.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 5 от общо 5
  1. #1
    Повече от фен Аватара на alleyy
    Регистриран на
    Mar 2010
    Мнения
    362

    Въпрос към студентите и хора по запознати с образователната система !

    Здравейте, искам някой да ми обясни всичко за кандидат-студентски изпити в България и Чужбина - бакалъвари, магистъри, как се кандидатства, какви са процедурите, може ли да учиш 2 специалности едновременно (понеже и за това съм чувала), какви са тези семестри , колко пари са и.т.н.Общо взето всичко свързано със образованието в университетите.Ще ви бъда много благодарна

  2. #2
    Мега фен Аватара на machoka
    Регистриран на
    May 2005
    Мнения
    11 113 835
    Като за начало започни да им викаш бакалаври и магистри в множествено число.

    Семестрите са като срокове в училище, има 2 семестъра в учебната година. В най-общия случай бакалавър означава 4 години обучение, а след това магистратурата е още 1 година. На края на всеки семестър в повечето университети имаш първо заверки, което означава да ти се разпишат всички преподаватели в студентската книжка (това е като бележника в даскало). Повечето искат да направиш нещо за подпис - да си присъствал на всичките им лекции, или на упражнения, или някакви малки контролни - мини изпити. След това следва изпитна сесия - от 1 до 5-6-10 изпита, зависи каква специалност си, година и конкретен семестър. Парите на семестър са различни за всеки университет и специалност. Средно около 500-600лева, а в Нов Български Университет (НБУ) са над 1000лв.
    Кандидат-студентските изпити са различни, в зависимост каква специалност ще кандидатстваш. Преди можеше да кандидатстваш (съответно да те приемат и да запишеш) 2 специалности едновременно редовно, както аз бях преди време, но скоро след това го забраниха, а напоследък не знам как е.
    Също така има 'редовна' форма на обучение и 'задочна' форма. При редовната си длъжна да ходиш на всички лекции/упражнения (е, някъде не си длъжна), а при задочната отиваш само на няколко и накрая се явяваш на изпит. Като балът за задочна форма е по-нисък, т.е. ако изкараш по-ниски оценки на кандидат-студентските изпити, но все пак достатъчно високи за да влезеш - ще бъде задочна форма, а за редовна ще е трябвао да са малко по-високи.
    Ама то така зададен въпроса ти няма изчерпване до догодина. Някой друг да добави нещо.
    Последно редактирано от machoka : 03-03-2012 на 15:02

  3. #3
    Повече от фен Аватара на alleyy
    Регистриран на
    Mar 2010
    Мнения
    362
    Благодаря , ти много ми помогна !
    И все пак, ако може някой да добави още нещо

  4. #4
    Повечето унита приемат и с матура, в УНСС и НБУ се кандидатства с тест, в другите (софийски) университети - в зависимост от специалността, която искаш - тема, задачи, есе. Понякога има и устен изпит - журналистика в СУ, актьорско майсторство в НАТФИЗ, понякога има и рисуване - НХА, УАСГ (архитектура). Не навсякъде има заверки, не навсякъде искат и присъствие. За чужбина ти трябва сертификат, че владееш език, и кандидат-студентски изпит, положен успешно. В зависимост от държавата и университета, варират и цените за семестър. В БГ почват от около 350 за година (УНСС, 3 курс, плащам 175 на семестър), горна граница няма; в елитните университети стигат и до 40000$ на година.

  5. #5
    Мега фен Аватара на TheBeliever
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    6 033
    Да внеса една поправка за задочната форма - имаш занятия само един месец за семестъра с целодневна заетост, т.е докато редовно обучаващите се ходят 3-4 месеца и карат по 3-4 часа на ден, задочниците ходят един месец, но имат часове от 7 до 7.
    Можеш да учиш две специалности едновременно, но не можеш да ги започнеш едновременно. В повечето университети възможност да запишеш втора специалност имаш след завършен първи/втори курс.
    I'll forget the love letters you never fuckin' wrote

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си