.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 10 от общо 10
  1. #1

    Смяна на името

    Една моя приятелка иска да смени малкото си име, когато стане на 18. Ако сте запознати с процедурата, бихте ли ми казали:
    1. Има ли право да го направи без родителско съгласие.
    2. Колко продължителна и сложна е процедурата.
    3. Колко струва, изисквали помощ от адвокат.
    4. Какви са последиците от смяната.
    И ако имате и допълнителна информация - споделете! Благодаря предварително!

  2. #2
    Повече от фен Аватара на the_man
    Регистриран на
    Aug 2006
    Мнения
    369
    Ако има 18 100% няма да и искат родителско съгласие. Баба ми ми е разправяла, че на 16 си сменила името сама без родители... Едва ли ще и трябва адвокат, разходи може би по някой друг формуляр и сигурно най-много ще отидат за подмяна на личната карта... Да отиде в паспортно бюро или там както му се викаше и да попита. Никой няма да и откаже инфо. Мн ми е интересно как се казва тая твоя приятелка..
    Цитирай Първоначално написано от Maria98
    не помагат ли? ескапеле ли да купувам? преди или след се пие?
    Всеки луд с номера си...

  3. #3
    Толкова ли не си харесва името

  4. #4
    Може да го направи само ако е срамно или позорящо. В противен случай ще й откажат. 99 % ще и откажат. Освен ако не се казва Мусайбе примерно или няква такава простотия...
    Вчера както бях на къра, изведнъж ми се досра..

  5. #5
    Фен Аватара на vde
    Регистриран на
    Dec 2003
    Град
    Виена
    Мнения
    269
    Минава се през съдилище за такова нещо и трябва да има доста основателна причина, за да й позволят да си го сменя.

    Последици, трябва да информира всички институции където има регистрация за промяната.

    Повече не знам, нека да отиде до общината и да разпита.
    Aко не можете да пишете на български пишете на език, на който можете - английски, немски, руски, френски, японски и тн.

  6. #6
    Аватара на everythingisrelative
    Регистриран на
    Nov 2010
    Град
    МайнаTown
    Мнения
    460
    сменяй го като ти е толкова акъла

  7. #7
    Супер фен Аватара на InnoraX
    Регистриран на
    Apr 2010
    Мнения
    1 681
    Човека пита дали ще трябват разрешения и/или документи, Вие пак оспамихте темата
    По темата: Ако не се лъжа, не би трябвало да Ви изискват каквито и да било неща. За последици.... най-вероятно ще трябва преиздаване/обновяване на документи съдържащи предишното име - Лична карта, паспорт и т.н.
    Просто казано не си заслужава, защото самата смяна на името няма да отнеме толкова, колкото обновяването на всеки документ.
    Лично не Ви го препоръчвам

  8. #8
    Голям фен Аватара на PR0
    Регистриран на
    Jul 2006
    Град
    Gerena
    Мнения
    520
    Ако има 18 години да.
    Процедурата не е дълга. Промяната се извършва с писмена молба до районния съд по местоживеене.
    Не знам колко струва, едва ли е скъпо и може да се консултирате с адвокат. (не е задължително)
    Длъжностното лице по гражданското състояние отбелязва промените в АГС въз основа на влязлото в сила съдебно решение.
    По - подробно нещата са описани в ЗГР. Ако имаш още въпроси питай, надявам се да помогна.

  9. #9
    ^^ Аз имам въпросче, наистина ли може да се смени името само ако е обидно? Защото и аз бях чела преди така, а и аз изпитвам желание да си го сменя, макар че като се замисля каква е занимавка и после вс документи да се издават на ново...
    Не е важно от къде идваш, нито къде отиваш. Важното е да си щастлив по пътя.

    http://www.vbox7.com/play:21a70aa5

  10. #10
    Мега фен Аватара на DarkTemplar
    Регистриран на
    Jul 2010
    Мнения
    10 117
    Съдът е отказал да смени имената, тъй като не са налице предпоставките на Закона за гражданската регистрация, допускащи промяна на собственото и бащиното име на молителите.

    Разпоредбата на закона предвижда, че промяната на собственото, бащиното и фамилното име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересования, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това.
    Иска се или логически издържана причина или нечовешки инат и ходене по съдилища с месеци (а защо не и години). Познавам примери и в 2те посоки.
    Welcome to the Jungle...

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си