- Форум
- По малко от всичко
- Всичко тийн накуп
- Съботна тема: Какво означава "да си различен" ?
Според мен стремежът да си различен е стремеж да излезеш от ситуация, която те поставя в неизгодно положение спрямо други хора.Първоначално написано от hardball
Често тези, които се стремят да бъдат различни се бунтуват срещу родителите си, които виждат като представители на конформисткото общество. Родителите са религиозни пуритани, детето се впуска в безразборен секс. Родителите са добре материално, детето се впуска в клошария. Родителите искат детето да е спретнато, то ходи с кубинки и мешка и си пуска дълга коса. В случая това е стремеж да отхвърлят властта на родителите си. Те се чувстват ограничени от тях и че нямат контрол върху собствения си живот и отчаяно се опитват да опровергаят това. Тоест в случая първопричината за стремежа за различие е желанието за власт, не толкова върху големи групи от хора или световна доминация, колкото власт върху собственото си тяло.
Друг случай е когато в пубертета човек за пръв път се насочи към "алтърнатив" мода, музика или субкултури. Най-тривиален пример е конфликта чалга-алтернативни стилове. В училищата, където има разделение на популярни и аутсайдери, абсолютно винаги популярните слушат чалга, хаус или друга общоприета музика, обличат се по точно определен начин и движат заедно на точно определени места. Ако някой харесва друг вид музика, стил или забавления не може да се впише. Обратното също е вярно - ако някой не може да се впише поради каквато и да била причина, започва да се пише "алтърнатив". Следователно в случая е стремеж да се намери успокоение, че човек не е в доминиращата клика, което му създава определен дискомфорт.
Могат да се приведат и други примери, когато една група се опитва да доминира над друга, а стремежа за различие се появява като реакция.