
- Форум
- По малко от всичко
- Кофата
- Стефан Тафров: Постепенно се отърсваме от комплексите си
Това, което казваш е така, но не съвсем. По-точно, така е в твоя град. Ти каза, че си от малък провинциален град. Не намеквам, че това те прави селянин, аз също идвам от малък град, Стара Загора, и имам роднини в още по-малък, но пък съм живял и достатъчно време в София, работил съм и съм учил там. Просто това, което казваш е само едната страна на медала.
Има фрапираща разлика между стандарта на живот в София и този в провинцията. Провинцията като цяло се обезлюдява, което съответно убива възможностите за малък и среден бизнес там. От там идва и наблюдението ти, че хората, които са имали собствен бизнес са го закъсали. Същото се отнася и за притежанието на обработваеми земи. В София от друга страна има съвсем ясно обособена средна класа, не само бизнесмени, но и служители с висше образование и заплати от по 3000-4000 лева.
Преди два дни пътувах до определен регион в Северна България и картините, които видях по пътя бяха депресиращи. Тъжно е, когато видиш в каква мизерия се живее там и как разликата с други градове е стряскаща.
Това обаче е проблем, който е важно да назовем като такъв като за начало и след това да помислим как може да го разрешим. Дали София ще продължи да се развива и ще достигне до такава степен, че да подпомогне развитието на останалата част на страната, не е ясно дали ще стане. Но за да развием тези региони трябват първо пари, тоест трябва да се намери сигурен и надежден източник на такива. Какъв трябва да бъде той не се наемам да гадая, има хора, които разбират от икономика повече от мен.
Обаче едно трябва да е ясно: България НЕ затъва. Мрънкайте по-малко, започнете цялостната промяна, като започнете от себе си. Станете по-ефективни, изпълвайте ежедневието си с дейности, които му придават смисъл, така че да си лягате доволни от деня, който сте прекарали. Това се опитвам да направя със себе си, това послание се опитвам да предам и на околните.Колкото до това, мисля, че деградацията на младежта, както и увеличената употреба на наркотици се дължат именно на покачването на стандарта на живот. 90те години е имало много по-малко разнообразие, имало е само хероин. Сега има много по-голямо предлагане, както и търсене.
Отделно образователната система е наистина нещо, което затъва и затова трябва всяко правителство на власт да се захване с него незабавно, това е толкова стратегически приоритет колкото развитието на транспорта.По-рано също осъзнавах тези неща, но трябваше да видя и как е в митологизираната Западна Европа, за да затвърдя мнението си. Освен това не бих бил в състояние да идентифицирам собствените си проблеми адекватно, ако не бях видял как е там.
Последно редактирано от PainMonopoly : 12-27-2011 на 14:30