.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 15 от общо 15
  1. #1
    Аватара на deFakto
    Регистриран на
    Feb 2009
    Град
    •••Пловдив•••
    Мнения
    611

    Колко падежи има в българския език

    Гледам абсолютно никой не знае ,уикипедии гомна майна никъде няма и да попитам

  2. #2
    винителен, дателен, именителен... толкова ги изкарвам на първо време, ама май имаше още един.

  3. #3
    Мега фен Аватара на w0sh
    Регистриран на
    Jun 2007
    Град
    one foot on the gas, one foot in the grave
    Мнения
    9 652
    Именителен - Кой

    Родителен (винителен бъркам се от руския)- На кого / кого

    Дателен (умиращ) - Кому
    If it wasn't for date rape, i'd never get laid.

    и last.fm-ец

  4. #4
    Аватара на deFakto
    Регистриран на
    Feb 2009
    Град
    •••Пловдив•••
    Мнения
    611
    брат и на мен ми се сбръчка мозъка от вещества е ,затова питам ,иначе няма ви занимавам

  5. #5
    след кратка консултация с уикипедия, май ги скалъпихме да са 5.
    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%...B5%D0%B6%D0%B8

    смисъл... звателния и творителен падеж. и гломеративния. 6 станаха.

  6. #6
    Мега фен
    Регистриран на
    Oct 2007
    Мнения
    3 918
    Няма как да не направя забележка в тая тема – падежА.

  7. #7

    Регистриран на
    Oct 2007
    Град
    София
    Мнения
    771
    Ами аз съм сигурна ,че сме учили,че падежите са 3.В руския са 6,но в българския май са именителен,дателен и винителен

  8. #8
    Мега фен Аватара на PainMonopoly
    Регистриран на
    Feb 2008
    Град
    Аахен
    Мнения
    3 561
    Цитирай Първоначално написано от mArMaLaDkA
    след кратка консултация с уикипедия, май ги скалъпихме да са 5.
    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%...B5%D0%B6%D0%B8

    смисъл... звателния и творителен падеж. и гломеративния. 6 станаха.
    Тва не са падежи в българския език.

    Местоименията имат 3 падежа - именителен, винителен и дателен.

    Съществителните и прилагателните са само в именителен, въпреки че мноооооооооого рядко може да се използва звателен: ИванЕ например.

    Въпроса както си го задал е много трудно да му се отговори. В българския няма ясно дефинирани падежи, както в немския или руския, които да важат навсякъде. Затова и не намираш инфо.

  9. #9
    Мега фен Аватара на sherry
    Регистриран на
    Jan 2005
    Град
    ~KisS ThE RaIn~
    Мнения
    3 851
    В съвременния български език няма падежи, има ОСТАТЪЦИ от тях, някои форумци посочиха примери. В старобългарския е имало 7 падежа(ако не се лъжа).
    Ако ме прогониш, ще изгасна.
    Ала доближиш ли се, ще се стопя.
    Да те имам е така опасно!
    (Да те нямам значи да умра.)

  10. #10
    Наистина няма падежи, както казаха- има остатъчни форми, примерно от звателния падеж- Петър- Петре, Иван- Иване...
    Ноо... ще изпаднат и те Всеки език върви към опростяване.
    Пишете грамотно, на кирилица!
    Пийте си млякото редовно!
    Слушайте мама и тате!

  11. #11
    Повече от фен Аватара на SemperArdens
    Регистриран на
    Jul 2010
    Мнения
    472
    Цитирай Първоначално написано от mitternacht
    Наистина няма падежи, както казаха- има остатъчни форми, примерно от звателния падеж- Петър- Петре, Иван- Иване...
    Ноо... ще изпаднат и те Всеки език върви към опростяване.
    докато не стигнем до нивото на нашите предци и не се разбираме с някви нечленоразделни звуци/думи хахаха

  12. #12
    Мега фен Аватара на cherinka
    Регистриран на
    Jun 2006
    Град
    гр. Пловдив
    Мнения
    8 557
    Цитирай Първоначално написано от SemperArdens

    докато не стигнем до нивото на нашите предци и не се разбираме с някви нечленоразделни звуци/думи хахаха
    не знам, но в разговорния определено се разбираме с нечленоразделни думи

  13. #13
    Другият падеж май е звателният. Но в съвременните учебници по българска граматика се учи че българският език е аналитичен а не синтетичен и ползва падежни остатъци а не пълни падежи. За справка Синтетични езици са например Руски Сръбски Немски и др Аналитични Български АнглиЙски Френски и др. Така Знам от разговори с различни филолози. По падеж в българския език се скланят най-вече местоименията лични притежателни и тн при тях има Форми на именителен винителен и дателен. Съществителните имена Лични и нарицателни не променят окончанията си с изключение на формата при обръщенията. Например Иване Йорданке итн НО това важи най вече за Книжовният език в НЯКОИ ДИАЛЕКТИ са се запазили в по пълна форма Именителния Винителния и Дателния падеж. Ако приемем че Формата на Обръщенията е запазен зватлен падеж може да кажем че има 4 запазени падежни форми. но отново ще кажа в книжовния език това са по скоро падежни форми или остатъци от падежи а не изцяло запазени падежи така както е било в Старо
    българският. През късното средновековие 12 14 век и особенно през въраждането 18 19 век падежите постепенно се сливат с тенденция към изчезване. Тази тенденция се засилва през 20 век.

  14. #14
    В съвременните учебници по българска граматика се учи че българският език е аналитичен а не синтетичен и изреченията се образуват с помощта на предлози. Т ест синтактичните функции при съществителни и прилагателни се поемат най вече от предлозите и местоименията а не отокончанията на самите съществителни и прилагателни . За справка Синтетични езици са например Руски Сръбски Немски и др Аналитични Български АнглиЙски Френски и др. Така Знам от разговори с различни филолози. Но все пак има остатъци от падежи в книжовния български език. По падеж в българския език се скланят най-вече местоименията лични притежателни и тн при тях има Форми на именителен винителен и дателен. Съществителните имена Лични и нарицателни не променят окончанията си с изключение на формата при обръщенията. Например Иване Йорданке итн НО това важи най вече за Книжовният език в НЯКОИ ДИАЛЕКТИ са се запазили в по пълна форма Именителния Винителния и Дателния падеж. Ако приемем че Формата на Обръщенията е запазен звателен падеж може да кажем че има 4 запазени падежни форми. но отново ще кажа в книжовния език това са по скоро падежни форми или остатъци от падежи а не изцяло запазени падежи така както е било в Старо българският. През късното средновековие 12 14 век и особенно през въраждането 18 19 век падежите постепенно се сливат с тенденция към изчезване. Тази тенденция се засилва през 20 век.

  15. #15
    Цитирай Първоначално написано от deFakto Виж мнението
    Гледам абсолютно никой не знае ,уикипедии гомна майна никъде няма и да попитам
    Падежите в нашия език са два – именителен и звателен. Звателният е обръщението. Пример: Иване, Марийо, човече, гугутко и т.н.
    Има и различни падежни остатъци от 5 падежа, но това е донякъде друга тема.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си