.
Отговор в тема
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПърви
Резултати от 1 до 25 от общо 52
  1. #1
    Egregious! Мега фен Аватара на burpp
    Регистриран на
    Oct 2010
    Град
    Някъде, където мисловната дейност надделява незнаниет
    Мнения
    3 209

    Училищен дневник.

    Значи. Знаем, at least знам за мен си, че аз съм уморяващо мързелив. Това да хвана учебник, да седна и да уча някак ми се вижда много уморително. Мисловната ми дейност не се е извисила до нивото, което желая и поради този истезателен (за мен) факт аз ще си водя записки от уроци за да уча по-лесно. И за да не губя написания материал от една тетрадка, което е очевидно много възможно, аз ще си водя електронни записки (това прозвуча много тъпо).
    -А ПЪК ЗА КЪСМЕТЛИЙТЕ ОТ 10 КЛАС, МОЖЕ ДА СЕ ЧЕРПИ ИНФОРМАЦИЯ ОТ ТУК.

    И нека бъде учение!


  2. #2
    Egregious! Мега фен Аватара на burpp
    Регистриран на
    Oct 2010
    Град
    Някъде, където мисловната дейност надделява незнаниет
    Мнения
    3 209
    Gap for the school program.

  3. #3
    Супер фен Аватара на pitfall
    Регистриран на
    Mar 2010
    Град
    Самоков/София
    Мнения
    1 200
    може ли и аз да си водя тук бележки по Основи на политологията и История на политическите идеи ... на някой политолог може също да са му от полза ( )
    Аз ще ти говоря тихо,
    да ме чуеш само ти.
    За мъничко до мен се спри.


  4. #4
    Egregious! Мега фен Аватара на burpp
    Регистриран на
    Oct 2010
    Град
    Някъде, където мисловната дейност надделява незнаниет
    Мнения
    3 209
    Чувствай се поканена.
    Ама нали си знаем. да не пишем един урок на 2-3 поста.
    All in ONE!

  5. #5
    Супер фен Аватара на pitfall
    Регистриран на
    Mar 2010
    Град
    Самоков/София
    Мнения
    1 200
    Ще съм примерна ученичка.
    Аз ще ти говоря тихо,
    да ме чуеш само ти.
    За мъничко до мен се спри.


  6. #6
    Egregious! Мега фен Аватара на burpp
    Регистриран на
    Oct 2010
    Град
    Някъде, където мисловната дейност надделява незнаниет
    Мнения
    3 209
    Лошо става ако изкараш за наказание.

  7. #7
    Egregious! Мега фен Аватара на burpp
    Регистриран на
    Oct 2010
    Град
    Някъде, където мисловната дейност надделява незнаниет
    Мнения
    3 209
    БИЛОГИЯ
    Биоценози (природни съобщества

    Същност на биоценозата - Биологична система от популации на различни видове, които са взаймно свързани и обитават определена територия с еднородни условия (битопи)

    Състав на биоценозата Биоценозата включва популации на животински и растителни видове и на микроорганизми. Популацийте на растителните видове образуват фитоценозата, на животинските зооценозата, а на микроорганизмите - микробоценоза

    Видове биоценози
    В зависимост от разнообразието на видове се делят на прости и сложни.
    Простите биоценози имат беден видов състав. Малко на брой растителни видове служат за храна на други растителноядни. Такъв тип биоценоза се среща рядко, на местра с неблагоприятни екологични условия.
    Сложните биоценози имат богат видов състав. Между популациите на различните видове съществуват сложни и разнообразни взаймотношения. такъв тип биоценози се срещат на места с благоприятни условия.

    В зависимост от произхода им биоценозите се делят на естествени и изкуствени биоценози.
    Естествените за възникнали по пътя на развитието на организмовия свят.
    Изкуствените за създадени от човека. (овощни градини, пасища и др.)

    Екологичен доминант - Използва се за да се изучи видовия състав на една биоценоза. Това е един или малко брой видове, които обикновено са част от фитоценозата.

    Структура на биоценозата Пространствената структура е два вида- морфологична (определя вънпния облик на биоценозата) и функционална (осигурява протичането на важни процеси за биоценозата) ....

    To be continue ...

  8. #8
    Banned Супер фен
    Регистриран на
    Sep 2011
    Град
    ..Видин..
    Мнения
    1 421
    Що ли не схващам замисъла на темата..

  9. #9
    Аватара на neketsky
    Регистриран на
    Nov 2011
    Град
    В.Р.А.Ц.А.
    Мнения
    5
    Пишеш си най-важното от урока, с цел по-лесно усвояване, визуализирайки го и преписвайки го съответно.
    Tumblr>
    neketsky @ Into the eyes of Neketsky.

    В чест на> burpp

  10. #10
    пък аз бягам много.сигурно класа не знаят как се казвам.

  11. #11
    Аватара на neketsky
    Регистриран на
    Nov 2011
    Град
    В.Р.А.Ц.А.
    Мнения
    5
    Цоко, ти само веднъж по биология ли си учил от началото на учебната е?! О.о
    Tumblr>
    neketsky @ Into the eyes of Neketsky.

    В чест на> burpp

  12. #12
    Egregious! Мега фен Аватара на burpp
    Регистриран на
    Oct 2010
    Град
    Някъде, където мисловната дейност надделява незнаниет
    Мнения
    3 209
    Не бе, парадоксален мозък.
    От скоро осъществих идеята си, иначе я кроя от известно време.
    Пък ще пишем ли заедно.

    Копеле, снощи как се натресох!

  13. #13
    Egregious! Мега фен Аватара на burpp
    Регистриран на
    Oct 2010
    Град
    Някъде, където мисловната дейност надделява незнаниет
    Мнения
    3 209
    ПОТЕНЦИАЛ НА ЕЛЕКТРИЧНОТО ПОЛЕ

    Ек = m.V'2 / 2
    Eп = m.g.h

    E= Ek+ Eп

    1. Електрична потенциална енергия - Това е енергия създадена от електричен заряд, който се намира в електричното поле.

    Потенциал
    [V] φ - фи = W/q

    Потенциалът на дадена точка от електростатичното поле е равен на отношението на електричната потенциална енергия на пробен заряд, поставен в тази точка, към големината на пробния заряд.

    U = φм - φn


    Потенциална разлика- Това е разликата между потенциалите на две точки

  14. #14
    Мега фен Аватара на shadow4e
    Регистриран на
    Apr 2006
    Град
    София
    Мнения
    6 209
    Аз се записвам за дневниците на pit, напиши и къде учиш.

  15. #15
    Супер фен Аватара на nyancat
    Регистриран на
    Apr 2011
    Мнения
    1 164
    СОУ "Христо Ботев"

    4 клас.

  16. #16
    Супер фен Аватара на nyancat
    Регистриран на
    Apr 2011
    Мнения
    1 164
    оставам си допълнително място ;п

  17. #17
    Egregious! Мега фен Аватара на burpp
    Регистриран на
    Oct 2010
    Град
    Някъде, където мисловната дейност надделява незнаниет
    Мнения
    3 209
    ПОЛЕЗНИ ИЗКОПАЕМИ.

    СЪЩНОСТ- Полезните изкопаеми минерални образования, възникнали в земните недра с резултат на вътрешните релефо-образуващи процеси.

    Низинно-равнинните части образуват предимно горивни и нерудни полезни изкопаеми, а планинските части образуват предимно нерудни полезни изкопаеми.

    ЗНАЧЕНИЕ- Полезните изкопаеми са суровинна база на отраслите от промишления сектор. Това са енергетиката, металургията, химичната, строителната, стъкларската и порцеланово-фаянсовата промишленост.

    ВИДОВЕ ПОЛ. ИЗКОПАЕМИ.
    Видовете полезни изкопаеми биват горивни, рудни и нерудни пол. изк.

    Горивните пол. изкопаеми биват въглища, нефт и природен газ.

    *Въглищата са лигнитни, кафяви, черни и антрацитни. Лигнитните са от 1000-3000 к.кал., кафявите от 3000-5000, черните от 5000-6000 и антрацитните от 6000-7000 к.кал.

    *Нафта- качеството на нафта зависи от съдържанието на примеси и дълбочината на залягане.

    Рудните пол. изкопаеми биват руди на черните метали, руди на цветните метали и руди на благородните метали.

    *Рудите на цветните метали, това са манганова руда, желязна руда и хромова руда.

    *Рудите на цветните метали са боксид, оловно-цинкова и медна руда.

    *Рудите на благородните метали са желязо, сребро и платина.

    Нерудни пол. изкопаеми
    Това са :
    -каменната сол
    -кварцов пясък
    -каолин
    -варовик
    -глина
    -риолит
    -гранит
    -базал
    -трахит.

    *Най-богатите държави в света на пол. изкопаеми са САЩ, Канада, Бразилия, Реп. Ю. Африка, Саудитска Арабия, Австралия.

    ВОДНИ РЕСУРСИ
    *95% от водните ресурси са в Световния океан и в Антарктида.
    *Водите на сушата се разделят на повърхностни и подземни, като по-голям е броят на повърхностните води.
    *Държавите с най-много водни ресурси са Бразилия, Канада, Русия, Китай и Скандинавските страни.
    *С най-голямо значение от подземните води са минералните, които са стимул за балнеолечебен туризъм.
    *водите се използват в енергетиката за напояване на селското стопанство и с цел туризъм в промишлеността и за транспорт.

    ПОЗЕМЛЕНИ РЕСУРСИ
    *Почвената покривка на планетата Земя, която се използва със стопанска цел формира поземлените ресурси.
    *30% от почвите на Земята се използват ефективно с цел замеделие.
    *Най-благородните почви в света са черноземните, червеноземните и латеритните почви, които са стимул за зърнената и техническа култура.
    *Всяка година милиони декари земя бива унищожавана или натравяна в резултат стопанската дейност на човека.

    БИОРЕСУРСИТЕ
    *Биоресурсите са растенията и животните. Те представляват туристическата атракция.
    *Горските ресурси имат най-голямо значение за дървопреработването и за целулозно-хартиената промишленост.
    *Някой животни се отглеждат заради местото, кожата и теглителната сила. Такива са северния елен, камилата, ламата и др.

    КЛИМАТИЧНИТЕ РЕСУРСИ.
    *Енергията на вятъра и енергията в слънцето служат за алтернативните източници.
    *Държавите, при които алтернативните източници имат най-голям дял в производството на енергия са: Япония, Китай, Русия, САЩ, Франция, Холандия

    ЕКОЛОГИЧНА ОЦЕНКА.
    *В резултат замърсяването на атмосферата се наблюдава изтъняване на озона и образуване на нови озонови дупки, което води до топлинен ефект и промяна на глобалния климат.
    *озонови дупки са образувани над Антарктида, Сев, Америка, Западна Европа и Австралия.

  18. #18

    Re: Училищен дневник.

    Цитирай Първоначално написано от burpp
    Аууу! <3


  19. #19
    Egregious! Мега фен Аватара на burpp
    Регистриран на
    Oct 2010
    Град
    Някъде, където мисловната дейност надделява незнаниет
    Мнения
    3 209

  20. #20
    Egregious! Мега фен Аватара на burpp
    Регистриран на
    Oct 2010
    Град
    Някъде, където мисловната дейност надделява незнаниет
    Мнения
    3 209
    КРИСТАЛНА РЕШЕТКА

    * За да се характеризира кристалната решетка е необходимо да се знае една малка част от нея, наречена елементарна клетка.

    * Елементарната клетка на дадено вещество, се състой от подредени по определен начин градивни частици, които образуват прости геометрични фигури.

    Видове кристални вещества според градвините частици.


    *Веществата с атомна кристална решетка са изградено от атоми, свързани с ковалентни полярни и неполярни връзки. Такива кристални решетки притежават едни от най-твърдите вещества: Кристал, кварц, корунд. Твърдостта на тези вещества се обяснява с здравите ковалентни връзки между атомите. В същото време те са крехки.

    * Във веществата с йонно кристална решетка градивните частици са йонните. Здравината на йонните връзки определя високите температури на топене и голяма твърдоста на йонните вещества.

    *В молекулните кристални вещества градивните частици са молекулите. Такива кристални решетки притежават йодът, сярата, фосфорът и голяма част от твърдите органични вещества: захар, парафин. Между молекулите им съществуват взаимодействия, по-слаби от химчните връзки.

    *В металите кристалната решетка е изградена от плътно наредени атоми и йони на метака, между който се намират валентни електрони, чрез които се осъществява метална химична връзка. Връзката е здрава.

  21. #21
    Egregious! Мега фен Аватара на burpp
    Регистриран на
    Oct 2010
    Град
    Някъде, където мисловната дейност надделява незнаниет
    Мнения
    3 209
    МЕЖДУМОЛЕКУЛНИ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ.
    АГРЕГАТНО СЪСТОЯНИЕ НА ВЕЩЕСТВАТА.


    Видове молекули.
    Молекулите са изградени от различен брой атоми, подредени по определен начин в пространството.

    * В молекулата на водорода химичната връзка е ковалентна неполярна. Електрични заряда са разположени симетрично. Центровете на положителните и отрицателните заряди съвпадат. Молекулата е неполярна.

    * В молекулите на солната киселина и водата химичните връзки са ковалентни полярни. Електричните заряди са несиметрично разположени. Оформят се два полюса - положителен и отреицателен. Такива молекули се наричат полярни или диполи.

    * В молекулата на въглеродния диоксид химичната връзка между водорода и водата е ковалентна полярна, а на молекулата е неполярна. Линейното разположение на атомите води до симетрично разположение на електричните заряди.

  22. #22
    Темата е мега яка . еваларка .
    браво

  23. #23
    Egregious! Мега фен Аватара на burpp
    Регистриран на
    Oct 2010
    Град
    Някъде, където мисловната дейност надделява незнаниет
    Мнения
    3 209
    продължение ...

    Междумолекулни взаймодействия.
    Междумолекулните молекули се обуславят от възникването на междумолекулни сили.

    *По-големи са междумолекулните сили между полярните молекули.
    *По слаби са междумолекулните сили между полярните и неполярните молекули. Под действието на полярната молекула неполярната се превръща в дипола. Двата дипола се привличат.
    *Най-слаби са междумолекулни сили между неполярните молекули. Те взаймодействат помежду си.

    Агрегатни състояния на веществата

    *В газообразно агрегатно състояние молекулите са на голярмо ратояние една от друга, движат се хаотично и с голяма скорост. Междумолекулни сили са много слаби. Газовете няма своя форма и заемат целия обем на съда, в които са поставени.

    *Плазмата е газ, чийто атоми са частично или напълно йонизирани. В нея може да има атоми, положително заредени йони, атомни ядра и електрони, които се движат хаотично.

    *В течностите молекулите са на близко разтояние една от друга и междумолекулните сили са достатъчно големи.

    *В тврдо агрегатно състояние градивните частици на веществата само тряптят около едно равновесно положение. Твърдите вещества имат определена форма и точно определен обем.

  24. #24
    Мега фен Аватара на Ewok
    Регистриран на
    Apr 2010
    Град
    The Moon of Endor
    Мнения
    5 775
    Аз си ги пиша на листчета, защото докато пиша го запомням по-лесно.
    Даже и по няколко пъти го пиша.

  25. #25
    Egregious! Мега фен Аватара на burpp
    Регистриран на
    Oct 2010
    Град
    Някъде, където мисловната дейност надделява незнаниет
    Мнения
    3 209
    Да, и аз преди така правех, но ми писва.
    Та в крайна сметка просто реших, че като си науча някой урок /нали аз си подчертавам най-важното в учебника/ после си го обобщавам тук.

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си