- Форум
- Тийн интереси и проблеми
- Училище и приятели
- Психология
Здравейте ... мисля да следвам психология в СУ и искам да знам какво мислите вие за психологията ... има ли бъдеще според вас ?
Интересна е и ще научиш много,но няма да има какво да ядеш.
няма бъдеще
DoKaTo pOgLedNe6 NaZaD,Ve4e Vsi4Ko E OtMinaLO...DokaTo NapRaVi6 PyRvaTa Kra4kA, Ve4e E VreMe Za PosLedNaTa...DokaTo Se NAy4i6 Da OBi4a6,LiuBovTa Ve4e Si E Oti6La...
Дали ще се реализираш, зависи само и единствено от теб. ; ) Но дори и да не работиш нещо по специалността си, психологията много ще ти помогне.
Радвай се на този миг. Този миг е твоят живот.
И аз много искам да уча психология (нищо,че съм 9 клас),ама казват,че няма хляб в нея... Аз пък мисля,че ще се развие тази професия за бъдеще.
И аз съм се ориентирала към Психология.
И да, и на мен всички ми повтарят, че няма хляб в нея, но пък аз мисля, че в близко бъдеще нещата ще се променят... или поне така ми се иска.
В крайна сметка ще прибегна към право, въпреки да имам чувството, че тази професия ще ме докара до лудост...
(То не че и много адвокати се търсят в днешно време, ама...)
For you![]()
Skillet - Never Surrender
I miss you...
"Когато бях 5-годишен майка ми ми каза, че щастието е ключът към живота. Когато отидох на училище ме попитаха какъв искам да стана, като порасна, написах "щастлив". Те ми казаха, че не съм разбрал задачата, а аз им казах, че те не разбират живота"... Джон Ленън
Аз уча нещо алтернативно, в което се учи много психология, но на мен ми се вижда по-интересно (1во), "по-приложимо" и по-нестандартно/ново.
Ако имаш интерес - ЛС
Харесва ми психологията много, но сигурно и аз ще се насоча към право .. нали уж е много престижно и има работа ...
В България специално, поне според мен психологията не е развита. Ако искаш да се развиваш в тази насока по - добре да помислиш за чужбина. Тук в България тази наука скоро няма да се развие както трябва!
Животът си е мой и не се нуждая от учители как да го живея!!!
В България освен да станеш учител по психология, трудно ще успееш да работиш нещо друго.
Съветът ми е, ако твърдо държиш на тази наука и искаш да се занимаваш с нея, опитай в чужбина.
Българинът е ограничен, консервативен темерут, на който отвътре може да му е супер притеснено и гадно, и да е на ръба да се пръсне от мъка, обаче никога няма да тръгне да разправя наляво и надясно за проблемите си, още по-малко на непознат, независимо колко дипломи и отличия има по психология. Навива си на пръста, че сам може да се справи и учудващо, наистина се справя, ама това е друг въпрос.
Нищожно малка е вероятността подобна професия да ти позволи да се развиваш и да те храни по нашите географски ширини, освен ако не си някоя от ония псевдопсихоложки, дето скачат от телевизия в телевизия и дрънкат разни общоизвестни факти, но поне си правят добра реклама.
Ако толкова държиш на психологията, гледай да учиш нещо, в което ще имаш часове И по психология, но само една психология...
И в добавка може да се каже, че средностатистическият българин получава изключително "висока" заплата, поради която не може да си позволи луксът да ходи на психолог, и която особено висока заплата го е превърнала в "консервативен темерут, на който отвътре може да му е супер притеснено и гадно, и да е на ръба да се пръсне от мъка".Първоначално написано от NambyPamby
Като хонорарите им станат български, тогава ще имат и клиенти (не, че сега могат да се оплачат, но си е друго да ревеш постоянно!). Не може европейски цени и хонорари на фона на български заплати и после що аджеба тоя народ е толкова гаден и мръсен и не му пука за вътрешното му А3.
Наистина ли вярваш, че при по-високи доходи и по-ниски такси на час, българинът отведнъж ще тръгне като изтърван на психолог? 'Щото аз не го. По-вероятно ми се вижда да тръгне да си купува скъпи коли или пък в чужбина, т.е да ги оползотвори в квото и да било друго, по-скоро - за нещата, които отдавна иска, отколкото за психолог. Не вярвам, че това е на дневен ред при българина и че той му придава, каквато и да била важност.
Може и да не тръгне, така е, но реално погледнато, ако това се случи (т.е. нормални доходи на фона на нормални цени) 75% от българите няма да имат нужда от психолог. Другите 25% или ще се обърнат към психолог, или ще се справят с проблема сами. Хубавото е, че при по-добро доходи е по-вероятно повече хора да се обърнат към психолог за професионална помощ.
Никакво бъдеще с Психологията... (поне ако работиш в България - няма) не знам за другите, но аз така мисля.. !!
Колкото повече толкова повече е казал Мечо Пух и умрял от свръхдоза... ;д
нищо лично, ама много ти е тъп начина на мислене хахаПървоначално написано от sunny10
![]()
Директорката ,която ми преподава психология ни каза ,че миналата година се е влизало в СУ с най-висок бал ,който е искал Психо нали :Д . Другото ,което каза е че ако някой завърши Психология ту просто няма да има какво да прави и е по-добре да замине в чужбина защото тук нямало преспектива . Това ни го казва психолог . Прави сметка . Отделно рядко се търсят психолози . Не знам , по-добре избери нещо по търено и по-добре платено .
Защото е интересна наука и на всички им е приятно да я изучават.Първоначално написано от fibichkaa
Една семейна приятелка е доцент по психология във ВТУ. Жената е изключително способна, занимава се с деца в неравностойно положение, карала е курсове по логопедия, помага на деца аутисти, изобщо тя ми е казвала, че знае, че това е нещото с което иска да се занимава и което й доставя удоволствие и си й личи. Но друга работа освен да преподава в университета не успя да си намери. Нямам представа колко й плащат, но от това което знам в нашите така наречени 'университетски среди' в момента е пълен змиярник, всеки гледа да спъне другия по пътя към върха, изобщо пълна порнография.
По мое мнение, който наистина има желание да се занимава с психология и не му е мечтата да стане учител, да тръгва към чужбина. Не че насърчавам някого да напуска България, но по мои наблюдения на тукашния пазар на труда просто няма вреждане. Много добре знам какво е, тъй като и аз съм се ориентирала към специалност, която почти няма реализация тук. Лекарите, адвокатите, архитектите и икономистите са, в общия случай, лесни - за тях работа под път и над път, жалко, че повечето добри просто не решават да останат тук. А колкото до психологията и подобните й специалности, трябва да си някакъв невероятно-мега-уни добър и да правиш нещо невиждано досега, че да пробиеш и да печелиш добре.
When you awaken in the morning’s hush
I am the swift uplifting rush
Of quiet birds in circling flight.
I am the soft starlight at night.
Do not stand at my grave and cry,
I am not there; I did not die.
Престанете с този байганьовски манталитет. Имам чувството, че българинът живее, за да яде, а не яде, за да живее. Върховният идеал на Ганьо Балкански е да си напълни търбуха с хляб и сланина. Това е разликата между нас и нормалните европейци - ние разсъждаваме дали някъде има "хляб", докато европеецът се пита има ли развитие. Но нас все пак ни интересува хляба.
Освен това, какво значи, че лекарите, адвокатите, архитектите, икономисите са лесни? Само нашият народ има приказката "на чужд гръб и сто тояги са малко". Много лесно ви се вижда и си мислите, че всеки един от гореизброените завършва университет, и започва да се къпе с пари. Съжлаявам, че ще ви разбия детските илюзии, но такова нещо няма. Парите са стоката, която се добива най-трудно. Във всяко нещо има развитие (не хляб), ако сте достатъчно умни да го получите. Има хора, които плетат чорапи, и изкарват повече от адвокатите. За щастие социализмът отмина и вече се налага всеки да полага труд и усилия, за да си изкара парите. Никъде няма лесно и ви гарантирам, че ако вашият върховен идеал, е да си намерите професия с "хляб", то със сигурност каквото и да работите, цял живот ще карате на корички, а хората, които си опичат акъла, ще получават развитие. Вие си преценете какво ще търсите.
Радвай се на този миг. Този миг е твоят живот.
Лелее, чакай малко бе, защо ми скачаш, аз просто мнение изразих. (:
Дадох адвокатите, лекарите и икономистите като пример. Не можеш да отречеш, че в момента точно тези професии в България са много търсени. Пределно ясно ми е, че на никого не му е лесно, познавам и в трите области хора, които са се бъхтали като говеда за мизерни заплати, познавам и такива, дето с едно щракване на пръсти и живота им се нарежда чудничко и приказно. Сега не можеш да ме убедиш, че всеки един от псевдо богаташите в тая държава е стигнал там, докъдето е, с "ръфане на корички" и честен труд. Това му е проблема - че да пробиеш там, където искаш, да работиш това, с което наистина ти се занимава и което искаш да вършиш, трябва да имаш връзки. До тая тъжна истина съм стигнала след проучаване обстойно на въпроса и лични наблюдения. Мисля, че чак на байганьовци да се наричаме, смисъл няма. Обсъждах възможностите за реализация спрямо днешния пазар на труда и спрямо собствените си впечатления за това кои професии се лансират и кои не. Няма как да отречеш, че за лекарите примерно стаж се намира в пъти по-лесно отколкото за журналистите. Видяло се е, че само с труд, усилие и добро желание трудно се постига това, което искаш в тая държава. Трябва да си мега нахален и да си на всяко гърне мерудия, да се буташ където ти видят очите. Според мен това не е нормално, всеки трябва да си получи шанса за реализация, докато тук го получават единици.
Момичето се интересуваше дали конкретно с психологията има реализация в България. Аз й отговорих, точка.
Доста добре знам какво значи да се бориш за пари, за място и за възможност, така че ако обичаш недей да колиш и да бесиш без да изслушаш.
When you awaken in the morning’s hush
I am the swift uplifting rush
Of quiet birds in circling flight.
I am the soft starlight at night.
Do not stand at my grave and cry,
I am not there; I did not die.
В България поне тази наука няма бъдеще , освен да станеш учител по Психолог. Ако си твърде решен/а - опитай в чужбина.
Времето избира кой да срещнеш в живота си, сърцето избира кой да обичаш,
но само ти избираш кой да остане ♥
Коментарът ми беше към всички. ; )
Не може да генерализираш нещата и да казваш, че има търсена и не търсена професия. Има търсен и не търсен човек. Много зависи от човека, упражняваш професията. Ако си грамотен, хората ще те търсят, без значение каква ти е професията. Другото е остаряло мислене, което няма място в пазарната икономика.
Мисля, че една от големите заблуди в нашето общество се корени в термина "честен труд". Дефинирай ми "честен труд", ако обичаш. Проблемът е в това, че хората гледат на честния труд като на нещо, което вършиш с ръцете си - копаене, садене, оране и т.н. Честен труд е всичко, разрешено от закона. И тук попадаме в най-голямата заблуда в българското общество - битува една мантра, че нищо не можеш да постигнеш, че там някъде има едни хора, които получават всичко на готово, и са супер глупави, но виждаш ли познават този или онзи. За щастие това е просто заблуда. Но лошото е, че голяма част от хората като теб й вярват.
Всеки може да изкара пари, всеки може да се развива, но няма как това да стане като хвърляш енергията си да критикуваш и псуваш на ум човека с хубавата кола, който минава покрай теб. В България не навиждаме успелите хора, ние предпочитаме да ги наречем крадци, измамници, лъжци вместо да си поблъскаме главата и да разберем как тези хора са успели. Не отричам, че има и престъпници, които забогатяват по престъпен начин, но нека говорим в цифри. Един от най-големите нелегални бизнеси в България е проституцията (на трето място в света сме след Русия и Украйна) и този бизнес генерира годишен оборот от около 400 мнл. лв. За сравнение само евро проектите за изминалата година във фонд замеделие се равняват на близо 900 млн. лв. Един легален бизнес, какъвто е рециклиращия, генерира годишен оборот от 1млрд. и 200 млн. лв. Изтъквам тези цифри с цел да разберете, че легалния бизнес в България капитализира в пъти повече от нелегалния, и това е поради множество фактори, но няма да се впускам в детайли сега.
Причината, поради която много млади хора в страната не успяват, е, защото им се втълпява мантрата, че нищо не може да постигнеш, и че винаги има някой, който прави повече от теб. Когато спрете да вярвате в това, ще видите колко много възможности имате да успеете и тогава ще разберете, че във всяко нещо има развитие стига да го върши правилния човек.
Радвай се на този миг. Този миг е твоят живот.