.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 22 от общо 22
  1. #1
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2009
    Град
    <3
    Мнения
    16 237

    Манипулацията - добро или лошо?

    Податливи ли сте на манипулация? А умеете ли да манипулирате? Не сте ли забелязали,че най-много ни манипулират хората,на които държим? Които казват,че също държат на нас и ни обичат?

    Вината, свързана с фразата „Ако ме обичаше", е един от начините да се манипулира любимото същество. Тази тактика е особено полезна, когато човек иска да накаже партньора/партньорката си за определено държание. Сякаш любовта зависи от подходящия вид поведение. Когато партньорът/партньорката не отгова¬ря на любовта с любов, вината може да бъде използува¬на, за да бъде той/тя върнат/а в правия път. Той/тя трябва да се чувствува виновен/а, задето не отвръща на обичта с обич.
    Чувство на вина се поражда и с поведение на сърде-не, мълчание и цупене: „С тебе не говоря. Ще ти дам да разбереш" или „Не се доближавай до мен. Как искаш да бъда мила след това, което направи?" Тази тактика се използува често, когато партньорът е имал неуместно държание.




    Защо някой хора карат любимите си човечета да се чувстват виновни нарочно? ДОри мисля,че изпитват удоволствие от това да гледат как някой,който ги обича изпитва вина,извинява се и му пада в краката.



    Ето това е вината — удобен инструмент за манипу¬лиране на другите и загуба на време. Безпокойството — другата страна на монетата — от диагностична гледна точка е еднакво с чувството на вина, но е насочено из¬ключително към бъдещето и всички ужасни събития, които биха могли да се случат.
    4XCOKИ
    Sometimes the best gift is the gift of never seeing you again.
    Всичко за мен? Че то ако го кажа, няма вече да е за мен. Ще е всичко за теб.

  2. #2
    Мега фен Аватара на ZipFail
    Регистриран на
    Apr 2009
    Мнения
    3 364
    Изключително деструктивно, вредно и ненужно.

  3. #3
    Голям фен Аватара на NamelessRomantic
    Регистриран на
    Oct 2008
    Град
    Един объркан човек в един объркан свят.
    Мнения
    779
    Тук има две страни.
    Категорично против манипулацията с приятел/любим - това е превземка,която корозира отношенията и само обостря проблема,вместо да го реши.В любовта и приятелството се иска най-вече равенство,ако един доминира с манипулации,това не са отношения.Или поне не положителни.Много по-добре (и по-трудно) е да се поговори за проблема и да се намери решение,задоволяващо и двете страни.Такива случаи (ако са успешни) подсилват връзката,приятелска или любовна,и изграждат опит у двете страни.

    Другата страна - да си умел манипулатор в живота,сред околните непознати и врагове винаги ще помогне да постигнеш целите си и да получиш желаното.Това е само един аспект от човешката психология,който винаги ще е от полза на човек,изправен срещу предизвикателствата на ежедневието.

    Blight.
    Ако има нещо - свиркай на ЛС.

  4. #4
    Супер фен Аватара на iLovePussyJuice
    Регистриран на
    Nov 2009
    Град
    Sofia
    Мнения
    2 168
    аз мога да съм голем манипулатор

  5. #5
    моят отговор е в малко друга посока, но какво пък:

    Манипулацията е подходяща среда за дълга, обширна и крайна оценка на даден индивид. Що се отнася до личните ми вкусове, не мога да дишам, нито овчаря, нито блеещите. Некоректно и измамно е поведението от едната страна, необмислено и безхарактерно - от другата.
    Като цяло думите и действията на един водач приемам да служат за вдъхновение, размисъл, дискусия, преосмисляне и премоделиране, но в никакъв случай да не приемат удобната форма на река, помитаща всичко останало по пътя си, размиваща всеки плахо оформил се бряг, дълбаеща по дъното, поглъщаща осезанията на хората с обещания за утолена жажда и движение.

  6. #6
    Голям фен Аватара на NamelessRomantic
    Регистриран на
    Oct 2008
    Град
    Един объркан човек в един объркан свят.
    Мнения
    779
    Преди да минеш в снобизъм,Харли,имай напредвид че по начина по който се е изразила Щрудел изглежда че тя има предвид напълно съзнателната,целенасочена и най-вече негативна манипулация.Манипулацията е заложена дълбоко в психологията на човека,употребяваме я ежедневно,дори несъзнателно,но според мен се има предвид нещо напълно различно от това,за което говориш.
    Освен примера,който е на място.
    Ако има нещо - свиркай на ЛС.

  7. #7
    Супер фен Аватара на iLovePussyJuice
    Регистриран на
    Nov 2009
    Град
    Sofia
    Мнения
    2 168
    май само аз не приех темата на сериозно...и искам да се извиня

    Защо някой хора карат любимите си човечета да се чувстват виновни нарочно? ДОри мисля,че изпитват удоволствие от това да гледат как някой,който ги обича изпитва вина,извинява се и му пада в краката.
    защото по този начин е много по-лесно да получиш това, което искаш

    ииии пак не мисля да се задълбочавам

  8. #8
    Мега фен Аватара на ZipFail
    Регистриран на
    Apr 2009
    Мнения
    3 364
    Харли, тоя пример е по-скоро изнудване, отколкото манипулация..
    И да, доста е наприятно, че манипулацията ни е в природата, и я правим дори несъзнателно. За мен съзнателното манипулиране си е чиста проба насилие на личноста на човек, но едва ли някога ще изчезне..

  9. #9
    ^харесва ми как ефектно звучи, но може ли малко по-нашироко тази теза?

    едит:
    //амин за Zip-а, е така

  10. #10
    Мега фен Аватара на ZipFail
    Регистриран на
    Apr 2009
    Мнения
    3 364
    В един огромен процент хората общуват един с друг, само защото търсят полза, което в един момент води до манипулиране, агресия и т.н.
    Но 100% със сигурност не е.
    Истинското общуване е когато хората споделят идеи, виждания, опит без да търсят нещо в замаяна, без да се опитват да променят събеседника си и да му вменят мисленето си

    ПП: Дори в момента разговора ни е манипулация

  11. #11
    Ох, много съм добър в това
    Страшно много ми помага в животеца :Р
    Иначе съм податлив избирателно, ако преценя че не ми вреди се вслушвам, ако пореценя, че ще съм ощетен - режа директно
    .: Всеки може да ти хване окото, но само специален човек може да хване сърцето ти! :.
    ╰ ☆ ╮Бори се за това, което искаш, за да може един ден да кажеш: ИСКАХ и... ИМАМ!╰ ☆ ╮



  12. #12
    Повече от фен Аватара на Shiz0
    Регистриран на
    Jul 2010
    Град
    Велико Търново
    Мнения
    352
    Все1 да питате: Егоизма лош или добър е? Отговора е ясен. Като попитате обаче "Егоисти ли сте?" повечето ще кажат "Не."; други ще се опитат да го прикрият със "Старая се да не съм.." а трети ще се изкефят да кажат: "Да, ако не съм няма да имам хубав живот."
    Заложено човешко качество е. Както и манипулацията. Както и инстинкта за самосъхранение, който звучи добре, но фактически засяга деструктивно други лица и предмети . Зависи от коя страна гледаш. Никога няма вярно и грешно.

  13. #13
    Мега фен Аватара на Seducti0n
    Регистриран на
    May 2007
    Град
    I don`t know where
    Мнения
    6 415
    Кофти за манипулирания и добре за манипулатора. Както каза Шизо, няма напълно правилни и напълно грешни неща.Просто един път си от едната страна на монетата, в следващия момент от другата. И донякъде е нормално да бъде така, или поне в днешно време е. Един път ти прецакваш, друг път теб те прецакват и така животът си върви.

    Другото, което е има си хора, и хора.Едни прекалено честни, за които не важи максимата, че целта оправдава средства, и същевременно такива, за които именно тя е ръководна в живота.Едните успяват в едно, но се провалят в друго, същото се случва и с другите, но по огледален начин.

    Няма човек, който да не подлежи на манипулация.Ежедневно ни манипулират- политици, медии, известни личности пропагандиращи и в голяма степен налагащи мнениего и разбиранията си. Единствения сигурен начин да не бъдеш част от този порочен кръг е да заживееш извън пределите на социума, далеч от медиите, които разбира се винаги са безпристрастни и уж ни представят реалността, а в фактически ни принуждават да заживеем в създадената от тях действителност-в, която хората като попивателна хартия поемат подадената информация, но без да имат удачен филтър, с който да отсеят истината, ако въобще има такава от откровените лъжи и лицемерничене, които постоянно се изливат върху нас.
    Who doesn't long for someone to hold
    Who knows how to love you without being told
    Somebody tell me why I'm on my own
    If there's a soulmate for everyone

  14. #14
    Повече от фен Аватара на strave
    Регистриран на
    Jul 2010
    Град
    Sofia
    Мнения
    390
    Цитирай Първоначално написано от ZipFail
    Истинското общуване е когато хората споделят идеи, виждания, опит без да търсят нещо в замаяна, без да се опитват да променят събеседника си и да му вменят мисленето си
    Единици са тези,които няма да търсят вменяване на мисли,защото за да започнеш разговор и да му споделяш въжделения ти и идеите за живота и битуването ти несъзнателно се надяваш,той/тя да се съгласи и да повярва в твоето мислене.Иначе такъв вид споделяне ще виси във времето каято един празен разговор без никакъв ефект и няма да има съзнателна цел.

  15. #15
    Цитирай Първоначално написано от strave
    Цитирай Първоначално написано от ZipFail
    Истинското общуване е когато хората споделят идеи, виждания, опит без да търсят нещо в замаяна, без да се опитват да променят събеседника си и да му вменят мисленето си
    Единици са тези,които няма да търсят вменяване на мисли,защото за да започнеш разговор и да му споделяш въжделения ти и идеите за живота и битуването ти несъзнателно се надяваш,той/тя да се съгласи и да повярва в твоето мислене.Иначе такъв вид споделяне ще виси във времето каято един празен разговор без никакъв ефект и няма да има съзнателна цел.
    целта на общуването не е ли себеразкриване=>опознаване и добиване поглед от различни гледни точки?

  16. #16
    Цитирай Първоначално написано от HarleyFlanagan
    ^ а подбудите за него са..?
    любопитство към света и хората, желанието да опознаеш някого (и да изпиташ себе си), да надникнеш в тъмната страна на Луната, да се обогатиш с няколко противоречия, над които да размишляваш и преосмисляш вътрешните и външните пространства.

    червейчето е същото, което кара човек да научи нов език, да посегне към чужди мисли и случки в книга, филм, песен, да вкуси непозната кухня (за да открие, че е способен да изпитва още един вкус) ...

    //в крайна сметка, себеразбирането (при мен) идва след анализ, проверка и оценка на околностите.

    ПП: гледам на човека, като на идеален откъм възможности/способности механизъм, за който света се явява източник на зареждащ пълнеж. знанието, познанието, вследствие експириънса(май нямаме толкова нюансирано пълна дума в българския) откриват нова способност и характеристика от капацитета.

  17. #17
    Спам

    Harley

    Цитирай Първоначално написано от eliyiy
    kato mi kazva6 ima6 infekciq pone mi obqsni kakva e tazi infekciq.

  18. #18
    ^Малко ли спам-теми и кофи има, та една от малкото напоследък сериозни теми да разваляш?

    Досега в темата, струва ми се, разглеждахте само едната страта на манипулацията: негативната, т.е. гледахте през погледа на манипулирания. А манипулацията всъщност е голям плюс за този, който умее да я използва добре. Изключително ефективно (друг въпрос доколко морално) оръжие за постигане на лични цели.

  19. #19
    Понякога не вредиш на човека, когото манипулираш. Самата дума "манипулация" не бива да се разглежда само в смисъла на изнудването.
    Манипулация, манипулационна. . . В манипулационните не изнудват хората и не правят лоши неща с тях все пак. Замислете се за корена на думата. Така като гледам е латинска, а аз имам досег с италиански език та.. mani = ръце. Човек може да се замисли.

    Синоними на манипулация - действие, операция, акция, манипулиране, опериране, работа, изпълнение, задвижване, начин на управление




    Бтв, да си с приятел и да решите да отидете в твоето кафе, а не това, което той е избрал, също може да се разглежда като манипулация, просто трябва да се махне негативната нотка на думата. Но все пак си склонил и убедил да приеме твоето решение, което в известен смисъл си е извличане на "полза" и това е акт на манипулация.
    I'm tired of feeling like I'm fucking crazy
    I'm tired of driving 'till I see stars in my eyes
    I look up to hear myself saying,
    Baby, too much I strive, I just ride

  20. #20
    Мега фен Аватара на Seducti0n
    Регистриран на
    May 2007
    Град
    I don`t know where
    Мнения
    6 415
    Цитирай Първоначално написано от jghgh
    А и понякога не вредиш на човека, когото манипулираш.

    Бтв, да си с приятел и да решите да отидете в твоето кафе, а не това, което той е избрал, също може да се разглежда като манипулация, просто трябва да се махне негативната нотка на думата. Но все пак си склонил и убедил да приеме твоето решение, което в известен смисъл ти е извличане на "полза" и това е акт на манипулация.
    Има зрънце истина, но не съвсем.Би било манипулация, ако започнеш да увещаваш въпросната приятелка / приятел с думите: " но нали предния път отидохме там където ти пожела/ или пък "ако държиш на мен ще се съгласиш". Подобни изказвания са доста нелепи и е глупаво да изнудваш едва ли не, човека, който наричаш твой приятел.

    Така че, ако хората са пичове не е нужно да използваш манипулация, да упражниш по някакъв начин натиск.Едно " моля те" би свършило добра работа мисля аз .(:
    Who doesn't long for someone to hold
    Who knows how to love you without being told
    Somebody tell me why I'm on my own
    If there's a soulmate for everyone

  21. #21
    тва си е изкуство ве брат нунжна - разбира се . Защото всичко е гледна точка нали така ;]]

  22. #22
    не умея да манипулирам другите ноо мен яко са ме манипулирали и въпреки че го осъзнавах продължавах да се потдавам ....

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си