.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 17 от общо 17
  1. #1
    Голям фен Аватара на Ivan4o0o0
    Регистриран на
    Aug 2010
    Мнения
    682

    Разцепване на атом !!!

    Ако темата не е за тук я преместете

    Как се разцепва атом??? Госпожата ми по физика каза, че като се разцепи атом става ядрена реакция!!! На такъв вид били атомните бомби ?!?!?!
    >>> Lineage II - Asterios - Hunter <<<
    >>> Minecraft <<<
    През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 30 год. назад...!!!

  2. #2
    Аватара на Greennight
    Регистриран на
    Mar 2010
    Град
    София
    Мнения
    3 779
    Нз,но май става само със самурайски меч.
    DaughterOftheDevil
    CherryBell13 <3
    icebullet14 <3

  3. #3
    отвори учебника си и прочети как се разцепва атом...

  4. #4
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    Като си науча за изпита по химия юни, ще седна да ти обясня, че сега точно ми бяга това инфо от главата.

    Имаше нещо с баланса между броя протони и неутрони в ядрото и нестабилните изотопи и да. Като се сетя/преговоря точно как беше, ще драсна, ако темата е още с неотгворен въпрос.

  5. #5
    Физика... химията не цепи атоми.

  6. #6
    Обстрелва се тежко ядро с неутрони (електроните са много малки, а протоните трябва да се ускоряват до невъзможни скорости, за да преодолеят магнитното съпротивление) - ядрото преминава критичната маса - отделят се свободни неутрони с висока скорост - те попадат в други ядра - и се получава верижна реакция.
    Ако реакцията е контролирана със забавящи елементи (графитни пръчки) - ядрен реактор, ако е неконтролирана - атомна бомба.
    ...

  7. #7
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    Цитирай Първоначално написано от Rorschach
    Физика... химията не цепи атоми.
    Само че в американската образователна система, трите науки се считат за взаимносвързани и по химия, когато учим нестабилни изотопи, учим и ядрени реакции с различните видове излъчване/частици (алфа, бета, гама). Както учим и спектроскопия и още нещо, което не е съвсем химия. Учим също и биохимия.

    Иначе знам коя наука изучава ядрените реакции...

  8. #8
    американската система в американските форуми...

  9. #9
    Мега фен Аватара на ZipFail
    Регистриран на
    Apr 2009
    Мнения
    3 364
    Доколкото помня и ние сме учили ядрените реакции по химия..

  10. #10
    Органичната химия се учи по химия. И то във всяка система естествени науки се считат за свързани.

    Но както и да го погледнеш има ядрена физика, а не ядрена химия. Иначе е ясно, че и химиците знаят за строежа на атома и тн.
    ...

  11. #11
    Аз пък имам оферта за екскурзия до адронния колайдер. Т'ва съвсем сериозно.

    Но ме е страх... в смисъл... сигурен съм, че ще стане някоя свинщина.
    Например да открадна някоя гайка или крак от адронния колайдер и да доведа света до края му.

    Или да ожаднея и да изпия антиматерията.

    П.П. Канисе, питам те като познавач. С какво върви антиматерия? Мариновани рибки? Аспержи?
    Свобода е свободата да кажеш, че две и две правят четири. Приеме ли се това за дадено, оттук следва всичко останало.

    Sofia Rebel Station

  12. #12
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    Цитирай Първоначално написано от CanisDirus
    Органичната химия се учи по химия. И то във всяка система естествени науки се считат за свързани.

    Но както и да го погледнеш има ядрена физика, а не ядрена химия. Иначе е ясно, че и химиците знаят за строежа на атома и тн.
    Я пак...

    Има дял в химията, който се казва точно ядрена химия и изследва точно радиоактивността и ядрените процеси.

    В този ред на мисли забележката горе американската система в американските форуми май леко не важи, защото както разбирам и в българската система е така.

  13. #13
    Цитирай Първоначално написано от WinstonSmith
    Аз пък имам оферта за екскурзия до адронния колайдер. Т'ва съвсем сериозно.

    Но ме е страх... в смисъл... сигурен съм, че ще стане някоя свинщина.
    Например да открадна някоя гайка или крак от адронния колайдер и да доведа света до края му.

    Или да ожаднея и да изпия антиматерията.

    П.П. Канисе, питам те като познавач. С какво върви антиматерия? Мариновани рибки? Аспержи?
    Антиматерията върви само и единствено със суши от Фукушима... или пастърма от Годзила

  14. #14
    Цитирай Първоначално написано от amk933
    Цитирай Първоначално написано от CanisDirus
    Органичната химия се учи по химия. И то във всяка система естествени науки се считат за свързани.

    Но както и да го погледнеш има ядрена физика, а не ядрена химия. Иначе е ясно, че и химиците знаят за строежа на атома и тн.
    Я пак...

    Има дял в химията, който се казва точно ядрена химия и изследва точно радиоактивността и ядрените процеси.

    В този ред на мисли забележката горе американската система в американските форуми май леко не важи, защото както разбирам и в българската система е така.
    Не, не е така и химията не може да разцепи нищо, колкото и да го изучава - трябва ти физика.

  15. #15
    И вие учите ядрената химия в училище, а?

    И тя разглежда влиянието на радиоактивността върхо материалите и лементите - основа е на радиологията. Щрудел може да каже повече по въпроса.

    Но точно деленото на атома, лъчението и ядрените ракции са част от ядрената физика. По всяка система.
    Ако не - моля д изброиш американските ядрени химици, които са направи първите атомни бомби.
    ...

  16. #16
    Цитирай Първоначално написано от Rorschach
    Цитирай Първоначално написано от WinstonSmith
    Аз пък имам оферта за екскурзия до адронния колайдер. Т'ва съвсем сериозно.

    Но ме е страх... в смисъл... сигурен съм, че ще стане някоя свинщина.
    Например да открадна някоя гайка или крак от адронния колайдер и да доведа света до края му.

    Или да ожаднея и да изпия антиматерията.

    П.П. Канисе, питам те като познавач. С какво върви антиматерия? Мариновани рибки? Аспержи?
    Антиматерията върви само и единствено със суши от Фукушима... или пастърма от Годзила
    Върви и с пръжки от Кхтулу!





    Свобода е свободата да кажеш, че две и две правят четири. Приеме ли се това за дадено, оттук следва всичко останало.

    Sofia Rebel Station

  17. #17
    Мега фен Аватара на amk933
    Регистриран на
    Jun 2009
    Град
    София
    Мнения
    7 208
    Цитирай Първоначално написано от CanisDirus
    И вие учите ядрената химия в училище, а?

    И тя разглежда влиянието на радиоактивността върхо материалите и лементите - основа е на радиологията. Щрудел може да каже повече по въпроса.

    Но точно деленото на атома, лъчението и ядрените ракции са част от ядрената физика. По всяка система.
    Ако не - моля д изброиш американските ядрени химици, които са направи първите атомни бомби.
    Да, при ученето на нестабилни изотопи учим ядрен разпад и алфа, бета и гама радиация точно по химия. И да учим съвсем общо ефектите на различните видове радиация.

    Един от ядрените химици, които са участвали в Манхатанския проект, е Джеймс Конант. Много ясно, че повечето са физици и аз не твърдя, че физиката не се занимава с това, а, че има и дял в химията, който го прави, което ти постави под въпрос. Изобщо не говорим за радиологията. В ядрената химия има няколко основни направления. Едното е радиология.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си