.
Отговор в тема
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 46
  1. #1

    Евтино и с кратък живот, или скъпо и трайно

    Това е въпросът, деца и възрастни.
    Какво предпочитате да си купите - нещо евтино, което няма да ви е яд когато се счупи/похаби, или нещо скъпо, което ще е с вас дълги години?

    С какви вещи как процедирате? Държите ли на произход?
    ...

  2. #2
    Брато, мн. ти се спами, усещам

    Разбира се, че скъпо и трайно. А може и да не е толкова скъпо, но да е трайно. Що се отнася до суми, по-добре веднъж да ги дам и да не се занимавам, а не всеки път да давам една и съща за някакви боклуци.

    Но и тук си има изключения, аз вече се убедих, че някои неща са еднакви, независимо каква цена даваш за тях. Преди време не бях на това мнение и даже спориха с мен в подобна тема, но вече мисля по друг начин. Примерно не винаги скъпото е най-качествено, въпреки че в много случаи качеството оправдава цената.

    На произход много държа, въпреки че са ми се случвали всякакви измами. Примерно си взех едни уж шити бълг. обувки, ама не знам колко бяха български, щото не бяха шити, ами лепени и постоянно ми се разлепяха иии само дето си дадох парите
    Но вече доста често питам кое къде е произведено, да си знам предварително какво да очаквам, ако/като го взема (;
    I'm tired of feeling like I'm fucking crazy
    I'm tired of driving 'till I see stars in my eyes
    I look up to hear myself saying,
    Baby, too much I strive, I just ride

  3. #3
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    Предпочитам нещо скъпо, което ще е с мен дълги години. Отнася се за абсолютно всичко, особено дрехи, химикалки, обувки, технологии, етц.

    Колкото и тъпо да звучи - евтиното винаги излиза скъпо. Винаги. Единственото оправдание, ако човек разполага със супер ограничени средства.

  4. #4
    Супер фен Аватара на stefity
    Регистриран на
    Jun 2007
    Град
    Варна...
    Мнения
    2 139
    Тц тц... много ти е скучно тая вечер...
    To strive, to seek, to find, and not to yield...

  5. #5
    Зависи за какво, обикновено евтино и не чак толкова трайно (пък понякога се оказва доста трайно) или пък скъпо, но по принцип не обичам да изкарвам години с едно и също.
    you can't make people love you.
    you can make them fear you.

  6. #6
    Аватара на Greennight
    Регистриран на
    Mar 2010
    Град
    София
    Мнения
    3 779
    Много зависи за какво говорим.Ако е нещо незначително,предпочитам евтино.Но,ако говорим за вещи,които ми трябват избирам скъпото и качественото-Пример:Не държа да ходя на училище с Паркери,или пък чадъра ми да струва 300 лева.Но за дрехи и обувки предпочитам да са качествени.Или пък компа ми-Верно е,че наще преди 3 години се охарчиха с близо 4 бона,но за сметка на това досега май само 1 път е преинсталиран и до ден днешен всички игри дето излизат ми тръгват без проблем(въпреки,че като гледам май му е време и на тоя да го сменям ) Много зависи,за какво точно говориш.

  7. #7
    Мега фен
    Регистриран на
    Jul 2009
    Град
    Earth...
    Мнения
    10 102
    Качество майна, качество!

    Тея евтините боклуци попринцип ти излизат през носа in the long run.

  8. #8
    Аватара на Greennight
    Регистриран на
    Mar 2010
    Град
    София
    Мнения
    3 779
    jghgh,не знам защо все повече хора остават с впечатлението,че всичко щом нещо е правено някъде по на изток от Германия е с лошо качество....5/6 от качествените стоки пак са си мейд ин чайна.Дали ще си вземеш чанта за 100 лева или за 15 от илиенци обикновено няма голямо значение.Например на мен оригиналните ми обувки Найк са мейд ин Виетнам ,но тва не значи,че са с лошо качество.

  9. #9
    Цитирай Първоначално написано от Greennight
    jghgh,не знам защо все повече хора остават с впечатлението,че всичко щом нещо е правено някъде по на изток от Германия е с лошо качество....5/6 от качествените стоки пак са си мейд ин чайна.Дали ще си вземеш чанта за 100 лева или за 15 от илиенци обикновено няма голямо значение.Например на мен оригиналните ми обувки Найк са мейд ин Виетнам ,но тва не значи,че са с лошо качество.
    Ама аз нещо такова казала ли съм изобщо в темата? о.О
    Даже обяснявам, че вече не мисля, че задължително по-скъпото е по-хубаво.
    А истината е, че няма обувка на голяма марка (Найк, Адидас) и т.н. дето да не се прави в източни заводи на малоразвити страни - все пак им излиза по- на сметка на хората, защото използват евтин труд. Буквално експлоатират труда на хората в слаборазвитите страни - един приятел , дето учи икономическа специалност ми го разказа - мизерни долари на час, 12 часа работен ден при отвратителни условия и т.н.

    Така че знам за какво става на въпрос. Не съм виждала на етикет на маркова обувка да пише нещо различно от Made in Bangladesh, Vietnam и подобни.
    Предполагам, че се хвана за това за произхода - аз не съм от хората, дето често си купуват найкита и адидаски, и имах предвид, че като ходя по пазарите, гледам това, което купувам, да не е турско и румънско, защото от опит знам, че нещата на тези две страни смучат.
    Предпочитам българското, дори да е по-скъпо, защото подкрепям икономиката ни, а и са по-качествени обувките - примерно маратонки fullmax

    Aз си имам чантата за 15лв (не точно де) и си ми е много здрава, не се оплаквам Имам и друга за повече, и тя не се е съдрала. Всичко си е точно.
    Просто за НЯКОИ неща гледам да са малко по-скъпи или с доказан произход, НО не изключвам възможността да са по-евтини или правени на изток и пак да са качествени.
    I'm tired of feeling like I'm fucking crazy
    I'm tired of driving 'till I see stars in my eyes
    I look up to hear myself saying,
    Baby, too much I strive, I just ride

  10. #10
    Качеството не е само дълголетие. Ако съдите за качестовто на даден предмет по това, колко ще издържи, то си вземете дрехи от брезент, чанти от дебела кожа от биволски гръб и карайте 50 години с тях.
    ...

  11. #11
    Е, не съм от хората, които ще искат задължително да им е супер комфортно на гъза, дето се вика, че да си взимам дрехи от специални материи. Схванах за какво говориш, ама не обичам да изглеждам прекалено луксозно и етц Задоволявам се с някакъв комфорт, но не търся най-доброто (съответно и прекалено скъпо)

    Материите ги гледам дотолкова, че да не прозират от прекалена тънкост (тип Теранова и някви такива шит), да не се виждат нишки или конци, да са Окей след пране, да могат да се носят повече от 1 път (щото примерно потниците на Теранова и шитс след едно носене все едно са си увеличили размера), да не губят форма и т.н. Общо-взето материи, за които няма да се плаша, ако ги пусна на повече от 30 градуса.
    Но общо-взето не съм и много придирчива и гледам дълготрайноста, тваййй.


    Пак романи изписах.
    I'm tired of feeling like I'm fucking crazy
    I'm tired of driving 'till I see stars in my eyes
    I look up to hear myself saying,
    Baby, too much I strive, I just ride

  12. #12
    Мега фен
    Регистриран на
    Aug 2009
    Град
    <3
    Мнения
    16 237
    Преди всичко:
    За какво ми е нещо трайно, след като 100% ще ми омръзне>?
    ~след като ако утре падне астероид и умра няма да имам полза да е трайно?

    "Дълги години да е с мен" звучи много самоуверено.
    4XCOKИ
    Sometimes the best gift is the gift of never seeing you again.
    Всичко за мен? Че то ако го кажа, няма вече да е за мен. Ще е всичко за теб.

  13. #13
    Канис, извинявай, но самото разсъждение по темата е:
    1) снобарско или не знам каква е думата, понеже съзнателен и зрял човек целенасочено да следва само един от двата избора за мен не е проява на здрав разум;
    2) крайно обобщаващо, понеже, както казаха някои, много зависи за какво става дума;
    3) е дилема, която стоеше в черно-бели цветове, когато бяхме малки.

    Сега това не е сериозно, не и за мен.
    активизъм/превенция; писане; музика

  14. #14
    Скъпо и трайно или въобще не го вземам/предпочитам.
    Ценител съм на качеството, презирам евтини изпълнения.

    Скъпото излиза по-евтино с течение на времето, не за малък отрязък от него.
    Удовлетворява те повече.
    Винаги има повече екстри - за техниката, или е по-удобно за носене - за дрехи.

    Обичам да си правя гъдел, когато имам възможност.

    Лошото е, че събирам повече за да си купя нещо определено. И все по-скъпи неща ми се искат, става като мания... :Р
    Става ми като фикс идея като си набележа нещо.

    Но това пък е стимул да се боря за повече кинти и се старая да ги изкарвам.

    Грандомания беше думата, май
    .: Всеки може да ти хване окото, но само специален човек може да хване сърцето ти! :.
    ╰ ☆ ╮Бори се за това, което искаш, за да може един ден да кажеш: ИСКАХ и... ИМАМ!╰ ☆ ╮



  15. #15
    Аватара на SuspectS
    Регистриран на
    Feb 2011
    Град
    plovdiv
    Мнения
    16
    аз въобще много се чудя дали масовия Българин има опцията да живее качествено/здравословно и прочие

    да избира и предпочита марки ,да мисли за здравето си в бъдеще .. да е в крак с новите технологии и да ги ползва

    масово се взима това което след хилядите икономии и жертви няма да повлияе на единито вкъщи и това е ..
    Когат съм в 500 SL съм весел ..


  16. #16
    Зависи от ситуацията...

    Докато пушех си взимах все обикновени запалки, защото ги губя, чупя и т.н. - неоправдано е да заложа на скъпа такава.

    Факторите цена и качество са много основни при взимането на решение за покупка, но сам знаеш, че при много потребители остават на заден план и се взимат емоционални решения и т.н.

  17. #17
    Скъпо, марково и в тренда.
    И ти като нас си просто келеш...

  18. #18
    То е ясно, че не може всичко да ти е по-по-най, освен ако не хилярдер.

    Но всеки си има някаква мания. Просто проблема е, че днес повечето вещи са с много кратък живот. Родителите ви са карали с един хладилник и телевизор по 20 години. Телефона с шайба - 25 години. Сега си сменяма компютрите и телефоните на по 2 години. Отделно баба и дядо с по едно палто са карали 15 години. А сега? Обувки - и те по толкова. И всяка година на обущар - нова подметка.
    Въпросът е, че и сега се произвечдат подобни неща, но не сме склонни да си дадем месечната заплата за един чифт обувки примерно, или за едно палто. Няма е трагедията на Акакий.
    ...

  19. #19
    Цитирай Първоначално написано от Rorschach
    Докато пушех си взимах все обикновени запалки, защото ги губя, чупя и т.н. - неоправдано е да заложа на скъпа такава.
    Което ме подсеща, как от Турция си купих ЕБАСИ Zippo-то и го загубих след четири часа... Тук думата е ЕПИК ЛЮН!

    Цитирай Първоначално написано от CanisDirus
    Просто проблема е, че днес повечето вещи са с много кратък живот. Родителите ви са карали с един хладилник и телевизор по 20 години. Телефона с шайба - 25 години. Сега си сменяма компютрите и телефоните на по 2 години. Отделно баба и дядо с по едно палто са карали 15 години. А сега? Обувки - и те по толкова. И всяка година на обущар - нова подметка.
    Въпросът е, че и сега се произвечдат подобни неща, но не сме склонни да си дадем месечната заплата за един чифт обувки примерно, или за едно палто. Няма е трагедията на Акакий.
    Това вече е друго. И е факт. Няма я тази трагедия, защото, според мен, съвременният пазар и тенденциите му и самата световна икономика някак правят пропастта между беден и богат, а съответно и евтино/некачествено и скъпо/качествено по-голяма от всякога. В този аспект повече от който и да е друг си личи, как преследваме големи думи като "социално равенство", а всъщност сами правим условията на социалната среда възможно "най-неравни". Богатите могат да стават само по-богати и да живеят по-добре, а бедните - обратно и могат само да го духат.
    Сиреч, разпределението на благата става все по-неравномерно - казвам го, без да разбирам от тази сфера, просто лично мнение и наблюдения.
    активизъм/превенция; писане; музика

  20. #20
    Не съм съгласен. АКо сравним благосъстоянието на дядо ми сега и това на неговия пра-дядо преди 100 години мисля, че победителя е ясен!
    ...

  21. #21
    Мега фен Аватара на Josefinne
    Регистриран на
    Oct 2004
    Град
    FoReVeR LoST
    Мнения
    4 211
    Много зависи за какво става въпрос.
    Ако е за дрехи - предпочитам нещо евтино ( сравнително ), защото обичам да си сменям стила и гардероба по-честичко и да си купувам различни неща
    Ако е за обувки - нещо средно. Ако можех, даже щях да си купувам евтини, но имам много специфично стъпало, така че не винаги се получава. Избягвам обувки, които ми запарват и след това ми миришат чорапките (което се случва при евтините ботуши, например).
    Ако иде реч за компютър или телефон - предпочитам скъп и качествен, тях не обичам , а и нямам възможност да сменям често, така че залагам на марките. Същото важи и за мебели.
    I have the thin line between
    destruction and creation
    drawn through me.

    For that
    I am cursed to never feel the peace in rest
    and to find
    new begginings in my restless soul.

    I will never get the approval of the people
    that are close to me,
    but I hope to get it from a greater power.

    For that
    I accept myself the way I am today
    and hope to find
    the strenght to do the same tomorrow.



  22. #22
    Цитирай Първоначално написано от CanisDirus
    Не съм съгласен. АКо сравним благосъстоянието на дядо ми сега и това на неговия пра-дядо преди 100 години мисля, че победителя е ясен!
    Много възможно. Но това няма отношение към пропорцията:

    Бедни : пра-пра-дядо = 1 * : 10

    Бедни : дядо = 5 : не 50, а 100.

    * мерна единица: коефициент на кинтоимане.

    За това говоря.
    активизъм/превенция; писане; музика

  23. #23
    А при жените как седи въпроса и предпочитанията?


    Евтини и често сменяни

    или

    Скъпа, ама за цял живот?

  24. #24
    Мега фен Аватара на w0sh
    Регистриран на
    Jun 2007
    Град
    one foot on the gas, one foot in the grave
    Мнения
    9 652
    Като не мога да си позволя скъпичко и трайно си карам на евтините неща и периодично си ги подновявам.
    If it wasn't for date rape, i'd never get laid.

    и last.fm-ец

  25. #25
    Говориш за съсредоточаване на капиталите ли?

    Ами мисля, че днес са доста по-равномерно разпределени, отколкото преди 100-200-300 години. както и имаш доста по-големи шансове да минеш в по-горен слой, отколкото в средните векове, кгоато ако си роден селянин - оставаш си селянин. Ако баща ти е ковач - и ти си ковач и нямаш никакъв шанс да станеш рицар.

    Да вземем таз графика:
    http://freedomkeys.com/gapgraph.jpg (беше първия резултат в гугъл)

    Като абсолютна стойност днес разликата е по-голяма. Тоест богати - бедни днес > богати - бедни преди 300 години.

    Обаче съпоставени спрямо абсолютната бедност, то днес разликата е богати 2 : 1 бедни. Докато преди 300 години е била богати 20 : 1 бедни.


    Дори ако разгледаме състоянието на богатите съпоставено с БВП на държавите, то излиза, че Рокфелер е имал по-малко абсолютно богатство от Бил Гейтс, но спрямо БВП на САЩ е имал няколко пъти повече.
    ...

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си