.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 14 от общо 14
  1. #1

    Въглехидратите - Биология :(

    Здравейтее! Може ли някой да ми помогне с това - ''Какви функции в клетката изпълняват въглехидратите? '' Търсих навсякъде но неможах да намеря! Моля ви трябва ми спешно! Благодаря ви!

  2. #2
    Въглехидратите предоставят енергия на клетката, доколкото знам.
    "Времето лекува всичко, времето го отнася и накрая има само мрак. Понякога откриваме други в мрака и понякога отново ги губим" - С. Кинг
    *
    "Когато човек има цел, просто трябва да го прави и лошо, ако го боли" - С. Кинг
    *
    "...each new stage in life, each new level of maturity attained, also marks a kind of small death, the loss of a little person no less loved."

  3. #3
    Мега фен Аватара на Joc
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    на коня У краката
    Мнения
    4 213
    питай некой фитнес манЯк много знаят...
    имам 1 познат, който е тъп като гъз, но въглехидрати, протеини, аминокиселини... няма равен хаха
    то густо, то пусто

  4. #4

  5. #5
    Цитирай Първоначално написано от Joc
    питай некой фитнес манЯк много знаят...
    имам 1 познат, който е тъп като "задни части", но въглехидрати, протеини, аминокиселини... няма равен хаха

    И всичкото, което знаят е грешно

  6. #6
    Ако въпросът ти е какви процеси на биохимично ниво се извършват в клетката при разграждането на въглехидрати, то в най-общи линии нещата стоят така:

    Съществуват три вида въглехидрати -- монозахариди ( глюкоза, фруктоза, рибоза ), дизахариди ( напр. захароза ) и полизахариди ( напр. нишесте, целулоза ). Чрез храната обикновено приемаме полизахариди, които биват разграждани чрез храносмилателната система до монозахариди, а именно до глюкоза ( в алкална среда фруктозата изомерира до глюкоза ). И така на клетъчно ниво разглеждаме единствено разграждането на глюкозата с цел да се образува енергия под формата на аденозинтрифосфат ( АТФ ). Това разграждане в аеробна среда се случва в три последователни процеса: глюколиза ( в цитоплазмата на клетката ) - цикъл на Кребс ( в матрикса на митохондрията ) - Endoxidation ( нямам представа как е на български ). Чрез тези три етапа от един мол глюкоза се образуват 38 мола АТФ, сиреч енергия.

    В анаеробна среда имаш така наречената ферментация -- има глюколиза, но в последствие нямаш цикъл на Кребс, а се образуват етилов алкохол ( при алкохолната ферментация ) или млечна киселина ( при млечнокиселата ферментация ). И при алкохолната, и при млечнокиселата ферментация се образуват едва 2 мола АТФ от мол глюкоза.

    Ако по-скоро питаш какво е значението на въглехидратите за изграждането на клетката -- участват в строежа на биомембраните, а растителните клетки, например, складират енергия във формата на нишесте ( както човешкият организъм складира енергия във формата на мазнини ).

    Не знам дали тая информация ти върши работа и се извинявам, ако на места термините не съвпадат ( макар че проверявах ), но ги уча нещата на немски и ми се губи българската терминология (:
    Big A, little a, bouncing B
    The system might have got you but it won't get me!


    http://lobotomyforfree.blogspot.com/

  7. #7
    Мега фен Аватара на Joc
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    на коня У краката
    Мнения
    4 213
    Цитирай Първоначално написано от Takova
    Цитирай Първоначално написано от Joc
    питай некой фитнес манЯк много знаят...
    имам 1 познат, който е тъп като "задни части", но въглехидрати, протеини, аминокиселини... няма равен хаха

    И всичкото, което знаят е грешно
    не е така, всеки е силен в темите си те не разбират "матряла" от биологична гледна точка като цяло, те гледат на процесите в тялото, като нещо което
    -изгаря мазнини
    -трупа маса
    -развива мускулатурата
    то густо, то пусто

  8. #8
    Цитирай Първоначално написано от Takova
    И всичкото, което знаят е грешно
    Познавам достатъчно фитнес-маниаци, които са по-наясно с храненто от лекарите.
    ...

  9. #9
    Супер фен Аватара на slicky
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    1 389
    Цитирай Първоначално написано от Joc
    Цитирай Първоначално написано от Takova
    Цитирай Първоначално написано от Joc
    питай некой фитнес манЯк много знаят...
    имам 1 познат, който е тъп като "задни части", но въглехидрати, протеини, аминокиселини... няма равен хаха

    И всичкото, което знаят е грешно
    не е така, всеки е силен в темите си те не разбират "матряла" от биологична гледна точка като цяло, те гледат на процесите в тялото, като нещо което
    -изгаря мазнини
    -трупа маса
    -развива мускулатурата
    тези маняци не са чак толкова много,защото за повечето тинейджъри е по-важно да се ,,напомпат'',няма значение как

  10. #10
    Мега фен Аватара на Joc
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    на коня У краката
    Мнения
    4 213
    а самото "напомпване" не става само с тренировки нали зн
    то густо, то пусто

  11. #11
    Малко са тези, които разбират нещата.Има разлика между да знаеш и разбираш.

  12. #12
    Цитирай Първоначално написано от DrunkenLullaby
    Ако въпросът ти е какви процеси на биохимично ниво се извършват в клетката при разграждането на въглехидрати, то в най-общи линии нещата стоят така:

    Съществуват три вида въглехидрати -- монозахариди ( глюкоза, фруктоза, рибоза ), дизахариди ( напр. захароза ) и полизахариди ( напр. нишесте, целулоза ). Чрез храната обикновено приемаме полизахариди, които биват разграждани чрез храносмилателната система до монозахариди, а именно до глюкоза ( в алкална среда фруктозата изомерира до глюкоза ). И така на клетъчно ниво разглеждаме единствено разграждането на глюкозата с цел да се образува енергия под формата на аденозинтрифосфат ( АТФ ). Това разграждане в аеробна среда се случва в три последователни процеса: глюколиза ( в цитоплазмата на клетката ) - цикъл на Кребс ( в матрикса на митохондрията ) - Endoxidation ( нямам представа как е на български ). Чрез тези три етапа от един мол глюкоза се образуват 38 мола АТФ, сиреч енергия.

    В анаеробна среда имаш така наречената ферментация -- има глюколиза, но в последствие нямаш цикъл на Кребс, а се образуват етилов алкохол ( при алкохолната ферментация ) или млечна киселина ( при млечнокиселата ферментация ). И при алкохолната, и при млечнокиселата ферментация се образуват едва 2 мола АТФ от мол глюкоза.

    Ако по-скоро питаш какво е значението на въглехидратите за изграждането на клетката -- участват в строежа на биомембраните, а растителните клетки, например, складират енергия във формата на нишесте ( както човешкият организъм складира енергия във формата на мазнини ).

    Не знам дали тая информация ти върши работа и се извинявам, ако на места термините не съвпадат ( макар че проверявах ), но ги уча нещата на немски и ми се губи българската терминология (:
    Мерсии!

  13. #13
    Аватара на Jeuelle
    Регистриран на
    Feb 2007
    Град
    Blondeland
    Мнения
    2 138
    Цитирай Първоначално написано от Takova
    Малко са тези, които разбират нещата.Има разлика между да знаеш и разбираш.
    Пхахахаха, моля ти се - спри !
    Hey ! Mr Tambourine Man, play a song for me,
    In the jingle jangle morning I'll come followin' you..

  14. #14
    Аватара на Jeuelle
    Регистриран на
    Feb 2007
    Град
    Blondeland
    Мнения
    2 138
    Стига си разгъвал локуми
    Да спре казах, защото това което написа , не е самостоятелно а в подкрепя на предишното му твърдение (за фитнес маниаците и ала-бала) капиш?
    Hey ! Mr Tambourine Man, play a song for me,
    In the jingle jangle morning I'll come followin' you..

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си