата могат да се вземат и след 21 дена, ако жената желае да отложи идването на цикъла. Например когато мъжа си идва след раздяла или друга причина. Ако жената забременее, тя трябва да прекрати приемането на хапчетата и да изчака 2-3 месеца, за да се изчисти организмът й от хормоните. Иначе има опасност от поява на хормонални близнаци - 4-6-8 броя.
Предимства:
1.Когато се прилагат правилно хапчетата са най-резултатния и най-безвредния противозачатъчен метод.
2.Не е необходима никаква подготовка по време на полов акт- по всяко време жената е защитена.
3.Не е необходимо да се правят измервания или да се слага нещо във влагалището.
4.Хапчетата регулират менструалния цикъл при жената и той идва редовно и точно.
5.На 1 000 жени за 1 година - 1 забременява.
Недостатъци:
1.Някой жени имат гадене, повръщане, слабо кървене, отслабване или напълняване, уголемяване на бюста.
2.Някои жени забравят да вземат хапчета или не са сигурни дали са ги взели или не.
3.Когато жената кърми, не се препоръчва да се приемат противозачатъчни средства, защото те влияят на млякото и могат да го спрат.
4.Жените трябва редовно да преглеждат гърдите си на мамолог и гениталите на гинеколог. Да се прави редовно цитонамазка (изследване на ПАП).
5.Ако се появят следните симптоми да се спрат хапчетата и да се потърси лекарска помощ:
- постоянно главоболие
- изменение цвета на кожата
- болки в гърдите, задъхване
- подуване на глезените
- смущение в зрението, двойни образи
- вагинални кръвотечения
- бучки по гърдите
- подуване на гърдите
- повишено съсирване на кръвта
- инфаркти, инсулти
- белодробна емболия
- камъни в жлъчката
- доброкачествени и злокачествени образувания в матката и гърдите
6.Не е изследвано късното действие на хормоните върху организма.
Трябва да сте сигурни, че хапчетата които ползвате не предизвикват ранен аборт, т.е. не убиват оплодена вече яйцеклетка.

Който има въпроси относно бременност нека пише в тази тема.Не си мислете,че ако пуснете нова тема ще ви бъде по-добре отговорено,всички отговори ще са 1 към 1.За това ви съветвам да слагате тук въпросите си,а всеки,който знае нещо по даден въпрос нека отговори.