Аспирин
Той е едно от най-ефективните антивъзпалителни и облекчаващи болката средства. Това става чрез блокиране на ензимите, които стимулират тялото да започне да произвежда простагландин - химикал, "освобождаващ" появата на болка. Като добавим към това и факта, че намалява възпаляванията, ефектът от аспирина е двоен - освен че подуването спада, той намалява и болката, причинена от възпалението.
Силовите атлети, както и билдерите, го обичат главно заради обезболяващите му свойства - с него могат да тренират на границата (и отвъд нея) на болката. Така, поговорката "Без болка няма растеж" става много удобна придобива друг вид: "без болка - добър растеж". Това, което е необходимо за целта, е едно хапче аспирин около час преди тренировка - за останалото нямайте грижи.



Аспиринът не само е стандарт за сравнение между препарати, облекчаващи болката и възпалението, но има и много други свойства. Доказано е, че той намалява риска от проблеми с панкреаса, болести като тази на Алцхаймер, рак на дебелото черво или простатата. И въпреки това той не е вълшебен цяр за всичко – при някои хора е необходима консултация с лекар, преди да вземат аспирин. А що се отнася до билдерите, за тях важи правилото да избягват обезболителни и анти-възпалителни средства винаги когато могат. Причината е точно в плюса на аспирина като обезболител. Тялото използва болката, за да каже на мозъка, че нещо не е наред. Ако оставим настрана болката, причинена от натрупването на млечната киселина, в бодибилдинга има още един тип болка - от травмите. Аспиринът блокира и нея, а това е вече доста опасно. Представете си, че сте получили травма, която не усещате и продължавате да тренирате! Самият факт, че е обезболител, ви пречи да усетите точно ка работи тренираният мускул - или поне не както сте свикнали досега. Когато правите много повторения, болката ви ограничава - ако я няма, може да си причините травма или най-малкото на другия ден да не можете да мръднете от изтощение и мускулна треска. Така възстановителният период се удължава и растежът се проточва. Освен всичко аспиринът може и да е потенциално опасен в комбинация с някои суплементи. И най-важното - учените доказаха, че натрупването в организма на обезболяващи препарати от този тип задържа синтеза на протеин в мускулите.

Обезболител
- при мускулна треска. Аспиринът намалява интензивността и силата на мускулната треска, предизвикана от тренировката с тежести. Дозировка: 325-650 мг (1-2 таблетки) при нужда.
- при намаляване на възпалението. Той намалява възпалението и болката от по-незначителни травми (микроразкъсвания, причинени от тренировката) и по-големи като разтягания и преразтягания. Дозировка: 325-650 мг в началото.
- намаляване на треската. Аспиринът е антипиретик - намалява треската чрез разширяване на кръвоносните съдове, като по този начин увеличава и отделянето на топлина от тялото. Дозировка: 325-650 мг в началото.
- при главоболие. Той блокира отделянето на простагландини, намалявайки главоболието. Дозировка: 325-650 мг при появата му.
- при хронични травми. Приемът на аспирин намалява по-второстепенни хронични болежки като напр. болки в коленете или раменете, като така тренировката става по-поносима. Дозировка: 650 мг около 30 минути преди тренировката.
http://www.fitnes-bg.com/%D4%E8%F2%E..._201007191801/
http://www.fitnes-bg.com/%D4%E8%F2%E..._201007211802/

ОБАЧЕ ЛЕКАРИТЕ НЕ ГО ПРЕПОРЪЧВАТ А ДЕЦА ПОД 12 ГОД,А НЯКОИ ДОРИ ПОД 16 ГОД ОСОБЕНО СЛЕД ШАРКА ИЛИ ГРИП
"...синдрома на Рей. Ако се възстановявате от шарка или грип, трябва да избягвате аспирина (особено децата и тийнейджърите), тъй като може да възникне синдромът на Рей – потенциално смъртоносно заболяване."