- Форум
- Тийн интереси и проблеми
- Училище и приятели
- Математика-помощ
Здравейте имам малак проблем с курсовата ми задача по математика ако някой може да помогне ще съм много благодарен та ето и задачите:
1) Да се намери най-късото разстояние между точки от параболата y=x(na 2-ra) и правата x-y-2=0
отговор на задачата: 7 върху 8
2)
Фирма произвежда два дива продукция А и B .Ако произведе Х единици продукция от тъп А и у единици от тип B , тогава разходите в долари са
C(x,y)=2x(na 2-ra)-2xy+y(na 2-ra)-7x+10y+11. Фирмата продава единица продукция от тип А по 5 долара, а от тип B по $4.При какво количество продукция от всеки тип печалбата ще бъде максимална
отговор: x=3 y=0
3)
Нека пълните разходи на една фирма са С(x,y)=25+2x(na 2-ra)+3y(na 2-ra), където разходите С са в хол. лв., х е цената на кг. материал и У е цената на работната сила за 1 час работа.
а)ако цената на материал остава постоянна, с каква скорост ще се изменят разходите, в зависимост от увеличаването на цената на работата за час с 1 лев.
б)ако цената на работната сила е постоянна, с каква скорост ще се изменят разходите, в зависимост от увеличаването на цената на материала с 1 лев.
4)Дълг от 100 000лв. за 180 днис 30% год. лихва е бил сконтиран в банка 60 дни преди настъпване на падежа.Сконтовият процент е 24%.Да се намери получената сума при сконтирането
5)
Решете задачата на Коши:
y'-2y=2e(на степен t) y(1)=-1 y(1)=0
отговор:
y=e(на степен 2t-1)-2e(на степен t)+e-1
Последно редактирано от pep0bg : 01-13-2012 на 08:49
Понеже нямам време в момента, после пак ще ги погледна.
За първата задача имам някакви идеи:
При х=2^m, имаме точен брой квадрати, тоест никаква останка за построяване на паралелепипед. Най-големият размер за х=2^m е x=2, тъй като х=2²=4 не принадлежи на дефиниционното множество. Очевидно, всяко число х от интервала (2;4) може да се представи като 2.у, където у е от интервала (1;2). Това означава, че на всеки квадрат със страна х от (2;4) отговарят два квадрата със страна у от (1;2) и избирайки страна от 1;2 означава, че ще можем да поместим поне още едно квадратче в големия 8х8, тоест ще смалим площта на останката, с която ще строим паралелепипеда. Така правим заключението, че х принадлежи на (2;4)
Ако n е броят на квадратите, които можем да разположим по едната страна на големия 8х8, очевидно е, че:
nx<=8
Като n e най-голямото цяло число с това свойство, при което площта да е максимална.
Разглеждайки неравенството за граничните стойности за х (2 и 4), разбираме, че n E [2;3]
След анализ на функцията 8-nx (оставащата част от страната на големия след изрязването на квадратчетата) получаваме, че тя е максимална при n=2 и минимално х>8/3
Остава да се пресметне зависимостта между повърхнината на паралелепипеда и обема му, за да се заключи стойността на х.
2 зад.
Може би може да се реши задачата чрез построяване на допирателните към параболата ползвайки производни и да се изследват екстремалните случаи на разстоянието между двете прави чрез формулите за разстояние между две прави от аналитичнта геометрия.
Има 10 вида хора. Тези, които могат да четат двоичен код и тези, които не могат.
UP!
2-ра задача е решена ако може някой да ми помогни с останалите![]()